Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκ νέου εξετάσεις πιστοποίησης για τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές & Σύσταση Μητρώου Ελεγκτών εκδοθέντων ΠΕΑ


Engineer

Recommended Posts

Καθολου  η  πλειοψηφια  παιρνουμε    δουλειες  από  μεσιτες  συμβολαιογράφους  δικηγόρους λογιστες

εαν  καποιος  δεν  εχει  δικτυωθεί  με  ολους  αυτους  δεν  παιρνει  τιποτα  

το  ιδιο  γινεται  παντου    μεταβιβάσεις   κλπ  ο  μηχανικος  εγινε  ένα  απροσωπο  γραναζι  με  χαμηλες  αμοιβες   στις  υπηρεσίες 

των  μεσαζόντων γιαυτα  τα  χαλια  φυσικα  οι  υπερασπιστες  των  μηχανικων  κλπ   τσιμουδιά  ε...…...

και  είναι  απολυτως  φυσιολογικο  εφόσον  την  δουλεια  του  δεν  τι  σεβεται  ουτε  και  ο  ιδιος 

πεα  με  30   υρω   στατικες  μελετες  σε  5-6  ωρες  με  200  κανεπε  σε  2  μερες με  λιγο  παραπανω ΚΑΝΕΠΕ ΕΝΙΣΧΥΣΕΙΣ    τρέλλα !!!!!!!!!!!!! 

γιαυτο  επιμενω  στους  ελεγχους   και  στην  πιστοποιηση  ώστε  να  εξαφανιστουν  οι  αλεξιπτωτιστες  που  τρωνε  τον κλαδο. 

 

 

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 204
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε πληροφορώ ότι σε 9+ χρόνια που είμαι Ε.Ε. ζήτημα από τα περίπου 800 ΠΕΑ που έχω κάνει τα 10 να μου ήρθαν από μεσίτη ή από λογιστή. 

Τα υπόλοιπα που περιγράφεις είναι γενική παθογένεια της ελληνικής οικονομίας, που μάλλον κατά την γνώμη σου θα λυθεί και θα γίνεις αξιόλογος και σοβαρός επιστήμονας αν περάσεις από εξετάσεις παπαγαλίζοντας 500 σελίδες κακογραμμένης ύλης ε....

Παράθεση

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, glaps said:

Σωστός..... Τον Βασιλη τον ρώτησες ομως,  αν δέχεται εξετάσεις?... 

Ο Βασίλης και ο κάθε Βασίλης θα πρέπει να αναρωτηθεί τι είναι καλό για το κλάδο. Σοβαρή και καλοπληρωμένη δουλειά αλλά από λίγους (σχετικά) ή ελεύθερη πρόσβαση σε όλους που καταλήγει σε πλαστά ΠΕΑ με αστείες τιμές και τελικά στη πραγματικότητα να κάνουν τα περισσότερα ΠΕΑ ακόμα λιγότεροι;

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, stayros said:

Ο Βασίλης και ο κάθε Βασίλης θα πρέπει να αναρωτηθεί τι είναι καλό για το κλάδο. Σοβαρή και καλοπληρωμένη δουλειά αλλά από λίγους (σχετικά) ή ελεύθερη πρόσβαση σε όλους που καταλήγει σε πλαστά ΠΕΑ με αστείες τιμές και τελικά στη πραγματικότητα να κάνουν τα περισσότερα ΠΕΑ ακόμα λιγότεροι;

Προφανώς ελεύθερη πρόσβαση σε όλους. Αυτοί οι όλοι τυχαίνει να είναι και Διπλωματούχοι Μηχανικοί.

Δεν θέλω όμως να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου. Πριν μία εβδομάδα υπερασπιζόσουν το Στασινό και το Βρούτση για τη στάση τους στο ζήτημα της οικονομικής στήριξης των Μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

παπαγαλίζοντας  το  λες  εσυ  ,  καποιος  που  τα  κανει  όπως  ναναι    ισως να  μαθει  ειδικα  στα  μηχανολογικα.

προσωπικα  δεν  βιοπορίζομαι   από  τα  πεα  και  λιγο  με  απασχολει  

δεν  δουλευω  για  30-40   ευρω   ,  δεν  μπορω  να  ανταγωνιστω  ασυνειδητους των  3,6 .  

οσα  πεα  εχω  εκδοσει  τα  εκανα  με  το  χερι  χωρις  πρόγραμμα  ακομα  

και  τις   σκιάσεις  και  τρώω  αρκετο  χρόνο. 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, loser said:

Δεν  σε  πειράζει  που  σου  δένουν  δουλειά οι  μεσίτες   αντί  να  έρχεται  ο  πελάτης   στο  γραφείο  σου  

γιατι  ξερει  ότι  το ΠΕΑ  είναι   μαιμου  ένα  δισελιδο ,  και  σε  πειραζει  που  θα  δωσεις  εξετασεις ;;;;  

Τα πιστοποιητικά μαϊμού και τα ΠΕΑ αντί πινακίου φακής, αν θυμάσαι καλά, και αν θυμούνται και οι υπόλοιποι συνάδελφοι που υποστηρίζουν αυτήν την άποψη, έχουν ξεκινήσει σχεδόν από την αρχή των ενεργειακών επιθεωρήσεων. Δεν έγιναν με το νόμο που επέτρεπε την ελεύθερη πρόσβαση στις ε.ε.

