Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιυπαίθριοι Χώροι, το αίσχος της κατασκευής


SBABAL

Recommended Posts

Στις περιοχές όπου το παράνομο κλείσιμο υμιυπαίθριων χώρων επιφέρει χρήση του κτηρίου από περισσότερους κατοίκους και παράλληλα η αύξηση αυτή υπερβαίνει τη φέρουσα ικανότητα της περιοχής να λειτουργήσει βιώσιμα, πρέπει να ληφθούν μέτρα που θα εξασφαλίσουν ότι η πυκνότητα των κατοίκων της περιοχής δεν θα υπερβαίνει τη φέρουσα ικανότητα.

 

φίλε,πού βασίζεσαι για να λες αυτά τα πράγματα δημοσίως?Εργάζεσαι στο ΥΠΕΧΩΔΕ?Ποιός σου λέει ποιά είναι η φέρουσα ικανότητα κ βασισμένος σε ποιά στοιχεία?Σε αυτά που λένε στα πρωινάδικα για τους ημιυπαίθριους?

 

Έχεις ενημερωθεί ποτέ πώς πραγματοποιείται μια πολεοδομική μελέτη,ένα Ρυθμιστικό,ένα Γενικό Πολεοδομικό σε πραγματικές συνθήκες?Για ποιά προστασία των πολιτών μιλάς?

 

Παραβιάζουμε οι ΠΜ κανένα Σύνταγμα κ δεν το έχω αντιληφθεί?Ή μήπως γελάστηκες κ μπέρδεψες την Αθήνα με το Λονδίνο?

Ή θεωρείς ότι οι ΠΜ είναι υπεύθυνοι για τους κλειστούς ημιυπαίθριους?Απ' ότι έχω ενημερωθεί,ο Σύλλογος Αρχιτεκτόνων ήταν αυτός που εισηγήθηκε τη θεσμοθέτησή του ημιυπαίθριου στο ΓΟΚ 85...............Και επίσης,η ιδέα του ''κλεισίματος'' προέρχεται από αυτούς που κατασκευάζουν,είτε είναι γιδοβοσκοί,είτε μηχανικοί ανεξαρτήτου ειδικότητας...........Πρόσεχε λοιπόν τί λές....

 

edit:εγώ στο σπίτι μου έχω ΑΝΟΙΚΤΟ ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟ,με μελέτη από ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑ,και είμαι ΠΜ.Δεν τον κλείνω,γιατί γνωρίζω κ αποτιμώ τη βιοκλιματική του συνεισφορά....είμαι επικίνδυνος για τους πολίτες-πελάτες να συνιστώ το ίδιο????????Σταμάτα λοιπόν να γενικεύεις για τις γνώσεις της καθεμιάς ειδικότητας μηχανικών κ τοποθετήσου πιο συγκροτημένα και συναδελφικά κ κυρίως ΟΧΙ ΕΡΕΙΣΤΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 162
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέμα πολιτικής βούλησης είναι όλα.

Λόγω της τεράστιας έκτασης που έχει λαβει το θέμα θα μπορούσε κανείς να σκεφτεί το εξής :

 

1. Θεσμοθετείς πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης για κλείσιμο ημ/θρίου πολλαπλάσια ενός νέου αυθαιρέτου

2. Το διατυμπανίζεις στα ΜΜΕ.

3. Ξαμολάς την πολεοδομία για ελέγχους , όχι κατόπιν καταγγελίας μόνο.

4. Μετά τις πρώτες καμπάνες και τα εγκεφαλικά (κάποιος θα την πληρώσει, δεν γίνεται αλλιώς) , η Αθήνα θα γίνει ένα μεγάλο εργοτάξιο , καθώς βλέποντας τι έρχεται θα τους γκρεμίζουν μόνοι τους.

5. Συνωστισμός στα Δικαστήρια από τους συνυπαίτιους ιδιοκτήτες οι οποίοι θα προσπαθούν (μάταια ?) , να βρουν το (όποιο) δίκιο τους.

 

Ποιος όμως αναλαμβάνει το πολιτικό κόστος ? Κανενας.

 

Και πολύ καλά κάνει, προσθέτω εγώ.

Γιατί να αναλάβει το πολιτικό κόστος να πάει κόντρα σε μια παγιωμένη πρακτική η οποία έχει στηριχθεί έμπρακτα τόσα χρόνια απο την πολιτεία;

Γιατί ας μην γελιώμαστε η πολιτεία ξέρει πάρα πολύ καλά τι γίνεται με τους κλεισμένους ημιυπαίθριους (και όχι γενικά τους ημιυπαίθριους όπως κακώς γράφουμε) και τους εκμεταλεύεται.

