Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΔ 41/2018 προβλήματα - απορίες


zio7

Recommended Posts

Παρακαλώ συνάδελφοι λίγο ξεμπερδέψτε με γιατί κάθε φορά που το διαβάζω το ΄΄μεταφράζω΄΄ αλλιώς. 

Νέο κατάστημα ισόγειο 1000μ2 με υπόγειο αποθηκευτικό χώρο 1000μ2. Το υπόγειο διαχωρίζεται πυράντοχα και έχει δικές του εξόδους (επικοινωνεί βέβαια με το ισόγειο με πυράντοχο κλιμ./σιο.) . Εξετάζω δύο ανεξάρτητες χρήσεις (Εμπόριο και Αποθήκευση)? 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, spapako said:

Για την ανεξάρτητη προσθήκη σίγουρα με ΠΔ 41/2018.

Για την εξαρτημένη, λέει ότι μπορείς αν είναι πυράντοχα διαχωρισμένες από υφιστάμενο και έχουν τις δικές τους εξόδους διαφυγής. Θα υπάρχει μεσόπορτα οπότε δεν υπάρχει πυράντοχος διαχωρισμός

Σε κάθε περίπτωση αν σου βγαίνει η ενεργητική με ΠΔ41 για όλο το κτίριο, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα να το μελετήσεις με αυτό τον τρόπο. Κι εγώ δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με βάση και την παράγραφο που ανέφερα

Ευχαριστώ @spapako

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zafsko said:

Παρακαλώ συνάδελφοι λίγο ξεμπερδέψτε με γιατί κάθε φορά που το διαβάζω το ΄΄μεταφράζω΄΄ αλλιώς. 

Νέο κατάστημα ισόγειο 1000μ2 με υπόγειο αποθηκευτικό χώρο 1000μ2. Το υπόγειο διαχωρίζεται πυράντοχα και έχει δικές του εξόδους (επικοινωνεί βέβαια με το ισόγειο με πυράντοχο κλιμ./σιο.) . Εξετάζω δύο ανεξάρτητες χρήσεις (Εμπόριο και Αποθήκευση)? 

Ειδικά για τα καταστήματα, διάβασε το άρθρο 7.1 του κεφ. Β και νομίζω θα σου λυθεί η απορία 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

      σε Ισόγειο κτίριο ΚΑΔ με διώροφο τμήμα Γραφείων (οι οδεύσεις διαφυγής των Γραφείων δεν παιρνούν από τον χώρο του ΚΑΔ) πως ελέγχεται η πληρότητα χρήσης;

Ο πίνακας 2 του άρθρου 4.2.2. δεν αναφέρει Γραφεία και στην Πυροσβεστική ισχυρίζονται πως τα Γραφεία έχουν πληρότητα χρήσης ανεξάρτητα από εμβαδόν ή θεωρητικό πληθυσμό.

 

Να διευκρινίσω πως ο λόγος που ρωτάω είναι για τη σύνταξη μελέτης Παθητικής με κυριαρχούσα χρήση ΚΑΔ (Αποθήκη με άρθρο 10), λαμβάνοντας τη χρήση των Γραφείων ως συμπληρωματική.

Έχει συντάξει κανείς αντίστοιχη μελέτη;

Link to comment
Share on other sites

Η ερμηνεία η δική μου είναι η εξής: ο πίνακας στον οποίο αναφέρεσαι γράφει ποιες χρήσεις και πότε ΔΕΝ έχουν πληρότητα. Άρα συμπεραίνω ότι όλες οι άλλες έχουν πληρότητα. Π.χ. για κατοικία, υγεία και κοινωνική πρόνοια, γραφεία, κτλ, θεωρώ ότι έχω πληρότητα πάντα ή αν θες δεν υφίσταται η ένοια της πληρότητας. Αυτό σου είπε και η πυροσβεστική απ' ότι καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο αυτό η σύνταξη της Παθητικής γίνεται με το άρθρο 8 για τα Γραφεία;

Δεν μπορεί να ληφθεί ως "συμπληρωματική" αφού ισχύει "Σε περίπτωση που για τη λειτουργία ενός ενιαίου οργανισμού είναι απαραίτητο να συνυπάρχουν στο ίδιο κτίριο περισσότερες της μιας, χρήσεις, για την εξυπηρέτηση αποκλειστικά της κύριας χρήσης, τότε το κτίριο χαρακτηρίζεται συνολικά με τη χρήση που κυριαρχεί και υπάγεται στις απαιτήσεις πυροπροστασίας της «κυριαρχούσας» αυτής χρήσης, με τις υπόλοιπες χρήσεις να θεωρούνται «συμπληρωματικές»" (άρθρο 4 παρ. 4.2.2. i) ;

Έχετε καταθέσει παρόμοια μελέτη σε Πυροσβεστική για Έγκριση;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

Παρ. 6.9, Πίνακας 15, Μετάδοση εκτός κτιρίου. Παρακαλώ τα φώτα σας συνάδελφοι στην ερμηνεία του πίνακα.

Παράδειγμα: Μονοκατοικία, ορθογώνιο κτίριο (πλάτος5 x μήκος10m) σε ορθογώνιο μακρόστενο οικόπεδο(11x50) αντίστοιχα. Από τις πλαϊνές όψεις 3μ απόσταση από τα όρια του οικοπέδου εκατέρωθεν, ενώ η μπρος και πίσω όψη στα 20μ+ αντίστοιχα. Από πίνακα 7 απαίτηση για ΔΠ 30 λεπτά.

