Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωργική γη υψηλής παραγωγικότητας


Recommended Posts

μάλιστα είναι αυτό που αναφέρει στο #63 και ο gaganian.

δηλαδή από τι κατάλαβα τώρα δεν θα ζητούν η πολεοδομία και οι συμβολαιογράφοι το πιστοποιητικό γ.γ.υ.π.

Link to comment
Share on other sites

Η ΚΥΑ αυτή, στην ουσία, ορίζει ότι η ΚΥΑ 168040/3−9−2010, η οποία ήδη τροποποιήθηκε με το ΦΕΚ 102/Β/2011, μπορεί "να χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά και μόνο σαν βάση για τον καθορισμό των γεωγραφικών ορίων της Αγροτικής ΓΥΠ και την έκδοση της ΚΥΑ της παρ. 2 του άρθρου 56 του ν. 2637/1998", δηλαδή, για τη χρήση του δικαιώματος προτίμησης του άρθρου 49 από την εταιρία σε αγροτική ΓΥΠ.

 

 

ΥΓ Την ώρα που έγραφα, προστέθηκαν οι δύο προηγούμενες δημοσιεύσεις.

Έχω την εντύπωση ότι, η συγκεκριμένη ΚΥΑ δεν αφορά στο μεγάλο θέμα της ΓΥΠ που έχει απασχολήσει τους συναδέλφους. Άλλωστε, η ΚΥΑ αυτή εκδόθηκε 4 μόλις μέρες μετά τη δημοσίευση σε ΦΕΚ του ν. 3937/2011 και θα ήταν παρανοϊκό να πιστέψουμε ότι η Μπιρμπίλω δεν γνωρίζει τι υπογράφει ...

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτή την προσθήκη, δεν έχουν υποχρέωση οι αρμόδιες υπηρεσίες της Περιφέρειας να λαμβάνουν υπόψιν τους τα κριτήρια για τον χαρακτηρισμό της γης της 168040/3−9−2010. Συνεπώς οι βεβαιώσεις για κάθε ένα γήπεδο, στο εξής θα εκδίδονται κατά το δοκούν (όπως γινόταν πρίν την 168040/3−9−2010).

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στην πολεοδομία της Πάτρας, μου είπαν ότι και πάλι θα ζητάνε τη βεβαίωση από Δ. Γεωργίας, στην Δ. Γεωργίας φυσικά που ρώτησα ακόμα δεν έχουν σαφή εικόνα και θα μιλήσουν με το υπουργείο.

Το μπάχαλο συνεχίζεται…

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτή την προσθήκη, δεν έχουν υποχρέωση οι αρμόδιες υπηρεσίες της Περιφέρειας να λαμβάνουν υπόψιν τους τα κριτήρια για τον χαρακτηρισμό της γης της 168040/3−9−2010. Συνεπώς οι βεβαιώσεις για κάθε ένα γήπεδο, στο εξής θα εκδίδονται κατά το δοκούν (όπως γινόταν πρίν την 168040/3−9−2010).

 

Τουλαχιστον εδω κατα το δοκουν εκδιδονταν οι βεβαιωσεις και μετα απο την 168040/3−9−2010......

Τι να πω ΔΕΝ ξερω...

Κανενα νεοτερο απο αλλες περιοχες??

Αληθευει οτι δεν ειχαν συσταθει επιτροπες ΝΕΧΩΠ σε ολους τους νομους????

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια από ποιά διάταξη προκύπτει ότι έπρεπε να υπάρχει ΝΕΧΩΠ σε κάθε νομό?

Και από που προκύπτει ότι αυτή γνωμοδοτεί για την ΓΓΥΠ και δεν είναι αποκλειστική αρμοδιότητα της Δ/νσης Αγροτικής Ανάπτυξης ο χαρακτηρισμός όπως λέει ο ν.2637/1998 ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω να σου απαντησω...

Απλα χωρις καμια σιγουρια, ακουσα οτι μονο στο νομο Χανιων υπαρχει ΝΕΧΩΠ...στην υπολοιποη Κρητη οχι...

Ειχα συσταθει απο τον παλιο νομαρχη...

Τωρα για διαδικασιες κτλ δεν γωνριζω...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχουν πει ότι η σύσταση ΝΕΧΩΠ δεν ήταν υποχρεωτική αλλά δυνητικά μπορούσε ο νομάρχης να την συστήσει. Δεν το έχω διασταυρώσει, γιαυτό και ρώτησα. Τώρα σχετικά με τη γνωμοδότησή της ΝΕΧΩΠ περι ΓΓΥΠ, επίσης μου έχουν πει οτι είναι απλή γνώμη και όχι δεσμευτική για την αρμόδια Δ/νση Αγροτικής Ανάπτυξης αλλά και πάλι δεν έχω υπόψιν μου τις σχετικές διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.