Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέτρηση ύψους οικοδομής, διαμορφωμένο έδαφος


Recommended Posts

Συνάδερφοι καλησπέρα και χρόνια πολλά. Ζητώ την βοήθειά σας στο ακόλουθο θέμα. Έχω περίπτωση γωνιακού οικοπέδου εντός σχεδίου με πρόσωπο σε οδό Α και σε κεκλιμένη οδό Β . Όλο το οικόπεδο βρίσκεται στο επίπεδο του μηδενός (δεν είναι κεκλιμένο) και έχει πρόσωπο ΑΒ στην οδό Α και πρόσωπο ΑΔ στην κεκλιμένη οδό Β. Τα σημεία επί του δρόμου έχουν υψόμετρα Α (+2,00m) , B(+2,00m) ,Γ(0,00m), Δ (0,00m) και το οικόπεδο βρίσκεται ΚΑΘΟΛΙΚΑ στη στάθμη του μηδενός. Σε αυτή την περίπτωση πως υπολογίζουμε το μέγιστο ύψος του κτηρίου και πως το ιδεατο στερεό. Ρωτάω καθώς το συγκεκριμένο δεν μπορεί να ενταχθεί στην κατηγορία του γωνιαίου κεκλιμένου οικοπέδου. Ευχαριστώ εκ' των προτέρων;)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση πως υπολογίζουμε το μέγιστο ύψος του κτηρίου και πως το ιδεατο στερεό. Ρωτάω καθώς το συγκεκριμένο δεν μπορεί να ενταχθεί στην κατηγορία του γωνιαίου κεκλιμένου οικοπέδου.

Κανονικά συνάδελφε, όπως και το κάθε ένα οικόπεδο.

Το ότι εντός του οικοπέδου επικρατούν διαφορετικά υψόμετρα από τα οριακά σημεία, δεν πρέπει να σε μπερδεύει.

 

Το μόνο που καθορίζεται από το φυσικό έδαφος, είναι τα υψόμετρα του διαμορφωμένου εδάφους (στο +1,50, αν και πάει παραπάνω με σύμφωνη γνώμη της ΕΠΑΕ).

Από εκεί και πέρα, όλα περί μέγιστου ύψους γίνονται με αυτό σαν βάση αφού εκεί ορίζεται η αφετηρία μέτρησης υψών.

 

Το ιδεατό στερεό δεν έχει να κάνει με το φυσικό έδαφος εντός του οικοπέδου, αλλά με τον δρόμο (μεταξύ οικοδομικών γραμμών), με την επιφάνεια της οικοδομικής γραμμής και την αφετηρία μέτρησης υψών (κοίτα την προηγούμενη παράγραφό μου).

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση κατεδάφισης και μετά ανέγερσης νέας οικοδομής,

με ποιά κριτήρια ορίζεται το "Φυσικό" έδαφος?

 

(παρακαλώ να υπάρξει ανοχή για την διπλή καταχώρηση του συγκεκριμμένου σχολίου

σε αντίστοιχο thread με τίτλο "μέτρηση υψομέτρων από όμορα", νομίζω είναι σχετικό...)

 

Κατ'αρχήν για αποφυγή παρεξήγησης,

να πω οτι το παρών thread ήταν πολύ κατατοπιστικό και

προσωπικά με βοήθησε να ξεκαθαρίσω κάποια βασικά θεματάκια στο μυαλό μου.

 

Παραθέτω το παρακάτω παράδειγμα, όχι με ειρωνική διάθεση προς τον συνάδελφο vournaz (οκ, έβαλα "πιασάρικο" τίτλο...),

αλλά επειδή μου είχε τύχει κάτι παραπλήσιο προ διετίας

& δεν μπορώ να βρώ (με βάση τα όσα αναλύσαμε παραπάνω) κάποιο κόλλημα :

 

Έστω ΕΝΤΕΛΩΣ επίπεδο (λέμε τώρα) Ο.Τ., έστω Η(Φ.Ε.)=Η(κρασπέδου-οδού)=0,00

στο οποίο εξετάζουμε τρία συναπτά γειτονικά οικόπεδα, με πρόσωπο επί κοινής οδού.

