Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαιρετα μετα το 2011


Vadim92

Recommended Posts

Καλησπέρα σας θα ήθελα την βοήθεια σας. Θέλω να κλείσω στο σπίτι μου 2 μπαλκόνια συνολικά τμ. 8. Έχω πάρει διάφορες γνώμες από ανθρώπους του επαγγέλματος όμως το αποτέλεσμα ήταν να με μπερδέψουν. Ο ένας μηχανικός μου λέει πως μπορεί να μου κάνω την δήλωση αυθαιρέτων και να προχωρήσω σε ρυθμιση τους..ο άλλος μου λέει πως απαγορεύεται οποιαδήποτε τακτοποιήση μετα το 2011.η ερώτηση μου είναι η εξής.. Πως αποδεικνύεται το έτος κατασκευής? Μέσω της Google?αναγνωριζεται από το κράτος? Επίσης για να πάρεις ρεύμα είναι σίγουρο πως θα έρθει έλεγχος από την πολεοδομία ή είναι αν τύχει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση σταματάει στην ημερομηνία 28/7/2011. Αυθαίρετες κατασκευές μετά την ημερομηνία αυτή δεν μπορούν να υπαχθούν στο νόμο για τακτοποίηση. Το τι σημαίνει να σε πιάσουν για αυθαίρετες κατασκευές δες το παρακάτω.

Άρθρο 94 
Κυρώσεις αυθαίρετων κατασκευών μετά την 28η.7.2011 
1.  Οι αυθαίρετες κατασκευές που πραγματοποιούνται μετά την 28η.7.2011 κατεδαφίζονται υποχρεωτικά 
και  επιβάλλονται  πρόστιμα  ανέγερσης  και  διατήρησης  αυθαιρέτων,  καθώς  και  ποινικές  κυρώσεις 
σύμφωνα  με  τις  διατάξεις  του  παρόντος  άρθρου,  υπό  την  επιφύλαξη  της  διάκρισης  του  άρθρου  81 
(πολεοδομικές  παραβάσεις).  Κατεδαφίζονται,  επίσης,  και  επιβάλλονται  κατά  τις  διατάξεις  του 
παρόντος  πρόστιμα  ανέγερσης  και  διατήρησης  αυθαιρέτων,  καθώς  και  ποινικές  κυρώσεις  οι 
αυθαίρετες  κατασκευές  που  έχουν  πραγματοποιηθεί  πριν  από  την  ανωτέρω  ημερομηνία,  αλλά  δεν 
έχουν υπαχθεί, για οποιονδήποτε λόγο, σε διατάξεις νόμων περί αναστολής επιβολής κυρώσεων. 
2.  Τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης αυθαιρέτων υπολογίζονται ως εξής : 
α)  το  πρόστιμο  ανέγερσης  είναι  ίσο  με  την  αξία  του  αυθαιρέτου  (Αα)  επί  το  συντελεστή 
περιβαλλοντικής  επιβάρυνσης  (Σπ).  
Η  αξία  του  αυθαιρέτου  υπολογίζεται  ως  το  γινόμενο  της 
επιφάνειάς  του,  πολλαπλασιαζόμενης  επί  την  τιμή ζώνης  (Τ.Ζ.)  της  περιοχής του  ακινήτου,
 όπως 
αυτή  ισχύει  κατά  την  ημερομηνία  διαπίστωσης  της  παράβασης,  σύμφωνα  με  το  σύστημα 
αντικειμενικών  αξιών  του  Υπουργείου  Οικονομικών  ή  όπου  δεν  υπάρχει  σύστημα  αντικειμενικών 
αξιών  στη  συγκεκριμένη  περιοχή,  σύμφωνα  με  τα  οριζόμενα  στο  άρθρο  109  του  παρόντος.  Ο 
συντελεστής περιβαλλοντικής επιβάρυνσης ορίζεται σε : 
αα)  1,20 : για αυθαίρετες κατασκευές που βρίσκονται εντός προστατευόμενων περιοχών, δηλαδή 
εντός περιοχών Natura, δασών, ρεμάτων, αιγιαλού-παραλίας και αρχαιολογικού χώρου ζώνης 
Α, 
ββ)  1,00 : για τις υπόλοιπες περιπτώσεις αυθαιρέτων.  
Για κάθε αυθαίρετη κατασκευή, εγκατάσταση ή εργασία που λόγω της φύσης της δεν αντιστοιχεί σε 
επιφάνεια χώρου, η αξία του αυθαιρέτου υπολογίζεται αναλυτικά με τιμές προϋπολογισμού κατά 
το  Παράρτημα  Β  του  παρόντος  και,  αν  δεν  υπάρχει  καθορισμένη  τιμή  στο  Παράρτημα,  με  τιμές 
αγοράς.  Ομοίως,  με  αναλυτικό  προϋπολογισμό  αντιμετωπίζονται  ειδικές  πρόχειρες  κατασκευές, 
όπως θερμοκήπια, στέγαστρα βιομηχανικών κτιρίων, καθώς και στέγαστρα σε ακάλυπτους χώρους 
οικοπέδων και γηπέδων. 
Το ελάχιστο ύψος του προστίμου ανέγερσης είναι διακόσια πενήντα (250) ευρώ. 
β)  Το πρόστιμο διατήρησης είναι ίσο με το πενήντα τοις εκατό (50%) του προστίμου ανέγερσης και 
καταβάλλεται  από  το  χρόνο  σύνταξης  της  έκθεσης  αυτοψίας  του  αυθαιρέτου  και  για  κάθε 
συνεχόμενο χρόνο, μέχρι την κατεδάφιση ή την νομιμοποίησή του. 

Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, Vadim92 said:

Πως αποδεικνύεται το έτος κατασκευής? 

Σου ζητούν να ορκιστείς….

 

Και επειδή θα είναι ψέμα και 99% δεν θα σε πιστέψουν, θα πας στην κόλαση αντί τον παράδεισο και να περιμένεις ένα πρόστιμο από 2 έως και 8 χιλιάρικα (ανάλογα την περιοχή) επειδή το έκανες και το 50% του ποσού Χ τα χρόνια όταν σε πιάσουν

Δεν υπαρχει αν σε πιάσουν αλλά να ρωτάς το πότε θα σε πιάσουν.

 

Μη το κάνεις κι αν το κάνεις θα κάνεις εμας του Μηχανικούς χαρούμενους που θα έχουμε άλλον έναν χαροκαμένο πελάτη.

Αυτά και δημοκρατία έχουμε κάνε ότι σε φωτίσει το μυαλό σου….

Μετά από μερικά χρόνια εδώ θα είμαστε παλι.

Τέλος                   

 

Υ.Γ.

Μη πεις και μη σκεφτείς κάν το έχουν κάνει τοοοοοσοι άλλοι….

(τό έκαναν πριν το 07/2011)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας το τηλέφωνο του μηχανικού που σου είπε ότι γίνεται. Θέλω να μου υπογράψει κάτι αμαρτίες πελατών μου μιας και φαίνεται βολικός. 

Υ. Γ. Ο έλεγχος της νομιμότητας του ακινήτου σου ίσως γίνει από εμένα στο μέλλον (όχι για να πάρεις ρεύμα, τακτικός έλεγχος θα γίνει).

Και πίστεψε με θα κοιτάξω στη Google, θα αγοράσω αεροφωτογραφιες από το στρατό, θα ψάξω στη πολεοδομία, θα βρω τοπογραφικά γειτόνων, θα ρωτήσω τους ίδιους τους γείτονες και πολλά ακόμη μέχρι να βεβαιώσω ότι όλα έγιναν όπως ορίζει ο νόμος. 

Εξάλλου δεν έχω καμία διάθεση να παραδώσω τη σφραγίδα μου και να φορτωθω πενταψηφια πρόστιμα για χάρη των μπαλονιών σου ή οποίου συναδέρφου σε καλύπτει συνειδητά ή μη. 

Λυπάμαι αλλά έτσι είναι και αποφασίζεις ανάλογα. 

Edited by yian
  • Like 1
  • Upvote 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, yian said:

Δώσε μας το τηλέφωνο του μηχανικού που σου είπε ότι γίνεται. Θέλω να μου υπογράψει κάτι αμαρτίες πελατών μου μιας και φαίνεται βολικός. 

Υ. Γ. Ο έλεγχος της νομιμότητας του ακινήτου σου ίσως γίνει από εμένα στο μέλλον (όχι για να πάρεις ρεύμα, τακτικός έλεγχος θα γίνει).

Και πίστεψε με θα κοιτάξω στη Google, θα αγοράσω αεροφωτογραφιες από το στρατό, θα ψάξω στη πολεοδομία, θα βρω τοπογραφικά γειτόνων, θα ρωτήσω τους ίδιους τους γείτονες και πολλά ακόμη μέχρι να βεβαιώσω ότι όλα έγιναν όπως ορίζει ο νόμος. 

Εξάλλου δεν έχω καμία διάθεση να παραδώσω τη σφραγίδα μου και να φορτωθω πενταψηφια πρόστιμα για χάρη των μπαλονιών σου ή οποίου συναδέρφου σε καλύπτει συνειδητά ή μη. 

Λυπάμαι αλλά έτσι είναι και αποφασίζεις ανάλογα. 

Δύσκολα τα πράγματα δηλαδή!! Πόσο στενάχωρο να έχεις ένα οικόπεδο 2 στρέμματα  να θες να φτιάξεις το σπίτι σου όπως θες εσύ και να μην μπορείς! Παρόλα αυτά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον χρόνο σας. 

Link to comment
Share on other sites

Αν στο οικόπεδο υπάρχει διαθέσιμη δόμηση ή κάλυψη και πρόκειται για μονοκατοικία (ή πολυκατοικία με τη συναίνεση όλων των συνιδιοκτητών) τότε προχωράς σε άδεια προσθήκης καθ' επέκταση, με όλες τις απαραίτητες μελέτες. Αν όχι, τότε έχεις εξαντλήσει τις δυνατότητες του οικοπέδου σου και επαναπαύεσαι στα νομίμως υφιστάμενα.

