Μετάβαση στο περιεχόμενο

έλεγχος αρτιότητας οικοδομησιμότητας γηπέδου


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

είμαι νέος πολιτικός μηχανικός στο επάγγελμα και εκπονώ το πρώτο τοπογραφικό μου διάγραμμα σε αγροτική περιοχή στην Μεσσηνία. Από την έρευνα μου δεν ανήκει σε περιοχή Natoura, ούτε σε περιοχή ΣΧΟΟΑΠ, και δεν υπάρχει κάποια πράξη εφαρμογής. Αυτό που έχω κολλήσει είναι πως να αναφέρω την τοποθεσία στην δήλωση κατά 651. Το αγροτεμάχιο βρίσκεται εκτός των ορίων του οικισμου "...." Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει δυνατότητα εντός της πλατφόρμας ορθοφωτογραφιών του κτηματολογίου να εμφανίσω τα όρια των οικισμών για να δω με πιο σαφή εικόνα τα όρια των οικισμών για να βγάλω ένα πόρισμα; Παίζει κανέναν ρόλο ο ακριβής προσδιορισμός του οικισμού ή αν δηλώσω πως είναι εκτός των ορίων του γειτονικού, ας πούμε, δεν έγινε και τίποτα; 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Dimitrios1991 said:

... Παίζει κανέναν ρόλο ο ακριβής προσδιορισμός του οικισμού ή αν δηλώσω πως είναι εκτός των ορίων του γειτονικού, ας πούμε, δεν έγινε και τίποτα; 

Είναι SOS

για λίγα μέτρα εντός Οικισμού έχει αρτιότητες και οικοδομησιμότητες και ΣΔ κλπ... και εκτός είναι άλλος πλανήτης .... 

 

Το κτηματολόγιο κατά κανόνα δεν έχουν τα όρια των οικισμών προ 23

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς για να προσδιορίσω ακριβώς αν οι συντεταγμένες μου είναι εκτός ορίων οικισμών πρέπει να προσδιορίσω τις συντεταγμένες των ορίων των γύρω οικισμών. Αυτά από που θα τα βρω; Επίσης, στην πολεοδομία που πήρα τηλέφωνο για να πάρω πληροφορίες για την οικοδομησιμότητα, ελέγχοντας με τις συντεταγμένες που έδωσα μου λένε με ιδιαίτερη άνεση "εε εκτός σχεδίου είναι, με το 270Δ' για εκτός σχεδίου θα το δηλώσεις άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση". Το αγροτεμάχιο είναι 6400 τ.μ και μέτωπο 90μ. σε αγροτική οδό, αλλά με βάζει σε σκέψεις πως συνορεύει με δασική έκταση και 2-3 μέτρα από το περίγραμμα του εκτείνεται ρέμα το οποίο δεν γνωρίζω αν είναι οριοθετημένο. Παρόλα αυτά έχει βάθος σε ορισμένα σημεία ακόμα και 50 μ. οπότε αυτό με βάζει σε σκέψη να το δηλώσω άρτιο και οικοδομήσιμο καθώς πληρούνται οι απαιτούμενες αποστάσεις. Άλλο ένα θέμα είναι πως δεν έχω συμβόλαια για να δω πότε έγινε η κατάτμηση. Ο ιδιοκτήτης μου ανέφερε πως αυτό το πήρε προφορικά από τον πατέρα του, ο οποίος το πήρε προφορικά από τον δικό του. Δηλαδή σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη το αγροτεμάχιο είναι στην σημερινή του μορφή εδώ και 60 χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς τα γεωτεμάχια εντός (οικισμού ή σχεδίου) ονομάζονται οικόπεδα. Τα εκτός, γήπεδα. 

Κατά δεύτερον, τα όρια των οικισμών υπάρχουν στο αρχείο της Υ.ΔΟΜ.. Μπορείς να πάρεις αντίγραφα και, με βάση αυτά, να προσδιορίσεις τη θέση του ακινήτου ως προς τα όρια των οικισμών. Για να εντοπίσεις σε ποιο δημοτικό διαμέρισμα ανήκει το γήπεδο, θα πρέπει να πάρεις στοιχεία είτε από το κτηματολόγια (αν υπάρχει) είτε από τίτλους ομόρων. Αν στην περιοχή υπάρχουν κυρωμένοι δασικοί χάρτες, μπορείς να καθορίσεις το "καθαρό" τμήμα του γηπέδου. Κι επειδή στη θέαση δεν υπάρχει λεπτομέρεια, κάνε μια επίσκεψη στο αρμόδιο δασαρχείο. Όσο για την αρτιότητα -οικοδομησιμότητα, αφού ξεκαθαρίσεις με το δασικό, θα δεις τι απομένει. Για τη οριοθέτηση του ρέματος θα ρωτήσεις την αρμόδια υπηρεσία (δ/νση τεχνικών υπηρεσιών της τέως Νομαρχίας).  Δες αυτά (κυρίως το δασικό) και τα ξαναλέμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

tetris:

      [σωστα]

Κατ' αρχάς ...    Κατά δεύτερον ....