 

α) Ο 1ος & ο 3ος δεν κτίζουν, άρα παραμένει το Η(Φ.Ε.)=0,00

 

β) Ο 2ος (μεσαίος) ιδιοκτήτης, προσλαμβάνει Μηχανικό,

ο οποίος αποτυπώνει το Φ.Ε. στο Η=0,00 και μετά

ορθώς σχεδιάζει,παίρνει άδεια και κτίζει με παραδοχή γενικής διαμόρφωσης

Η(Δ.Ε.)=+1,50 από το γενικό Φ.Ε.

(ας πούμε χωρίς θέματα προσβάσεων, ράμπες, ΕΠΑΕ κλπ επιτροπές)

 

γ) Μετά 20-ετίας, ο 2ος (μεσαίος) ιδιοκτήτης (ή ας πούμε ο γιός του), προσλαμβάνει δεύτερο Μηχανικό,

και τον χρεώνει να βγάλει άδεια κατεδάφισης για το υφιστάμενο & ανέγερσης νέας οικοδομής,

και παράλληλα του ζητάει να εξαντληθούν τα περιθώρια νόμιμης υπερύψωσης του υπό κατασκευή κτιρίου.

 

Ο νέος Μηχανικός, με δεδομένο οτι στο μεταξύ τα γειτονικά Νο1 & Νο3

ανεγέρθηκαν με επίσης νόμιμη διαμόρφωση στο Η(Δ.Ε.)=+1,50μ,

αποτυπώνει προ της κατεδάφισης αυτό που για τον ίδιο αποτελεί "Φυσικό" Έδαφος

(που όμως είναι το Διαμορφωμένο Έδαφος της πρώτης άδειας, στο απόλυτο Η=+1,50μ)

και κατόπιν ορθώς (???) σχεδιάζει,παίρνει (???) άδεια και ετοιμάζεται να κτίσει με παραδοχή γενικής διαμόρφωσης

δΗ(Δ.Ε.)=+1,50 από το ΝΕΟ γενικό "Φυσικό" Έδαφος, δηλαδή στο απόλυτο Η=+3,0μ.

 

Αποτέλεσμα :

 

Σε σχέση με τα γειτονικά (που δεν αποτελούν δέσμευση για την διαμόρφωση της νέας οικοδομής, εξετάζονται όμως έστω και "οπτικά"),

η επί τόπου κατόπτευση του οικοπέδου δίνει διαφορά υψομέτρου με το γειτονικό φυσικοδιαμορφωμένο :) έδαφος δΗ=+1,50μ : "Άντε,καλό φαίνεται"

 

Το μόνο....μικροπροβληματάκι είναι οτι πλέον η αφετηρία μέτρησης υψών για την νέα οικοδομή θα είναι στο Η=+1,50+1,50=+3,0μ από τον δρόμο,

που προφανώς στο μεσοδιάστημα της 20-ετίας, ο δήμος "αμέλησε" να το "διαμορφώσει" και αυτόν κανα μέτρο πιο πάνω....

 

Το παραπάνω παράδειγμα είναι υπεραπλουστευμένο και τραβηγμένο,

παρόλαυτα σε περίπτωση που η Ρυμ.Γρ. ΔΕΝ συμπίπτει με την Οικ.Γρ.,

πραγματικά δεν βλέπω άλλον λόγο (πέραν της κοινής λογικής :) )

οι παραπάνω παραδοχές διαμόρφωσης και μέτρησης υψών

να αντίκεινται σε κείμενη νομοθεσία...

 

Αν και το θέτω μάλλον σαν...πολεοδομικό ανέκδοτο,

θα ήθελα αν έχετε κάποια άποψη επ'αυτού,

διότι το ίδιο παράδειγμα με "λιγότερο" τραβηγμένες υψομετρικές διαφορές

(πχ δΗ=[Φάση Α:+1,0]+[Φάση Β:+1,0]=2,0μ>1,50μ από δρόμο)

είναι απολύτως πιθανό σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά συνάδελφε, όπως και το κάθε ένα οικόπεδο.

Το ότι εντός του οικοπέδου επικρατούν διαφορετικά υψόμετρα από τα οριακά σημεία, δεν πρέπει να σε μπερδεύει.

 

Το μόνο που καθορίζεται από το φυσικό έδαφος, είναι τα υψόμετρα του διαμορφωμένου εδάφους (στο +1,50, αν και πάει παραπάνω με σύμφωνη γνώμη της ΕΠΑΕ).