Και για όποιον δεν το θυμάται, ας κάνει μια βόλτα στα παλαιότερα θέματα του φόρουμ, και ειδικά στα νήματα των ειδήσεων, να δει ότι το πρόβλημα των σκοτωμένων τιμών στα ΠΕΑ μας απασχολεί από το 2014 τουλάχιστον. Να μην σας θυμίσω το πόσες άδειες ενεργειακών επιθεωρητών είχαν ανακληθεί μέχρι το 2014 για ΠΕΑ μαϊμουδίζοντα.

Ούτε και το επιχείρημα ότι μαζευτήκαμε πολλοί στην πιάτσα και πρέπει να αρχίσουμε να πληρώνουμε για να γίνει ξεσκαρτάρισμα ισχύει, διότι ο εξευτελισμός του ΠΕΑ έχει αρχίσει από την εποχή των ακριβών σεμιναρίων και μάλιστα εν μέσω μνημονιακής κρίσης. 

Δεν θα λυθεί λοιπόν το πρόβλημα αυτό με τις εξετάσεις και ας μην στρουθοκαμηλίζουμε. Κάποια άλλα προβλήματα, θα λυθούν σίγουρα. Το δικό μας όχι.

Αυτή την άποψη " Υποστηρίζω τους εντατικούς και αυστηρούς ελέγχους στα ΠΕΑ με ποινές που να "τσούζουν" και σε περίπτωση επανάληψης οριστική αφαίρεση άδειας Ε.Ε" τη βρίσκω πιο ρεαλιστική από τη δική σου. Πρέπει κάποτε και το κράτος και το ΤΕΕ που είναι ΝΠΔΔ να παίξει τον πραγματικό ρόλο του επιμελητηρίου. Τι τους πληρώνουμε.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι εξετάσεις πρέπει να γίνουν μήπως αναγκαστεί και μάθει κάποιος ευσυνείδητος πολ.μηχ. μηχανολογικά;

Μα ο ευσυνείδητος δεν χρειάζεται εξετάσεις για να κάνει σωστά την δουλειά του. Μαθαίνει και από μόνος του. Ενώ ο ασυνείδητος που θα περάσει παπαγαλίζοντας θα παραμείνει ασυνείδητος... αλλά πιστοποιημένος ασυνέιδητος.

Παρεπιπτόντως ούτε εγώ βιοπορίζομαι από τα ΠΕΑ, ούτε δουλεύω για 30-40€. Όλα τα ΠΕΑ μου είναι με επίσκεψη στο ακίνητο ασφαλώς, και με δουλειά στο χέρι και με excel. Βεβαίως και ξημεροβραδιάζομαι στο γραφείο και βεβαίως έχω χάσει και πελάτες, αλλά την αξιοπρέπειά μου έχω υποχρέωση να την προστατεύσω μόνος μου και όχι μέσω εξετάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλουμε να μας εξετάσουν, θέλουμε να πετάξουν από τη μέση τους ασυνείδητους και τους ημιμαθείς. Δεν ξέρω όμως αν θα συμφέρει το κράτος και τις αγορές ακινήτων,  να αποκτήσει το ΠΕΑ την αξία που του πρέπει, γιατί όσο ανεβαίνει η αξία ανεβαίνει και η τιμή...Και δυσκολεύουν μετά και κάποια άλλα πράγματα...

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Αξιοπρεπεια  είναι  οι  εξετασεις  συναδελφε  δεν  θα  χασεις  την  αξιοπρεπεια  σου  από  αυτές 

με  800  πεα     μια  χαρα βιοπορισμος  είναι  μονο  από  ένα  αντικειμενο . 

ο  ασυνηδειτος  συμμορφώνεται  μονο  με  την  τιμωρια ,  οι  εξετασεις  και  οι  ελεγχοι θα  τον  αναγκασουν 

ειτε  να  αποσυρθεί  γιατι  δεν  τον  παιρνει   ειτε  να  το  ξανασκεφτεί  και  να  μην  τον  συμφερει  πια  να  μειοδοτεί  με  3,60 . 

καλο  βραδυ  . 

 

 

 

 

 

 

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Ας είμαστε ειλικρινείς. Ο καυγάς για κάθε είδους "πιστοποίηση" έχει να κάνει με τη μείωση της ανταγωνιστικότητας. Άρα με την αύξηση του κέρδους για τους απομένοντες(*).

Μου προξενεί όμως εντύπωση που οι υπέρμαχοι (στο όνομα της "εξυγίανσης" του επαγγέλματος) κάθε είδους "εξετάσεων" και "πιστοποιήσεων", δεν προτείνουν το πιο σημαντικό:

Για τη λήψη άδειας άσκησης επαγγέλματος, εξετάσεις όπως τα παλιά 8ωρα, και όχι "εξετάσεις" της πλάκας (ΤΕΕ). Και με κριτήρια όχι αποστήθισης, αλλά πραγματικής (και σε βάθος) γνώσης του αντικειμένου. Καθώς επίσης, εξέταση και στο εργοτάξιο.

Αλλά τότε, θα έπεφτε πολύ κλάμα....     

 

(*) Να επισημάνω δε, προς τους θιασώτες της οικονομίας της αγοράς, πως αυτό έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τους νόμους της 

 

συμπλ.

τελικά αποδεικνύεται, ότι αυτό που χρειαζόμαστε δεν είναι οι "εξετάσεις", αλλά ένα σοβαρό κράτος που θα σέβεται τους νόμους του και δεν θα τους κάνει κουρελόχαρτα με αστείες προφάσεις

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.