Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλησπέρα , 

Σχετικά με τις ασφαλιστικές εισφορές :

α) Διαβαζοντας τον οδηγό έχω καταλάβει οτι επιδοτείται όλο το ποσό ... Σωστά ?        και 

β) Δε το βλέπω σαν ποσό μέσα στην απόφαση υπαγωγής (όπως πχ τις μελέτες ή την αμοιβή συμβούλου)

επρεπε κάπου να δηλωθεί ?  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαλημερα σε ολους.

Ειμαι σε αναζητηση προμηθευτων μετα την υπογραφη της δανειακης συμβασης και ηθελα να ρωτησω αν μπορω να κανω αλλαγη στο προγραμμα στις επιλεξιμες παρεμβασεις.

Εχω δηλωση να βαλω φυσικο αεριο και ηθελα να κανω αλλαγη για Αντλια Θερμοτητας.

Ειναι εφικτο στην φαση που ειμαι τωρα?

Εφοσον μπορει να γινει αυτη τη στιγμη αυτο που ρωταω ταυτοχρονα ειμαι ακριβως στο οριο των δαπανων κι αν η Αντλια Θερμοτητας η οποια θα ειναι πολυ παραπανω απο το φυσικο αεριο τοτε την διαφορα την πληρωνω απο την τσεπη μου η μπορω να αφαιρεσω και κατι αλλο και να την χωρεσω?

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, billaros2 said:

το ίδιο λέμε...ενιαίο ποσό εννοεί το τελικό ποσόν που είναι άθροισμα των υλικών και της εργασίας που θα αναλύονται στο τιμολόγιο...εργασία τόσο...+υλικά αναλυτικά τοσο= ενιαιο-τελικο ποσον που θα ανεβει στον πίνακα υλικων...αλλά να γράφει μέσα το τιμολογιο ότι κοστολογεί την εργασία τοσο...

Αυτό που λέτε δεν μπορεί από ότι καταλαβαίνω να γίνει.

Ένας εργολάβος δεν μπορεί να σου πουλήσει υλικά και άρα δεν μπορεί να κόψει παραστατικό πχ 10 μ σωλήνες = .... € + τοποθέτηση = .... € . Στην αγορά τα παραστατικά ενός έργολαβου είναι:  υλικά και εργασία εγκατάστασης  = ... € 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Για 2 κλιματιστικά που έβαλα, 1 9άρι και 1 12άρι, μου έκοψαν 1 απόδειξη και για τα 2. Είναι ΟΚ ή πρέπει να κόψουν χωριστές, επειδή ανήκουν σε διαφορετικές υποκατηγορίες δαπάνης (3. Ζ Ι & 3. Ζ ΙΙ); Αν είναι ΟΚ, την καταχωρώ 2 φορές με τα ίδια στοιχεία παραστατικού και τα αντίστοιχα κόστη, έτσι;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Georgia S said:

Αυτό που λέτε δεν μπορεί από ότι καταλαβαίνω να γίνει.

Ένας εργολάβος δεν μπορεί να σου πουλήσει υλικά και άρα δεν μπορεί να κόψει παραστατικό πχ 10 μ σωλήνες = .... € + τοποθέτηση = .... € . Στην αγορά τα παραστατικά ενός έργολαβου είναι:  υλικά και εργασία εγκατάστασης  = ... € 

