Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκ νέου εξετάσεις πιστοποίησης για τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές & Σύσταση Μητρώου Ελεγκτών εκδοθέντων ΠΕΑ


Engineer

Recommended Posts

Δε νομίζω ότι κανείς περιμένει σοβαρά από τις εξετάσεις να βγουν επιθεωρητές αστέρια. Απλά σκέφτονται χοντρικά, είναι ένα σκοτωμένο αντικείμενο άρα δε θα ενδιαφερθούν οι μισοί να διαβάσουν για εξετάσεις. - 50% το πλήθος των επιθεωρητών. Γίνεται ένα μάζεμα δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 204
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστά. Και το άλλο 50% που δε θα δώσει εξετάσεις, θα έρθει σε μια άτυπη συμφωνία με κάποιον από το πρώτο 50% που θα χει ακόμα άδεια κι έτσι θα συνεχίσει να δουλεύει με άλλη σφραγίδα. 

Και ζησαν αυτοί καλά κι εμείς χειρότερα... 

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2020 at 2:13 ΜΜ, tsotos22 said:

Παρότι Μηχανολόγος Μηχανικός με Διπλωματική στη θερμική συμπεριφορά κτιρίων, μεταπτυχιακό στην Παραγωγή και διαχείριση ενέργειας διαφωνώ. Κατάργηση των εξετάσεων που και να δοθούν δεν σημαίνει ότι κάποιος έχει μάθει να συντάσει ΠΕΑ η ελέγχους. Συμφωνώ σε σεμινάρια του ΤΕΕ για ΠΕΑ και ελέγχους καθώς και σε μητρώο ελεγκτών που θα πιάνουν τα ΠΕΑ των 20ευρω και θα παίρνουν την άδεια σε αυτούς που εφαρμόζουν πλημελλώς τις υποχρεώσεις τους. Είμαι 8 χρόνια επιθεωρητής Γ τάξης και έχω κάνει πάνω από 5000επιθεωρήσεις. Έλεος με τις εξετάσεις πια

Θα συμφωνήσω μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2020 at 2:13 ΜΜ, tsotos22 said:

Παρότι Μηχανολόγος Μηχανικός με Διπλωματική στη θερμική συμπεριφορά κτιρίων, μεταπτυχιακό στην Παραγωγή και διαχείριση ενέργειας διαφωνώ. Κατάργηση των εξετάσεων που και να δοθούν δεν σημαίνει ότι κάποιος έχει μάθει να συντάσει ΠΕΑ η ελέγχους. Συμφωνώ σε σεμινάρια του ΤΕΕ για ΠΕΑ και ελέγχους καθώς και σε μητρώο ελεγκτών που θα πιάνουν τα ΠΕΑ των 20ευρω και θα παίρνουν την άδεια σε αυτούς που εφαρμόζουν πλημελλώς τις υποχρεώσεις τους. Είμαι 8 χρόνια επιθεωρητής Γ τάξης και έχω κάνει πάνω από 5000επιθεωρήσεις. Έλεος με τις εξετάσεις πια

Μηχανολόγε,  με διπλωματική (άσχετη η  σχετική με ΠΕΑ), σιγά ρε συνάδελφε που έκανες 5000 ΠΕΑ σε 8 χρόνια , άρα 3 ΠΕΑ ημερησίως (βγάζω και καμια αργία)

σταθερά για 8 χρόνια  ....!!!!!!!!  Τι έχεις βιοτεχνία ΠΕΑ ?

Κάθησε διάβασε να δώσεις εξετάσεις ...... τα άλλα  ειναι ιστορίες αμφι-θεάτρου ...!!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εξετάσεις και κουραφεξαλα, θα έχουν την τύχη που είχαν και οι προηγούμενες.

