Μετάβαση στο περιεχόμενο

Windows 7


iovo

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στα 64bit πάντως δεν είδα και δραματική μείωση της απόδοσης. Πάντως σίγουρα εμείς δεν τον έχουμε τον υπολογιστή για να έχει ωραίο desktop αλλά για να παράγουμε δουλειά οπότε... Πάντως νομίζω ότι πλέον γραφικά στα 256MB είναι λίγα για την δουλειά μας...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως νομίζω ότι πλέον γραφικά στα 256MB είναι λίγα για την δουλειά μας...

 

Tωρα εσυ μιλας για rendering ε;Για να σου κανω μια καπως πιο ειδικη ερωτηση.Εγω το παρηγειλα αυτο αλλα εχει max γραφικων 256,αλλα συγχρονως εχει κι αυτη τη τεχνολογια DVMT η οποια παιρνει για τα γραφικα απο τη κανονικη που ειναι 4gb.Windows 7+autocad 2010 θα σερνεται;;Ρωτάω γιατι δεν εχω καθολου αισθηση,μεχρι τωρα δουλευα xp σε υπολογιστη με 500mb ram και intellicad(fine).Για το aero απο τα vista που το εχω ακουσει ουτε που με νοιαζει.To 2010 να μη κανει μεγαλα κολληματα στο zoom

Link to comment
Share on other sites

Ε, δεν είπαμε ότι θα σέρνεται κιόλας. Πάντως σίγουρα θα τρέχει πολύ πιό γρήγορα από τα xp που δούλευες.

 

Με 4GB θα είναι άνετα νομίζω.

 

Πολλά κολλήματα - τουλάχιστον στα XP - παρατηρήθηκαν όταν εγκαθιστούσαμε πολλά προγράμματα και σιγά-σιγά το registry γέμιζε ... :sad:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κάποια προβλήματα που είδα στα Windows 7 x64 (πιθανόν να υπάρχουν και στα Windows 7 X86).

 

1) To XP mode των Windows 7 δεν λειτουργεί σε επεξεργαστές που δεν υποστηρίζουν virtualization.

2) Δεν γίνεται να εγκατασταθεί το Autocad 2000. Αν κάποιος το χρειάζεται για παλιοτερη έκδοση του AFine της 4M ας το ξεχάσει.

3) Όσα προγράμματα έχουν 32bit drivers κατά πάσα πιθανότητα δεν θα τρέχουν.

Link to comment
Share on other sites

Διιάβασα εδώ http://news.office-watch.com/t/n.aspx?articleid=791&zoneid=13 ότι το Ms Office 2007 δεν κυκλοφορεί σε 64μπιτη έκδοση. Το 2010 θα βγει σε 32 & 64μπιτη.

 

Επειδή σκέφτομαι να αγοράσω νέο Η/Υ (εκτός ΕΣΠΑ γιατί τον χρειάζομαι άμεσα) το νέο chipset intel 1156 με ένα intel core i5 750 ή i7 860 θα δουλεύει άνετα στα Windows 7 (64μπιτα) και 8α βλέπει 6 και 8 GB RAM; Αυτή η RAM θα χρειαστεί στην ουσία;

 

Τα Η/Μ προγράμματα της 4Μ τρέχουν σε 64 bit ;

 

Επίσης, το MAME32 τρέχει σε 64 bit ; :smile:

Link to comment
Share on other sites

Το office όντως δεν έχει ακόμα 64bit έκδοση αλλά παίζει στα 7 x64 μέσω emulation.

Η RAM χρειάζεται αν τρέχεις πολλά προγράμματα ταυτόχρονα. Σημείωσε ότι και με λιγότερη RAM μπορείς να τρέχεις πολλά προγράμματα αλλά τότε ξεκινούν οι εγγραφές στην εικονική μνήμη, δηλαδή στον δίσκο, οπότε μειώνεται η ταχύτητα απόκρισης. Νομίζω πάντως ότι και με 4GΒ είσαι καλυμμένος εκτός αν τρέχεις mail services ή web services.

Για τις άλλες 2 ερωτήσεις δεν ξέρω να σου πω. Τα mame πιθανώς να παίζουν αλλά για τα προγράμματα της 4Μ δεν το νομίζω μιας και τα 32bit προγράμματα εγκαθίστανται στο ProgramFiles(x86) και όχι στο Program Files. Αν η εταιρία δεν έχει ενσωματώσει στα προγράμματα αυτό το structure τότε μάλλον δεν παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να έχεις, εκτός από 64-bit λειτουργικό, ΚΑΙ 64-bit επεξεργαστή, ΚΑΙ μητρική με chipset που να υποστηρίζει τουλάχιστον 8GB address space, KAI BIOS που να υποστηρίζει memory remapping (ώστε οι μνήμη των περιφερειακών να "τοποθετηθεί" μετά το φράγμα των 4GB)

 

Το νέο chipset 1156 με έναν core i5 ή i7 πληρεί τα παραπάνω;

Όλες οι νέες μητρικές υποστηρίζουν τα παραπάνω;

Θα υπάρχει η δυνατότητα dual boot (Win7 32bit + Win7 64bit) στα Windows 7;

Link to comment
Share on other sites

Μια στιγμή να ανακεφαλαιώσουμε γιατί έχω αρχίσει να μπερδεύομαι.

Τα Win7 32bit από ποιες εκδόσεις AutoCAD και 4M Fine τρέχουν σωστά;

Από ποιο επεξεργαστή και πόσο minimum RAM χρειάζονται τελικά;

Για κάρτα γραφικών υποθέτω ότι μια 512 επαρκεί

 

Είναι όντως πιο απαλά απο τα sVista;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.