Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 099-Ν.4495/17] - Διάγραμμα κάλυψης για υπαγωγή στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

@Didonis ευχαριστώ πολύ!

μια ερώτηση, σύνολο χτίζει το οικόπεδο 400τμ, η άδεια ήταν 200τμ δόμηση και τα αυθαίρετα 50τμ.

Αν έχω καταλάβει καλά μπορώ είτε να τα νομιμοποιήσω στην Αναθεώρηση, οπότε το υπόλοιπο συντελεστή να είναι 150τμ, είτε να μην τα νομιμοποιήσω και να τα αφήσω απλά ρυθμισμένα και να έχω υπόλοιπο συντελεστή 200τμ?

ή από την στιγμή που έχω υπόλοιπο είμαι αναγκασμένη να τα νομιμοποιήσω?

Mάλλον για να το θέσω σωστά, κάναμε ρύθμιση αυθαιρέτων και μετά θα κάνουμε νομιμοποίηση, οπότε από την στιγμή που πλήρωσαν το πρόστιμο, δεν τα υπολογίζω κανονικά στα διάγραμμα? εννοώ για να τα συγκρίνω με τα επιτρεπόμενα, απλά τα συμπληρώνω από κάτω ότι είναι και αυτά τα ρυθμισμένα τμ κάλυψη 'τόσο', δόμηση 'τόσο', σωστά?

Edited by patty
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, patty said:

@Didonis ευχαριστώ πολύ!

μια ερώτηση, σύνολο χτίζει το οικόπεδο 400τμ, η άδεια ήταν 200τμ δόμηση και τα αυθαίρετα 50τμ.

Αν έχω καταλάβει καλά μπορώ είτε να τα νομιμοποιήσω στην Αναθεώρηση, οπότε το υπόλοιπο συντελεστή να είναι 150τμ, είτε να μην τα νομιμοποιήσω και να τα αφήσω απλά ρυθμισμένα και να έχω υπόλοιπο συντελεστή 200τμ?

ή από την στιγμή που έχω υπόλοιπο είμαι αναγκασμένη να τα νομιμοποιήσω?

Mάλλον για να το θέσω σωστά, κάναμε ρύθμιση αυθαιρέτων και μετά θα κάνουμε νομιμοποίηση, οπότε από την στιγμή που πλήρωσαν το πρόστιμο, δεν τα υπολογίζω κανονικά στα διάγραμμα? εννοώ για να τα συγκρίνω με τα επιτρεπόμενα, απλά τα συμπληρώνω από κάτω ότι είναι και αυτά τα ρυθμισμένα τμ κάλυψη 'τόσο', δόμηση 'τόσο', σωστά?

Δεν γνωρίζω αν είναι υποχρεωτική η νομιμοποίηση στην περίπτωση σου.

Γενικά όμως κρίνω ότι άλλο το Νόμιμο κι άλλο το "τακτοποιημένο"

Είναι σαν τον Αθώο με τον απελευθερωμένο από φυλακή επειδή έδειξε καλή συμπεριφορά και πήρε αναστολή...

Επικουρικά ορισμένες από τις τακτοποιήσεις έχουν και χρονικό ορίζοντα.

 

Στο ΔΔ αν πας με τακτοποιηθέντα στα υφιστάμενα γράφεις τα Χ νόμιμα ως ΑΑΑ οικοδομική άδεια και τα Χ ενταγμένα στον Νόμο Χ με α/α 007 και υπολογίζεις το σύνολο και των δύο και το αφαιρείς από το μαξ επιτρεπόμενο για να δεις τι υπόλοιπο έχεις (Σ.Δ., Σ.Κ, Σ.Ο.)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

Μάλλον δεν είμαι στο σωστό νήμα αλλά δεν βρήκα κάτι ανάλογο.

Έχω ένα κτίριο στο οποίο πρόκειται να γίνει υπαγωγή στον 4495 για τακτοποίηση. Πήρα τα σχέδια από την πολεοδομία και βλέπω πως δεν υπάρχει διάγραμμα κάλυψης. Η άδεια είναι του 1976 με αναθεώρηση το 1985. Γνωρίζει κανείς αν ήταν απαραίτητο την περίοδο εκείνη το ΔΚ; 

Παρόλο που δεν έχω το ΔΚ έχω τον ογκομετρικό υπολογισμό όπου αναγράφει το εγκεκριμένο εμβαδόν και τον όγκο του κάθε ορόφου. Μπορώ να πάρω από εκεί τα εγκεκριμένα και να ελέγξω ποιες είναι οι αυθαίρετες προσθήκες;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα! έχω μια απορία:

όταν κάνουμε ρύθμιση αυθαιρέτων πχ βοηθητικοί χώροι άνα των 50τμ μετράνε για τον υπολογισμό του προστίμου ως υπέρβαση δόμησης

όταν κάνω όμως το ΔΔ αυτά τα τμ τα μετράω στον συντελεστή? πχ έχω μαξ 400τμ δόμηση, η άδεια ήταν 300τμ και είχα υπόλοιπο 100τμ, έκανα ρύθμιση αυθαιρέτων 70τμ υπογείου εκτός περιγράμματος και αποθήκες άνω των 50τμ. Τι υπόλοιπο δόμησης έχω σε περίπτωση που θέλω να βγάλω άδεια?

400-300-70=30τμ ή επειδή είναι βοηθητικοί χώροι δεν μετράνε στον συντελεστή και έχω πάλι 100τμ και τα 70τμ τα έχω ρυθμίσει για 30χρόνια?

