Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα προσφυγικά της Λ. Αλεξάνδρας


d2m

Recommended Posts

Λοιπόν,πέρασα μόλις τώρα από τα προσφυγικά,κ αυθυπέβαλλα τον εαυτό μου να τα δώ ως δείγμα bauhaus,ως δείγμα αρχιτεκτονικής κ ως άξια να μείνουν όρθια......

 

Αν πιστεύετε ότι το bauhaus είναι κάτι καλό για τον άνθρωπο,επειδή έτυχε να αναγνωριστεί ως κίνημα,τότε εγώ δεν θέλω άλλο να μοιραστώ τη γνώμη μου μαζί σας γι αυτό το θέμα....

 

Σε περίπτωση (!) (δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση) να τεθεί το θέμα σε δημόσια ψήφο,είναι φανερό πλέον ότι δαγκωτό πάει για κατεδάφιση.

 

Και,myri,πίστεψέ με,τα ντοκουμέντα έχουν καλυφθεί από τους νικητές και οι νικητές είναι αυτοί που γράφουν την ιστορία κ τα γεγονότα.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τα κτίρια φίλε zavi είναι ντουκουμέντα

τα γεγονότα μπορείς να τα παραποιείς τα κτίρια μόνο να τα κατεδαφίσεις

 

τωρα τέτοιες ψηφοφορίες με ψευτοδιλήμματα τύπου "Δημόσιο Συμφερον ή Αρχιτεκτονική Κληρονομιά?" δεν μας αφορούν

αυτες είναι πολιτικάντικες τακτικές

 

την πολιτιστική κληρονομία δεν την διαπραγματευόμαστε

(και με τον εξωστρακισμό η Αθηναική Πολιτεία έδιωξε τον Αριστείδη)

 

το μόνο διλήμμα που απασχολεί όσους μεθοδεύουν τόσα χρόνια την συστηματική ερείπωση και την κατεδάφισή τους

είναι ποιός θα τα "αξιοποιήσει" και από ποιόν θα τ'αρπάξουν

 

και πραγματικά θεωρώ πως ειδικά το bauhaus δεν έχεις καταλάβει τι είναι

και πόσο μεγάλο ρόλο παίζει ακόμη και σήμερα στη ζωή σου

 

θα γράφαμε στο forum σε μια γοτθική γραμματοσειρά

και θα καθόμασταν σε μια καρέκλα τύπου Λουδοβίκου

Link to comment
Share on other sites

Το συμπερασμα που μπορω να βγαλω εγω διαβαζοντας ολα τα προηγουμενα..

 

Η ομορφια οπως ηδη εχει αναφερθει ειναι κατι το υποκειμενικο.. Στην παρουσα τους κατασταση ομως πιστευω οτι ολοι (σχεδον) συμφωνουμε οτι δεν προσφερουν τιποτα στην πολη..

 

Δεν μπορω ομως παρα να δεχτω οτι με σωστη μελετη - και εφαρμογη - θα μπορουσαν να αποτελεσουν ενα αξιολογο (ομορφο για καποιους, ασχημο για καποιους αλλους) μνημειο καποιων γεγονοτων..

 

Η χρηση τους μετα την ανακαινιση - αναπαλαιωση - αναστυλωση τους ομως θα πρεπει να ειναι τετοια που να μην αποτελει φραγμο στην προοδο.. Τετοιες χρησεις δε υπαρχουν πολλες και δεν νομιζω να ειναι δυσκολο να γινει κατι τετοιο.. Δυστυχως το προβλημα για ακομα μια φορα ειναι η απουσια συνολικης αντιμετωπισης του θεματος..

 

Θα επαναλαβω οτι - αν και πολιτικος μηχανικος με σχετικη γνωση απο ενδιαφερον και μονο αρχιτεκτωνικων θεματων -δεν ειμαι υπερ της ισοπεδωσης των παντων.. Ειμαι υπερ της επιλεκτικης διατηρησης καποιων κτιριων με συνολικα σωστο ομως τροπο..

 

Δυστυχως ομως σημερα αυτο ανηκει στην σφαιρα της φαντασιας για την μικρη μας χωρα.. Ισως το μελλον να ειναι διαφορετικο.. Ισως και οχι..

