Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Έχουν μπει προκαταβολές εδώ και μερικές μέρες σε δικούς μου πελάτες, οπότε το καρατσεκαρισμένο δεν ισχύει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 λεπτά πριν, tsx said:

Έχουν μπει προκαταβολές εδώ και μερικές μέρες σε δικούς μου πελάτες, οπότε το καρατσεκαρισμένο δεν ισχύει

Ανακαλω τοτε φιλε μου το ΚΑΡΑΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ αφου εχεις πελατες που εχουνε μπει προκαταβολες με ΔΑΝΕΙΟ..Με οσους εχω μιλησει εγω που ειναι καμια 20αρια ατομα ωφελουμενη με ΔΑΝΕΙΟ  κανενας δν εχει παρει προκαταβολη γι αυτο το ειπα....ολα τα αλλα ισχυουνε στο ακεραιο. 

Ευχαριστω για την επισυμανση

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκινήσει η εκταμίευση των προκαταβολών πρέπει να έχουν δηλωθεί ΟΛΟΙ οι προμηθευτές του έργου στο σύστημα και να έχει προχωρήσει η αίτηση στο επόμενο βήμα???

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, mechgiann said:

Για να ξεκινήσει η εκταμίευση των προκαταβολών πρέπει να έχουν δηλωθεί ΟΛΟΙ οι προμηθευτές του έργου στο σύστημα και να έχει προχωρήσει η αίτηση στο επόμενο βήμα???

ΝΑΙ ΟΛΟΙ οι προμηθευτες μαζι με τις επιμερους προκαταβολες που θα εισπραξουν και μετα περιμενεις εγκριση απο το ΕΤΕΑΝ..

Edited by billaros2
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, mechgiann said:

Συνάδελφοι οι προκαταβολές μπαίνουν απευθείας από τις τράπεζες στους λογαριασμούς των προμηθευτών? σωστά?

Δεν πληρώνει τίποτα ο ωφελούμενος από την τσέπη του προς τους προμηθευτές?

και για να ξεκινήσει η εκταμίευση των προκαταβολών πρέπει να έχουν δηλωθεί ΟΛΟΙ οι προμηθευτές του έργου στο σύστημα και να έχει προχωρήσει η αίτηση στο επόμενο βήμα???

Σωστά.

Ο ωφελούμενος πληρώνει τα ίδια κεφάλαια, εφόσον υπάρχει υπέρβαση των ανώτατων επιλέξιμων ποσών.

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, gsaraf said:

Σωστά.

Ο ωφελούμενος πληρώνει τα ίδια κεφάλαια, εφόσον υπάρχει υπέρβαση των ανώτατων επιλέξιμων ποσών.

Ναι.

Οταν πας με δανειο, ναι..

Αλλιως βαζει το χερι στην τσεπη - για τα ιδια κεφαλαια- πριν απο την τραπεζα..

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις ως προς το διαδικαστικό της πλατοφόρμας από όποιον γνωρίζει :

1. Σε επιλέξιμη αίτηση που βρίσκεται στο στάδιο της καταχώρησης των προμηθευτών, ο ιδιοκτήτης θέλει να αλλάξει σύμβουλο έργου και να ορίσει εμένα.

Γίνεται απλώς  με τη διαγραφή του ορισμένου συνάδελφου στο αντίστοιχο πεδίο και την εισαγωγή του δικού μου ΑΦΜ ως σύμβουλου ακόμη και σε αυτό το στάδιο της αίτησης?

 

2. Ο προηγούμενος συνάδερφος δεν είχε χρεώσει προυπολογισμό για έκδοση οικοδομικής άδειας. Το αντίστοιχο πεδίο δηλαδή είναι κενό και δεν έχει συνυπολογιστεί η δαπάνη για έκδοση ΕΕΜΚ. Μπορεί να αλλάξει αυτό σήμερα και εάν ναι, πώς ?

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, yian said:

Δύο ερωτήσεις ως προς το διαδικαστικό της πλατοφόρμας από όποιον γνωρίζει :

1. Σε επιλέξιμη αίτηση που βρίσκεται στο στάδιο της καταχώρησης των προμηθευτών, ο ιδιοκτήτης θέλει να αλλάξει σύμβουλο έργου και να ορίσει εμένα.

Γίνεται απλώς  με τη διαγραφή του ορισμένου συνάδελφου στο αντίστοιχο πεδίο και την εισαγωγή του δικού μου ΑΦΜ ως σύμβουλου ακόμη και σε αυτό το στάδιο της αίτησης?

 

2. Ο προηγούμενος συνάδερφος δεν είχε χρεώσει προυπολογισμό για έκδοση οικοδομικής άδειας. Το αντίστοιχο πεδίο δηλαδή είναι κενό και δεν έχει συνυπολογιστεί η δαπάνη για έκδοση ΕΕΜΚ. Μπορεί να αλλάξει αυτό σήμερα και εάν ναι, πώς ?

1. Παραθέτω την απάντηση που έλαβα από το support για ερώτημα που έστειλα σχετικά με την αλλαγή συμβούλου: "Στο βήμα 7 - Παραστατικά - Λοιπα  Έξοδα, καρτέλα Καταχώριση Λοιπών Εξόδων, ζητάει ΑΦΜ Συμβούλου - ΙΒΑΝ. Εκεί μπορείτε να κάνετε την αλλαγή". Ακολούθησα τις οδηγίες, αλλά η πλατφόρμα δεν με αφήνει να αλλάξω ΑΦΜ συμβούλου (το συγκεκριμένο πεδίο είναι γκρι και δε μπορείς να επέμβεις), οπότε ξανάστειλα ερώτημα και περιμένω... Εννοείται ότι στο Εγχειρίδιο για τα βήματα μετά την Υπαγωγή δεν αναφέρει τίποτα σχετικό. Δοκίμασε το πάντως συνάδελφε κι εσύ και στείλε ανταπόκριση μήπως δουλέψει στη δικιά σου αίτηση, τι να πω...

2. Σε παρόμοια περίπτωση που δεν δήλωσα στην αρχική αίτηση κόστος μελέτης, δεν έχω βρει τρόπο να την προσθέσω σε δεύτερο χρόνο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ως προς το 1. στη δική μου περίπτωση φαίνεται εικονίδιο διαγραφής σύμβουλου έργου αλλά δεν το πάτησα διότι δεν ήξερα εάν στη συνέχεια μπορώ να δηλώσω κάποιο άλλο ΑΦΜ.

Εάν δεν υπάρχει πληροφόρηση από άλλο συνάδερφο, θα το δοκιμάσω και θα πληροφορήσω εκ νέου.

 

Για το 2. (σχετικά με τη δαπάνη έκδοσης άδειας), θα προσπαθήσω να μιλήσω και εγώ με την ειδική γραμμή εξυπηρέτησης πολιτών (Help Desk)  και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Η προσθήκη κόστους μελέτης θα αυξήσει τον προϋπολογισμό, οπότε λογικά απαγορεύεται.

Μια ερώτηση στο helpdesk βέβαια δε βλάπτει κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.