Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Για να πάρουνε οι προμηθευτές προκαταβολές θα πρέπει να εκδώσουν πρώτα τα παραστατικά επί πιστώσει, να τους καταχωρήσουμε δαπάνες και μετά να δώσουμε έγκριση? Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει με την διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

5 λεπτά πριν, Astrolavos said:

Για να πάρουνε οι προμηθευτές προκαταβολές θα πρέπει να εκδώσουν πρώτα τα παραστατικά επί πιστώσει, να τους καταχωρήσουμε δαπάνες και μετά να δώσουμε έγκριση? Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει με την διαδικασία?

Δεν νομίζω, πρώτα θα παρουν προκαταβολές , θα ξεκινήσουν και στο τέλος θα κόψουν τα παραστατικά και θα πάρουν τα υπόλοιπα χρήματα

Link to comment
Share on other sites

και πως θα γνωρίζει το σύστημα τι ποσό προκαταβολής να δώσει στον καθένα? αφού αρχικά τους εισάγουμε γενικά ως προμηθευτές.

Μέχρι στιγμής έχω περιπτώσεις σε υλοποίηση παρεμβάσεων μόνο με ίδια κεφάλαια. Περιμένω τις εγκρίσεις για τα δάνεια. Ισχύει κάτι διαφορετικό γι αυτές τις περιπτώσεις?

 

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

Έχεις στη διάθεσή σου το 70% του δανείου για να το κατανείμεις κατά το δοκούν (όπως αποφασίσεις εσύ) στους διάφορους προμηθευτές. Αυτό θα πρέπει να γίνει ταυτόχρονα για όλους τους προμηθευτές, και να συμπληρώνεται ακριβώς το ποσό του 70% του δανείου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα απο Ξάνθη, Εχω μπεί και εγώ στο πρόγραμμα και είμαι στο στάδιο ''Η αίτησή σας βρίσκεται σε αναμονή εκταμίευσης των προκαταβολών που έχετε δηλώσει.Στην τρέχουσα κατάσταση της αίτησης δεν προβλέπονται ενέργειες ''

απλά έχω 2 ερωτήσεις

1) Στα προτιμολόγια έκαναν την μαλακία ο μηχανικός και οι προμηθευτές και βάλανε το ανώτατο όριο που δικαιούμαι ανα υλικό, Κουφώματα δηλαδή έβαλε 11.000 ενώ τα δικά μου βγαίνουν 7500 περίπου, όπως επίσης παίχτηκε το ίδιο και με τα άλλα. Με βάση των προτιμολογίων μου έχει εγκριθεί ένα δάνειο Α ποσού, απλά τώρα που οι κανονικές τιμές θα είναι πιο χαμηλές οπου κανονικά και το ποσο του δανειου θα έπρεπε να είναι λιγότερο τη γίνεται; και ήδη με ανάγκασε το σύστημα να βάλω σαν προκαταβολή το 70% του δάνειου.

2) μήπως ξέρουμε για πότε μπορεί να μπούνε οι προκαταβολές;

Link to comment
Share on other sites

1) Από το πρόγραμμα δεν απαιτούνται προτιμολόγια (δεν έχω διαπιστώσει κάτι διαφορετικό έως τώρα), συνεπώς τα προτιμολόγια που έχεις παίζουν τον ρόλο προσφοράς από την πλευρά του προμηθευτή για τα ζητούμενα είδη. Προφανώς όμως θα πρέπει να έχεις στα χέρια σου προσφορές βάσει του τελικού ποσού που θα πληρώσεις για το κάθε είδος/εργασία για να είσαι καλυμμένος άπέναντι στον κάθε προμηθευτή/ανάδοχο όταν ζητήσει την αποπληρωμή του.

Η εκταμίευση του δανείου προς τον κάθε προμηθευτή δεν χρειάζεται να είναι ακριβώς το 70% της δικής σου συμμετοχής ως προς τον συγκεκριμένο προμηθευτή. Μπορείς σε κάποιον να δώσεις μηδέν (0) και σε άλλον να του εξοφλήσεις πλήρως το ποσό που θα πρέπει να λάβει. Το πρόβλημα υφίσταται, όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, μόνο εάν το συνολικό 70% του δανείου που θα "μοιράσεις" ως προκαταβολή προκύψει μεγαλύτερο από το συνολικό τελικό ποσό δανείου που θα πρέπει να λάβεις με την ολοκλήρωση των παρεμβάσεων. Αν π.χ. είχες προϋπολογισμό 20000ευρώ με επιδότηση 50% τότε τα 10000ευρώ είναι δάνειο εκ των οποίων τα 7000ευρώ η προκαταβολή που μοιράζεις σε αναδόχους/προμηθευτές:

- Αν οι τελικές σου παρεμβάσεις κοστίσουν 15000ευρώ, τότε το συνολικό δάνειο θα είναι 7500ευρώ, άρα πάνω από την προκαταβολή που έδωσες άρα είσαι εντάξει. Η τράπεζα θα δώσει τα 500ευρώ που υπολείπονται για τη συμπλήρωση του τελικού δανείου και το ΕΤΕΑΝ τα υπόλοπα 7500ευρώ που αντιστοιχούν στην επιχορήγηση που δικαιούσαι (50% επί των τελικών παρεμβάσεων).

