Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

2 ώρες πριν, *olga* said:

Ο πεθερός δεν είναι α βαθμού. Αν δεν έχεις α βαθμού δοκίμασε σε άλλη τράπεζα. Η Εθνική είναι ξεκάθαρη στο συγκεκριμένο

Κάνεις λάθος! Ο πεθερός είναι α' βαθμού συγγένεια εξ αγχιστείας, η οποία συγγένεια συνεχίζεται και μετά από πιθανή λύση του γάμου (Αστικός κώδικας). Μην καταπίνετε αμάσητη ό,τι παπάτζα σας λένε στην τράπεζα!Διασταυρώστε αυτό που σας λένε!

 

http://foroline.gr/archives/20704

Edited by pet_diam
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μονοκατοικία 59 τμ κύριοι χωρ και 59 βοηθητικοί

ο πατερας μου εχει την πληρη κυριότητα

στο Ε9 εχουν δηλωθεί κχ 59 και βχ 59 ενω στο ε1 εινα δηλωθεί κχ 188

εκανα τροποποιητική στο ε1

παρολαυτα δε μου το παιρνει στο εξοικονομώνωμω και μου βγάζει  Παρακαλώ ελέγξτε τα στοιχεία των συγκυρίων.    

παρολο που ο πατερας μου εχει την πληρη κυριοτητα και συμφωνουν ολα με το Ε9.

ΤΙ ΓΝΕΤΑΙ/?

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, john13552 said:

ΜΕτά από πόσο καιρό σας απάντησε η τράπεζα, γιατί από την Πέμπτη και δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα

Εμένα μου απάντησαν (ΕΘΝΙΚΗ) χτες το απόγευμα απ' ότι βλέπω για προέγκριση και είχα κάνει αίτηση Τετάρτη αν θυμάμαι καλά.

Η ενημέρωση έγινε μέσω της εφαρμογής.Καποιο mail δεν έλαβα.Πλεον πήγα στη πίστα 5 "Επιλέξιμη αίτηση προς υπαγωγή"

Στην συνοπτική εικόνα έχει πλέον και ένα PDF με την επιστολή προέγκρισης.

Edited by tfekman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, tfekman said:

Εμένα μου απάντησαν (ΕΘΝΙΚΗ) χτες το απόγευμα απ' ότι βλέπω για προέγκριση και είχα κάνει αίτηση Τετάρτη αν θυμάμαι καλά.

Η ενημέρωση έγινε μέσω της εφαρμογής.Καποιο mail δεν έλαβα.Πλεον πήγα στη πίστα 5 "Επιλέξιμη αίτηση προς υπαγωγή"

Στην συνοπτική εικόνα έχει πλέον και ένα PDF με την επιστολή προέγκρισης.

Και μέσα στην συνοπτική εικόνα σου έχουν συμπληρωθεί αυτόματα τα πεδία στο "αποτέλεσμα προέγκρισης αίτησης δανείου"?

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Μεσα στην συνοπτική εικόνα γράφει και το ποσό και τον αριθμό δόσεων και ημερομηνία απόφασης προέγκρισης.

Δεν έχει το iban μόνο αλλά παίζει να φταιει το ότι ο αιτών δεν έχει λογαριασμό στην συγκεκριμενη τράπεζα ακομα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, tfekman said:

Ναι.Μεσα στην συνοπτική εικόνα γράφει και το ποσό και τον αριθμό δόσεων και ημερομηνία απόφασης προέγκρισης.

Δεν έχει το iban μόνο αλλά παίζει να φταιει το ότι ο αιτών δεν έχει λογαριασμό στην συγκεκριμενη τράπεζα ακομα

Και τώρα σου λεει να πας κάποια χαρτιά στην τράπεζα ή προχωράς στο επόμενο στάδιο με κάποιο κουμπί και ξεκινάς εργασίες?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την Εθνικη

" 1. Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την επικοινωνία με το ΠΣ της Τράπεζας.
Κωδικός σφάλματος : 02_VALIDATION_ERROR. Αιτιολογία : Error On Length of Field : buildingAddressStreet.[MinLength=1, MaxLemngth=50] Error On Length of Field : buildingAddressStreetNum.[MinLength=1, MaxLemngth=3] "

το έχει λυσει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, kirman said:

Αποτέλεσμα του λάθος σου ήταν να δεσμευτεί ποσό αρκετά μικρότερο από αυτό που δικαιούσαι να δεσμευτεί. Ως εκ τούτου δεν μπορείς (σχεδόν σίγουρα) να κάνεις κάποια διόρθωση, καθώς υποτίθεται ότι το σύστημα δουλεύει αφαιρώντας το συγκεκριμένο ποσό που δεσμεύτηκε από τον διαθέσιμο για την Περιφέρεια σου προϋπολογισμό.

