Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Παιδιά ο οδηγός είναι λίγο ασαφής σε ένα θέμα που μου προέκυψε..

Θέλω να κάνω αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου με συμπύκνωσης σε μονοκατοικία.. Ο πελάτης έχει διαλέξει με τον προμηθευτή ένα μοντέλο 25kW.. Το Pgen σε αμόνωτη μονοκατοικία (του 76 άδεια) βγαίνει πάνω από 30kw αλλά μάλλον πάω για ριζική ανακαίνιση και μετά την εφαρμογή μονώσεων παντού το νέο Pgen θα είναι κάτω από 20kW..

Σε αυτή την περίπτωση μπορώ να βάλω τον 25kW ή θα έχουμε προβλήματα λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 1/10/2018 at 11:46 ΠΜ, Georgia S said:

με αφορμή το ερώτημα σας, διαπίστωσα οτι στην αρχική αίτηση  μου, ο Σύμβουλος δεν έχει υποβάλλει καθόλου έγγραφα στα δικαιολογητικά που αφορούν την τακτοποίηση - Δήλωση Υπαγωγής στο Ν4495/2017. Σήμερα βρισκόμαστε στο στάδιο 5 σε αναμονή οριστικής υπαγωγής. έχετε  καμιά πληροφόρηση αν μπορούν να υποβληθούν σε επόμενο στάδιο; 

Καλησπέρα,τώρα είδα την ανάρτηση σου. Δυστυχώς εγώ δεν κατάφερα να πάρω σαφή απάντηση σε τηλεφωνικη επικοινωνία που είχα με helpdesk κ υπουργείο. Ενημέρωσα τον πελάτη κ αποφασίσαμε να προχωρήσουμε με τις επεμβάσεις ελπίζοντας οτι δε θα αποτελέσει εμπόδιο τελικά η καθυστερημένη πληρωμή του προστίμου, εφόσον αυτό εξοφληθηκε τελικά. Αν κάποιος αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα ή έχει σχετική ενημέρωση ας μας πει 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ata said:

...... αλλά μάλλον πάω για ριζική ανακαίνιση ....

Συνάδελφε επειδή έχω μπερδευτεί με το θέμα της ανακαίνισης μπορείς να μου πείς βάσει ποιών κρητιρίων  το κτήριο πάει σε ριζική ανακαίνιση ?

Αγορά περίπτωση μου για το ΕΞΟΙΚ ΙΙ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αιτημα που είχε ξεκινήσει με δανειοδότηση, το γύρισα σε ίδια κεφάλαια και εγκρίθηκε.

Πάω να πατήσω αποδοχή όρων και μου βγάζει οτι εκκρεμμούν κάποια δικαιολογητικά για τον εγγυητή.

Υπάρχει τρόπος να παρακάμψω την διαδικασία, μιας και δεν πάμε σε δανισμό αλλά σε ιδια κεφάλαια?

Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει με bug του συστήματος όπως το περιγράφεις. 
Η δύσκολη λύση είναι να μιλήσεις με helpdesk κλπ κλπ.... Άστο
Είναι εύκολο να πεις στο εγγυητή να ανεβάσει δύο λευκά pdf στην θέση των δικαιολογητικών που λείπουν;

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, dib said:

Συνάδελφε επειδή έχω μπερδευτεί με το θέμα της ανακαίνισης μπορείς να μου πείς βάσει ποιών κρητιρίων  το κτήριο πάει σε ριζική ανακαίνιση ?

Αγορά περίπτωση μου για το ΕΞΟΙΚ ΙΙ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Για αυτό χρησιμοποίησα το "μάλλον".. Απλά περίμενα μέχρι τώρα και ήλπιζα σε κάποια διευκρινιστική αλλά μάλλον δεν θα βγει ποτέ ή θα βγει καθυστερημένα όπως πάντα.. Το βασικό πρόβλημα που έχουμε στην επαρχία είναι ότι πολλές αντικειμενικές αξίες είναι πολύ χαμηλές, της τάξης των 6000Ε. Για αυτό είπα μάλλον δεν το γλυτώνω, εκτός και αν βρω κάποιον πολ. μηχανικό να κάνουμε τη σύγκριση με αναλυτικό υπολογισμό (πάλι δεν έχω βρει κάποιον να ξέρει τι και πως).

Από την άλλη και να πω ότι πάω με ριζική, πάλι ασάφεια έχουμε.. Αν βγαίνει Β ο οδηγός υπονοεί ότι δεν κάνουμε κάτι άλλο (ΜΕΑ πχ). Ακόμα και για αυτό πόσο σίγουροι μπορούμε να είμαστε όμως;

Link to comment
Share on other sites

Μετά την Οριστική Απόφαση Υπαγωγής (έγινε την προηγούμενη εβδομάδα), πόσος χρόνος χρειάζεται για να ενημερωθεί η συνεργαζόμενη Τράπεζα (Alpha Bank) για την Υπογραφή της Δανειακής Σύμβασης; Μέχρι και σήμερα δεν εχουν ενημερωθεί. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.