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση έκδοσης Ο.Α, θα εξετάσεις όλες τις υφιστάμενες κατασκευές (νόμιμες και τακτοποιημένες) με βάση τις διατάξεις του ΝΟΚ. Για παράδειγμα, το υπόγειο το οποίο αναφέρεις υπό προϋποθέσεις μπορεί και να μην προσμετρήσει στη δόμηση. Όμως, επειδή το Δ. κάλυψης για την τακτοποίηση δεν έχει σχέση με το δ. κάλυψης προς έκδοση Ο.Α, το υπόγειο το αναφέρεις ως "Υ.Δ" για να τεκμηριώσεις τον προσδιορισμό κατηγορίας αυθαιρέτων και τους συντελεστές προσαύξησης προστίμου  λόγω υπέρβασης δόμησης, κάλυψης, ύψους κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33Το θέμα μου είναι ότι προσπαθώ να κάνω πίνακα 1000% και δεν ξέρω τι να υπολογίσω για το μελλοντικό χτίσμα (λόγω υπόλοιπο συντελεστή δόμησης). Οι βοηθητικοί χώροι δεν μετράνε σίγουρα αφού έχουν ύψος <2,40, το υπόγειο μόνο δεν ξέρω πως πάει. Είναι βοηθητικός χώρος αλλά είναι εκτός ΣΔ, να το αφαιρέσω ή όχι από την δόμηση για τον πίνακα?

σύμφωνα με το άρθρο 17 του ΝΟΚ αν αφήσω ακάλυπτο το 50% μπορώ να επεκτείνω τα υπόγεια, χωρίς να μετράνε στο συντελεστή, αν καταλαβαίνω σωστά? άρα να μην το μετρήσω?

β) Η επέκταση υπογείου, όπου δεν απαγορεύεται από ειδικές διατάξεις. Σε περίπτωση επέκτασης υπογείου έξω από το περίγραμμα της ανωδομής αφήνεται ποσοστό 50% του υποχρεωτικού ακαλύπτου εντός του οποίου δεν επιτρέπεται η επέκταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.Σε  τακτοποίηση οριζόντιας Α ορόφου με άδεια με υπέρβαση δόμησης 27μ2 και εντός καθετης ,μετρήθηκε σήμερα το οικόπεδο και βρέθηκε μικρότερο και μάλιστα η άλλη καθετη ρυμοτομείται κατά μεγαλο μερος.

1/βάζω ¨ναι¨στην οικοδομικη αδεια?

2/με ποιο εμβαδόν οικοπεδου υπολογιζω τα επιτρεπόμενα μεγέθη?  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αν η μικρότερη επιφάνεια οικοπέδου συντελεί σε μη αρτιότητά του, τότε το σκέφτεσαι. Αν όχι, ισχύει το "ναι" στην ύπαρξη Ο.Α. Για το δεύτερο ερώτημα, αν υποθέσουμε ότι προσδιορίζεις τα επιτρεπόμενα με το υπάρχον εμβαδόν, σε πηγαίνει σε κατηγορία 5 αντί για κατηγορία 4;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Παύλο .δεν τίθεται θεμα αρτιοτητας.απλά το Οικόπεδο εχει κατά 1 μέτρο μεγαλύτερη προσοψη και η άλλη κάθετη στην οποία  δεν βρίσκεται η οριζόντια μου ρυμοτομείται ενώ δεν φαινόταν αυτό στη ΟΑ.Η υπέρβαση τηςοριζόντιας που εξετάζω ειναι 43% σύμφωνα με το νέο απομειούμενο εμβαδόν και αναρωτιέμαι με τι εμβαδόν  αφενός θα υπολογίσω τα  επιτρεπόμενα μεγέθη κι αφετέρου αν καλύπτομαι από την δγ του αρθ 96.(εως 50μ2). 

Link to comment
Share on other sites

τι ειδους "ρυμοτομηση" εχεις;

"Στην ειδική περίπτωση διηρημένης ιδιοκτησίας το ακίνητο επί του οποίου έχει συσταθεί κάθετη ιδιοκτησία αντιμετωπίζεται κατά τη σύνταξη της πράξης εφαρμογής ως ενιαία συνιδιοκτησία. Η αναμόρφωση των δικαιωμάτων χρήσης του οικοπέδου λόγω των
επερχόμενων με την πράξη εφαρμογής μεταβολών δεν ανήκει στην αρμοδιότητα της ∆ιοίκησης. Η εισφορά σε γη υπολογίζεται στο ποσοστό συνιδιοκτησίας και δεσμεύεται κατά τη σύνταξη της πράξης λαμβανομένης υπόψη της υφιστάμενης στο ακίνητο κατάστασης από την άποψη του καθορισμού της χρήσης των τμημάτων του οικοπέδου,
ώστε από κάθε συνιδιοκτήτη να επέρχεται με τη δέσμευση της εισφοράς η κατά το
δυνατόν μικρότερη μεταβολή στη συμφωνηθείσα από τους ιδιοκτήτες χρήση. Σε περίπτωση που ιδιοκτησία στην οποία έχει συσταθεί κάθετη συνιδιοκτησία ρυμοτομείται,
τότε τα οικόπεδα που απομένουν μετά τη ρυμοτόμηση αυτή, ανήκουν σε όλους τους
συγκυρίους κατά τα ποσοστά συγκυριότητας τα οποία είχαν επί του όλου οικοπέδου και
δεν καθίστανται σε κάθε τμήμα συγκύριοι μόνο οι έχοντες σ ́ αυτό δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης (βλ. την με αρ.66/1992 γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του
Κράτους, που κοινοποιήθηκε με την με αρ. πρωτ. 9412/853/10-6-1992 εγκύκλιο του
Υπουργείου Πε.Χω.∆.Ε.).

βλεπεις εδω

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/DRASTHRIOTHTES/SEMINARIA/PALAIOTERA_SEMINARIA/SHMEIWSEIS_SEM_PRAKSEWN
 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.