Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

Έχω μία περίπτωση που ο πελάτης είναι ιδιοκτήτης μίας κατοικίας που φαίνεται ως η κύρια κατοικία του και η γυναίκα του είναι ιδιοκτήτρια άλλης κατοικίας την οποία νοικιάζουν και ο ενοικιαστής την δηλώνει ως κύρια..Μπορεί να γίνει αίτηση στο Πρόγραμμα και για τις δύο κατοικίες?

Στις ενοικιαζόμενες την αίτηση την κάνει ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω μία περίπτωση που ο πελάτης είναι ιδιοκτήτης μίας κατοικίας που φαίνεται ως η κύρια κατοικία του και η γυναίκα του είναι ιδιοκτήτρια άλλης κατοικίας την οποία νοικιάζουν και ο ενοικιαστής την δηλώνει ως κύρια..Μπορεί να γίνει αίτηση στο Πρόγραμμα και για τις δύο κατοικίες?

Στις ενοικιαζόμενες την αίτηση την κάνει ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής?

Ευχαριστώ.

Την αίτηση την κάνει ο ιδιοκτήτης. Ναι, μπορούν και οι δύο να κάνουν αίτηση, μία ιδιοκτησία ο καθένας. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω μία περίπτωση που ο πελάτης είναι ιδιοκτήτης μίας κατοικίας που φαίνεται ως η κύρια κατοικία του και η γυναίκα του είναι ιδιοκτήτρια άλλης κατοικίας την οποία νοικιάζουν και ο ενοικιαστής την δηλώνει ως κύρια..Μπορεί να γίνει αίτηση στο Πρόγραμμα και για τις δύο κατοικίες?

Στις ενοικιαζόμενες την αίτηση την κάνει ο ιδιοκτήτης ή ο ενοικιαστής?

Ευχαριστώ.

Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνειος και για τις δύο. Λογικά μπορείς ο οδηγός λέει 1 αίτηση ανα ΑΦΜ. Όμως υποβάλεις και το ΑΦΜ του συζύγου οπότε μπορεί να κολλήσει εκεί. Για το ενοικιαζόμενο είναι ειδική περίπτωση την αίτηση την υποβάλει ο ιδιοκτήτης και δηλώνεις οτι χρησιμοποιείται από τρίτο- ενοικιαστή. Έχε όμως εύκαιρο και το ΑΦΜ του ενοικιαστή καθώς και το Ε1 του που να φαίνεται οτι το χρησιμοποιεί ως κύρια κατοικία

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου. Προχωράμε στα τυφλά και να μην ξεχνάμε οτι οι μονοκατοικίες δεν μπόρεσαν να μπουν. Μπορεί μέχρι να ανοίξει για τις άλλες περιφέρειες να διορθωθεί το πρόβλημα, αλλά για εμάς που κλείνει το πρόγραμμα τι θα γίνει; Όσο για τις ΜΕΑ εγώ προειδοποίησα όλους τους πελάτες οτι ενδεχομένως να χρειαστούν και κάποιοι υπαναχώρησαν και δεν έκαναν καν την αίτηση.

Γιατί λές οτι οι μονοκατοικίες δεν μπόρεσαν να μπούν? Εγώ έφτασα 3 στο βήμα 4 (με αριθμό πρωτοκόλλου - βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνειος και για τις δύο. Λογικά μπορείς ο οδηγός λέει 1 αίτηση ανα ΑΦΜ. Όμως υποβάλεις και το ΑΦΜ του συζύγου οπότε μπορεί να κολλήσει εκεί. Για το ενοικιαζόμενο είναι ειδική περίπτωση την αίτηση την υποβάλει ο ιδιοκτήτης και δηλώνεις οτι χρησιμοποιείται από τρίτο- ενοικιαστή. Έχε όμως εύκαιρο και το ΑΦΜ του ενοικιαστή καθώς και το Ε1 του που να φαίνεται οτι το χρησιμοποιεί ως κύρια κατοικία

Το ΑΦΜ του/της συζύγου λογικά το ζητάει για να ελέγξει το οικογενειακό εισόδημα. 

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο θετικό νέο που διαβάζω είναι ο διπλασιασμός των πόρων.ΟΛΗ η σαχλαμάρα έχει ξεκινήσει από εκεί. Πάλι βέβαια είναι λίγα , πάλι θα $&^*@%$ με.

 

Αμα τα 3πλασιάσει κάτι γίνεται.

 

Αφού θα τα πάρουνε πίσω σε 6 μήνες ΦΠΑ & φόρους...ή μήπως είναι λίγο 1-2 δις επιπλέον στο ΑΕΠ ? Τους χαλάει?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λές οτι οι μονοκατοικίες δεν μπόρεσαν να μπούν? Εγώ έφτασα 3 στο βήμα 4 (με αριθμό πρωτοκόλλου - βέβαια)

Εμένα την μονοκατοικία την έκανε πολυκατοικία χωρίς να πάρει ΠΕΑ και παρεμβάσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, δεν είμαι συνάδελφος αλλά ιδιώτης.Τραβάμε τα μαλλιά μας παρέα με το μηχανικό που μας κάνει την αίτηση καθώς έχω νεοαποκτηθέν ακίνητο.Όταν δηλώνει το αφμ μου δεν το αναγνωρίζει η ΑΑΔΕ καθώς φαίνεται μόνο στο Ε9 και όχι στο περσινό Ε1.Το κακό είναι πως ο προηγούμενος ιδιοκτήτης το κληρονόμησε και δεν το δήλωνε 1η κατοικία στο Ε1 του άρα αν βάλουμε κενό και το ΑΦΜ του δεν το δέχεται το σύστημα.Το πιο κακό είναι πως ο παππούς που το κληροδότησε το έιχε ναι μεν 1η κατοικία πριν 2 χρόνια περίπου άλλα πέθανε.Να την κλάψουμε την αίτηση;Δεν είναι άδικο και για μας που θέλουμε να φτιάξουμε ένα σπίτι παλιό για να το έχουμε ως πρώτη κατοικία να μη μπορούμε να επωφεληθούμε από το πρόγραμμα;

 

Σε πιο  σταδιο βρισκεται η αιτηση σου φιλε? Η δικια μου ειναι στο 3ο σε ελεγχο(Περιοχη Δραμα).... Παντως ενας πρωτος ελεγχος εχει γινει γιατι ενω στην αιτηση που εκανα βαλαμε ενα παιδι (επειδη το δευτερο που γεννηθηκε το 2017 - η ΑΑΔΕ στην αρχη δεν την δεχοταν την αιτηση με 2 παιδια) τελικα χθες μου ''εγκριθηκε'' επιδοτηση 70% ..... Προφανως το συστημα ειναι συνδεδεμενο και με ΙΔΙΚΑ..

 

Σε πιο σταδιο παιρνει αρ. Πρωτοκολλου η αιτηση? Ρωταω γιατι ο μηχανικος μου λεει οτι η δικη μου πηρε πρωτοκολλο και μαλιστα 006... (δηλαδη απο τα πρωτα)

 

Συγγνωμη παιδια για τις πολλες αποριες και ερωτησεις αλλα και εμεις οι πελατες εχουμε πελαγωσει με αυτη την κατασταση....

Edited by noe
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.