Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ψευδής βεβαίωση μηχανικού περί νομιμότητας σε αγοραπωλησία ακινήτου


Recommended Posts

Λυπάμαι αλλά, κατά τη γνώμη μου δεν είναι ορθή η βεβαίωση που δόθηκε και έγινε η γονική παροχή! Δηλαδή, απαιτείται υπαγωγή στον 4495 για ρύθμιση όλων των αυθαιρεσιών και ακύρωση των προηγούμενων συμβολαίων κ.λπ. 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κωστας072:

"Όσον αφορά στην διαμερισμάτωση είναι οκ γιατί ο συνάδελφος ναι μεν δεν το έβαλε με το Ν4178 ως αυθαιρεσία αλλά ανέφερε σαφώς την μείωση των τετραγωνικών του διαμερίσματος στην τεχνική του έκθεση και στους τίτλους γράφτηκαν τα σημερινά πραγματικά τετραγωνικά."

"Αναφορικά με την ανάγκη τακτοποίησης με το ν. 4178/2013 της "ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗΣ" από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής αδείας, σημειώνουμε πως δεν απαιτείται επειδή δεν έχει επιφέρει τροποποίηση στις μηχανολογικές εγκαταστάσεις και συγκεκριμένα, βάσει της εγκυκλίου 4, δεν έγιναν αλλαγές στο πόσιμο νερό, στο ζεστό νερό χρήσης και στις αποχετεύσεις"

Εξ αρχης λεγαμε οτι. η φραση οτι  "δεν εχει επιφερει" ηταν μια "ακατανοησια"....και ηταν στην ευθυνη ενος  πολυ "τολμηρου"  μηχανικου να "βεβαιωσει" αυτή  την... αβεβαιοτητα...

Γι αυτο και τροποποιησαν το αρθρο και την κατηργησαν.

Ειναι και το θεμα οτι σιγουρα  εχουν αλλαξει τα ηλεκτρολογικα και το καλοριφερ.

Αρα, επρεπε να παει με ΔΔ.

Εκεινη η ...μπαλκονοπορτα, ανηκει  στο "γδ"  της κατ.  3            

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dimitris GM said:

κωστας072:

"Όσον αφορά στην διαμερισμάτωση είναι οκ γιατί ο συνάδελφος ναι μεν δεν το έβαλε με το Ν4178 ως αυθαιρεσία αλλά ανέφερε σαφώς την μείωση των τετραγωνικών του διαμερίσματος στην τεχνική του έκθεση και στους τίτλους γράφτηκαν τα σημερινά πραγματικά τετραγωνικά."

"Αναφορικά με την ανάγκη τακτοποίησης με το ν. 4178/2013 της "ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗΣ" από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής αδείας, σημειώνουμε πως δεν απαιτείται επειδή δεν έχει επιφέρει τροποποίηση στις μηχανολογικές εγκαταστάσεις και συγκεκριμένα, βάσει της εγκυκλίου 4, δεν έγιναν αλλαγές στο πόσιμο νερό, στο ζεστό νερό χρήσης και στις αποχετεύσεις"

Εξ αρχης λεγαμε οτι. η φραση οτι  "δεν εχει επιφερει" ηταν μια "ακατανοησια"....και ηταν στην ευθυνη ενος  πολυ "τολμηρου"  μηχανικου να "βεβαιωσει" αυτή  την... αβεβαιοτητα...

Γι αυτο και τροποποιησαν το αρθρο και την κατηργησαν.

Ειναι και το θεμα οτι σιγουρα  εχουν αλλαξει τα ηλεκτρολογικα και το καλοριφερ.

Αρα, επρεπε να παει με ΔΔ.

Εκεινη η ...μπαλκονοπορτα, ανηκει  στο "γδ"  της κατ.  3            

 

 

 

Συμφωνω κι εγω ως προς τη διαμερισμάτωση και επειδή κάποτε το είχα ρωτήσει στο ΤΕΕ πριν ακόμα τροποποιηθεί ο νόμος όπου εβλεπα διαμερισμάτωση την έβαζα αυθαιρεσία. Η συμβολαιογράφος μου είπε μήπως και μπορέσει εφόσον ο προηγούμενος νόμος ψιλοκάλυπτε τον συνάδελφο να κανει διόρθωση συμβολαίου και οχι ακύρωση. όμως για την μπαλκονόπορτα υπάρχει πρόβλημα, γι αυτό έλεγα μήπως επειδή δεν είναι και 100% ξακάθαρο τι διάολο ήταν εκεί παράθυρο; μπαλκονόπορτα; να το κάνω γραργάρα; Αν και εγω νομίζω παράθυρο ήταν....

 

4 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Λυπάμαι αλλά, κατά τη γνώμη μου δεν είναι ορθή η βεβαίωση που δόθηκε και έγινε η γονική παροχή! Δηλαδή, απαιτείται υπαγωγή στον 4495 για ρύθμιση όλων των αυθαιρεσιών και ακύρωση των προηγούμενων συμβολαίων κ.λπ. 