Link to comment
Share on other sites

τωρα τέτοιες ψηφοφορίες με ψευτοδιλήμματα τύπου "Δημόσιο Συμφερον ή Αρχιτεκτονική Κληρονομιά?" δεν μας αφορούν

αυτες είναι πολιτικάντικες τακτικές

 

ΑΥΤΗ είναι πολιτικάντικη τακτική,εγώ δεν χαρακτήρισα κάποιον συνομιλητή μου....

 

το μόνο διλήμμα που απασχολεί όσους μεθοδεύουν τόσα χρόνια την συστηματική ερείπωση και την κατεδάφισή τους

είναι ποιός θα τα "αξιοποιήσει" και από ποιόν θα τ'αρπάξουν

 

Συμφωνώ με αυτό που λες εδώ,άσχετα αν είμαι υπέρ της κατεδάφισης λόγω του ότι μένω κοντά,κ μάλιστα σήμερα μου την έπεσαν πρεζόνια που κοιμούνται εκεί μέσα...

 

και πραγματικά θεωρώ πως ειδικά το bauhaus δεν έχεις καταλάβει τι είναι

και πόσο μεγάλο ρόλο παίζει ακόμη και σήμερα στη ζωή σου

 

Υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα που έχουν καθορίσει τη ζωή των ανθρώπων σήμερα.

 

To θέμα αυτό είναι πολεοδομικού χαρακτήρα,όχι αρχιτεκτονικού και είναι ατυχές το γεγονός ότι δίνεται έμφαση σε κινήματα κ όχι ανθρώπινες ανάγκες,καθώς κ το ότι συζητείται (για ακόμα μία φορά ) το τί θα γίνει με αυτά τα κτίρια.Πείστηκα από εσάς για μία ακόμα φορά να αδιαφορήσω,καθώς η δημοκρατία είναι πιο ισχυρή από τις μεμονωμένες βουλήσεις...Και myri,είσαι ελεύθερη να θεωρείς ό,τι επιθυμείς για μένα,καθώς κ να το αναρτάς σε δημόσια θέα,είναι δικαίωμά σου κ να κάνεις χρήση αυτής της ελευθερίας.Στη ζωή μου σίγουρα δεν έχουν συμβάλλει πράγματα που θεωρείς ότι έχουν.Γιατί στη σημερινή πόλη που ζούμε,μόνο οι οραματιστές βλέπουν bauhaus,οι ρεαλιστές βλέπουν ΕΝΑ ΒΔΕΛΥΓΜΑ χωρίς ελπίδα.Το ίδιο ατυχή θεωρώ ότι ήταν και τα επιχειρήματά σου βασισμένα στην ιστορικότητα των κτιρίων λόγω της ιδιότητας των ανθρώπων που στέγασαν,και το έχω στηρίξει εκτενέστατα αυτό που ισχυρίζομαι....Στο Βερολίνο εν έτει 2008 αντίστοιχα κτίρια ήταν έτοιμα προς κατεδάφιση.Και αναφέρω συχνά το Βερολίνο γιατί είναι μία από τις λίγες πόλεις ανά τον κόσμο με αντίστοιχες ανάγκες της Αθήνας κ σχεδιάστηκε με βάση την επιστήμη της ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ,όχι με ελληνικά απάνθρωπα υποκατάστατα.

 

θα γράφαμε στο forum σε μια γοτθική γραμματοσειρά

και θα καθόμασταν σε μια καρέκλα τύπου Λουδοβίκου

 

Μακάρι,κατά τη γνώμη μου πάντα....Το ίδιο ισχυρίζονται και οι ντανταιστές,οι συζητήσεις αυτές είναι πιο ''προχώ'' :)

 

@pk10gr

Είπες :'' Δυστυχως ομως σημερα αυτο ανηκει στην σφαιρα της φαντασιας για την μικρη μας χωρα.. Ισως το μελλον να ειναι διαφορετικο.. Ισως και οχι..''

Πολύ σωστά φίλε μου...