Το ΙΚΑ χρεώνει περισσότερα ένσημα, οι ΔΟΥ εισπράτουν αυξημένες εισφορές, η οικοδομή (η "ατμομηχανή της οικονομίας") κινείται, και όλα καλά.

Άλλωστε η μέθοδος της αντιπαροχής, που επέτρεψε την απεμπλοκή του κράτους απο το πρόβλημα της παροχής στέγης, μπορεί να λειτουργήσει μόνο με την υπερεκμετάλευσης γης. Σήμερα με το κλείσιμο των υμιυπαιθρίων, παλαιότερα με τα ημι-υπόγεια που γίνονταν ισόγεια κ.ο.κ.

Αν δεν αλλάξει ριζικά ο τρόπος παραγωγής κατοικίας και δεν αποφασίσει η πολιτεία να ελέγχει τις κατασκευές μετά την κατασκευή τους, πάντα θα υπάρχει κάποιο "παραθυράκι" που θα χρησιμοποιείται για την αύξηση της αποδοτικότητας της κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

ωραία όλα αυτά αλλά τελικά χρειάζεται άδεια από την πολεοδομία για να βάλεις μια περγκολα ξυλινής κατσκευής η οποία είναι λυόμενη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ ΤΗΣ ΤΑΡΑΤΣΑΣ σημειώνω οτι η ταρατσα είναι ιδιοκτητος χώροας

Link to comment
Share on other sites

φίλε,πού βασίζεσαι για να λες αυτά τα πράγματα δημοσίως?Εργάζεσαι στο ΥΠΕΧΩΔΕ?Ποιός σου λέει ποιά είναι η φέρουσα ικανότητα κ βασισμένος σε ποιά στοιχεία?Σε αυτά που λένε στα πρωινάδικα για τους ημιυπαίθριους?

 

Έχεις ενημερωθεί ποτέ πώς πραγματοποιείται μια πολεοδομική μελέτη,ένα Ρυθμιστικό,ένα Γενικό Πολεοδομικό σε πραγματικές συνθήκες?Για ποιά προστασία των πολιτών μιλάς?

 

Παραβιάζουμε οι ΠΜ κανένα Σύνταγμα κ δεν το έχω αντιληφθεί?Ή μήπως γελάστηκες κ μπέρδεψες την Αθήνα με το Λονδίνο?

Ή θεωρείς ότι οι ΠΜ είναι υπεύθυνοι για τους κλειστούς ημιυπαίθριους?Απ' ότι έχω ενημερωθεί,ο Σύλλογος Αρχιτεκτόνων ήταν αυτός που εισηγήθηκε τη θεσμοθέτησή του ημιυπαίθριου στο ΓΟΚ 85...............Και επίσης,η ιδέα του ''κλεισίματος'' προέρχεται από αυτούς που κατασκευάζουν,είτε είναι γιδοβοσκοί,είτε μηχανικοί ανεξαρτήτου ειδικότητας...........Πρόσεχε λοιπόν τί λές....

 

Edit:εγώ στο σπίτι μου έχω ΑΝΟΙΚΤΟ ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟ,με μελέτη από ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΑ,και είμαι ΠΜ.Δεν τον κλείνω,γιατί γνωρίζω κ αποτιμώ τη βιοκλιματική του συνεισφορά....είμαι επικίνδυνος για τους πολίτες-πελάτες να συνιστώ το ίδιο????????Σταμάτα λοιπόν να γενικεύεις για τις γνώσεις της καθεμιάς ειδικότητας μηχανικών κ τοποθετήσου πιο συγκροτημένα και συναδελφικά κ κυρίως ΟΧΙ ΕΡΕΙΣΤΙΚΑ.

 

Σε επιβεβαίωση της άποψής μου είναι το γεγονός ότι η ποιότητα του δομημένου χώρου που φτιάξατε είναι ακριβώς στο ίδιο επίπεδο με την ποιότητα της άνω απάντησης. Αχ Ελλάδα μας.

 

Αν δεν αλλάξει ριζικά ο τρόπος παραγωγής κατοικίας και δεν αποφασίσει η πολιτεία να ελέγχει τις κατασκευές μετά την κατασκευή τους, πάντα θα υπάρχει κάποιο "παραθυράκι" που θα χρησιμοποιείται για την αύξηση της αποδοτικότητας της κατασκευής.