Συμφωνώ, αυτό έγραψα κι εγω απο την αρχή, οτι η διαμερισμάτωση ειναι οκ με την έννοια ότι έχει περιγραφεί στην τεχνική έκθεση και τα τετραγωνικά του διαμερίσματος καταγράφηκαν όπως είναι στην πραγματικότητα. Από εκεί και πέρα θα πρέπει να δηλωθεί ως αυθαιρεσία σήμερα και το εχω ξεκαθαρίσει στον πελάτη ότι θα μπει. Η συμβολαιογράφος λέει ότι ίσως μπορεί να κάνει διόρθωση συμβολαίων και όχι ακύρωση εφόσον ο προηγούμενος πάτησε σε αυτή την βλακεία που έγραφαν περι μη αλλαγής μηχανολογικών κτλ και ας πουμε οτι καλυπτόταν απο τον τοτε νόμο. Αν όμως έχει κι άλλη αυθαιρεσία (μπαλκονόπορτα) θα πάει αναγκαστικά σε ακύρωση. Και γι αυτό έθεσα πιο έντονα το ερώτημα με την μπαλκονόπορτα. 

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε μια "τάση" από μέρος συναδέλφων να κάνουν χρήση της "αφηρημένης" διατύπωσης του τότε Ν. 4178 για την διαμερισμάτωση, παραβλέποντας το πνεύμα του νόμου και θεωρώντας ότι μια διαμερισμάτωση η οποία δεν είχε επιφέρει διαφοροποίηση στις Η/Μ εγκαταστάσεις ότι δεν αποτελούσε καν αυθαιρεσία.  Είχαμε συζητήσει πολύ εκείνα τα χρόνια για το θέμα και οι περισσότεροι από εμάς συζητούντες στο φόρουμ δεν συμφωνήσαμε ποτέ με αυτή την αντιμετώπιση. Όμως, δεν μπορούμε να παραγνωρίσουμε ότι παρά την όλη αφηρημένη και κακή διατύπωση του τότε νόμου και παρά το γεγονός ότι καμία από τις εγκυκλίους 3 και 4 δεν ασχολήθηκαν στο ελάχιστο με το συγκεκριμένο εδάφιο του νόμου, η διατύπωση της παρ 10 του άρθρου 23 Ν. 4178 (*), με μια πρώτη ανάγνωση μπορούσε ενδεχομένως στα μάτια κάποιου ίσως άπειρου συναδέλφου, να παραπέμψει στον μη καταλογισμό αυθαιρεσίας.

(*)10. Η διαφορετική διαμερισμάτωση ορόφου, από αυτήν που προβλέπεται στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, αν έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκαταστάσεων, υπάγεται στις διατάξεις του παρόντος νόμου και υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης της υφιστάμενης κατάστασης του ορόφου. Ως ειδικό 
πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ το ποσό των πεντακοσίων (500) ευρώ και δεν καταβάλλεται παράβολο.

Βεβαίως, συμφωνώ με την όλη σου στάση όπου θα πρέπει να καταλογιστεί στο ν. 4495 η παράβαση και να προχωρήσουν σε μερική τροποποίηση της ΠΣΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33 με τη διαμερισμάτωση το εχω λύσει γιατι ουσιαστικά δεν καιω και τον συνάδελφο εφόσον βασίστηκε σε αυτή τη διατύπωση του νόμου και συγκεκριμένα το εν λόγω διαμέρισμα έδωσε ολόκληρο το σαλόνι στο διπλανό οπότε ισως θεώρησε οτι όσον αφορά στα μηχανολογικά δεν υπήρχαν αλλαγές κτλ τελοσπαντων. Και η συμβολαιογράφος θεωρεί ότι μπορούμε να κάνουμε τροποποίηση και οχι ακύρωση συμβολαίου. Το μεγαλύτερο θέμα μου είναι με αυτήν την μπαλκονόπορτα που εφόσον θα μπω στη διαδικασία ενταξης στο Ν4495 για τη διαμερισμάτωση αν θα πρέπει να το βάλω κι αυτο. Αν τη βάλω θα γίνει ακύρωση του συμβολαίου. Από την άλλη σκεφτομαι και το άλλο: αύριο μεθαύριο ίσως βρεθεί ενας άλλος συνάδελφος που θα πει "ωπ εδω έχουμε μια μπαλκονόπορτα που μάλλον ήταν παράθυρο γιατί δεν το έβαλε ο προηγούμενος συνάδελφος κ.ο.κ". Και θα το έβαζα χωρίς άλλη συζήτηση, αλλά είναι σίγουρο ότι ήταν πράγματι παράθυρο στα σχέδια της αδείας; 

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορετική διαμερισματωση θα έπρεπε να είχε υπαχθεί στο νόμο! Αποτελεί αυθαιρεσία! Μην δικαιολογείς τον προηγούμενο μηχανικό.... Δεν έγινε θέμα διότι ήταν απλώς γονική παροχή! Αν σήμερα εσύ είσαι ο μηχανικός του αγοραστή, θα το κάνεις γαργάρα ή όχι; Αν ήμουν εγώ, ή ρυθμίζουν τα πάντα όπως πρέπει ή άντε γειά...

