Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά m2 ΠΕΑ με Ε9


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάφελφοι,

 

Δυο ερωτήσεις και από μένα:

 

Εχω δύο διαφορετικές αιτήσεις που αφορούν α) στο υπόγειο και β) στο ισόγειο&όροφο της ίδιας οικοδομής. 

 

  1. Τα εξετάζω ως κτιριακές μονάδες (μεμονωμένα διαμερίσματα) πολυκατοικίας ή ως κτιριακές μονάδες πολυκατοικίας;
  2. Και οι δύο προφανώς μοιράζονται βοηθητικούς χώρους 80,15 τμ. (αποθήκες κλπ). Δηλαδή στα Ε9 και των δύο αναγράφονται 80,15τμ ως βοηθητικοί χώροι. Τα θεωρώ ως ΜΘΧ και στα δύο ΠΕΑ, οπότε έχω ωφέλιμη επιφάνεια + 80,15 ΜΘΧ και για τις δύο περιπτώσεις?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

YannisK εφόσον είναι ξεχωριστά διαμερίσματα με συσταση οριζ.ιδιοκτησιων και έτσι είναι καταχωρημένα στο Ε9 βγάζεις 2 ΠΕΑ σαν κτηριακες μονάδες-πολυκατοικίας.

τετραγωνικά βάζεις μόνο την ωφέλιμη=συνολική του κάθε διαμερίσματος και δεν ασχολείσαι καθόλου με κοινόχρηστους χώρους.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κολλήσει λίγο....

 

Διαμέρισμα που στην άδεια και στο συμβόλαιο είναι 86μ2.

 

Στο Ε1 και Ε9 είναι 85μ2.

 

Στη ΔΕΗ είναι 84μ2 εκεί που γράφει τα δημοτικά τέλη.

 

Θα έχω θέμα αν το ΠΕΑ το βγάλω για 86μ2 ???

Link to comment
Share on other sites

Όχι.

 

Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου.

Ποιο Ε9 πρέπει να διορθωθεί;

Του 2019 (που γίνεται χωρίς πρόστιμο), 2018 ή 2017;

Link to comment
Share on other sites

Nik δεν βλέπω να έχεις κάποιο θέμα είσαι μέσα των 7 τ.μ. επιτρεπτής διαφοράς. Αλλά γιατί αυτή η διαφορά του Ε9; πως του ήρθε του λογιστή να βάλει διαφορετικό από άδεια και συμβόλαιο; ότι ναι έχουμε δει στα Ε9!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να διορθωθεί των προηγούμενων ετών, από 1/1/18 και πίσω.

 

Άρα διορθώνω το Ε9 του 2017.

Μετά τη διόρθωση θα μπορέσει να προχωρήσει η ίδια δήλωση που κόλλησε στο τελικό στάδιο;

Ή θα πρέπει να κάνω νέα από την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έχω καταλλήξει.. Περίπτωση μονοκατοικίας, χωρίς σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, με κλιμακοστάσιο 10 τετραγωνικά και οικία 110 στον 1ο και γκαράζ 30, αποθήκη 15 και κλιμακοστάσιο 10 στην πυλωτή πως πρέπει να δηλωθεί στο Ε9 και πως για να γίνει επιλέξιμο στο εξοικονομώ;;

 

Να υποθέσω ότι το σωστό σύμφωνα με τους λογιστές είναι 120 ΚΧ για τον πρώτο και 55 ΒΧ στο ισόγειο;; τα λέω καλά;;

Edited by nascar1
Link to comment
Share on other sites

nascar1 για τους λογιστες είναι όπως τα λες....

για εμάς το ΠΕΑ πρέπει να βγει με ωφέλιμη 110τμ και συνολική 175τμ....

Ας μας πει κάποιος που έκανε αίτηση σε τέτοια περίπτωση (μονοκατοικία με κλιμακοστάσιο) πως την έκανε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.