Link to comment
Share on other sites

Ας μην αναλωθούμε στο θέμα των χαρακτηρισμών γιατί θα βγούμε πολλοί φάουλ. :)

Αντί γι αυτό ας φιλοσοφήσουμε λίγο καθότι Κυριακή και θα κάνει την δουλειά πιο ευχάριστη :P

Ένα μνημείο - ιστορικό κτήριο - αντικείμενο - ..... έχει πολλές αξίες. Μια από αυτές και ίσως η πιο υποκειμενική- είναι η αισθητική του αξία. Συνοδεύεται όμως και από πολλές άλλες όπως η ιστορική, η επιστημονική, η αξία ως τοπόσημο, η αξία συμβολισμού, η αξία σπανιότητας, η αξία της μνήμης, η συγκινησιακή και άλλες πολλές. Θα σας παραπέμψω στον Alois Reigl για παράδειγμα. (αλλά αυτά είναι πολύ προχώ ;) )

 

pk10gr

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, όπως άλλωστε ανέφερα και σε προηγούμενο post, πως θα έπρεπε να υπάρχει ένα ευρύτερο σχέδιο μέσα στο οποίο να εντάσσεται και η ανάπλαση της περιοχής και η διατήρηση ή μη των κτηρίων. Ίσως αυτό το σχέδιο να προέβλεπε την κατεδάφιση και σάρωση της γειτονιάς πίσω από τα προσφυγικά, τον Άγιο Σάββα κλπ κλπ ή ίσως ακόμα και την κατεδάφιση της ΓΑΔΑ, ίσως πάρα πολλά. Σίγουρα όμως ένα τέτοιο σχέδιο δεν μπορεί να εξαρτάται από την προσωπική αισθητική ή το συναίσθημα του καθενός μας αλλά από μια συνολικότερη θεώρηση των πραγμάτων. Και το ξαναλέω εκεί είναι ο προβληματισμός μου. Αν δηλαδή ένα κτήριο γραφείων θα ζωντανέψει την γειτονιά (γιατί τα κάθε είδους πρεζόνια γι΄αυτό βρίσκουν απάγκιο εκεί). έρνω στο μυαλό μου έναν μεγάλο ελεύθερο χώρο πάρκου, κτήρια γραφείων, μουσείο και ξενώνα φιλοξενίας και η σκέψη μου πάει στην ερήμωση της περιοχής το βράδυ και στην περίφραξη (βλέπε Πεδίον του Άρεως) για την επιβολή της “τάξης”. Μήπως ένας αρχιτεκτονικός διαγωνισμός, ελεύθερος και ανοιχτός σε προτάσεις κάθε είδους, θα ήταν μια καλή ιδέα που θα άνοιγε ορίζοντες για κουβέντα επί συγκεκριμένων προτάσεων και θα έβαζε στο τραπέζι και άλλες σκέψεις; Θα μου πείτε, απέδωσαν οι μέχρι σήμερα διαγωνισμοί; Ακόμα και αν η απάντηση είναι όχι αυτό δεν θα πει πως δεν θα συνεχίσουμε να προσπαθούμε και να εκ-παιδεύουμε(;) )την ελληνική πραγματικότητα. Θα το αναφέρω ξανά, το ότι δεν κάναμε κάτι για ένα άλλο θέμα παλαιότερα δεν σημαίνει πως δεν θα αρχίσουμε από κάπου ή δεν θα συνεχίσουμε να προσπαθούμε.

 

zavi@tee.gr

Το Βερολίνο έχει διατηρήσει πάρα πολλά κτίρια του μοντέρνου κινήματος, τα οποία άνετα μπορούν να χαρακτηριστούν “ έλα μωρέ τώρα, τράβα 4 γραμμές να σχηματιστεί ένα κουτάκι, εξ' άλλου ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ(ή εργατες ή ότι) θα μείνουν εκεί....” πολύ απλά γιατί αν το δει κανείς μπακάλικα αυτή ήταν η θεωρεία πίσω από το κίνημα, το οποίο φυσικά δεν πρέσβευε κάτι τέτοιο.

Όπως ανέφερε και ο ss_sk νομίζω νωρίτερα, δεν έχουμε την πολυτέλεια επιλογής στην Αθήνα όπως έχει το Βερολίνο διότι κατεδαφίσαμε στο πλαίσιο της λογικής του “εκσυγχρονισμού” και της “προόδου” αμέτρητα άλλα ενδιαφέροντα και σημαντικά κτήρια κάθε εποχής.

Και μια παρατήρηση

“To θέμα αυτό είναι πολεοδομικού χαρακτήρα, όχι αρχιτεκτονικού…”

Δεν μπορείς να διαχωρίσεις αυτά τα δυο. Η πολεοδομία είναι αρχιτεκτονική.

 

 

ΥΓ. (Και δόξα τω θεώ να λέμε - τον όποιο- που η δημοκρατία είναι πιο ισχυρή από τις μεμονωμένες βουλήσεις, και για να μην παρεξηγηθώ, συμπεριλαμβανομένων και των δικών μου.)