1. Ο πινακας 15 εφαρμόζεται και για τα κουφώματα; ακόμα και αν είναι κάτω του ποσοστού που δίνει ανά κατηγορία; Δηλαδή στις δύο όψεις που είμαι στη κατηγορία 3-5μ αν έχω ποσοστό κουφωμάτων έως 25% δεν έχω απαίτηση για πυραντίσταση; Το ερμηνεύω σωστά; ή Έχω πλήρη απαίτηση και πρέπει να είμαι έως 25%;

2. Για τους κάθετους τοίχους (μπρος και πίσω όψη) μας ενδιαφέρει η απόσταση από τα πλαϊνά όρια ή μόνο από τα απέναντι όρια; Δηλαδή πάω με απαίτηση πυραντίστασης με αποστάσεις από 3 έως 10 μέτρα ή χωρίς απαίτηση αποστάσεις >10μ.;

Επίσης διάβασα και το παρακάτω, στη διευκρινιστική εγκύκλιο με ΑΔΑ: ΩΒΤ34653Π8-ΨΜΤ, σελ7  πρώτη παράγραφος:

Παράθεση

Τα δομικά στοιχεία του περιβλήματος ενός πυροδιαμερίσματος, πλην των φερόντων δομικών στοιχείων, εφόσον αποτελούν τμήματα του εξωτερικού κελύφους του κτιρίου (π.χ εξωτερικοί τοίχοι, κουφώματα, στέγες, κ.λ.π) εφαρμόζουν τον κατά περίπτωση δείκτη πυραντίστασης του πίνακα 15 αναλόγως της απόστασης από όρια οικοπέδου – γηπέδου ή όμορα κτίρια.

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2023 at 8:26 ΜΜ, stavros.m said:

1. Ο πινακας 15 εφαρμόζεται και για τα κουφώματα; ακόμα και αν είναι κάτω του ποσοστού που δίνει ανά κατηγορία; Δηλαδή στις δύο όψεις που είμαι στη κατηγορία 3-5μ αν έχω ποσοστό κουφωμάτων έως 25% δεν έχω απαίτηση για πυραντίσταση; Το ερμηνεύω σωστά; ή Έχω πλήρη απαίτηση και πρέπει να είμαι έως 25%;

To δεύτερο

 

On 3/7/2023 at 8:26 ΜΜ, stavros.m said:

2. Για τους κάθετους τοίχους (μπρος και πίσω όψη) μας ενδιαφέρει η απόσταση από τα πλαϊνά όρια ή μόνο από τα απέναντι όρια; Δηλαδή πάω με απαίτηση πυραντίστασης με αποστάσεις από 3 έως 10 μέτρα ή χωρίς απαίτηση αποστάσεις >10μ.;

Τα απέναντι όρια

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, ioakeim85 said:

To δεύτερο

 

Τα απέναντι όρια

Ιωακείμ, αρχικώς συμφωνούσα μαζί σου, και ήταν και η δικιά μου ερμηνεία, όταν το εξήγησα στον αρχιτέκτονα και τον πελάτη κόντεψα να χάσω τη δουλειά...  Το συζήτησα με μερικούς φίλους - συνάδελφους, όσον αφορά την πρώτη μου ερώτηση το ερμηνεύουν ανάποδα, ότι εάν τα κουφώματα είναι κάτω από το όριο %, δεν έχουν απαίτηση και αν θες να αυξήσεις το ποσοστό στο διπλάσιο επιτρεπόμενο της κάθε κατηγορίας τότε τα κάνεις με ΔΠ 30, όπως λέει στην υποσημείωση του πίνακα. Τα ανοίγματα στα όρια των πυροδιαμερισμάτων παίρνουν τον πλήρη ΔΠ της κάθε χρήσης μόνο όταν είναι εσωτερικά (όρια μεταξύ πυροδιαμερισμάτων), στα εξωτερικά όπως το αναγράφει η νομοθεσία εξαιρούνται και ακολουθούν τα όρια του πίνακα 15, για αυτό και στην απαίτηση ΔΠ του πίνακα 15, γράφει εξωτερικού τοίχου και όχι στοιχεία εξωτερικού κελύφους. Διαφορετικά, όπως μου "εξήγησαν" δεν θα έχτιζε κανένας στην Ελλάδα..

Προσωπικά έχω μπερδευτεί, διότι υπάρχει και στις δύο ερμηνείες λογική. Αν θεωρήσουμε σωστή την ερμηνεία τη δική σου ότι τα κουφώματα ακολουθούν την απαίτηση για ΔΠ τότε στις πρώτες δύο κατηγορίες 0-3 και 3-5 μέτρα που έχουν πλήρη απαίτηση δεν προβλέπεται διπλασιασμός της επιφάνειας διότι ήδη έχουμε 30 λεπτά... Δεν ακούγεται λογικό. Ακόμα χειρότερα σε άλλες χρήσης όπως πχ Βιομηχανία Ζ2 με ΔΠ90 λεπτά τι γίνεται με τον διπλασιασμό; 

Παρακαλώ και από άλλους συναδέλφους που έχουν εκπονήσει παθητική, σχετικά με απόσταση από όρια οικοπέδου κάτω από 10 μέτρα πως αντιμετώπισατε τα κουφώματα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.