Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

γεια σε όλους/ες

Ερώτηση για το αν χρειάζεται ΕΕΔΜΚ για:

1) Εξωτερική θερμομόνωση δώματος χωρίς χρήση ικριωμάτων
2) Εξωτερική θερμομόνωση τοιχοποιίας χωρίς χρήση ικριωμάτων
3) Εσωτερική θερμομόνωση τοιχοποιίας
4) Εγκατάσταση ενδοδαπέδιας θέρμανσης (όλο το σύστημα δλδ, Α/Θ + ενδοδαπέδιες σωληνώσεις κλπ)

Συγνώμη εάν έχει απαντηθεί ήδη το θέμα, αλλά ψάχνοντας στο διαδίκτυο δεν μπορώ να πω  ότι έχω βρει απαντήσεις με βεβαιότητα.

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 555
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

12 ώρες πριν, cve20126 said:

Έχω την εξής απορία

1.  Α' ΠΕΑ εγώ, Μικρής κλίμακας για θερμομόνωση εγώ, Β' ΠΕΑ εγώ -- > γίνεται;

2. Α' ΠΕΑ εγώ, Μικρής κλίμακας για θερμομόνωση με ικριώματα εγώ, Β' ΠΕΑ εγώ -- > γίνεται;

 

Ευχαριστώ! 

Τι εννοείτε με το "Μικρή Κλίμακα"; μελέτες ή ανάρτηση/έκδοση στο e-adeies;

Αν εννοείτε το 1ο, όχι. Αν το 2ο, ναι.

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα το παρακάτω mail στην ΕΥΕΠΕΝ Β.Ε. 

 

Καλησπέρα,

 
Έχω αναλάβει κάποιους φακέλους εξ' οικονομώ κατ'οίκον και στα πλαίσια του προγράμματος έχω εκδόσει το 1ο ΠΕΑ . Σε κάποιες περιπτώσεις απαιτείται η έκδοση Έγκρισης Εργασιών Μικρής Κλίμακας καθώς πρόκειται να τοποθετηθεί εξωτερική θερμομόνωση με ή χωρίς ικριώματα.
 
Έχω διαβάσει τη σχετική ανακοίνωση του προγράμματος η οποία αναφέρεται και στην υπηρεσία σας https://exoikonomisi.ypen.gr/-/asymbibasto-energeiakon-epitheoreseon στην οποία σημειώνεται : 
 
"Δεν αποτελεί ασυμβίβαστο για την έκδοση Π.Ε.Α. σε αυτό, δηλ. δεν συγκαταλέγεται στις περιπτώσεις του άρθρου 53, εδάφιο α), του Ν.4409/2016, εκτός εάν η συμμετοχή αφορά στη σύνταξη μελετών για την έκδοση ή αναθεώρηση αδειών δόμησης, σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες διατάξεις.  
 
Από το υπογραμμισμένο κείμενο αντιλαμβάνομαι οτι ασυμβίβαστο υπάρχει μόνο στις περιπτώσεις έκδοσης ή αναθεώρησης οικοδομικών αδειών. 
 
Συνεπώς στη δική μου περίπτωση που πρόκειται να εκδόσω ΕΕΜΚ για τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης με ή και  χωρίς ικριώματα δεν τίθεται θέμα ασυμβίβαστου για την έκδοση του 2ου ΠΕΑ ; 
 
Επειδή το συγκεκριμένο ζήτημα απασχολεί όλους τους συναδέλφους που ασχολούνται με το πρόγραμμα θα ήθελα μια σαφή απάντησή σας το συντομότερο δυνατόν. 
 
