Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες Φωτοβολταικών < 20 kW


teachertza

Recommended Posts

Έτσι μπράβο.....Αυτο κατάλαβα και εγώ από το ΦΕΚ...

 

Μου αρέσει που ήταν και η υπεύθυνη....και όλοι με παρέπεμπαν σε αυτήν...έλεος...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα σε ολους!

 

Διαβασα ολο το θεμα και μπορω να πω πως ειναι πολυ καταατοπιστικο και πως μου εχει μηνει μια απορια!

 

Εστω οτι εχω μια σκεπη με φοτοβολτιακα στο σπιτι μου παραγωγης 10Kw/h!

Εστω οτι μια συγκεκριμενη ωρα στο σπιτι καταναλωθηκε ισχυς 8kw και παραχθηκε απο τα φοτοβολταικα ισχυς 10kw!

 

Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση?

Η Δεη μου πληρωνει 2KW?

Η μου πληρωνει τα 10kw*0.55e και της πληρωνω τα 8kw που καταναλωσα στην τιμη που πουλαει το ρευμα η Δεη?

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά δεν πωλείται στη ΔΕΗ το ρεύμα που περισσεύει από την παραγωγή του Φ/Β μείον την οικιακή κατανάλωση, αλλά ολόκληρη η παραγωγή ρεύματος μέσω Φ/Β.

Το ρεύμα που καταναλώνεται για οικιακή χρήση εξακολουθεί να παρέχεται από τη ΔΕΗ

Σωστά;

και μια ακόμη ερώτηση

Το χειμώνα που δεν υπάρχει ηλιοφάνεια, τι γίνεται;

έσοδα 0 από Φ/Β;

εαν θέλεις να έχεις μια απλή εκτίμηση για την ετήσια ηλακή ακτινοβολία που θα έχεις, χειμώνα και καλοκαίρι, http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps3/pvest.php.

Τώρα όσο αφόρα εγκταστάσεις σε σπίτια απλές απορίες μπορούν βρουν απάντηση http://www.helapco.gr/library/23_7_09/Solar_Roofs_Q&A_d.pdf.

για κάτι πιο επίσημο υπάρχουν τα ΦΕΚ 1079/4-6-09 και ΦΕΚ 344/20-7-09.

Link to comment
Share on other sites

Στη ΔΕΗ πουλας όλο το ρεύμα που παράγει το Φ/Β (μείον την πολύ μικρή ιδιοκατανάλωση του inverter) με 0,55 ευρώ/KWh και συνεχίζεις να αγοράζεις το ρεύμα που καταναλώνεις με την τιμή που το αγοράζεις και τώρα και γίνεται συμψηφισμός.

 

 

Υπαρχει κάποιο έγγραφο που να "πιστοποιεί" πως ακριβώς γίνεται ο συνψηφισμός του τί πουλάς και του τί αγοράζεις από την ΔΕΗ?? Σε διάφορες ηλεκτρονικές κοινότητες ο καθένας λέει και κάτι διαφορετικό, βάλε και τα τηλεφωνήματα στην ΔΕΗ που όλοι μας έχουμε κάνει και τελικά μπερδευόμαστε.

 

Ρωτάω επειδή από 0,08 μέχρι το 0,55 υπάρχει μία μικρούλα διαφορά της τάξεως του 85%!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν Σκιάθος ,Σκόπελος ανήκουν στα διασυνδεδεμένα νησιά και τρέχει

το προγραμμα για στέγες(10KW).

Επίσης , αν στο μονογραμμικό της ΔΕΗ θέλω να αλλάξω μέγεθος ασφάλειας στο ΑC

μπορώ να το κάνω??

έχω καταθέσει την αίτηση πριν μία βδομάδα και πρόκειται για 5ΚW

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα την Οδηγια της 23-07, στην οποια αναφερεται σε διαφορα σταδια

"Τεχνικη Περιγραφη της εγκαταστασης".

 

Τι ειδους περιγραφη ειναι αυτη? Με δεδομενο οτι ζητειται στα πρωτα σταδια, ειναι αδυνατον να ειναι ακριβης και λεπτομερης, αφου δεν εχει γινει μελετη. Φανταζομαι οτι ζητουν ενα δισελιδο, που να αναφερονται ενδεικτικα μεγεθη (<100KW) και μια συνοπτικη τυπικη περιγραφη μιας εγκαταστασης ΦΒ.

 

Κανω λαθος? Υπαρχει καποιο υποδειγμα να κατατοπιστω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.