- Αν οι τελικές σου παρεμβάσεις κοστίσουν 12000ευρώ, τότε το συνολικό δάνειο θα είναι 6000ευρώ, άρα κάτω από την προκαταβολή των 7000 που μοίρασες. Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει με κάποιο τρόπο να επιστραφεί το υπερβάλλον ποσό των 1000ευρώ (υποθέτω προς την τράπεζα) προκειμένου να γίνει η εκταμίευση του υπολοίπου από το ΕΤΕΑΝ (παράγραφος 7.1 του οδηγού: " Επισημαίνεται ότι στην περίπτωση που ο τελικός επιλέξιμος προϋπολογισμός παρεμβάσεων είναι μικρότερος της προκαταβολής που έχει εκταμιευθεί, απαιτείται η επιστροφή από τον ωφελούμενο του υπερβάλλοντος ποσού προκειμένου να είναι δυνατή η εκταμίευση των λοιπών κινήτρων του προγράμματος, καθώς δεν είναι επιτρεπτή η χρήση ποσού επιχορήγησης για την αποπληρωμή του δανείου.)

Όλα τα παραπάνω με την επιφύλαξη ότι έτσι τα αντιλαμβάνομαι εγώ, καλύτερα να συμβουλευτείς το μηχανικό σου.
 

2) Λένε μέχρι τέλος Οκτωβρίου, ελπίζουμε του φετινού..

Edited by kirman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

στο Παράρτημα IV στην 4η σελίδα αναφέρει:

ε. Η Υπολογιζόμενη Ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας βάσει του ανωτέρω ΠΕΑ είναι ... (kWh/m2), η αντίστοιχη ενεργειακή κατηγορία ..., ενώ η εξοικονόμηση ενέργειας είναι .... % της κατανάλωσης του κτηρίου αναφοράς (kWh/m2).

Το ποσοστό εξοικονόμησης ενέργειας υπολογίζεται από τον τύπο:

Α. (Κατανάλωση κτηρίου προ παρεμβάσεων - κατανάλωση κτηρίου μετά παρεμβάσεων) / κατανάλωση κτηρίου προ παρεμβάσεων

ή Β. (Κατανάλωση κτηρίου προ παρεμβάσεων - κατανάλωση κτηρίου μετά παρεμβάσεων) / κατανάλωση κτηρίου αναφοράς;

Ας με κατατοπίσει κάποιος γιατί υπάρχει τεράστια διαφορά στα αποτελέσματα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,να κανω μια ερωτηση. Αν στο αρχικο εντυπο παρεμβασεων έχουμε υπολογίσει τις μπαλκονόπορτες ως παράθυρα,δηλαδη στην κατηγορία 1.Α1 βαζοντας Χ τετραγωνικα ,που εχουν τιμολογηθει με 370€ , (που με ψαξιμο εκ των υστερων ειδα οτι ειναι λαθος),μπορω στο εντυπο παρεμβάσεων με το Β ΠΕΑ να αλλάξω τα τετραγωνικα στα παραθυρα κ στις εξωστοθυρες ωστε να είναι τα σωστα,εφόσον ετσι θα εχουν τιμολογηθει κι απο τον αλουμινα; Θα υπάρχει προβλημα με το συστημα;; 

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2018 at 10:30 ΜΜ, mechgirl said:

Καλησπέρα,να κανω μια ερωτηση. Αν στο αρχικο εντυπο παρεμβασεων έχουμε υπολογίσει τις μπαλκονόπορτες ως παράθυρα,δηλαδη στην κατηγορία 1.Α1 βαζοντας Χ τετραγωνικα ,που εχουν τιμολογηθει με 370€ , (που με ψαξιμο εκ των υστερων ειδα οτι ειναι λαθος),μπορω στο εντυπο παρεμβάσεων με το Β ΠΕΑ να αλλάξω τα τετραγωνικα στα παραθυρα κ στις εξωστοθυρες ωστε να είναι τα σωστα,εφόσον ετσι θα εχουν τιμολογηθει κι απο τον αλουμινα; Θα υπάρχει προβλημα με το συστημα;; 

Πρόβλημα θα έχεις αν δεν τα αλλάξεις.. Εννοείται θα τα δηλώσεις σαν εξωστοθυρες με τις αντίστοιχες μέγιστες τιμές..

Link to comment
Share on other sites

Συναδερφοι μια ερώτηση προς επιβεβαίωση, 

Στην καταχώρηση προμηθευτών για αντικατάσταση αλουμινιων μπορώ να καταχωρήσω την εταιρία αλουμινιων για τη προμήθεια υλικών και τον αλουμινα για τις εργασίες τοποθέτησης σε δύο διαφορετικές εγγραφές; 

Θυμάμαι πως δεν εγκρίνεται δαπάνη μόνο εργασίας σύμφωνα με τον οδηγό του προγράμματος αλλά έχω περίπτωση πελάτη που επιμένει να σπάσουμε τις προκαταβολες όπως προαναφερω. 

Το προχωρώ; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.