Γενικά σπάνια μπορείς να φτιάξεις το σπίτι σου όπως το θες. Πρέπει να λάβεις υπ'όψιν όλους τους περιορισμούς που προκύπτουν απο την πολεοδομική νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σε όλους για πρώτη φορά...

Σε ένα οικόπεδο εκτός σχεδίου χτίστηκαν τρεις ισόγειες (επιτρεπόταν και 2 όροφοι) κατοικίες κολλητές μεταξύ τους με οριζόντια ιδιοκτησία η κάθε μία. Επιτρεπόμενα στοιχεία δόμησης: εμβαδό αγροτ. 4.146μ2, δόμηση 202,92, κάλυψη 202,92, ύψος για ισόγειο 4μ. για διώροφο 7,5μ., αρ. ορόφων 2.  Νομιμοποιήθηκαν όλες οι αυθαιρεσίες που έγιναν πριν το 2011. Πληρώσαμε, βγήκαν οι βεβαιώσεις και τελειώσαμε.

Σήμερα στην ταράτσα μιας κατοικίας (κοινόχρηστος χώρος), ανεγέρθηκε ένα δωμάτιο με παράθυρα περίπου 30 μ2 και ύψος 3 μέτρα. Η κατασκευή είναι από τούβλα με σοβά με ξύλινη επίπεδη στέγη. Ο μπροστινός τοίχος που βλέπει θάλασσα δεν έχει γίνει. Έγιναν οι απαραίτητες ευγενικές και όμορφες συστάσεις για κατεδάφιση αλλά μέχρι τώρα δεν έχουν εισακουστεί.

Άρχισα σήμερα λοιπόν να ψάχνω και να θυμάμαι τα παλιά της δουλειάς (παλιός εργολάβος σε ανεργία…) ξεκινώντας από το νόμο 4495/2017 και είπα άντε κάτι γίνεται, θα κάνω μια απλή καταγγελία και θα πάρουν όλα το δρόμο τους. Αμέσως όμως έπεσε το μάτι μου στις εξαιρέσεις του νόμου άρθρο 81 παρ. 3.

Τι γίνεται εκεί? Πάμε στα μαλακά? Μόνο διοικητικό πρόστιμο? Αν δηλαδή η θέα που είναι πολύ όμορφη από εκεί πάνω και βλέπει τα καράβια που μπαίνουν και βγαίνουν από το λιμάνι όπως και το καταπληκτικό δειλινό να μην αξίζει βρε παιδί μου και ένα πρόστιμο ανέγερσης-διατήρησης? Άρα αν όλα «πάνε καλά» θα μείνει εκεί για πάντα? Ούτε γάτα ούτε ζημιά?

Αυτά μέχρι στιγμής από πολεοδομικής άποψης.

Όμως το κτίσμα έχει κατασκευαστεί στο δώμα της μιας κατοικίας που είναι κοινόχρηστος χώρος για όλο το συγκρότημα και η οριζόντια ιδιοκτησία απαγορεύει τα πάντα. Φαντάζομαι τι θα ισχύει για χώρο με παράθυρα από τις 3 πλευρές, ανοιχτή η τέταρτη, με αναπαυτικές πολυθρόνες και ωραία θέα!!!

Τώρα αν θελήσω να πουλήσω το διπλανό σπίτι που είναι δικό μου, τι θα πει ο μηχανικός του αγοραστή? Δεν θα πει "αυτοί εδώ έχουν ολόκληρο κτίσμα στα κοινόχρηστα, χωρίς να συμφωνούν, δεν πάμε να δούμε κανένα άλλο, θα βρούμε κι άλλα τέτοια όμορφα"!

Εκεί τι κάνω, πριν τρελαθώ τελείως? Το επόμενο φόρουμ που θα απευθυνθώ, πρέπει να είναι ψυχολογίας ?

Link to comment
Share on other sites

Να πάτε σε δικηγόρο, να στείλετε καταρχήν ένα εξώδικο που να δίνει π.χ. 2 μήνες περιθώριο για να κατεδαφιστεί κι αν δεν γίνει, με τη λήξη του διμήνου, να κάνετε καταγγελία στην οικεία πολεοδομία και ταυτοχρονως αγωγή κ.λπ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σε όλους. Προσπαθώ να βρω πως υπολογίζεται η αξία αυθαίρετου παταριού, κατασκευασμένο μετά το 2011. Επιφάνεια x Τ. Ζ. ; ή με αναλυτικό προυπολογισμό;

Επειδή τηρεί τις προδιαγραφές του ΝοΚ για να μην μετράει σε δόμηση, μπορώ να χρησιμοποιήσω την παραγραφο με την οποία πληρώνω 200€ αρκεί να βγει η άδεια εντός 4 μηνών;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.