Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τα προσφυγικά της Λ. Αλεξάνδρας


d2m

Recommended Posts

@ zavi

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για την πόλη μου. Κάνουμε ότι μπορούμε για να την καταστρέψουμε (Αυτή η πρόταση δυστυχώς είναι πραγματικότητα και όχι αστείο) !!!! Θα ήταν ωραία να σε έχω τον πειρατή του φόρουμ δίπλα μου:D

 

Όσον αφορά το Αθηναίοι κάνε αντικατάσταση με το Νεοέλληνας. Νεοέλληνας είναι ο τύπος που αγόρασε/έφτιαξε σομόν μεζονέτα με κολωνάκια στο μπαλκόνι (λευκού χρώματος) για να δώσει μια μοντέρνα τεχνοτροπία στο κουτί του !!! Το υπόγειο έχει ξεμπαζωθεί για να γίνει γκαρσονιέρα και η στέγη έχει γίνει σοφίτα. Απ' έξω υπάρχει αυτοκίνητο άνω των 30.000ευρώ. Είναι συνήθως υπάλληλος και για να ξεπληρώσει όλα αυτά τα δάνεια τσοντάρουν γονείς και πεθερικά καθώς και "σκοτώνουν" κάνα οικόπεδο που έχουν κληρονομιά στην επαρχία. Την τελευταία φορά που διάβασε κάτι ήταν οι υπότιτλοι σε καμιά ξένη ταινία. Το κακό με αυτόν τον άνθρωπο είναι ότι ενώ δεν έχει γνώσεις αλλά ούτε και το πολιτιστικό υπόβαθρο να κρίνει οτιδήποτε, γιατί τον νοιάζει " η μπάλλλλα και το κακό κράτος για τα δάνεια που πληρώνει", απαιτεί να επιβάλλει την άποψή του (Φυσικά και έχει δικαίωμα να έχει και να εκφράζει την άποψη του).

 

Το ότι αφήσαμε τα προσφυγικά να γίνουν αυτό το χάλι δεν σημαίνει ότι φταίνε τα κτίρια, ούτε και δεν έχουν κάτι το ιδιαίτερο, αλλά η κακομοιριά μας.

 

Όσον αφορά την αξία τους ή όχι θα προτιμούσα οι συνάδελφοι όλων των ειδικοτήτων να δουν το θέμα σφαιρικά και όχι μονόπλευρα. Ποιές ήταν οι συνθήκες στη χώρα όταν έγιναν, γιατί έγιναν, τι αντιπροσωπεύουν, τι συνέβαινε στον υπόλοιπο κόσμο, τι είναι Bauhaus και ένα σωρό άλλα. Αυτό δε σημαίνει ότι εξετάζοντας τα παραπάνω θα πρέπει να επιβληθεί η άποψη περί διατήρησης των κτιρίων. Απλά θεωρώ ότι απλοϊκές απόψεις δεν ταιριάζουν σε ανθρώπους του κλάδου μας.

 

Και για να μη μου φωνάζει ο zavi: θεωρώ πως ο λόγος του είναι τεκμηριωμένος... απλά ίσως είναι συναισθηματικά φορτισμένος από την τράκα που του κάνανε οι "λεβέντες" τις περιοχής:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι που τίθεστε υπέρ της διατήρησης-πρότασης να σωθούν τα προσφυγικά:

 

Είναι πολύ ελπιδοφόρο να υπάρχουν επιστήμονες στη χώρα μας οι οποίοι να σκέπτονται σαν εσάς.

 

Όμως,η αισθητική κ η ανάδειξη κτιρίων κ περιοχών είναι συνυφασμένα με την ανάγκη του ανθρώπου να βελτιώσει την ποιότητα της ζωής του.Επειδή σε αυτό το κράτος ΔΕΝ φαίνεται να λειτουργούν έτσι οι καταστάσεις, τάσσομαι πλέον υπέρ ΑΜΕΣΩΝ λύσεων βελτίωσης της ποιότητας της ζωής μας, οι οποίες είναι χαμηλού κόστους-υψηλής απόδοσης.

 

Η λογική μου:Γιατί να θυσιαστεί η ποιότητα ζωής 2-3 γεννεών αναμένοντας τη βέλτιστη λύση?Εϊναι ανώτερο αγαθό η αισθητική κ τα ''έργα τέχνης'' από τις ζωές των ανθρώπων?(myri,εκεί παραπέμπει το δίλημμα που έθεσα,δεν είναι πολιτικάντικη τακτική).

 

Οι Αρχιτέκτονες και οι Πολεοδόμοι που κρίνουν την ποιοτητα της ζωής μας θεωρώ ότι πρέπει να είναι στρατευμένοι επιστήμονες,όχι εκτιμητές.

 

Πιστεύω ότι το θέμα αυτό έχει να κάνει με την επιστήμη της πολεοδομίας,γιατί η ανάγκη για απελευθέρωση χώρων στην Αθήνα πλέον είναι πιο επιτακτική,απ' ότι η πολύχρονη αναμονή για την ανάδειξη αυτής της πόλης.