Από εκεί και πέρα, όλα περί μέγιστου ύψους γίνονται με αυτό σαν βάση αφού εκεί ορίζεται η αφετηρία μέτρησης υψών.

 

Το ιδεατό στερεό δεν έχει να κάνει με το φυσικό έδαφος εντός του οικοπέδου, αλλά με τον δρόμο (μεταξύ οικοδομικών γραμμών), με την επιφάνεια της οικοδομικής γραμμής και την αφετηρία μέτρησης υψών (κοίτα την προηγούμενη παράγραφό μου).

 

Κατ' αρχήν ευχαριστώ και τους δυο σας για τις άμεσες απαντήσεις σας. Επομένως αν κατάλαβα σωστά το μέγιστω ύψος λαμβάνεται βάσει των οριακών σημείων? Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρασιά στο οικόπεδο;

 

Αν ναι μετράς τα ύψη από το κάθε σημείο της τομής του περιγράμματος της κατόψεως με το φυσικό ή διαμ/μο έδαφος (+-1,50μ)

 

Αν έχεις ΡΓ=ΟΓ μετράς τα ύψη από το κάθε σημείο του διαμορφωμένου πεζοδρομίου...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα.

 

Μία ερώτηση που έχω φάει σκάλωμα...

Οικόπεδο εντός σχεδίου με έντονη κλίση....

Το πρόσωπο του οικοπέδου και ο δρόμος είναι επίπεδα ενώ η κλίση υπάρχει στην άλλη του διάσταση. Επειδή έχω πρασιά 3μ. τοποθετώ το κτίριο πιο μέσα από το δρόμο κατά 4μ. Στο σημείο αυτό του κτιρίου, υπάρχει συγκεκριμένη υψομετρική διαφορά που πρέπει να έχω απ' το δρόμο (όχι από το φυσικό εδαφος) ή κατεβαίνω όσο θέλω?

 

Δεν εννοώ από το σημείο που η όψη τέμνει το φυσικό έδαφος (με κλίση), αλλά από το επίπεδο του δρόμου? Ισ΄χυει πως επιτρέπεται να κατέβω και εδώ από το δρόμο μόνο 1.5μ. όπως και από το φυσικό σε κάθε σημείο ή τζάμπα σκάω και μπορώ να κατέβω περισσότερο?

 

Επίσης στο μπροστινό τμήμα που δείχνω πως βγαίνω 1.5 από το φυσικό έδαφος ισχύει πως το συνολικό ύψος πρέπει να είναι μικρότερο από 4μ? Δε νομίζω πως ισχύει στα εντός σχεδίου...τι λέτε και γι αυτό?

 

Επισυνάπτω και τμήμα σχεδίου...

post-40172-0-41342100-1334595425_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...

Θέμα με μέτρησης ύψους πυλωτής.

σύμφωνα με νοκ η  πυλωτή εχει μαχ υψος 3,00μ.

Η πυλωτη η μισή θα είναι για στάθμευση και η αλλη μισή για κατοικία.

θέλει ο πελάτης να είναι υπερυψωμένη 0,50μ από το έδαφος και οι κατοικία αλλά 0,50μ από το δάπεδο της πυλωτης

Αρα υπολείπονται 2 μετρα για  υψος της κατοικίας;;; είναι σωστο αυτο;; 

Ποια η αφετερια μέτρησης του ύψους της πυλωτης; από το έδαφος;;

Drawing1.dwg

Link to comment
Share on other sites

Κι αν ο πελάτης θέλει να ταξιδέψει στο διάστημα, είμαστε υποχρεωμένοι να του φτιάξουμε διαστημόπλοιο?

Αυτό, ως απάντηση στο πρώτο ερώτημα

Ως προς το δεύτερο, το καθαρό ύψος κάθε χώρου είναι η απόσταση από το δάπεδο έως την οροφή

Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, tetris said:

Ως προς το δεύτερο, το καθαρό ύψος κάθε χώρου είναι η απόσταση από το δάπεδο έως την οροφή

Δεν μετραω ομως το υψος της οικοδομης απο το διαμοερφωμενο εδαφος μεχρι την ανωτερη σταθμη;

στην περιπτωση μου απο το εδαφος μεχρι την 1η υπερυψωση εχω 0,5μ + 3,00 η πυλωτη ...δεν πιανω ετσι το 3,5 υψος;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.