Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιώματα Αρχιτεκτόνων και Πολιτικών επί στατικών μελετών


Recommended Posts

Το θεμα φιλε ειναι πολυ σημαντικο αλλα πραγματικα δεν αντιλαμβανομαι γτ δεν εχει δοθει η πρεπουσα σημασια..

(ή εγω ειμαι ο στραβος ή ο γιαλος ειναι στραβος..)

 

1. Σε συζητησεις που εχω κανει με ελεγκτες ΚΑΝΕΙΣ δε αρνηθηκε σε ΑΜ να υπογραψει στατικα...

2. Στις 10 στατικες μελετες (ειπαμε δεν εχουν ΚΑΝΕΝΑ δικαιωμα) που υπογραφονται απο ΑΜ στην καλυτερη των περιπτωσεων υπαρχει 1 (τουλαχιστον) συνυπογραφη..

3. Εχω δει στατικες μελετες απο ΤΕ να συνυπογραφονται απο ΑΜ!!!!!!!!!!!!!!!!

4. Το οτι ειναι γνωστα ολα αυτα, δεν μου λεει τιποτα...

5. Μπορεις να κανει οσους ελεγχους θες στο φορεα σου..

Αλλα υπογραφη ΔΕΝ εχεις δικαιωμα να βαλλεις...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανόνας Α. προσέχουμε που βάζουμε την υπογραφή μας.

Όχι μόνο εκεί που δεν έχουμε δικαίωμα αλλά και όπου έχουμε.

Άρα πάλι προσωπικά δεν χρειαζόμουν να με ενημερώσεις για το ΔΕΝ τονισμένο.

 

Πιθανολογώ ότι κάποια αντιπαλότητα με αρχιτέκτονα θα έχεις κοντά στα λημέρια σου και σου βγαίνει τόσο έντονο και συχνά το πρόβλημα αυτό.

Ίσως μια καλή συζήτηση μεταξύ σας να κάνει τα πράγματα πιο εύκολα.

 

Το να ενοχοποιείς όμως γενικεύοντας έναν ολόκληρο κλάδο σίγουρα δεν θα κάνει εκεί τα πράγματα πιο εύκολα.

 

γνώμη μου....

Link to comment
Share on other sites

Πιθανολογώ ότι κάποια αντιπαλότητα με αρχιτέκτονα θα έχεις κοντά στα λημέρια σου και σου βγαίνει τόσο έντονο και συχνά το πρόβλημα αυτό.

Ίσως μια καλή συζήτηση μεταξύ σας να κάνει τα πράγματα πιο εύκολα.

 

Το να ενοχοποιείς όμως γενικεύοντας έναν ολόκληρο κλάδο σίγουρα δεν θα κάνει εκεί τα πράγματα πιο εύκολα.

 

γνώμη μου....

 

Συναδελφε, η ψυχαναλυση ηταν αστοχη εντελως και με προσβαλλει κιολας..

ΚΑΝΕΝΑ προβλημα δεν εχω με ΚΑΝΕΝΑΝ αρχιτεκτονα, ουτε στα λημερια μου, ουτε εκτος...

 

Δεν ενοχοποιω κανενα...

Οτιδηποτε περα του νομου ειναι παρανομο..

Αν θες να σου δειξω παρανομιες, πολυ ευχαριστως με πμ....

Link to comment
Share on other sites

Terry μακριά από εμενα κάθε πρόθεση να σε προσβάλω.

Έχω διαμορφώσει θετικότατη εντύπωση για εσένα και τον επαγγελματισμό σου με τα γραφόμενα σου γενικά στο Φόρουμ.

Οποτε αν προσβλήθηκες και έγινε άθελα μου την συγγνώμη μου φυσικά.

Σε ότι αφορά την ψυχανάλυση, σίγουρα δεν υπήρχε εκ μέρους μου. Με παρέσυρε αυτό το σχόλιο σου και πιθανολόγησα λαθεμένα.

 

Πλεον απο ποτε δλδ????

 

Στην "γειτονια" μου υπαρχει αρχιτεκτονας που εχει υπογραψει τα τελεευταια 30χρονια πανω 500 ΟΑ και αρχιτεκτονικα και στατικα...και φυσικα συνεχιζει να υπογραφει...

....

....

Ξανά συγγνώμη αν προσβλήθηκες για αυτή μου την εντύπωση.

 

****

 

Φυσικά διατηρώ τις απόψεις μου για όλα τα άλλα περί αρχιτεκτόνων και μη γενικεύσεων.

 

Ευχαρίστως για τις παρανομίες (και ασχετοσύνες ειδικοτήτων αν θες) να τα πούμε με πμ, σίγουρα όσα έχεις, άλλα τόσα έχω κι εγώ..

Link to comment
Share on other sites

Τον αρχιτεκτονα τον ειχα αναφερει παλιοτερα..

Αλλα και φιλικες σχεσεις εχουμε και συνεργασια και ολα μια χαρα...

Απλα τοτε ειχα θεσει το ερωτημα για το λογο που ανεφερα (δλδ οτι υπογραφει κανονικα στατικα... τοτε δεν το ειχα ψαξει...υπηρχε η εντυπωση οτι οι ΑΜ ειχαν δικαιωμα μεχρι 2 οροφους κτλ)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παίδες, απλά πράματα. Ο Αρχιτέκτονας δεν έχει αντικείμενο τα στατικά. Δεν γνωρίζει το αντικείμενο αυτό. Ξέρουμε όλοι με τι ασχολείται ένας Αρχιτέκτονας. Και φυσικά όχι με στατικά.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ρε παιδια συγγνωμη αυτο που λεει ο νομος περι "μεγαλων ανοιγματων" σε περιπτωσεις στατικων που δεν υπογραφει ο αρχιτεκτων πως ερμηνευεται?? δηλαδη ποσο πρεπει να ειναι π.χ. το ανοιγμα μιας δοκου?? Χθες μας "γυρισαν πισω" κατι στατικα σχεδια 2οροφης προσθηκης με απλα πέδιλα (και συνδετήριες δοκούς φυσικά) και μας ειπαν οτι θέλει υπογραφή πολ μηχ επειδή έχει μεγάλο ανοιγμα και αντισεισμικό (7 μέτρα η μεγαλύτερη διάσταση) ο οποίος πρέπει να πάρει το 45-50% της αμοιβής των στατικών!!!!!!!! θα ήθελα τη γνώμη σας...

Link to comment
Share on other sites

Απορία δική μου Βασίλη καν, αφού στο προφίλ σου γράφεις Ειδικότητα Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός ποιο είναι το πρακτικό πρόβλημα να το υπογράψεις ο ίδιος (αφού λες μας "γύρισαν πίσω")?

 

Στο ζήτημα δε του έλεγχου, μπας και ο ελεγκτής στα στατικά μπέρδεψε τα δικαιώματα των τοπογράφων με των αρχιτεκτόνων? Ή μπας και ο φέρον της μελέτης είναι μεταλλικός?

 

 


Εδιτ

Υ.Γ.

Οπς τώρα είδα ότι είναι προσθήκη…. Μπας και είχε έλεγχο επάρκειας υπάρχοντος….

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ αν έχεις κάτι που το επιβεβαιώνει εκτός από την επιστολή του ΤΕΕ που ανέφερες πιο πριν να το ποστάρεις ή να με παραπέμψεις, έχουμε πρόβλημα με συνάδελφο και δεν θέλω να δημιουργηθεί μπέρδεμα με τον πελάτη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.