 

Κ όπως είπα κ πρότεινα,ας τακτοποιήσουμε τις σημερινές ανάγκες μας κ οι επόμενες γεννεές ας πράξουν αλλιώς,αν αλλάξουν τα δεδομένα τους προς το καλύτερο.Κ αν μας κρίνουν αυστηρά για την επιλογή μας να ισοπεδώνουμε,θα έχουν δίκιο,γιατί τα σημερινά δεδομένα δεν είναι ελπιδοφόρα,οπότε οδηγηθήκαμε σε λύσεις ανάγκης,πράττοντας όχι ως πολιτισμένοι,αλλά ως ζώα που προσπαθούν να επιβιώσουν.....

Σίγουρα δεν είμαι εκτιμητής έργων τέχνης,για να κρίνω ή όχι την αξία του κάθε πράγματος που βλέπω,ούτε έχω εξειδίκευση σε αρχιτεκτονικές και πολιτιστικές κληρονομιές.

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

@ss_sk

Το έγραψα όσο πιο περιεκτικά μπορούσα.....:)

Link to comment
Share on other sites

Επι της αρχης συμφωνω 100% με τον "πειρατη"..

 

Ωστοσο δεν παυω να πιστευω οτι για την δημιουργια πρασινου δεν ειναι αναγκη να περασουμε ανεξελεγκτα σε τοσο δραστικες λυσεις..

 

Ξανααναφερω δυο παραδειγματα που εδωσα νωριτερα, στα οποια νομιζω οτι η αποψη του αγαπητου zavi ταιριαζει κουτι (οσο κουτια ειναι και τα προσφυγικα :) :) )

 

1) Διπλη αναπλαση ελαιωνα - Λ. Αλεξανδρας.. Θυσιαζουμε την ποιοτητα ζωης 2-3 γενεων (ελπιζω να μην φτασει μεχρι εκει αυτο το θεμα- θελω μεχρι να πεθανω να παω στο νεο γηπεδο της ομαδας μου) για να μην κατασκευαστει ενα εμπορικο κεντρο.. Αποζηταμε μερικα στρεμματα πρασινου παραπανω, εκει που σημερα υπαρχουν απο τη μια σκουπιδια και μπαζα, και απο την αλλη ενα παλιο γηπεδο.. ο εμπορικο ισως θα εχει και τις αρνητικες του επιπτωσεις.. ΑΛΛΑ τα θετικα του στην ποιοτητα ζωης 2 περιοχων τις Αθηνας ειναι πολλαπλασια και σημαντκοτερα..

 

2)Ελληνικο.. Επαναλαμβανουμε την ιδια θυσια για αντιστοιχους λογους.. Αντι να θυσιασουμε καποια στρεμματα γης για οικιστικη χρηση ωστε να δημιουργηθει και να συντυρηθει το υπολοιπο του παλιου αεροδρομιου ως παρκο, το αφηνουμε και χορταριαζει μαζι με οτι αλλο δημιουργηθηκε στο χωρο για τους Ολυμπιακους.. (***Αρκει τα δυο εργα να τρεχουν παραλληλα.. Γιατι η Ελληνικη πραγματικοτητα μας εχει δειξει οτι αν γινουν πρωτα τα σπιτια, μετα... το χαος***)

 

Που θελω να καταληξω.. Υπαρχουν τροποι να αυξησουμε το πρασινο της πολης μας, χωρις κατ'αναγκη να καταστρεψουμε κατι που ΙΣΩΣ να εχει καποια πολιτιστικη αξια..

Αυτο που δεν υπαρχει ειναι κοινη λογικη (μαλλον κενη λογικη υπαρχει τοσο τους πολιτικους καρεκλοκενταυρους οσο και απο τους χρονιους εξουσιαστες του/ων κλαδου/ων μας)..

Link to comment
Share on other sites

«Θέλουμε να αναδείξουμε το έργο αυτό ως πρότυπο στη συντήρηση του οικοδομικού πλούτου της χώρας, προς την οποία – δεδομένης και της οικοδομικής κρίσης – θα πρέπει να στραφούμε στο εξής» τόνισε ο Πρόεδρος του ΤΕΕ. «Άλλωστε, το ΤΕΕ έχει ταχθεί κατά της επέμβασης σε εκτός σχεδίου περιοχές και υπέρ της αξιοποίησης του υπάρχοντος οικοδομικού πλούτου».