 

ακριβώς συνάδερφε, και να διορθωθεί επίσης το απαράδεκτο καθεστως των επαγγελματικών δικαιωμάτων. Και μαζί με την πραγματικά ελεύθερη παιδεία (όνειρα αλλά επιτακτικά) και τον ανταγωνισμό και αξιολόγηση των ελέυθερων πανεπιστημίων, αν ποτέ γίνουν, σίγουρα θα πάμε ένα βηματάκι μπροστά.

 

Το κακό ξεκινάει από τα 3-4 lobby που αρχίζουν από την παιδεία και διατρέχουν το σύνολο την Διοίκησης. Σφραγίζεται όμως από εμάς που αποδεχόμαστε τα απαράδεκτα ως δεδομένα.

 

Συμφωνώ σε πολλά από τα παραπάνω που αναφέρει ο realarch όμως έχω να κάνω

τις παρακάτω παρατηρήσεις:

Α) ποιοι είναι οι Αρχιτέκτονες μηχανικοί που κατέχουν απόλυτα το γνωστικό πεδίο που αναφέρεστε; Είναι όλοι όσοι κατέχουν πτυχίο Αρχιτέκτονα; Μήπως αυτοί που κατά συρροή έρχονται από όλες τις απίθανες χώρες του εξωτερικού χωρίς καμία εμπειρία αρχιτεκτονικής σύνθεσης (ποσό μάλλον τις ελληνικής αρχιτεκτονικής).

 

συμφωνώ απόλυτα συνάδερφε, υπάρχει θέμα και εκεί που εστιάζεις, αλλά έδω το πρόβλημα είναι στους κυρίους 'καθηγητές' ...και τις γυνάικες τους!! (γιατί κατά διαβολική σύμπτωση είναι και οι γυνάικες τους ικανές να διδάξουν), οι οποίοι ελέγχουν την παιδεία μας χωρίς να αξιολογούνται ούτε αυτοί ούτε οι 'άρχιτέκτονες' που παράγουν.

 

Το επιτρέπει η αγορά όμως και η γενική απληστία πελατών και κάθε λογής μηχανικών, εμπόρων κτλ.

 

Όσο για τις χώρες του εξωτερικού είναι άποψή μου ότι βρισκόμαστε στη χειρότερη χώρα από θέμα διαφθοράς και (ακόλουθα) από θέμα ποιότητας παιδείας. Τα 'εδώ' να φοβάσαι συνάδερφε όχι τα 'έξω' (κι άσε τους 'εδώ' να φοβούνται τους 'έξω'...καλά κάνουν. Έχουν βασικό λόγο ....και αυτοί και οι γυναίκες τους.

 

 

Τα παραπάνω όνως δεν πρέπει να μας οδηγούν στο να αγνοούμε ότι το 70% του δομημένου περιβάλλοντος κτίζεται από μη εκπαιδευμένους σε αυτό τον τομέα, δηλαδή ανίδεους. Και δυστυχώς, όπως ο φίλος ΠΜ λέει με συνταγματική κατωχύρωση. Από εκεί δεν πρέπει να αρχίσει κανείς?

 

Καλή μας συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Σε επιβεβαίωση της άποψής μου είναι το γεγονός ότι η ποιότητα του δομημένου χώρου που φτιάξατε είναι ακριβώς στο ίδιο επίπεδο με την ποιότητα της άνω απάντησης. Αχ Ελλάδα μας.

 

Η ποιότητα του δομημένου χώρου που φτιάξατε είναι ΠΟΛΥ χειρότερη από την ποιότητα της απάντησής μου.

 

Ο κόσμος μπορεί να κρίνει αν τα λεγόμενά σου είναι ορθά,αν υποθάλπτουν αμφισβήτηση επαγγελματικών δικαιωμάτων,αν η τοποθέτησή σου είναι ανιδιοτελής ή όχι κ το κατά πόσο έχεις πραγματική εικόνα της Ελλάδας μας.Επίσης,το κατά πόσο προέρχεται η απάντησή σου από συνολική αποτίμηση της Αγοράς ακινήτων,το ποσοστό ευθυνών ιδιοκτήτη-εργολάβου-μηχανικού-τράπεζας που διαμοιράζεις αλόγιστα εις βάρος άλλων συναδέλφων,κ όσο για τις προτάσεις σου,κατά πόσο είναι άλλη μία αυθαίρετη γνώμη ή συμβαδίζει με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.

