Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Μηχανικός? Ρώτησε εδώ… άφοβα!


Recommended Posts

Πριν ασχοληθείς με αυθαίρετα, μελέτησε καλά το κεφ Γ του 4495 και τα παραρτήματα (για τον υπολογισμό προστίμου). Επίσης στο φόρουμ θα βρεις απαντήσεις για οποιαδήποτε περίπτωση τύχει.

Θα προσπαθήσω να απαντήσω επιγραμματικά γιατί δε γίνεται να εμβαθύνεις σε 11!!! ερωτήσεις μαζεμένες.

1) Το παράβολο μετράει ως τμήμα του προστίμου. Αν το πρόστιμο είναι μεγαλύτερο βγάζει υπόλοιπο (Η κατ 1 δεν έχει πρόστιμο πέραν του παραβόλου, η κατ 2 υπολογίζεται βάσει τμ)

2) Την ομαδοποίηση την επιλέγεις εσύ. Δεν έχει διαφορά (εκτός αν ανοίξεις πολλά ΦΚ με λοιπή)

3) ΔΚ ζητείται σε κατηγορία 4 και 5

4) Η διαμερισμάτωση συνήθως είναι κατηγορία 4. Για δήλωση διαμερισμάτωσης το σύστημα ζητάει λιγότερα δικαιολογητικά.

5) Τον υπολογίζεις όταν έχεις λοιπές παραβάσεις (1 ανα 15000). Κάνεις μνεία στην ΤΕ και αν θες μπορείς να τον ανεβάσεις μαζί στο ίδιο πεδίο, χωρίς να είναι υποχρεωτικό

6) Για να το πω μπακάλικα, το να τραβάς γραμμές επάνω σε υφιστάμενο σχέδιο δεν είναι σωστή δουλεία μηχανικού. Υποβάλεις δική σου κάτοψη αποτύπωσης.

7) Ισχύει το πρόστιμο του ΤΕΕ. Πιθανόν το excel να μην υπολογίζει την προσαύξηση του χρόνου υπαγωγής.

8. Όχι. Αν έχεις την εξουσιοδότηση του 100% κάνεις απ' ευθείας ενημέρωση.

9) Συναινέσεις βάζεις στις εξουσιοδοτήσεις.

10) Ναί έτσι έβγαιναν οι βεβαίωσεις.

11) Για να πάρεις πρωτόκολλο (υπαγωγή) πρέπει να πληρωθούν τα παράβολα και να ανεβάσεις τις εξουσιοδοτήσεις. Αρχεία ανεβάσεις ακόμη και σε οριστική υπαγωγή. Με την περαίωση "κλείνεις" τη δήλωση.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, με βοήθησες σε όλες τις απορίες που μου είχαν δημιουργηθεί. Σίγουρα θέλει καλο διάβασμα του νομου απλά ήταν οι πρώτες σκέψεις που με απασχολούσαν.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθεια σας, είναι νέα μηχανικός και μου ανέθεσε πελάτης να του πω τι διαδικασία χρειάζεται και τι προϋποθέσεις για να βάλει container's για να τα νοικιάζει σαν αποθηκευτικούς χώρους. Στον ίδιο χώρο θέλει να έχει σκεπαστρα (Όχι σταθερά) για να τα ενοικιάζει για parking σκαφών. Με μια πρώτη αναζήτηση βρήκα ότι θέλει Ο.Α. αλλά δεν βρίσκω λεπτομέρειες και τι ακριβώς χρειάζεται και που να ψάξω? Το βασικό είναι το οικόπεδο που θα τοποθετηθούν να είναι άρτιο κ οικοδομήσιμο? 

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Οικοδομικές άδειες εκδίδοντα μόνο σε άρτια και οικοδομήσιμα γεωτεμάχια

Άρα, το πρώτο που ελέγχεις είναι αυτό.

Κι επειδή (φαίνεται πως) κάνεις την πρώτη βουτιά σε μιαν άγνωστη θάλασσα, θα πρέπει να συνεργαστείς με κάποιον έμπειρο.

Edited by tetris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, tetris said:

Οικοδομικές άδειες εκδίδοντα μόνο σε άρτια και οικοδομήσιμα γεωτεμάχια

Άρα, το πρώτο που ελέγχεις είναι αυτό.

Κι επειδή (φαίνεται πως) κάνεις την πρώτη βουτιά σε μιαν άγνωστη θάλασσα, θα πρέπει να συνεργαστείς με κάποιον έμπειρο.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας και τον χρόνο που διαθέσετε να μου απαντήσετε.

Προφανώς και η αλήθεια είναι ότι οικοδομική άδεια δεν έχω την τύχη να έχω εκδώσει, δεν έχω επίσης κανέναν γνωστό να έχει ασχοληθεί με άδειες για container. 

Στην δική μου περίπτωση ο πελάτης θέλει πρώτα να ξέρει τι ψάχνει να ενοικιάσει για να φτιάξει τον χώρο που έχει στο μυαλό του και μετά θέλει να του πω τις προϋποθέσεις κατασκευής του. 

