Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 36 - Ν. 4495/17] Επιλογή κατηγορίας 1, 2 ή 3 οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Με τα στοιχεία που έχουμε μάλλον είναι σωστή η κατηγορία 3δ, οπότε μπορείτε να πάτει είτε με βεβαίωση όρων δόμησης, είτε με προέγκριση.

edit: Σε κάθε περίπτωση η επιλογή θα ελεγχθεί και από την ΥΔΟΜ

Edited by ppanag
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ισχύουν και οι προϋποθέσεις της περίπτωσης 3β;

β) ανέγερση κτιρίου με χρήση κατοικίας σε εκτός σχεδίου περιοχή, στην οποία υφίσταται κτηματογράφηση και εγκεκριμένο Γενικό Πολεοδομικό Σχέδιο (ΓΠΣ) ή Σχέδιο Χωρικής και Οικιστικής Οργάνωσης Ανοικτών Πόλεων (ΣΧΟΟΑΠ) σε άρτιο κατά τον κανόνα,

Φαίνεται πάντως να είσαι κατηγορία 3 όντως

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φαίνεται πώς είσαι όντως στην κατηγορία 3δ του άρθρου 36, αν και υπάρχει αυτή η αβεβαιότητα. Αν δεν έχεις τρόπο να ενημερωθείς με σιγουριά από την αρμόδιο ΥΔΟΜ, ίσως να κάνεις την αίτηση ως 3δ και αν δεν ισχύει θα στην απορρίψουν από το σύστημα

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαιρετώ αγαπητοί Κοι Συνάδελφοι.

Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει για το παρακάτω θέμα. 

Εχω ζητήσει προέγκριση για οικοδομική άδεια Κατηγορίας 1. Έχουν γίνει δεκτά τα φορολογικά, όλα οσα απαιτούνται από το Τοπογραφικό τμήμα καθώς και η πληρότητα από τις 15/7.  Μέχρι σήμερα περιμένω να γίνει ο έλεγχος του Δ/τος Κάλυψης και παρα την τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τον Μηχανικό που εχει χρεωθεί την υπόθεση ο οποίος μου είπε οτι θα κατεβάσει το Διάγραμμα για να κάνει τυχόν παρατηρήσεις........δεν εχει κάνει ακόμα τίποτα παρα του οτι πέρασε ενας ολόκληρος μήνας. Αποτέλεσμα δεν μπορώ να προχωρήσω στην Σ.Α. και στις υπόλοιπες μελέτες που απαιτούνται.  

Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν υπάρχει χρονική δέσμευση του για τον έλεγχο από την Νομοθεσία.

Ευχαριστω πολύ  

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΚΑΝΑ said:

Πρώτα δεν περνάς Σ.Α. και μετά προέγκριση ή κάνω λάθος??

Θέλω να πάρω την προέγκριση και μετά θα το περάσω Σ.Α. 

Δεν μου ζήτησαν κάτι τέτοιο από την πολεοδομία. Το πρόβλημα μου είναι ότι αργεί να κάνει τον έλεγχο ο Μηχανικός εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

Η προεγκριση με το ΣΑ γίνονται παραλληλα .

συνηθως αργει το ΣΑ .

Δεν ειναι προαπαιτηση να εχεις εγκριση ΣΑ στην προεγκριση .

Προσοχή ,  ο μελετητής εαν εχει αλλαγές από το ΣΑ , οφείλει να αναθεωρησει την προεγκριση !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Kakos_lykos said:

ΣΑ Νήσων εξι μηνες καθυστέρηση τουλαχιστον 😁

Ακριβώς έτσι.

Το ερώτημα μου ήταν αν γνωρίζουμε πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να καθυστερήσει τον έλεγχο του Διαγράμματος.

3 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

Πρώτα δεν περνάς Σ.Α. και μετά προέγκριση ή κάνω λάθος??

Θέλω να πάρω την προέγκριση και μετά θα το περάσω Σ.Α. 

Δεν μου ζήτησαν κάτι τέτοιο από την πολεοδομία. Το πρόβλημα μου είναι ότι αργεί να κάνει τον έλεγχο ο Μηχανικός εφαρμογής.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

Σε υφιστάμενη βιοτεχνία που εκκρεμεί η έκδοση άδειας νομιμοποίησης από τον 4178, προέκυψε ανάγκη έκδοσης οικοδομικής άδειας για εργασίες της κατηγορίας 3. Επομένως θα πρέπει να εκδοθεί μία άδεια και για τα 2 μαζί: νομιμοποίηση και τοίχος αντιστήριξης.

Τι άδεια θα εκδώσω; Κατηγορίας 2 (λόγω νομιμοποίησης) ή κατηγορίας 3 (τοίχοι αντιστήριξης);

Θα πρέπει πιο πριν να μεταφέρω τη δήλωση από τον 4178 στον 4495; Έχει παρέλθει κατά πολύ η προθεσμία έκδοσης άδειας νομιμοποίησης, λόγω υπαιτιότητας του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.