Ας βάλουν περισσότερους ελεγκτές και μεγαλύτερες ποινές.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, glaps said:

Μηχανολόγε,  με διπλωματική (άσχετη η  σχετική με ΠΕΑ), σιγά ρε συνάδελφε που έκανες 5000 ΠΕΑ σε 8 χρόνια , άρα 3 ΠΕΑ ημερησίως (βγάζω και καμια αργία)

σταθερά για 8 χρόνια  ....!!!!!!!!  Τι έχεις βιοτεχνία ΠΕΑ ?

Κάθησε διάβασε να δώσεις εξετάσεις ...... τα άλλα  ειναι ιστορίες αμφι-θεάτρου ...!!!

 

 

 

Κάθισε αν θέλεις εσύ να διαβάζεις για να δώσεις εξετάσεις. Εκτός αν έχεις ξαναδώσει. Άσε εμάς τους υπόλοιπους να μην δώσουμε εξετάσεις και θα δεις που όλοι θα συνεχίσουμε να βγάζουμε ενεργειακά πιστοποιητικά και στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, ΒΑΣΙΛΗΣ Κ. said:

Κάθισε αν θέλεις εσύ να διαβάζεις για να δώσεις εξετάσεις. Εκτός αν έχεις ξαναδώσει. Άσε εμάς τους υπόλοιπους να μην δώσουμε εξετάσεις και θα δεις που όλοι θα συνεχίσουμε να βγάζουμε ενεργειακά πιστοποιητικά και στο μέλλον...

Μη βάζεις στοίχημα......

Link to comment
Share on other sites

5000  ΠΕΑ  σε  9  χρονια  είναι  περιπου  500.000  πεντακόσιες  χιλιαδες  ευρω  με 100 ευρω  μεσος  ορος   περιπου 

προφανως  η  εχει  γινει  λαθος  η  κατι  άλλο  συμβαινει  

 για  τις  εξετασεις   όταν  γινουν  και  εάν  το  επιτρεψει  ο covid 19  

θα βαλουν  ταξη  μεχρι  του  σημειου  να  πανε  χιλιαδες  για  εξετασεις  και  να  τις  περασουν  

οποτε  και  παλι  θα  κανουν  πιστοποιητικα  με  25  ευρω  και  δωρο  στον  εργοδοτη  τους  (μεσιτη  η  δικηγορο)   το  επομενο  πιστοποιητικο !!!

ο  ιδιοκτητης  εχει  απο  4-6  χρονια  να  βλεπει  μηχανικο  για  ΠΕΑ  και  μεταβιβάσεις  ακινητων   ,  την  δουλεια  την  δινει  στον μεσιτη  όχι  στον  μηχανικο. 

ΟΜΩΣ   οι  εξετασεις  δεν  θα  εχουν  βαση  το  5  αλλα  το  7,5  η  και  το  9  οποτε ο  βαθμος  δυσκολιας  θα  είναι  διαφορετικος 

Ετσι  νομιζω  θα  γινει  ,  προσβαση  στα  ΠΕΑ θα  εχουν  οσοι   μελετησουν , διοτι  ειδάλλως  θα  είναι  κοροιδια. 

 

Link to comment
Share on other sites

5000 ΠΕΑ σε 8 χρόνια ακούγεται εξωπραγματικό....

Μιλάμε για 625 ΠΕΑ ετησίως, δηλαδή 50 ΠΕΑ το μήνα, κάθε μήνα.

Στα μέγιστα που έπιασα σε ένα μήνα, 33 κανονικά, με πλήρεις επιθεωρήσεις, μετρήσεις, υπολογισμούς και εκδόσεις, είχα κλατάρει, δεν είχα ζωή πραγματικά.

Τα νούμερα, πρακτικά, δε βγαίνουν. Εκτός κι αν έχεις 4-5 πιτσιρίκια να κάνουν τη χαμαλοδουλειά κι εσύ υπογράφεις.

Και σου μιλάω εγώ που είμαι 10 χρόνια ενεργειακός επιθεωρητής κι έχω 1200 ΠΕΑ σύνολο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.