 

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ και πάλι! 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα container στο 90% των περιπτώσεων είναι πρακτική κουτοπόνηρων ιδιοκτητών επειδή θεωρούν ότι δεν απαιτούν οικοδομική άδεία.

Αν δε θέλει να βγάλει οικοδομική άδεια, δε χρειάζεται να πάει μηχανικό. Πες του να μη σπαταλάει τον χρόνο σου άδικα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Gwgw_M said:

... να ξέρει τι ψάχνει να ενοικιάσει για να φτιάξει τον χώρο που έχει στο μυαλό του...

σχετικά εύκολη η πρώτη απάντηση

Μπορεί να ψάχνει για Οικόπεδο που

  • είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.
  • δεν έχει υποχρεώσεις προς Δήμους, Πράξεις έφαρμογής, Αρχαιολογία κλπ
  • αν τα έχει αυτά ή τα απαιτήσει να τα έχει και σφραγισμένα από ΥΔΟΜ σε πρόσφατο Τοπογραφικό από τον ιδιοκτήτη πριν την ενοικίαση κερδίσει σε χρόνο χρήμα και μικρή αβεβαιώτητα.
  • να έχει στο συμφωνητικό ενοικίασης την αποδοχή και εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη να μπορεί να βγάλει όλες τις αναγκαίες άδειες 

κλπ.....

Φυσικά τα πρώτα δύο αυτός αναζητά και επιλέγει τι θα βρει και όταν υπάρχει ενδιαφέρον για κάποιο Μηχανικός του (δηλαδή εσύ) ελέγχεις αν τα έχει.

 

Υ.Γ.

Και η πρώτη συμβουλή που θα δώσεις είναι με χρέωση φυσικά και οι επόμενες ανά οικόπεδο.

Edited by Didonis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Gousgounis said:

Τα container στο 90% των περιπτώσεων είναι πρακτική κουτοπόνηρων ιδιοκτητών επειδή θεωρούν ότι δεν απαιτούν οικοδομική άδεία.

Αν δε θέλει να βγάλει οικοδομική άδεια, δε χρειάζεται να πάει μηχανικό. Πες του να μη σπαταλάει τον χρόνο σου άδικα.

Για τον πελάτη μου το ιδανικό είναι να κάνει πράξη αυτό που έχει στο μυαλό του με το ελάχιστο δυνατό κόστος κ με το μέγιστο κέρδος γι'αυτόν. 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας! 

Edited by Gwgw_M
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Didonis said:

σχετικά εύκολη η πρώτη απάντηση

Μπορεί να ψάχνει για Οικόπεδο που

  • είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.
  • δεν έχει υποχρεώσεις προς Δήμους, Πράξεις έφαρμογής, Αρχαιολογία κλπ
  • αν τα έχει αυτά ή τα απαιτήσει να τα έχει και σφραγισμένα από ΥΔΟΜ σε πρόσφατο Τοπογραφικό από τον ιδιοκτήτη πριν την ενοικίαση κερδίσει σε χρόνο χρήμα και μικρή αβεβαιώτητα.
  • να έχει στο συμφωνητικό ενοικίασης την αποδοχή και εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη να μπορεί να βγάλει όλες τις αναγκαίες άδειες 

κλπ.....

Φυσικά τα πρώτα δύο αυτός αναζητά και επιλέγει τι θα βρει και όταν υπάρχει ενδιαφέρον για κάποιο Μηχανικός του (δηλαδή εσύ) ελέγχεις αν τα έχει.

 

Υ.Γ.

Και η πρώτη συμβουλή που θα δώσεις είναι με χρέωση φυσικά και οι επόμενες ανά οικόπεδο.

Ευχαριστώ για την απάντηση σας και την συμβουλή για την αμοιβή.

Και εγώ αυτό συμβούλεψα τον πελάτη μου να βρει έναν χώρο που τα χαρτιά του να είναι όσο γίνετε πιο ξεκάθαρα και να ζητάει πρόσφατο τοπογραφικό να το βλέπουμε κ τίτλους ιδιοκτησίας. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας παιδιά 😊. Είμαι νέα στο επάγγελμα. Έχω να κάνω μετατροπή ισογείου καταστήματος σε κατοικία. Όποτε θα κάνω ΕΕΔΜΚ και περίπτωση Ιζ. Τα ερωτήματα μου είναι τα εξής: 

1. Δεν θα αλλάξει μόνο το εσωτερικό του κτιρίου θα αλλαχθεί και το εξωτερικό. Το κατάστημα ήταν ξυλουργείο και έχει ενιαία τζαμαρία μπροστά και τώρα θα τοποθετηθεί εξώπορτα και 2 μπαλκονόπορτες. Επίσης ο ιδιοκτήτης θέλει να τοποθετηθεί και εξωτερική Θερμόνωση. Όποτε θα πρέπει να επιλέξω και τις ιθ και ιγ ή αλλαγή χρήσης αρκεί; 
2. Η διώροφη οικοδομή που βρίσκεται το κατάστημα είναι χτισμένη το 1981. Οπότε, τι καταθέτω ως φάκελο ασφαλείας και υγείας του έργου; 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.