Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

@Antonis Glykas, τα 2 ποσά "Απαιτούμενο ποσό ιδίων κεφαλαίων βάσει παραστατικών" κ' "Καταβληθέντα ίδια κεφάλαια**" πρέπει να ταυτίζονται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ανώτατο όριο επιλέξιμης δαπάνης για την υποκατηγορία 2.Α (Ι) ανέρχεται στο ποσό των 44 € / m2. Στο ποσό αυτό (44 €/m2) περιλαμβάνονται τα υλικά, η εργασία, οι ασφαλιστικές εισφορές ΙΚΑ και ο ΦΠΑ. Έστω ότι το εμβαδόν της επιφάνειας του δώματος είναι 100,00 m2. Τότε η ανώτατη επιλέξιμη δαπάνη για την παρέμβαση, θα είναι ίση με 4.400,00 €. Εάν υποθέσουμε ότι οι ασφαλιστικές εισφορές IKA ανέρχονται στο ποσό των 200,00 €, τότε το επιλέξιμο ποσό για υλικά και εργασία ανέρχεται στα 4.200,00 € με ΦΠΑ. 

@gsaraf

Έκανα αντιγραφή από το εγχ. χρήσης.

Στην περίπτωση μου το ανώτατο είναι π.χ. 10.000 ευρώ. Το ΙΚΑ 500. Ο προμηθευτής έκοψε 10.000, δηλαδή το ανώτατο. Τα 500 ΙΚΑ που πλήρωσα δεν είναι μέσα στα 10.000?

Στη προκαταβολή έπρεπε να πληρώσω το ποσοστό μου 30% από το 10.000 η από το 9.500? 

Έχει κανείς ολοκληρώσει αίτηση που να περιλαμβάνει ΙΚΑ?

 

Link to comment
Share on other sites

Η προκαταβολή πρέπει να είναι 30% του παραστατικού, άρα 3.000 ευρώ.

Εφόσον ο προμηθευτής έκοψε το όριο του επιλέξιμου ποσού, δεν υπάρχει "χώρος" για τις εισφορές. Έπρεπε να γίνει συνεννόηση με τον προμηθευτή να κόψει μικρότερο ποσό, ώστε να μπουν και οι εισφορές στο σύστημα και να επιστραφούν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως φαίνεται όπως τα λέει ο tsx είναι.

Το είχα αντιληφθεί λάθος, ας το προσέξουν οσοι ενδιαφερόμενοι χρειαστεί να ανοίξουν ΑΠΔ

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, gsaraf said:

@Antonis Glykas, τα 2 ποσά "Απαιτούμενο ποσό ιδίων κεφαλαίων βάσει παραστατικών" κ' "Καταβληθέντα ίδια κεφάλαια**" πρέπει να ταυτίζονται.

το εχω καταλαβει αυτό.. όταν πάω όμως να βάλω σε ένα παραστατικό στο πεδίο Ποσό που δεν καλύπτεται από το πρόγραμμα μετά με την Καταχώρηση μου αλλάζει το Τελικό επιλέξιμο... έχω στείλει και μειλ γτ μου φαίνεται περίεργο που αλλάζει το τελικό επιλέξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάτι. Μπορεί και να έχει απαντηθεί παλιότερα, αλλά δεν μπορώ να το βρω ψάχνοντας. 

  1. Έχω καταχωρήσει απλά τους προμηθευτές και το IBAN τους και πρόκειται για αίτηση με ίδια κεφάλαια. Στην καρτέλα όμως " Καταβληθέντα Ίδια Κεφάλαια" μου βγάζει 0. Γιατί συμβαίνει αυτό?
  2. Μπορώ να καταθέσω λεφτά σε κάποιον προμηθευτή πριν συμπληρώσω οτιδήποτε άλλο στο πρόγραμμα ή πρέπει να προηγηθεί κάποια ενέργεια?

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

  1. Πρέπει να καταχωρήσετε τα παραστατικά για να υπολογισθεί το ποσό των ιδίων κεφαλαίων.
  2. Ναι, μπορείτε να καταθέσετε χρήματα στους προμηθευτές. Δεν χρειάζεται κάποια ενέργεια.

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, gsaraf said:
  1. Πρέπει να καταχωρήσετε τα παραστατικά για να υπολογισθεί το ποσό των ιδίων κεφαλαίων.
  2. Ναι, μπορείτε να καταθέσετε χρήματα στους προμηθευτές. Δεν χρειάζεται κάποια ενέργεια.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, john13552 said:

Οι προμηθευτές μπορούν να κόψουν και τιμολόγιο ή μόνο απόδειξη λιανικής?

Και τα δυο μπορουν να κοψουν. Σε περιπτωση αποδειξη λιανικης χρειαζεται και Υπευθυνη δηλωση που να αναφερονται τα στοιχεια της αποδειξης καθως και τα ειδος/τεμαχια/χαρακτηριστικα του προιοντος, στοιχεια ωφελουμενου και η ενδειξη «ιδιωτης» και «επι πιστωσει»

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.