Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά m2 ΠΕΑ με Ε9


Recommended Posts

Διόρθωση του Ε9 του 2017 σημαίνει πρόστιμο?

Αν διορθωθεί το Ε9 του 2018 που είναι ελεύθερο δεν το βλέπει το σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άσχετο αλλά κολλάει.. Σε νέα οικοδομή που ο σκελετός ξεκίνησε το 2017 και ολοκληρώθηκε τον Ιανουάριο του 2018 ποτέ πρέπει να γίνει δήλωση Ε9 στην οποία και θα δηλωθεί ως ημιτελές;; το οικονομικό έτος 2019 που αφορά αλλαγές από 1/1/2018; υπάρχει κάποιο χρονικό όριο;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους θα ηθελα να ρωτησω σε σχεση με τα τετραγωνικα αλλα προκαταβολικα συγνωμη για την ασχετοσυνη μου. Δεν καλυπτομαι απο τα 7 μ^2 μιας και η αδεια (87τ.μ) απο το δηλωμενο Ε9(97τ.μ) απεχουν 10 τετραγωνικα. Το ακινητο (αδεια 1977) περασε στα χερια μου μεσω γονικης παροχης και τοτε ο συμβαιλαιογραφος ειχει πει οτι η πραξη μεταβιβασης νομιμοποιει και τα τετραγωνικα τα οποια δεν ειναι παρανομα (ναι ακουγεται κουφο το ξερω αλλα τοτε ημουν 18 χρονων). Τελοσπαντων η αδεια λεει ολικη επιφανεια οροφου 94 κτλ και σημερα προκειμενου να λαβω αριθμο πρωτοκωλου δεν δηλωσα την διαφορα στην αιτηση. Θεωρειτε οτι η αιτηση θα κοπει στον χειροκινητο ελεγχο και ειναι κατι το οποιο εχει νοημα να κανω? Βασικα στο 1 εξοικονομω που το εχασα για λιγες μερες (αφου περιμενα μεχετι την υπαγωγη 44) ειχα παρει προεγκριση και δεν ειχε αναφερθει ποτε αυτο το ζητημα. Συγνωμη αν κουρασα αλλα με τα εξοικονομω τα νευρα εχουν γινει τσαταλια και χαρας στο κουραγιο σας σαν μηχανικοι που εχετε τετοια καθε μερα εγω θα ειχα τρελαθει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι άδειες συνήθως δεν αναφέρουν επιφάνειες διαμερισμάτων...

 

Σε περίπτωση διαμερίσματος πολυκατοικίας αρκεί να δώσω μόνο την άδεια ή πρέπει να έχω αντίγραφο κάτοψης από πολεοδομία που να φαίνεται το εμβαδόν του διαμερίσματος ;;; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι... Έχω ένα ερώτημα για το οποίο έστειλα mail στο helpdesk (πήρα και τηλ αλλά δε μοιάζει να λειτουργεί) και δεν πήρα απάντηση εδώ και μιάμιση μέρα. ΤΟ έθεσα και σε άλλο θέμα αλλά δεν ήταν το σωστό. Ας ρωτήσω κι εδώ αν και δεν είναι ακριβώς η περίπτωση... Έχω διαμέρισμα Ε' ορόφου το οποίο διαθέτει αποθήκη στο δώμα με την οποία ενώνεται με εσωτερική σκάλα. Η σκάλα έχει στη βάση της πόρτα που κλείνει σαν εξώπορτα. Η αποθήκη είναι (κατά πάσα πιθανότητα) νόμιμη ως Β.Χ (έχω μόνο μια κάτοψη σύστασης του Ε' ορόφου από το '62, όπου φαίνεται η αρχή της σκάλας που οδηγεί σ'αυτήν, και η οποία είναι μακριά από την κοινόχρηστη σκάλα), υπάρχει στο Ε9 και στο συμβόλαιο. Τη λαμβάνω σαν ΜΘΧ του σπιτιού ή την αγνοώ, αφού σε αυτή δεν θα γίνουν παρεμβάσεις; Σε περίπτωση που ληφθεί σαν τμήμα του σπιτιού, δικαούται ως Β.Χ. να ενταχθεί στο πρόγραμμα και να γίνει π.χ. αλλαγή στα κουφώματά της; (Είναι μεγάλη, 16τ.μ. και εχει 3 παράθυρα και 1 πόρτα...)

 

Γενικά, αν γίνει δεκτή αυτή η αίτηση θα εκπλαγώ σφόδρα. Η ιδιοκτήτρια δεν έχει καν επιλέξει τράπεζα ακόμα. Με εισόδημα 0 να δω ποιος θα της δώσει δάνειο. :P

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου απο την στιγμή που υπάρχει ιαχωριστικό στοιχείο (πόρτα) μεταξύ της θερμική σου ζώνης και του Μ.Θ.Χ. μπορείς να τον αγνοήσεις από την στιγμή που εξετάζεις μεμονωμένο διαμέρισμα. Επίσης είναι εκτός του κελύφους-περιγ΄ραμματος  του διαμερίσματος, οπότε δεν μπορείς να το εντάξεις στην θερμική σου ζώνη ως χώρο με εμβαδό <10%. Αλλά και την περίπτωση που το συμπεριλάβεις στο ΠΕΑ ως μη θερμαινόμενο χώρο, την διαχωριστική πόρτα προς τον Μ.Θ.Χ. το πρόγραμμα δεν στην δικαιολογεί προς ένταξη. Οπότε αφού δεν έχεις κανένα ενεργειακό όφελος και από την στιγμή που μπορείς να τον αποφύγεις, καλύτερα να τον Μ.Θ.Χ. να τον αφήσεις εκτός.

Άποψή  μου πάντα!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.