 

Όσο για τα υπόλοιπα,συμφωνώ.Αν θέλεις,να πάμε κ μία βολτίτσα από γραφεία και εταιρείες Αρχιτεκτόνων που κάνουν οι ΙΔΙΟΙ αντιπαροχές,να βεβαιωθεί το επίπεδο σπουδών τους εν ιδίοις όμασι,να δεις κ τα πανέμορφα κουτάκια που σχεδίασαν με τις απαράμιλλες γνώσεις τους με ΚΛΕΙΣΤΟΥΣ ημιυπαίθριους,κ μετά να επαναλάβεις την ίδια άποψη που ήδη παρέθεσες.

 

Ας κρίνουν λοιπόν κ οι αναγνώστες της άποψής σου κ της δικής μου την ποιότητα των γραφόμενων.....

 

Συν τοις άλλοις,χαρακτηρίζεις ''ανίδεους'' χωρίς κανένα δισταγμό κάποιους που κατά τη γνώμη μου ούτε ΚΑΝ μπορούν να αποτελέσουν μέτρο σύγκρισης με τη δική σου τελειότητα.....πράγμα που αποδεικνύει ότι δεν τοποθετείσαι ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΕΝΑ,απλά λες άλλη μία φορά τη γνωστή άποψη που προκαλεί.Έτσι λοιπόν,επειδή το φόρουμ το διαβάζουν αρκετοί,δέξου κ τη δική μου αντιπαράθεση ως μέτρο σύγκρισης της δικής σου τοποθέτησης....

 

Οι κλειστοί ημιυπαίθριοι είναι αποτέλεσμα κερδοσκοπίας των ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ και του ΚΡΑΤΟΥΣ που έκλεινε τα μάτια.....Τόσο απλό είναι το θέμα.Το αν ο Κατασκευαστής είναι αρχιτέκτων ή ΠΜ ή απλός επιχειρηματίας-πρώην τσέλιγκας δεν έχει να κάνει ΚΑΘΟΛΟΥ με επίπεδα σπουδών,ούτε με αρχιτεκτονική.Αυτή είναι μία ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΗ τοποθέτηση.

 

Εξ άλλου,ήδη ετοιμάζεται νέος ΓΟΚ που θα αντιμετωπίζει κυρίαρχα το κτίριο ως ΟΓΚΟ,ως ένα στερεό με σύμφωνη τη γνώμη των καλαίσθητων μορφωμένων συναδέλφων σου και του συλλόγου σας.Τοποθετήσου λοιπόν επάνω σε αυτή την πραγματικότητα κ ορίστε η ευκαιρία σου να αναδειχθεί το ασύγκριτο ταλέντο σου στο σχεδιασμό φ-α-ν-τ-α-σ-τ-ι-κ-ω-ν κτιρίων.

Link to comment
Share on other sites

@ realarch και [email protected] ,

 

Συνάδελφοι , το θέμα είναι να ανταλλάξουμε απόψεις και να προτείνουμε λύσεις για κάτι που όλοι θεωρούμε ότι είναι πρόβλημα. Παρακαλώ μην ξεκινάτε κόντρα επί προσωπικού. Δεν προσφέρει στην συζήτηση .

 

Σας θυμίζω ότι από τους κανόνες συμμετοχής

 

"Φυσικά και μπορούμε να εκφράζουμε ελεύθερα την όποια άποψή μας ακολουθώντας τους άγραφους κανόνες της ευγένειας και της καλής συμπεριφοράς, κόσμια, χωρίς βωμολοχίες, σεβόμενοι παράλληλα τους Όρους Εγγραφής, τους Κανόνες του Michanikos.gr και πρωτίστως τους συνομιλητές μας, μη προβαίνοντας σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς και προσβολές, καθώς και αποφεύγοντας οποιαδήποτε ειρωνικά σχόλια που δεν προάγουν τη συναδελφικότητα και δεν ωφελούν σε τίποτα τη συζήτηση."

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα συνάδερφε, υπάρχει θέμα και εκεί που εστιάζεις, αλλά έδω το πρόβλημα είναι στους κυρίους 'καθηγητές' ...και τις γυνάικες τους!! (γιατί κατά διαβολική σύμπτωση είναι και οι γυνάικες τους ικανές να διδάξουν), οι οποίοι ελέγχουν την παιδεία μας χωρίς να αξιολογούνται ούτε αυτοί ούτε οι 'άρχιτέκτονες' που παράγουν.