Αν ο εργολαβος εχει και καταστημα λιανικης μπορει. αλλα ανβδν εχει δν νομιζω καποιος απο τα καταστηματα που πουλανε υλικα θα σου δωσει με πιστωση τα υλικα...μπορεις να παει ο εργολαβος να αγορασει τα υλικα και να κοψει αποδειξη λιανικης πωλησεις επι πιστωση  στο ονομα σου το μαγαζι που θα τα αγορασει που θα τα ανεβασεις στα υλικα..και ο ιδιος να κοψει διαφορετικη αποδειξη παροχης υπηρεσιων επι πιστωση που θα βαλεις στις υπηρεσιες..Αν και πιστευω οτι κανενας απο τους δυο δεν θα δεχτει να πληρωθει απο το προγραμμα κατευτιαν.εγω π.χ. που θα τοποθετησω ηλιακο με το προγραμμα...κανενας δν δεχετε να μην πληρωθει μετρητοις(οποτε εκτος προγραμματος) για τα υλικα και την εγκατασταση.και αυτος που θα κανει τοποθετηση ειναι ο ιδιος που θα αγορασω τον ηλιακο..δηλαδη το κοστος του ηλιακου μπαινει στο προγραμμα...τα υλικα και η εγκατασταση δν μπαινουν  και τα πληρωνω μετρητοις απο την τσεπη μου..αυτο ισχυει για την δικια μου περιπτωση..δν ξερω για αλλες...αναλογος τον προμηθευτη και ποσο ανοιγμα εχει την δυνατοτητα να κανει..τελικα πληρωνεις μετρητοίς εσυ με την ελπιδα οταν τα παρει ο καθε προμηθευτης απο το πρόγραμμα να περνεις σβαρνα ολους και να ζητας τα δικα σου πισω..

Edited by billaros2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι δηλωμένος στο σύστημα σαν ενεργειακός επιθεωρητής. Για να με δηλώσει κάποιος σαν ανάδοχο έργου (εγκαταστάτη και όχι πώληση) θα πρέπει να κάνω δεύτερο λογαριασμό (με άλλο email ??) ή είναι δυνατή η δήλωση κανονικά ? Ρωτάω γιατί έχω μπερδευτεί !!!

Επίσης υπάρχει κάποιο κόλλημα σε περίπτωση που είμαι εγκαταστάτης αλλά ταυτόχρονα και μελετητής (πχ μελέτη φυσικού αερίου)?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ένα πρόβλημα με το 2ο ΠΕΑ, όσοι το έχετε αντιμετωπίσει:

Έχω βάλει κουφώματα PVC με Uf=1.5, αλλά πάνω στην παλιά ξύλινη κάσα (δεν ήθελα να αλλάξω τα παλιά πλαστικά ρολά).

Ενδεικτικά, το συνολικό άνοιγμα της πόρτας είναι 1,37x2,19 και το νέο κούφωμα 1,22x2,11, διαφορά 15cm πλάτος και 8 ύψος.

Πώς θα υπολογιστεί το U του σύνθετου κουφώματος που προκύπτει;

Αν το νέο σύνθετο κούφωμα έχει U πάνω από 2, αλλάζει κατηγορία.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2018 at 8:34 ΜΜ, MAR_PAX said:

Καλησπέρα , 

Σχετικά με τις ασφαλιστικές εισφορές :

α) Διαβαζοντας τον οδηγό έχω καταλάβει οτι επιδοτείται όλο το ποσό ... Σωστά ?        και 

β) Δε το βλέπω σαν ποσό μέσα στην απόφαση υπαγωγής (όπως πχ τις μελέτες ή την αμοιβή συμβούλου)

επρεπε κάπου να δηλωθεί ?  

 Το ποσό επιδοτείται. Δεν δηλώνεται στην αρχή κάπου, (εφόσον στο αρχικό στάδιο δεν μπορεί να γνωρίζουμε τι θα πληρωθεί σε ένσημα), αλλά σε επόμενο στάδιο στον πίνακα "Καταχώρηση Λοιπών Εξόδων" υπάρχει πλαισιάκι όπου καταχωρείται η δαπάνη Ασφαλιστικές Εισφορές ( δείτε σελ 11 στο Εγχειρίδιο - Διαχείριση Αίτησης μετά την Έκδοση της Απόφασης Υπαγωγής)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα , 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση , 

Ναι το έχω δει το εγχειρίδιο απλώς με αυτόν τον τρόπο αυξάνουμε τον προϋπολογισμό της κάθε ένταξης και για αυτό και απορώ 

Δηλαδή εαν ο καθένας μας βγάζει πχ 15 ημερομίσθια θα είναι ενα επιπλέον κόστος σε κάθε αίτηση , το οποίο δεν έχει υπολογιστεί πουθενά   

Εχω κάνει και ερώτημα στο υπουργείο ... ΑΝ μου απαντήσουν θα ενημερώσω .. 

Edited by MAR_PAX
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.