Εκτιμώ ότι μόνος τρόπος να εκμεταλλευτείς την πλήρη επιδότηση είναι η ακύρωση και εκ νέου υποβολή της αίτησης (καλύτερα όμως να επικοινωνήσεις με το ΕΤΕΑΝ για σιγουριά).

Μου κάνει κι εμένα εντύπωση το ότι δεν ελέγχεται αυτόματα από το TAXIS. Ίσως, όταν βάζεις στο σχετικό πεδίο κάποιο ποσό εισοδήματος για τα παιδιά να θεωρεί ότι μπορεί να προέρχεται από δική τους ανεξάρτητη δήλωση Ε1, την οποία να μην ελέγχει αυτόματα.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Η αίτηση μου δεν έχει ελεγχθεί ακόμα και από το υπουργείο μου είπανε να κάνω ακύρωση και επανυποβολή. Μου ακούστηκε σαν μια γρήγορη και εύκολη απάντηση. Επίσης, όταν ρώτησα : Δηλαδή, νέο πρωτόκολλο και θα μπω σε σειρά προτεραιότητας? Η απάντηση ήταν : Φυσικά. 

Τι θα μου πρότεινες να κάνω? 

Να το αφήσω έτσι και ίσως στον έλεγχο (είναι ειδική περίπτωση) να εντοπίσουν το λάθος και να διορθωθεί το ποσό, άρα και το ποσοστό επιχορήγησης ή να κάνω ακύρωση και επανυποβολή? 

Αν κάνω επανυποβολή την αίτηση μου έχω πιθανότητες να με πάρουν ξανά? 

Εσύ τι θα έκανες? 

Σ'ευχαριστώ πολύ. 

Υ. Γ. Έχω σύμβουλο, αλλά προσπαθώ να συλλέξω απόψεις από οποιονδήποτε μηχανικό ώστε στο τέλος να πάρω την σωστή απόφαση(όσο το δυνατόν). 

Έχω την εντύπωση ότι στον έλεγχο αν προκύψει κάτι σου στέλνουν μήνυμα για να στείλεις δικαιολογητικά. 

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ορθώς μαζεύεις απόψεις αλλά καταλαβαίνεις ότι η τελική απόφαση πρέπει να είναι δική σου.

Για μένα είναι δεδομένο (βάσει οδηγού) ότι δεν μπορούν να γίνουν διορθώσεις οι οποίες θα έχουν ως αποτέλεσμα μεγαλύτερο ποσό επιδότησης από αυτό που έχει ήδη δεσμευτεί. Η μόνη περίπτωση που θα διατηρούσα την αίτηση στην παρούσα της μορφή είναι αν ήμουν ικανοποιημένος με το μειωμένο ποσοστό επιδότησης, δεν νομίζω όμως ότι σε συμφέρει (ενώ πάντα υπάρχει κίνδυνος απένταξης λόγω εντοπισμού του λάθους σε επόμενη φάση, παρόλο που αντί για ευνοημένος βρίσκεσαι χαμένος οικονομικά με το συγκεκριμένο λάθος).

Με δεδομένο ότι (α) η παρούσα επιδότηση είναι πολύ μικρότερη από αυτή που δικαιούσαι και (β) δεσμεύτηκαν ότι όσες αιτήσεις έχουν καταφέρει να μπουν στο σύστημα θα τις ικανοποιήσουν με σχετική αύξηση των κονδυλίων για το πρόγραμμα (αυτό αν το έχω καταλάβει σωστά), μάλλον στη θέση σου θα ακύρωνα και θα υπέβαλλα εκ νέου διορθωμένη την αίτηση. Επαναλαμβάνω όμως ότι είναι καθαρά δική σου απόφαση..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.