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον, ως θεατής.

Ως μη ειδικός, θα πω και εγώ την κουταμάρα μου:

 

Νομίζω στον πυρήνα των ανησυχιών του zavi και των υπολοίπων, είναι πότε επιτέλους θα γίνει αυτή η περίφημη αξιοποίηση-ανάδειξη-επανάχρηση, ότι είναι τέλος πάντων, κάποια ενέργεια, οποιαδήποτε. Και αφού δεν γίνεται, αγανακτισμένοι, λένε γκρεμίστε τα, να τελειώνουμε. Προσωπικά, στο ότι τέτοιες μνήμες πρέπει να διασώζονται, συμφωνώ απόλυτα.

 

Στον ενδεχόμενο βαρβαρισμό όμως αυτό, έχουν έναν απροσδόκητο σύμμαχο. Το ΣΤΕ (ή Άρειος Πάγος, αν κάνω λάθος διορθώστε με) ένας κατ' εξοχήν ευαισθητοποιημένος κοινωνικά και περιβαλλοντικά οργανισμός, δεν είναι που γνωμοδότησε πως η δέσμευση ιδιοκτησιών από το σχέδιο πόλης, για κοινοφελείς-κοινόχρηστους χώρους, πέραν κάποιου (μεγάλου) χρονικού ορίου, είναι επαχθής δέσμευση, και απέδωσε πίσω τις ιδιοκτησίες στους αρχικούς ιδιοκτήτες, για την όποια αξιοποίηση?

 

Δέχθηκε δηλαδή, ότι η επίκληση του δημοσίου συμφέροντος δεν μπορεί να δικαιολογεί την αδράνεια της πολιτείας εσαεί, κάτι που έχει πιστεύω σχετική αναλογία και στην περίπτωση αυτή.

 

Αυτά από μένα, περιμένω την συνέχεια από τους γνώστες.

 

P.S. : Προσωπική παράκληση: Μην μου ζορίζετε πολύ τον zavi. Αν και συνήθως διαφωνώ οριζόντια και κάθετα με όσα λέει, κάθε forum χρειάζεται τον πειρατή του.

Link to comment
Share on other sites

 

@niko s

 

@adadim

Το ''τα κτίρια δεν έχουν καμιά αρχιτεκτονική αξία'' με το ''τα κτήρια θεωρώ ότι δεν έχουν καμιά αρχιτεκτονική αξία'' είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Μία λέξη κάνει όλη τη διαφορά - ζύγισέ το και ελπίζω να αντιληφθείς πού έκανες το σφάλμα.

 

Σεβαστές προφανώς οι υποκειμενικές απόψεις - αλλά, τί στο διάολο, αν δεν ξέρουν οι Αρχιτέκτονες κάτι παραπάνω από Αρχιτεκτονική τότε ποιος ξέρει? Και δεν είναι ρητορικό το ερώτημα. Μη διοχετεύετε λοιπόν το θυμό, το άχτι, τη δυσπιστία και την απογοήτευσή σας για την Ελληνική πραγματικότητα σε ένα κακόμοιρο* συγκρότημα πολυκατοικίων (από τα ελάχιστα ντόπια δείγματα ενός παγκόσμιου κινήματος): δημιουργεί αμφιβολίες για την όποια δυνατότητα σωστής αξιολόγησης.

 

 

* για τη μοίρα που του επιφυλασσόταν...

 

Επειδή θεωρώ πως την Ελληνική την μιλάω και κατά επέκταση και την γράφω αρκετά καλά , ξέρω πότε προσθέτω το νομίζω σε μια φράση μου και πότε όχι . Και επειδή το πιστεύω ακράδαντα συνήθως δεν το γράφω για αυτό επαναλαμβάνω και τονίζω πως ''τα κτίρια δεν έχουν καμιά αρχιτεκτονική αξία'' .

Προσθέτω επίσης πως επειδή έγιναν ίσως κάποια λάθη στο παρελθόν δεν πρέπει τώρα να πάμε στην άλλη άκρη και να κρατάμε ότι σαβούρα έχει απομείνει . Δεν πάει να έκανε την αρχιτεκτονική μελέτη και ο Ικτίνος ... τα κτίρια παραμένουν κουτιά και αποτυχημένα και πρέπει να κατεδαφιστούν γιατί προσβάλλουν την αισθητική των περισσότερων Αθηναίων και όχι μόνο .

