Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλημέρα. Σε μια αίτηση που εγκρίθηκε η τοποθέτηση δύο κλιματιστικών για θέρμανση και ψύξη σαν παρέμβαση μπορεί τώρα να γίνει αλλαγή σε αντλία θερμότητας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!!

Στο πεδίο που συμπληρώνουμε τα στοιχεία δανείου αν πατήσουμε αποθήκευση χωρίς να τα έχουμε συμπληρώσει όλα γίνεται μετέπειτα επεξεργασία των στοιχείων ή δεν αλλάζουν?

Link to comment
Share on other sites

Μετά την προσωρινή αποθήκευση, μπορείς να επεξεργαστείς/αλλάξεις κανονικά τα στοιχεία σου αργότερα.

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, klapadora said:

Έχεις δίκιο ευχαριστώ.

Είχα υπολογίσει τα Λοιπά σταθερά ή κινητά συστήματα σκίασης   σαν Εξωτερικό προστατευτικό φύλλο με 140 ευρώ/m2.

Μήπως ξερεις τι γίνεται αν ακυρώσω την αίτηση και υποβάλω νέα?

Με βάση τα όσα αναφέρεις, το λάθος είχε ως αποτέλεσμα μια τεχνητή αύξηση του κόστους, ενώ ο πραγματικός προϋπολογισμός θα είναι μικρότερος (ίσως και μικρότερος του μέγιστου επιλέξιμου, δηλαδή ενδέχεται να μην απαιτεί καθόλου ίδια κεφάλαια). Παράλληλα, δεν υπάρχει λογικά πλήρης αντιστοιχία με το Α΄ ΠΕΑ καθώς εκεί θα πρέπει να αναφέρεται το σωστό, δηλαδή λοιπά συστήματα σκίασης, ενώ δεν θα συμπίπτει λογικά και με το σκαναρισμένο και υπογεγραμμένο Παράρτημα ΙΙΙ).

Κατ' αρχάς αν ακυρώσεις και υποβάλλεις εκ νέου χάνεις σειρά προτεραιότητας και δεν μου φαίνεται σκόπιμο.

Νομίζω ότι είναι μια απλή περίπτωση λάθους καταχώρησης στοιχείων, όπως επιβεβαιώνεται από τα λοιπα παραστατικά που θα είναι αντιφατικά μεταξύ τους, και δεν νομίζω ότι συνιστά λόγο πλήρους απόρριψης της πρότασης (αξίζει τον κόπο μια σχετική ερώτηση στο helpdesk και μάλιστα μέσω mail για να έχεις αποδεικτικό την απάντηση που θα λάβεις).

Σε κάθε περίπτωση, εκτιμώ ότι μπορείς να εκμεταλλευτείς την περίπτωση της §7.5.1(α) του Οδηγού που αναφέρει πως μπορεί να γίνει τροποποίηση των παρεμβάσεων (δίχως καν υποβολή σχετικού αιτήματος) με την προϋπόθεση ότι με το νέο συνδυασμό παρεμβάσεων επιτυγχάνεται (διαπιστωμένα βάσει Β΄ ΠΕΑ) ο ελάχιστος ενεργειακός στόχος, ενώ ταυτόχρονα δεν γίνεται υπέρβαση ούτε των ανώτατων ορίων ανά υποκατηγορία ούτε υπέρβαση του ποσού έγκρισης κατά την απόφαση υπαγωγής (δηλαδή δεν γίνεται αύξηση εγκεκριμένου επιλέξιμου ή συνολικού προϋπολογισμού παρεμβάσεων). Αν τώρα αυτό σημαίνει και μια ελάχιστη (για του τύπους) αλλαγή των επεμβάσεων που περιγράφονται στο Α΄ ΠΕΑ για να καλύπτεις τυπικά πλήρως τους όρους της συγκεκριμένης παραγράφου, δεν είναι δύσκολο να το κάνεις π.χ. αλλάζεις κάπου 0.5m² σε μια μέτρηση ή κάτι άλλο που δεν φαίνεται (δεν νομίζω πάντως ότι θα χρειαστεί).

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να το κοιτάξεις προσεκτικά με τον ιδιοκτήτη και να πάρετε μαζί τη σχετική απόφαση (για να μην σας πάρω στο λαιμό μου)

 

Edited by kirman
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής παρακάτω. Παρακαλώ για τη βοήθεια σας, μιας και δε βρίσκω πολύ άκρη.

  1. Πώς περνάω ένα εγγυητή που δεν είναι ήδη εγγεγραμμένος στο σύστημα?
  2. Ο εγγυητής πρέπει να έχει πρώτου βαθμού συγγένειας με τον αιτούντα του δανείου?
  3. Για την περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας τα στοιχεία για δάνειο μπορούν να συμπληρωθούν μόνο μέχρι την Παρασκευή ή υπάρχει το περιθώριο των 75 ημερών?
  4. Η εμπορική αξία τελικά του ακινήτου είναι αυτή που παίρνουμε από τον ΕΝΦΙΑ?

