Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας στα πλαίσια του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ' οίκον


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση! Και εμένα έτσι μου βγαίνει (με τους πρόχειρους υπολογισμούς που έκανα), οπότε μάλλον δεν ήταν τόσο λάθος.

Ωστόσο δυο ακόμα ερωτήματα που έχω παραμένουν:

1. Στον αναλυτικό για τη ριζική περιλαμβάνονται όλες τα πιθανά συστήματα ενεργειακής αναβάθμισης που χρειάζεται ένα κτίριο, όπως αυτά που θα απαιτούνταν να μελετηθούν σε μια οικοδομική άδεια ή μόνο αυτά που πρόκειται να υλοποιηθούν με την ΕΕΔΜΚ που θέλουμε να εκδώσουμε;

2. Στον αναλυτικό προϋπολογισμό παίζουν ρόλο τα συγκεκριμένα συστήματα που θα θέλαμε να εγκαταστήσουμε ή προκύπτει γενικά από τις διαστάσεις του χώρου και μια γενική εκτίμηση, πχ ως προς τη θέρμανση, των θερμίδων που θα απαιτηθούν ή πχ για ηλιακό 1τεμ 880€ έστω και αν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί ηλιοθερμικό σύστημα που είναι πολύ πιο ακριβό;

YΓ: Να προσθέσω μόνο ότι μου κάνει εντύπωση επειδή δεν μπορώ να φανταστώ πότε θα βγαίνει θετικός ο έλεγχος της ριζικής αν δεν βγαίνει στην περίπτωση μου. Έλεγα μήπως επειδή είναι μικρός ο χώρος, αλλά αφού και το ΟΚΡΑ αυξάνεται όσο αυξάνει η επιφάνεια θα παραμένει το ΔΑΤΣ μικρότερο... Ίσως αν αλλάξουν στο μέλλον οι τιμές μονάδας ή αν δεν ισχύει η παραδοχή ότι χρησιμοποιούμε τον πίνακα απο τον 4495 και οφείλουμε να τον κάνουμε με τιμές αγοράς, με αυτές που δίνονται για τα δημόσια έργα ή με κάποιον άλλον τρόπο.

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 555
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε δεν ξέρω να απαντήσω στα ερωτήματα σου.

Αυτά που ρωτάς, άπτονται της ειδικότητας των πολ. μηχ. & αρχιτεκτόνων που ασχολούνται με προϋπολογισμούς.

Ίσως κάποιοι πιο έμπειροι εδω μέσα, να σε κατευθύνουν πως πρέπει να ενεργήσεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση. Απλά ξέχασα να αναφέρω ότι τα απευθύνω γενικά τα ερωτήματα, όχι σε συνέχεια όσων μου απάντησες ήδη. Να είσαι καλά!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το ΕΚΟ εχει "αγριέψει" βλακωδως και για οτι δεν εχει αδεια που απαιτείται από τον νόμο σου λεει πηγαινε με την διαδικασια αυθαιρετου ηθελα να ρωτησω αν:

α) ενα διαμερισμα πολυκατοικιας ΔΕΝ εχει κεντρικη θερμανση αλλα πχ κλιματιστικα, θερμοπομπους κτλ τοτε απαιτειται ΕΕΔΜΚ για εγκατασταση αυτονομου συστηματος θερμανσης;

β) ειναι απο το ΕΚΟ επιλέξιμη δαπάνη η έκδοση ΕΕΔΜΚ για εγκατασταση αυτονομου συστηματος θερμανσης

Link to comment
Share on other sites

α) Θεωρώ ότι χρειάζεται ΕΕΔΜΚ στην οποία θα υποβληθεί νέα μελέτη θέρμανσης για το διαμέρισμα. Δεν θα χρειαζόταν αν είχε ήδη εγκαταστάσεις για αυτόνομη θέρμανση και δήλωνες διασκευή (πχ αντικατάσταση καυστήρα) με άρθρο 30.

β) Η ΕΕΔΜΚ είναι σίγουρα επιλέξιμη δαπάνη. Ήταν πάντως μια περίπτωση (εδώ στο φόρουμ) όπου δεν γινόταν αποδεκτή η δαπάνη για μελέτη θέρμανσης, επειδή δεν είχε εκδοθεί και μικρής κλίμακας νομίζω. Δυστυχώς δεν θυμάμαι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το α) δεν μπορω να βρω καποια απόφαση πχ ΔΑΟΚΑ κτλ που να διασαφηνιζει την κατασταση.

Οσον αφορα το β) έχεις πληρωθει τετοια ΕΕΔΜΚ; Βγαζει και ενσημα; Για την μελετη θερμανσης που αναφερεις καπου το ειχα δει στο B2GREEN νομιζω.

 

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, tettris said:

Τί εννοείς τέτοια; Για θέρμανση; Για θερμοπρόσοψη ναι, αλλά ποια η διαφορά;

ΕΕΔΜΚ για εγκατασταση αυτονομου συστηματος θερμανσης

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, tettris said:

Όχι για αυτόνομη θέρμανση. Αλλά ποια θα μπορούσε να είναι η διαφορά (ώστε να μην πληρωθεί);

ΕΕΔΜΚ: Προβλήματα σε Εξοικονομώ και θέρμανση με φυσικό αέριο • Απάντηση ΔΑΟΚΑ • B2Green

Στο παραπανω λινκ λεει οτι δεν πληρωνει το προγραμμα καποιους που υπεβαλλαν ΕΕΔΜΚ για αυτονομο συστημα θερμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.