και,

δημητριε,

κατα τριτον, εχεις ενα γηπεδο - μαλλον τυφλο - για το οποιο δεν υπαρχει τιτλος κυριοτητας.

Η αρτιοτητα και οικοδομησιμοτητα θα κριθει με τους σημερινους όρους δομησης.

Για  ποιά "παρεκλιση" σου ειπαν  "με ιδιαίτερη άνεση" στην ΥΔΟΜ???

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα όρια των οικισμών, παρατηρώ ότι στην ανάρτηση των δασικών χαρτών όπου υπάρχει οριοθετημένος οικισμός υπάρχει και ένα μαύρο πολύγωνο, το οποίο εξαιρεί τον οικισμό από την δασική ανάρτηση. Αυτό το πολύγωνο είναι λογικά τα όρια του οικισμού. Αυτά. έχουν εφαρμοστεί με ακρίβεια? έχει ελέγξει κανείς για περιοχές που δραστηριοποιείται, σε ποιο βαθμό ταυτίζεται αυτό το πολύγωνο με τα πραγματικά όρια οικισμών? Οι δήμοι δεν είναι αυτοί που έχουν παραδώσει αυτά τα πολύγωνα στην ΕΚΧΑ?

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, tetris said:

Κατ' αρχάς τα γεωτεμάχια εντός (οικισμού ή σχεδίου) ονομάζονται οικόπεδα. Τα εκτός, γήπεδα. 

Κατά δεύτερον, τα όρια των οικισμών υπάρχουν στο αρχείο της Υ.ΔΟΜ.. Μπορείς να πάρεις αντίγραφα και, με βάση αυτά, να προσδιορίσεις τη θέση του ακινήτου ως προς τα όρια των οικισμών. Για να εντοπίσεις σε ποιο δημοτικό διαμέρισμα ανήκει το γήπεδο, θα πρέπει να πάρεις στοιχεία είτε από το κτηματολόγια (αν υπάρχει) είτε από τίτλους ομόρων. Αν στην περιοχή υπάρχουν κυρωμένοι δασικοί χάρτες, μπορείς να καθορίσεις το "καθαρό" τμήμα του γηπέδου. Κι επειδή στη θέαση δεν υπάρχει λεπτομέρεια, κάνε μια επίσκεψη στο αρμόδιο δασαρχείο. Όσο για την αρτιότητα -οικοδομησιμότητα, αφού ξεκαθαρίσεις με το δασικό, θα δεις τι απομένει. Για τη οριοθέτηση του ρέματος θα ρωτήσεις την αρμόδια υπηρεσία (δ/νση τεχνικών υπηρεσιών της τέως Νομαρχίας).  Δες αυτά (κυρίως το δασικό) και τα ξαναλέμε

Καλημέρα, ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις. Με βάση τους κυρωμένους δασικούς χάρτες έχω προσδιορίσει τις δασικές εκτάσεις και τις έχω αφαιρέσει. Συνεπώς το εμβαδό των 6400 τ.μ που αναφέρω είναι χωρίς το δασικό τμήμα. Έχω ψάξει αν το γεωτεμάχιο ανήκει σε ΣΧΟΟΑΠ ή natura2000 και ούτε αυτό ισχύει. Συνεπώς, οι παράμετροι που έχουν απομείνει είναι 6400τ.μ βάθος μέχρι 60μ σε ορισμένα σημεία, πρόσωπο σε αγροτική οδό περίπου 80μ. αλλά και πρόσωπο σε δασική έκταση πλησίον ρέματος το οποίο δεν γνωρίζω αν είναι οριοθετημένο.Το ρέμα επηρεάζει την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα ή απλά τις αποστάσεις της οποιασδήποτε κατασκευής από τα άκρα του οικοπέδου; Ευχαριστώ

 

3 ώρες πριν, dimitris GM said:

και,

δημητριε,

κατα τριτον, εχεις ενα γηπεδο - μαλλον τυφλο - για το οποιο δεν υπαρχει τιτλος κυριοτητας.

Η αρτιοτητα και οικοδομησιμοτητα θα κριθει με τους σημερινους όρους δομησης.

Για  ποιά "παρεκλιση" σου ειπαν  "με ιδιαίτερη άνεση" στην ΥΔΟΜ???