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, vogelena said:

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής παρακάτω. Παρακαλώ για τη βοήθεια σας, μιας και δε βρίσκω πολύ άκρη.

  1. Πώς περνάω ένα εγγυητή που δεν είναι ήδη εγγεγραμμένος στο σύστημα?
  2. Ο εγγυητής πρέπει να έχει πρώτου βαθμού συγγένειας με τον αιτούντα του δανείου?
  3. Για την περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας τα στοιχεία για δάνειο μπορούν να συμπληρωθούν μόνο μέχρι την Παρασκευή ή υπάρχει το περιθώριο των 75 ημερών?
  4. Η εμπορική αξία τελικά του ακινήτου είναι αυτή που παίρνουμε από τον ΕΝΦΙΑ?

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

1.Πρέπει να μπεις σαν εγγυητής και να βάλεις τα στοιχεία του και μετά τον κάνεις προσθήκη από την καρτέλα του ωφελούμενου

2. Δεν νομίζω

3. Υποθέτω θα υπάρχει περιθώριο 

4. Όχι, είναι προσεγγιστική με την τιμή περίπου του τετραγωνικού, δεν θέλει κάτι ακριβείας

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει στο παρακάτω? 

Έχω κάνει αίτηση , είναι ειδική περίπτωση και πλέον δεν μου βγάζει το μήνυμα ως επιλαχών.

Όμως, έχω κάνει λάθος στα οικονομικά στοιχεία. 

Το εισόδημα μαζί με την γυναίκα μου είναι κάτω από είκοσι χιλιάδες και συμπλήρωσα κατά λάθος ίδιο ποσό εισοδήματος και στα τέκνα,(τα τέκνα δεν έχουν εισόδημα), με αποτέλεσμα να εκτοξευτεί το εισόδημα μας ~ 36-37 χιλιάδες. Το ποσοστό επιχορήγησης που μου βγάζει, είναι 40% ενώ θα έπρεπε να είναι 70% με δύο ανήλικα τέκνα. 

Μπορώ να κάνω κάτι για να το αλλάξω?

Δεν θα έπρεπε τα οικονομικά στοιχεία να ελέγχονται και από το TAXIS? 

Υπάρχει περίπτωση να μην διορθωθεί? 

Υ. Γ. Αν είχα εισόδημα 45.000 και δήλωνα 18.000 θα έπαιρνα επιχορήγηση 70% ?

Δεν γίνεται με κάποιο τρόπο ταυτοποίηση τα στοιχεία? 

 

Link to comment
Share on other sites

Αποτέλεσμα του λάθος σου ήταν να δεσμευτεί ποσό αρκετά μικρότερο από αυτό που δικαιούσαι να δεσμευτεί. Ως εκ τούτου δεν μπορείς (σχεδόν σίγουρα) να κάνεις κάποια διόρθωση, καθώς υποτίθεται ότι το σύστημα δουλεύει αφαιρώντας το συγκεκριμένο ποσό που δεσμεύτηκε από τον διαθέσιμο για την Περιφέρεια σου προϋπολογισμό.

Εκτιμώ ότι μόνος τρόπος να εκμεταλλευτείς την πλήρη επιδότηση είναι η ακύρωση και εκ νέου υποβολή της αίτησης (καλύτερα όμως να επικοινωνήσεις με το ΕΤΕΑΝ για σιγουριά).

Μου κάνει κι εμένα εντύπωση το ότι δεν ελέγχεται αυτόματα από το TAXIS. Ίσως, όταν βάζεις στο σχετικό πεδίο κάποιο ποσό εισοδήματος για τα παιδιά να θεωρεί ότι μπορεί να προέρχεται από δική τους ανεξάρτητη δήλωση Ε1, την οποία να μην ελέγχει αυτόματα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, Astrolavos said:

Μετά την προσωρινή αποθήκευση, μπορείς να επεξεργαστείς/αλλάξεις κανονικά τα στοιχεία σου αργότερα.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το θέμα είναι ότι δεν μου εμφανίζει την προσωρινή αποθήκευση ως επιλογή,  έχει μόνο την επιλογή αποθήκευση γι΄αυτό δεν ξέρω αν είναι επεξεργάσιμα τα στοιχεία μετά.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, john13552 said:

1.Πρέπει να μπεις σαν εγγυητής και να βάλεις τα στοιχεία του και μετά τον κάνεις προσθήκη από την καρτέλα του ωφελούμενου

2. Δεν νομίζω

3. Υποθέτω θα υπάρχει περιθώριο 

4. Όχι, είναι προσεγγιστική με την τιμή περίπου του τετραγωνικού, δεν θέλει κάτι ακριβείας

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.