Μου αρέσει που οι αρχιτέκτονες κατηγορούν τους πολιτικούς πως σχεδιάζουν όρθια κουτιά και αυτά που είναι ακριβώς τέτοια και μάλιστα και ερειπωμένα , κόπτονται για να παραμείνουν στη θέση τους . Αυτό και αν είναι διαστροφή ...(αν ο όρος είναι αποτυχημένος ας με διορθώσει καποιος με περισσότερες ιατρικές γνώσεις)

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να κατεδαφιστούν γιατί προσβάλλουν την αισθητική των περισσότερων Αθηναίων και όχι μόνο

 

Μιλάμε για τους Αθηναίους που με τη γνώμη τους και τη αισθητική τους έχουν διαμορφώσει αυτή την τόσο όμορφη πολή;:D:d:d:d

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τους Αθηναίους που με τη γνώμη τους και τη αισθητική τους έχουν διαμορφώσει αυτή την τόσο όμορφη πολή;:D:d:d:d

 

 

Φίλε Αλέξανδρε

 

Τα οικονομικά συμφέροντα και η αστυφιλία έχουν διαμορφώσει αυτή την πόλη.Οι Αθηναίοι είναι οι πολίτες-θύματα αυτών των καταστάσεων.Ίσως αν κ εσείς στην επαρχία κάνετε το καθήκον σας με τον ίδιο αυστηρό τρόπο που κρίνεις εμάς ότι δεν το κάναμε,τότε ποιός ξέρει,μπορεί να γίνετε (οικονομικά) ελκυστικοί-καθώς τώρα δεν είστε-ώστε να ξεκινήσει η αποκέντρωση κ να έρθουμε να μείνουμε σε εσάς.:lol:

Το λέω αυτό επίσημα ύστερα από 4 χρόνια προσπάθειας εγκατάστασης στην επαρχία σε 2 διαφορετικές πόλεις,μία εκ των οποίων η δική σου,η οποία παρεπιπτόντως είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ.

 

@ada

 

Μόλις πήρες τη θέση που σου αξίζει στο ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ μαζί με agior,ikarnaris,p.varvaris,dgt.

Είσαι Θ-Ε-Α!!!!

 

P.S. : Προσωπική παράκληση: Μην μου ζορίζετε πολύ τον zavi. Αν και συνήθως διαφωνώ οριζόντια και κάθετα με όσα λέει, κάθε forum χρειάζεται τον πειρατή του.

:lol::lol:

Τα σέβη μου φίλε!Κ μην ανησυχείς,αντέχω!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μένω (και απαντώ) σε πολύ συγκεκριμένα σημεία:

 

Η αξία του Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού του συγκροτήματος της Λ. Αλεξάνδρας είναι δεδομένη, αποδεδειγμένη και άρα αναμφισβήτητη. Διότι μιλάμε για συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και ποιότητες. Όσοι τα αγνοούν ή αδυνατούν να τα κατανοήσουν προφανώς δε γνωρίζουν πώς δομείται ο Χώρος (ανεξαρτήτου κλίμακας, κλειστός ή όχι) και ποια είναι τα χαρκτηριστικά που προσδιορίζουν το αν είναι καλός ή κακός.

 

Οι μελετητές των Προσφυγικών πέτυχαν κάτι πρωτόγνωρο για τα (ελληνικά) δεδομένα της εποχής: σε ένα συγκρότημα κατοικιών, κρατικής στεγαστικής πολιτικής (όλοι αντιλαμβανόμαστε τους κινδύνους από κάτι τέτοιο) παρέδωσαν χώρους διαβίωσης υψηλής ποιοτικής στάθμης:

 

Η τοποθέτηση των κτηρίων στο χώρο με το σχήμα, τις διαστάσεις, τις μεταξύ των αποστάσεις και τον προσανατολισμό ικανοποιούσε πλήρως τις απαιτήσεις για σωστό αερισμό και ηλιασμό. Αντιστοίχων προδιαγραφών ήταν και η μελέτη των εσωτερικών χώρων (διαμερισμάτων) ώστε να δοθούν υγιεινές, λειτουργικές και πλήρεις κατοικίες στους (λίγους τυχερούς) πρόσφυγες. Η διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου επιδίωκε τη γέννηση μια νέας ''γειτονιάς'' (χαρακτηριστικό που ήδη είχε αρχίσει να εξαφανίζεται στο κέντρο των Αθηνών) όπου οι κάτοικοι μπορούσαν να αναπτύξουν ευκολότερα κοινωνικούς δεσμούς.