Καλημέρα,

στην ΥΔΟΜ μου είπαν απλά κατά παρέκκλιση άρτιο και οικοδομήσιμο, δεν το πολυκατάλαβα.... Συνεπώς, οι όροι που ισχύουν και σήμερα για εκτός σχεδίου οικοδόμηση δεν είναι του 270Δ;

 

3 ώρες πριν, dimitris GM said:

Η αρτιοτητα και οικοδομησιμοτητα θα κριθει με τους σημερινους όρους δομησης.

Επίσης, πως το εννοούμε με σημερινούς όρους; Από ότι είδα οι διαφοροποιήσεις αναφέρονται στην χρονιά κατάτμησης του γηπέδου; Δηλαδή εγώ θα θεωρήσω πως η κατάτμηση έγινε τώρα ας πούμε; Και θα χρησιμοποιήσω αυτούς τους όρους;

1 ώρα πριν, ntanos said:

Σχετικά με τα όρια των οικισμών, παρατηρώ ότι στην ανάρτηση των δασικών χαρτών όπου υπάρχει οριοθετημένος οικισμός υπάρχει και ένα μαύρο πολύγωνο, το οποίο εξαιρεί τον οικισμό από την δασική ανάρτηση. Αυτό το πολύγωνο είναι λογικά τα όρια του οικισμού. Αυτά. έχουν εφαρμοστεί με ακρίβεια? έχει ελέγξει κανείς για περιοχές που δραστηριοποιείται, σε ποιο βαθμό ταυτίζεται αυτό το πολύγωνο με τα πραγματικά όρια οικισμών? Οι δήμοι δεν είναι αυτοί που έχουν παραδώσει αυτά τα πολύγωνα στην ΕΚΧΑ?

Καλημέρα, αυτό που λέτε είναι στην εφαρμογή ανάρτησης των δασικών χαρτών, τώρα το είδα και εγώ. Ναι μοιάζουν σαν τα όρια οικισμών

 

Μην κάνεις συνεχόμενες παραθέσεις. Αν θέλεις να προσθέτεις κάτι στην αρχική δημοσίευση χρησιμοποίησε την επεξεργασία. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
συγχώνευση μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Dimitrios1991 said:

Επίσης, πως το εννοούμε με σημερινούς όρους; Από ότι είδα οι διαφοροποιήσεις αναφέρονται στην χρονιά κατάτμησης του γηπέδου; Δηλαδή εγώ θα θεωρήσω πως η κατάτμηση έγινε τώρα ας πούμε; Και θα χρησιμοποιήσω αυτούς τους όρους;

εχεις αποδειξη δημιουργιας του γηπεδου πριν το 2003, για να χτιζει σαν τυφλο?

Αλλως,

έχεις προσωπο σε "κοινοχρηστο δρομο"

 

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, Dimitrios1991 said:

(...) . αλλά και πρόσωπο σε δασική έκταση πλησίον ρέματος το οποίο δεν γνωρίζω αν είναι οριοθετημένο.Το ρέμα επηρεάζει την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα ή απλά τις αποστάσεις της οποιασδήποτε κατασκευής από τα άκρα του οικοπέδου; Ευχαριστώ

για τα ρέματα διαβάζεις το Ν. 4258/14 και την απόφαση 40055/17 (ΦΕΚ-428/Β/15-2-17) . Τα ρέματα επηρεάζουν την οικοδομησιμότητα εμμέσως λόγω υποχρέωσης απόστασης δόμησης τουλάχιστον 20 μ από τις γραμμές πλημμύρας. Οπότε αν ένα ρέμα (που δεν ανήκει στην κατηγορία μικρών υδατορεμάτων) δεν έχει οριοθετηθεί δεν ξέρεις όταν οριοθετηθεί που θα εγκριθεί η γραμμή πλημμύρας του η οποία μπορεί να είναι αρκετά μέτρα μακριά της σημερινής όχθης και εις βάρος του γεωτεμαχίου. Βάλε και τις υπόλοιπες αποστάσεις των 15 μ που πρέπει να τηρηθούν και καταλαβαίνεις ότι σε κάποια γεωτεμάχια λόγω ενδεχομένως και ακανόνιστου σχήματος (στενά κλπ) μπορεί το παραπάνω να το καταστήσει μη οικοδομήσιμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, dimitris GM said:

....

έχεις προσωπο σε "κοινοχρηστο δρομο"

αν ο δρόμος δεν είναι επίσημα αναγνωρισμένος ως αγροτικός, δεν υφίσταται πρόσωπο (και, συνεπώς, αρτιότητα κατά τον κανόνα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.