Με εκτίμηση
 
 
 
Μου τηλεφώνησαν σε 5 λεπτά και μου είπαν οτι
 
1. Για την έκδοση ΕΕΜΚ για τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης με  Ή χωρίς ικριώματα  δεν υπάρχει ασυμβίβαστο γιατί δεν κάνουμε καμία μελέτη και η επίβλεψη των ικριωμάτων αφορά τα ικριώματα και ΟΧΙ το κτίριο.
2. Ασυμβίβαστο υπάρχει όταν κάνουμε κάποια μελέτη, πχ Η/Μ στα πλαίσια ενός συστήματος θέρμανσης. Ακόμα και στις εσωτερικές διαρρυθμίσεις  όταν δεν κάνουμε κάποια μελέτη αλλά μόνο κάτοψη των διαρρυθμίσεων ΔΕΝ υπάρχει ασυμβίβαστο. 
 
 
 
 
 
  • Like 2
  • Thanks 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@cve20126 Επιτέλους και μια λογική απάντηση! +1

Αν σου απαντήσουν και γραπτώς, αν μπορείς, κοινοποίησέ το πάλι.

Edited by lloyd
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

Διαβασα ολη την ροη αλλα ακομα δεν εχω καταλαβει με σιγουρια για το αν απαιτειται εκδοση ΕΕΔΜΚ σε αυτονομηση διαμερισματος πολυκατοικιας ως αναφορα τη θερμανση. Συγκεκριμενα:

Πελατης μου που συμμετεχει στο ΕΚΚΟ2, μενει σε πολυκατοικια, και θελει να αποκοπει απτη κεντρικη θερμανση. Αυτο και μονο αρκει ωστε να απαιτηθει εκδοση ΕΕΔΜΚ, ανεξαρτητα αν θα τοποθετησει επιτοιχο λεβητα αεριου ή αντλια θερμοτητας? Το ρωταω γιατι αν το παω κατα γραμμα, τοτε συμφωνα με την ΔΑΟΚΑ, αρθρο 2 κατηγορια λ, αναφερει για αυτονομο συστημα θερμανσης πλην των αναφερομενων στη περπτωση η του αρθρου 30 του 4495/17. Αν ανατρεξω στο συγκεκριμενο σημειο αναφερει οτι δεν απαιτειται αδεια για τοποθετηση επιτοιχου λεβητα αεριου. Οποτε για να συνοψισω συμφωνα με τις νομοθεσιες, αν τοποθετησει επιτοιχο αεριου, δεν απαιτειται εκδοση ΕΕΔΜΚ (ανεξαρτητως που θα αυτονομηθει), ενω αν τοποθετησει αντλια θερμοτητας, τοτε απαιτειται....

Παρακαλω διαφωτιστε με!

Link to comment
Share on other sites

@steve100

Δεν υπάρχει ασυμβίβαστο εκτός εάν στην ΕΕΔΜΚ είναι απαραίτητη η υποβολής μελέτης/επίβλεψης μελέτης που αφορά Η/Μ εγκαταστάσεις (συνδέονται άμεσα με τα ενεργειακά χαρακτηριστικά του κτιρίου) τις οποίες όμως λόγω ειδικότητας έτσι και αλλιώς δεν μπορείς να υπογράψεις. Στην περίπτωση της θερμομόνωσης δεν κατατίθεται σχετική μελέτη και όπως αναφέρει και στο παραπάνω σχετικό post του ο συνάδερφος cve20126 η επίβλεψη ικριωμάτων και το ΣΑΥ-ΦΑΥ δεν σχετίζονται με τα ενεργειακά χαρακτηριστικά του κτιρίου και το θεωρώ πολύ λογικό να μην υπάρχει ασυμβίβαστο για αυτά. Οσον αφορά την τακτοποίηση δεν υπάρχει κανένα θέμα ασυμβίβαστου επίσης. Αυτό που θα σου δημιουργούσε πρόβλημα είναι οι περιπτώσεις ασυμβίβαστου στα ΠΕΑ λόγω συγγένειας ή εάν εμπλέκεσαι ως μελετητής ή επιβλέπων στην άδεια του κτιρίου που εξετάζεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.