μπορείς να το κάνεις λίγο πιο λιανό διοτι δε σε καταλαβαίνω

Link to comment
Share on other sites

avgoust

 

Η γνώμη μου γισ την σντιμετώπιση του προβλήματος είναι η εξής:

 

ας παραμείνουν κλειστοί-έτσι κ αλλιώς είναι ήδη δωμάτια-κ ας καταβληθει στην εφορεία το υπολειπόμενο ποσό έτσι ώστε να νομιμοποιηθούν ΑΥΤΟΜΑΤΑ ατην επόμενη μεταβίβαση.Αυτο εξ' άλλου επιδιώκεται κ από την κυβέρνηση.....Ας προστεθεί παρέκκλιση στο ΓΟΚ για τα πρόστιμα ''τακτοποίησης''-ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ στη συνέχεια για τα κτίρια με κλειστούς ημιυπαιθρίους...που ουσιαστικά είναι κ η πιό ''νόμιμη-λειτουργική-δίκαια-ρεαλιστική'' ΛΥΣΗ του προβλήματος....Διότι τα ήδη υπάρχοντα δωμάτια να κατεδαφιστούν.....ΠΟΛΥ ΧΛΩΜΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ

 

όσο για τη συνέχεια:ας πράξει ο καθένας κατά βούληση,αρκεί να πληρώνει την εφορεία...ας τον κρατήσει κλειστό ή ανοικτό-όπως επιθυμεί,αφού έτσι κ αλλιώς ΑΥΤΟ θα γίνει Ο,ΤΙ μέτρα κ αν ληφθούν.

 

Άρα καταλήγουμε παλι στο αυτονόητο:ήταν κ θα είναι εισπρακτικός-κερδοσκοπικός ο θεσμός του ημιυπαίθριου,όπως κ να εφαρμοστέι.....

Ας ελπίσουμε πλέον στο Νομοσχέδιο για την ενεργειακή πιστοποίηση των κτιρίων,με αντίστοιχα πρόστιμα στα ενεργοβόρα κτίρια,κάτι που συνδέεται ΑΜΕΣΑ με την ύπαρξη-ή μη- των ημιυπαιθρίων...

 

@myri

 

Μην δίνεις παραπάνω σημασία,ο συνάδελφος βγάζει τα ψυχολογικά του.Εγώ πλέον υπόσχομαι στη συνέχεια να δείξω ανοχή κ κατανόηση,οπότε δεν θα ξανααπαντήσω σε προσωπικό επίπεδο....

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι όμως ντροπή το κράτος τελικά να προκαλεί την παρανομία για να καλύψει τα ελλείμματα;;;;;

ποιό παράδειγμα δίνει στους πολίτες

 

όλα γίνονται αρκεί να μπορείς να το πληρώσεις;!

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι όμως ντροπή το κράτος τελικά να προκαλεί την παρανομία για να καλύψει τα ελλείμματα;;;;;

ποιό παράδειγμα δίνει στους πολίτες

 

όλα γίνονται αρκεί να μπορείς να το πληρώσεις;!

 

 

Αφού ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ αποφάσισε πλέον σε αντιπαροχές ότι το κόστος του κάθε διαμερίσματος ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ κ το κόστος ''τακτοποίησης'' των κλειστών ημιυπαιθρίων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!οπότε,απ' ό,τι φαίνεται,ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΙΟ με το μέρος τους πλέον,αφού ο κάθε κατασκευαστής με 2.500 ευρω/διαμέρισμα βγαίνει ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΙΔΗΣ,ακόμα κ οι αγοραστές του κάνουν ΚΑΛΟ ΟΝΟΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Λέει κολλητός μου, πρόσφατα ιδιοκτήτης νεοανεγερθέντος διαμερίσματος:''μου το άφησε σε καλή τιμή,κ από ημιυπαίθριους είναι ΚΑΘΑΡΟ''........του λέω:''τί εννοείς?'' και μου απαντά:''είναι όλα μέσα σου λέω,''full extra'' κ ο κλειστός ημιυπαίθριος ΚΑΙ ΔΗΛΩΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟΣ''!!!!!!!!!!!!!!...κ εγω με το ''καθαρός'' νόμισα ότι βρέθηκε κατασκευαστής που ΔΕΝ τους κλείνει.....τί αθώο μυαλουδάκι που έχω ώρες-ώρες,αλλά με το ''καθαρός'' εσείς τί θα καταλαβαίνατε? :)

 

Αφού αυτός είναι ο σκοπός του κράτους αυτή τη στιγμη.....να μαζευτούν λεφτά ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ....όποιος έχει λεφτά σε αυτή τη χώρα,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΟΥΜΑΝΤΟ!!!!!!!!!!!!!Εγώ πάντως με τέτοια δεδομένα είμαι αναγκασμένος μέχρι στιγμής από την εμπειρία μου κ τις εικόνες μου να επιβιώσω......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.