 

Η άποψη λοιπόν ''δεν έχουν καμιά αρχιτεκτονική αξία'' είναι αντικειμενικά-αντικειμενικότατα δείγμα αμάθειας και ασχετοσύνης. Η επιστήμη της Αρχιτεκτονικής δεν είναι οι οψούλες και τα χρωματάκια. Τί είναι, εκτός από τα λίγα παραπάνω? Όποιος ενδιαφέρεται να πάει να τη σπουδάσει! Γιατί και να πάρει να διαβάσει χωρίς ''εκπαιδευτική'' καθοδήγηση μόνο ψήγματα θα αντιληφθεί (δεν είμαστε όλοι ''Κορμπυζιέδες''). Και αναπόφευκτα οι όποιες απόψεις του περί ''αρχιτεκτονικών'' θεμάτων θα κινδυνεύουν να είναι...ατυχείς.

 

Και όσο και αν είναι επικίνδυνο θα κάνω δύο βασικές γενικεύσεις για το Μοντέρνο Κίνημα (το λεγόμενο Bauhaus σχολή ήταν που αποτέλεσε τον κύριο ''εκπρόσωπο'' του κινήματος και πλέον θεωρείται συνώνυμο του τελευταίου): 1) οι ''Μοντέρνες'' Αρχές στην Αρχιτεκτονική - απλότητα, λειτουργικότητα και χρηστικότητα (με έμφαση στις γεωμετρικές φόρμες) - σε ένα μεγάλο ποσοστό έδιναν ''κουτιά'', είτε μιλάμε για Ελλάδα είτε μιλάμε για Γερμανία ή Γαλλία. 2) οι ''Μοντέρνες'' Αρχές στην Πολεοδομία - ορισμός σαφώς διακεκριμένων ζωνών χρήσεων, συγκέντρωση κτηριακών δομών, δημιουργία εκτενών επιφανειών φύτευσης - έδωσαν αποτέλεσματα...συζητήσιμα (εγώ τα θεωρώ, δυστυχώς, αποτυχημένα) καθώς δημιουργούσαν περιβάλλοντα και συνήθειες εντελώς ξένες ως προς τους κατοίκους (θυμίζω ότι πολλά συγκροτήματα του εξωτερικού, κυρίως κρατικών προγραμμάτων, βαθμιαία υποβαθμίστηκαν).

 

Η συνταγή που κάνει μια πόλη ''πετυχημένη'' και ''ωραία'' είναι ακόμη επτασφράγιστο μυστικό. Όταν με πίεζαν στο τέλος της σχολής να ειδικευτώ στην Πολεοδομία αυτό που βασικά με αποθάρρυνε ήταν ο φόβος ότι ποτέ δε θα σχεδιάσω κάτι τόσο ζωντανό, τόσο εύπλαστο, τόσο ενδιαφέρον και εν τέλει τόσο αυτόνομο όσο μια ανθρώπινη πόλη. Με τα καλά και τα άσχημά της, με τις εκπλήξεις της, τα ασφαλή της μέρη αλλά και τις μυστικές γωνιές της. Καλό λοιπόν να βάζουμε κάποιο φρένο στις φαντασιώσεις μας. Είμαστε πολυ μικροί για να χωρέσουμε τον κόσμο.

 

υ.γ.1 σημειώνω εδώ, προς χάριν της συζήτησης, πως προτιμώ ένα θέμα να μένει όσο το δυνατόν ορισμένο σε πλαίσια. Οι πλατιασμοί, όσο και αν αναπτύσσουν σωστούς προβληματισμούς και καλές σκέψεις-προτάσεις, μου χαλάνε τη ''συνταγή'' και για αυτό συνήθως δεν απαντώ επ' αυτών (για να μη πουν κάποιοι ότι...κωφεύω).

υ.γ.2 ''η Αποκέντρωση ως ζήτημα τοπικό και όχι κεντρικού αναπτυξιακού σχεδιασμού''...μμμ...ειλικρινά, πρώτη φορά τη βλέπω σαν άποψη...θα την έχω στα υπόψιν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.