Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (Άδεια Μικρής Κλίμακας) - Από Μάϊο 2020


Recommended Posts

12 minutes ago, CAPRICE_ said:

Είναι εκτός σχεδίου εκτός οικισμού. Απλά το Σ.Α. στις Κυκλάδες έχει μέσο όρο έγκρισης ένα οκτάμηνο και λέω μήπως μποροώ να το αποφύγω..

Αν είναι εκτός σχεδίου εκτός οικισμού γιατί ''περνάει΄΄ Σ.Α. ? Έχει πρόσωπο σε εθνική οδό , παραλία ΚΛΠ ...?

Άρθρο 7  Ν.4495 ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΕΣ  Σ.Α

α) Για κάθε οικοδομική εργασία (ανέγερση, επισκευή, προσθήκη, κατεδάφιση) σε κτίρια, οικόπεδα ή γήπεδα, που βρίσκονται σε παραδοσιακά τμήματα πόλεων, σε παραδοσιακούς οικισμούς, σε ιστορικούς τόπους, αρχαιολογικούς χώρους, σε περιοχές ιδιαιτέρου φυσικού κάλλους. Η ανωτέρω γνώμη δεν απαιτείται για οικοδομικές εργασίες ή τεχνικά ή άλλα έργα στο εσωτερικό υφισταμένου κτιρίου, οι οποίες δεν επιφέρουν τροποποιήσεις των όψεων αυτού.
ιβ) Για κάθε οικοδομική εργασία σε απόσταση μικρότερη των εκατό (100) μέτρων από τη γραμμή παραλίας, ή με πρόσωπο σε Βασικό Εθνικό Οδικό Δίκτυο, ή με πρόσωπο σε Πρωτεύον Επαρχιακό Οδικό Δίκτυο ή με πρόσωπο σε δρόμο πλάτους μεγαλύτερου των είκοσι (20) μέτρων.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανήκει σε Ζώνη Οικιστικού Ελέγχου. Η οικοδομική άδεια του υφιστάμενου κτίσματος βγήκε το 2020 και πέρασε επίσης από Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής

Link to comment
Share on other sites

On 11/17/2022 at 1:07 PM, venezia said:

 

Και τέλος, αφού η έγκριση της πυροπροστασίας γίνεται από τη πυροσβεστική, θα πρέπει να επιλεγεί και η αντίστοιχη υπηρεσία όπως κάνουμε στην αρχή της αίτησης για την αντίστοιχη ΥΔΟΜ?

NAI

 

Συνάδελφε μια διευκρίνιση.

ΑΝ η αναθεώρηση της ΕΕΔΜΚ έχει ήδη ξεκινήσει και δεν έχει επιλεγεί  μαζί με την ΥΔΟΜ η υπηρεσία πυροσβεστικής, γνωρίζεις αν μπορώ σε κάποιο άλλο σημείο να την προσθέσω?

Link to comment
Share on other sites

Just now, venezia said:

Αν είναι ακόμα σε επεξεργασία-αποθηκευση ΝΑΙ.

Ευχαριστώ! Σε ποιό σημείο? Μήπως στα  'Βασικά Στοιχεία' ---->'Στοιχεία Ενδιαφέροντος Υπηρεσίας' ---> 'Χώρος Πυροσβεστικού Ενδιαφέροντος Χρήσης' ?

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, venezia said:

image.png.ebc73d30891f937de72bceb536f7e270.png

Αυτό είναι πριν ξεκινήσεις μια νέα αίτηση - διόρθωσέ με αν κάνω λάθος.

Εγώ έχω ήδη ξεκινήσει μια αναθεώρηση, έχω προσθέσει στοιχεία, έχω ανεβάσει έγγραφα. Η ερώτηση είναι αν μπορώ κάπου να προσθέσω τη πυροσβεστική για τις μελέτες πυρασφάλειας..

 

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι σίγουρος...Μάλλον θα πρέπει να κάνεις  ξεχωριστά και την αίτηση διαδικασία Πυροσβεστικής και να την προσθέσεις στα δικαιολογητικά της ΕΕΔΜΚ .  Δεν το έχω ξανακάνει . Ας βοηθήσει κάποιος συνάδελφος.

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή χρήσης σε κατοικία σε προϋφιστάμενο κτήριο του ΠΔ 71/1988 σύμφωνα με την εγκύκλιο του 2019 ο έλεγχος πυροπροστασίας ακολουθεί τις πυροσβεστικές ή ειδικές διατάξεις.

Επομένως, στα δικαιολογητικά ανέβασα ΥΔ που αναφέρει ότι δεν απαιτείται μελέτη ενεργητικής ή παθητικής πυροπροστασίας, αλλά έχουν εφαρμογή οι ισχύουσες πυροσβεστικές ή ειδικές διατάξεις.

Έπρεπε να το χειριστώ διαφορετικά; Ερμηνεύεται αλλιώς η σχετική οδηγία;

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

 

On 12/13/2022 at 6:31 PM, venezia said:

Χωρίς να είμαι σίγουρος...Μάλλον θα πρέπει να κάνεις  ξεχωριστά και την αίτηση διαδικασία Πυροσβεστικής και να την προσθέσεις στα δικαιολογητικά της ΕΕΔΜΚ .  Δεν το έχω ξανακάνει . Ας βοηθήσει κάποιος συνάδελφος.

Λύθηκε η απορία στο παραπάνω ερώτημα.

Αφού εκδοθεί η άδεια μικρής κλίμακας, κάνω 2η δήλωση προς τη πυροσβεστική μέσω e-adeies γαι έγκριση μελέτης όπως μου παρέθεσες στο screenshot σου. Έπειτα, σε δεύτερο χρόνο, αφού εγκριθεί η μελέτη από τη πυροσβεστική, για το πιστοποιητικό πυρασφάλειας (αν απαιτείται στην εκάστοτε περίπτωση) κάνω τρίτη αίτηση δήλωσης όπου επιλέγω 'πιστοποιητικό (ενεργητικής) πυροπροστασίας'

Τρία λοιπόν στάδια και όχι ένα όπως πίστευα!

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.