Καλή ψήφο πατριώτες...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, κωστας072 said:

...Το μεγαλύτερο θέμα μου είναι με αυτήν την μπαλκονόπορτα που ....

Πρόβλημα με το παράθυρο που ξεκινά από το δάπεδο δεν έχεις και δεν είχες από την αρχή. Τσεκ και την πίσω όψη αν θες αν το δείχνει με πρέκι ή όχι στην τελική.

Το τι γράφουν οι τεχνικές εκθέσεις δεν καθορίζει το τι δείχνουν τα σχέδια. Και στην πράξη έχουν καταντήσει να είναι η χαρά των συμβολαιογράφων διότι μονο το λεκτικό εκεί προσέχουν αν τους καλύπτει τα ιδιοκτησιακά κενά που έχουν από τους τίτλους παρά το πραγματικά υφιστάμενο ακίνητο. Επικαλούμενοι το κείμενο του Μηχανικού στην ΤΕ για την δική τους αποφυγή ευθυνών.

Η βασική ανησυχία των συμβολαιογράφων είναι πως να μη έχουν ευθύνη για όλα τα "τρελά" και κουκουρούκου "περιγραφικά" είχαν και έχουν τα παλιά τους συμβόλαια που κατάπιναν όχι μόνο την Κάμηλο αλλά και τον Καμηλιέρη....

Το βασικό που αφορά εσένα ως Μηχανικό είναι υπάρχει Σχέδιο νέας κάτοψης με την νέα διαμόρφωση έχει  να το έχει ανεβάσει στην υπαγωγή.

Εσύ αν κάνεις ΗΤΚ θα πρέπει να τις συγκρίσεις και ελέγχους σου να τις κάνεις με αυτό το σχέδιο (σε συνδυασμό φυσικά με της Άδειας)

Κατά τα άλλα αν το ακίνητο πάσχει ή λύνουν τα ελαττώματα ή ας το κάνουν ότι θέλουν. Ότι υπογράψεις από δω και πέρα σημαίνει ότι το έλεγξες εσύ και έχεις εσύ την ευθύνη για όλα τα επόμενα χρόνια.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

@Didonis Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Πάντως δυστυχώς δεν υπάρχει όψη που να δείχνει τον ακάλυπτο. Κλασικά έχει μόνο δυο όψεις (γωνιακή πολυκατοικία) μπροστά και πλάγια, ο ακάλυπτος είναι πίσω οπότε καταλαβαίνεις....

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, κωστας072 said:

Πάντως δυστυχώς δεν υπάρχει όψη...

γιατί δυστυχώς.... αφού δεν έχει τότε δεν έχεις και εσύ να ελέγξεις αν τα παράθυρα της πίσω όψης ξεκινούν από το δάπεδο ή απο 90εκ,,,,,

Σε τελική ανάλυση πορτοπαράθυρα αυτού του τύπου με προστατευτικό κάγκελο δεν είναι σπάνιο γεγονός (έδιναν περισσότερο φωτισμό και δυνατότητα να κρεμάς και κάνα σεντονάκι εκεί να στεγνώσει) και πας με ότι δείχνουν τα επίσημα σχέδια κατόψεις, τομές, όψεις.

Οπότε τέλος μ αυτό ..... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Η διαφορετική διαμερισματωση θα έπρεπε να είχε υπαχθεί στο νόμο! Αποτελεί αυθαιρεσία! Μην δικαιολογείς τον προηγούμενο μηχανικό.... Δεν έγινε θέμα διότι ήταν απλώς γονική παροχή! Αν σήμερα εσύ είσαι ο μηχανικός του αγοραστή, θα το κάνεις γαργάρα ή όχι; Αν ήμουν εγώ, ή ρυθμίζουν τα πάντα όπως πρέπει ή άντε γειά...

Καλή ψήφο πατριώτες...

Συμφωνώ δεν θα το κάνω γαργάρα το θέμα της διαμερισμάτωσης είναι σοβαρό και εννοείται οτι θα περαστεί. Εντάξει ως προς τη δικαιολόγηση του προηγούμενου μηχανικου, παιδιά δεν ξέρω, εγω δικαιολογώ και προηγούμενους γιατί στις αρχές που εβγαιναν οι νόμοι είχαν πολλά θέματα, πολλά κενά (οχι οτι δεν έχουν και τώρα) και πολλοί χωρίς δόλο μπορεί να έκαναν σφάλματα ή και παραλείψεις. Λογικό είναι. Κι εγω σκέφτομαι οτι μπορεί να έχω κάνει κάποια που θα φανούν στην πορεία (ελπίζω οχι αλλα λέμε τώρα). 

 

Καλή συνέχεια, ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.