Καλά, δε βλέπετε την τελειωμένη κατάσταση; Εσείς το αναλύετε κι αυτοί έχουν πάρει τις αποφάσεις τους... Τα γνωστά συμφέροντα, όπως εκπροσωπούνται, για άλλη μια φορά αποφάσισαν για μας χωρίς εμάς. Οχι μόνο μας στίβαξαν "τον ένα πάνω στον άλλο" αλλά διαιωνίζουν τη πολεοδομική παρτ@@ζα και τη βαφτίζουν και "οικοδομικό πλούτο". Αφού δεν έχουμε ελπίδα για ανάπτυξη ας πασαλείψουμε τα κουφάρια, σα γρηές με μπότοξ:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά μην το κάνουμε μεσανοτολικό ζήτημα.Αφού το ΤΕΕ θέλει να διατηρήσει τα κτήρια ας το κάνει.Τοκυριότερο για μένα είναι οτι όπως είπα και στην αρχή το σημείο είναι πάρα πολύ καλό.Είναι δίπλα στο ΜΕΤΡΟ και πάνω σε κεντρικότατο δρόμο.Εάν μπορέσουν να τα μετομορφώσουν σε κάτι πραγματικά όμορφο χαλάλι.

Link to comment
Share on other sites

 

Καλά, δε βλέπετε την τελειωμένη κατάσταση; Εσείς το αναλύετε κι αυτοί έχουν πάρει τις αποφάσεις τους... Τα γνωστά συμφέροντα, όπως εκπροσωπούνται, για άλλη μια φορά αποφάσισαν για μας χωρίς εμάς. Οχι μόνο μας στίβαξαν "τον ένα πάνω στον άλλο" αλλά διαιωνίζουν τη πολεοδομική παρτ@@ζα και τη βαφτίζουν και "οικοδομικό πλούτο". Αφού δεν έχουμε ελπίδα για ανάπτυξη ας πασαλείψουμε τα κουφάρια, σα γρηές με μπότοξ:lol:

 

'Απαικτο σχόλιο ;):P!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θεωρώ πως την Ελληνική την μιλάω και κατά επέκταση και την γράφω αρκετά καλά , ξέρω πότε προσθέτω το νομίζω σε μια φράση μου και πότε όχι . Και επειδή το πιστεύω ακράδαντα συνήθως δεν το γράφω για αυτό επαναλαμβάνω και τονίζω πως ''τα κτίρια δεν έχουν καμιά αρχιτεκτονική αξία'' .

επιμένω, αυτό είναι προσωπική γνώμη

 

κατά τη γνώμη σου ''τα κτίρια δεν έχουν καμιά αρχιτεκτονική αξία''

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα δεν προσφέρουν τίποτα.

 

Και από το να ξοδευτούν κάποια εκατομμύρια στις μέρες μας γι αυτά τα κουτιά είναι σκάνδαλο.

 

Κοιτάξτε μπροστά.

 

Και αν είναι να γίνει στη θέση τους κάτι καλύτερο, κάτι που να προσφέρει κοινωνικά, κάτι που να το χαιρόμαστε όταν είμαστε εκεί .....τότε ας πάνε στα τσακίδια.

 

Ας κάνουν το γήπεδο της ομάδας των Αθηναίων εκεί, να ηρεμήσει και ο Αλέξης και οι κορμοράνοι να μην χάσουν τη φωλίτσα τους στο Βοτανικό :shock:και να μην ξοδέψουν και τα μύρια για τα ερείπια που μόνο καλές μνήμες δεν φέρνουν στους πρόσφυγες. (Είμαι 3 γενεα πρόσφυγας)

 

Σιγά τα μπετά !!!:)

 

Και μην κάνει κανείς το παιδιάστικο σφάλμα να τα συγκρίνει με Παρθενώνες και απείρου κάλους νεοκλασικά και διατηρητέα.

 

Αλήθεια αυτοί που τα θέλουν που μένουν ?

 

Εγώ έμενα Μιχαλακοπούλου και Φειδιππίδου γωνία 6 χρόνια και πήγαινα γήπεδο κάθε 2η Κυριακή.

 

Τέτοιο αίσχος στο κέντρο της πόλης δεν έχω ξαναδεί.

Link to comment
Share on other sites

.... που μόνο καλές μνήμες δεν φέρνουν στους πρόσφυγες ....

δυστυχώς δεν μπορούμε να επιλέγουμε να θυμόμαστε μόνο τα ευχάριστα

 

ιδιαίτερα όταν αφορούν ιστορικά και πολιτικά θέματα

Link to comment
Share on other sites

Και προσθετω, η ιστορικη μνημη ΠΡΕΠΕΙ να βασιζεται στις κακες μνημες..

Οποιος ξεχναει τις κακες μνημες την ξαναπαταει.. Κατα το γνωστο "αν δεν παθεις δεν θα μαθεις"..

 

Οπως λες ασφαλως και ειναι ασυγκρητικα μεγεθη Παρθενωνας, νεοκλασικα και προσφυγικα.. Γι'αυτο αλλωστε και υπο προυποθεσεις που εχω αναφερει παραπανω θα δεχομουν την κατεδαφιση τους συνολικως ή μερικως..

 

Αλλα οταν αυτο αποτελει πλεον μονοδρομος σαν επλογη..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.