Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρόνος δημιουργίας οικοπέδου


Recommended Posts

Σε οικόπεδο εντός οικισμού προ του 1923 αποτύπωσα για τοπογραφικό διάγραμμα παλιό διώοροφο κτίσμα προ του 1950 με υλοποιημένα όρια από ξερολιθιά. Ο ιδιοκτήτης του (έχων τίτλους) ήταν κάτοικος Αθηνών και είχε πεθάνει προ 10ετίας. Εντολέας μου είναι ένας ανεψιός του θανόντος ο οποίος διαχειριζόταν με εντολή του νόμιμου ιδιοκτήτη το ακίνητο όσο κατοικούσε στην Αθήνα. Μιας και δεν υπάρχουν κληρονόμοι, θα το δηλώσει στο κτηματολόγιο ο ανεψιός ως χρησικτησία, σύμφωνα με τις υποδείξεις του συμβολαιογράφου. Σε περίπτωση που θα προβούν σε δικαιοπραξία για την εξακρίβωση του χρόνου δημιουργίας μπορώ να χρησιμοποιήσω τους τίτλους ιδιοκτησίας του θανών ιδιοκτήτη;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χμ....

"επικινδυνες καταστασεις"

το κανει για να πληρωσει λιγωτερο φορο [εχει μεγαλο συντελεστη λογω συγγενειας]

αλλα  αυτα ειναι επικινδυνα...πολυ.

Ειναι μοναδικος κληρονομος, ηταν διαχειριστης  της περιουσιας, εφτιαχνε τα Ε9 και τα φορολογικα του θειου και εδειχνε οτι ανηκει στον θειο, θα πρεπει να διορθωσει τα δικα του  ε9, ελπιζω να μην ειχε και καποιο  μισθωμα...

Ως προς το "τυπικο"

προκειται για οικοπεδο με  τιτλο και σαφη ορια. Εχεις χρονο δημιουργιας.

το τι θα σου βγει στο μελλον...αδηλον.

 

και  ξαναδιαβαζω τα παραπανω,

ειναι ανεψιος που κληρονομει στη νομιμη κληρονομικη ταξη, λογω μη υπαρχοντος αλλου εγγυτερου κληρονομου

ή δεν υπαρχει κανενας  νομιμος  κληρονομος και αυτος μπηκε σφηνα...

"πιθανον" σε βαρος αλλων ή και του Δημοσιου?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Ειναι μοναδικος κληρονομος, ηταν διαχειριστης  της περιουσιας, εφτιαχνε τα Ε9 και τα φορολογικα του θειου και εδειχνε οτι ανηκει στον θειο, θα πρεπει να διορθωσει τα δικα του  ε9, ελπιζω να μην ειχε και καποιο  μισθωμα...

Μίσθωμα στο όνομα του θείου; Αυτά τα αναφέρετε για την απόδειξη της χρησικτησίας; Αυτό το έχει αναλάβει ο συμβολαιογράφος(ο θεός βοηθός). 

 

9 λεπτά πριν, dimitris GM said:

"πιθανον" σε βαρος αλλων ή και του Δημοσιου?

εγώ πως θα φτιάξω την δήλωση του ιδιοκτήτη στο τοπογραφικό; Ουσιαστικά είναι ένα τοπογραφικό για να συνταχθεί μια ένορκη βεβαίωση που θα πάει στο κτηματολόγιο. 

Συνήθως, όταν έχω τοπογραφικό χωρίς να υπάρχουν τίτλοι ιδιοκτησίας γράφω μια δήλωση του τύπου" Εγώ, ο "Τάδε" δηλώνω υπεύθυνα πως δεν κατέχω τίτλους ιδιοκτησία για το εμφαινόμενο στο παρόν τοπογραφικό διάγραμμα γήπεδο και είναι αποκλειστική μου ευθύνη η απόδειξη της κυριότητας μου επί αυτού" και βάζω τον ιδιοκτήτη να υπογράψει. Και επίσης σημειώνω πως "Το παρόν δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για δικαιοπραξία χωρίς την υπογραφή του ιδιοκτήτη εντολέα". Είμαι καλυμμένος εγώ σε αυτή τη περίπτωση με αυτές τις δηλώσεις; Θα βοηθούσε μια συζήτηση με τον συμβολαιογράφο; Υποθέτω πως για να μπαίνει και αυτός σε αυτή την υπόθεση κάτι θα ξέρει. Ο Συμβολαιογράφος, εγω και το οικόπεδο είμαστε στον ίδιο οικισμό 😂.

Δηλαδή, η σύνταξη ενός τοπογραφικού σε τέτοιες περιπτώσεις έστω και για δήλωση στο κτηματολόγιο είναι επικίνδυνη για το μηχανικό; Δηλαδή, ένας άνθρωπος μας υποδεικνύει μια ιδιοκτησία ως δική του. Μπορεί να κρύβονται πολλά πράγματα που ενδεχομένως να μην μπορούν να φανερωθούν από μια τυπική έρευνα.

Link to comment
Share on other sites

η γνωστη αποψη ειναι οτι,

Σαν μηχανικος, αποτυπωνεις αυτα που σου υπεδειξε, εντος των οριων του

 Εαν καποιος επικαλειται χρησικτησια, δεν ειναι στη δικη σου ευθυνη  να αποδειξεις το αντιθετο, ουτε του ζητας Ε9 ή άλλα χαρτια.

Εσυ δεν  "αποδιδεις"  κυριοτητα.

[ελπιζω να ειναι μοναδικος κληρονομος  και να το κανει για μειωση των φορων κληρονομιας,

ωστε να μην εχετε αντιδικιες με αλλους]

Κανε και μια συζητηση με τον συμβ/φο.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για το κτηματολόγιο, αρκεί η ορθή αποτύπωση. Δεν είσαι υποχρεωμένος να γνωρίζεις ποιος είναι ιδιοκτήτης.

Αν όμως πρόκειται για δικαιοπραξία, τα πράγματα δυσκολεύουν. Στη δήλωση 651/77 θα πρέπει (για την παρέκκλιση) να στηριχτείς στους τίτλους. Μη σε παρασύρουν δικαιούχος και συμβ/φος. Αυτοί κάνουν τη δουλειά τους, κι εσύ τη δική σου. 

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα τώρα θα κρυφτεί κάτω από το χαλί, διότι όπως σωστά λένε οι συνάδελφοι, τοπογραφικό που "μνημονεύεται" σε ένορκη βεβαίωση δεν απαιτεί δήλωση του Ν.651/77. Όταν όμως γίνει η επόμενη δικαιοπραξία και σε φωνάξουν να "ενημερώσεις¨ το τοπογραφικό με τις απαιτούμενες δηλώσεις και τους όρους δόμησης, θα έχεις ένα οικόπεδο που πρόκειται να περιγραφεί σε ένα νέο συμβόλαιο με "ιστορικό χρησικτησίας", και δεν νομίζω ότι θα μπορείς να επικαλεστείς τους τίτλους κάποιου "άλλου" που πλέον θα έχει "βγει από το παιχνίδι". Θα πρέπει να ενημερώσεις πελάτη και συμβολαιογράφο για το ποια θα είναι η 651/77 που κάποια στιγμή που θα πρέπει να υπογραφεί, ειδικά αν για τη δόμηση απαιτείται αρτιότητα κατά παρέκκλιση..

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, tetris said:

Για το κτηματολόγιο, αρκεί η ορθή αποτύπωση. Δεν είσαι υποχρεωμένος να γνωρίζεις ποιος είναι ιδιοκτήτης.

Αν όμως πρόκειται για δικαιοπραξία, τα πράγματα δυσκολεύουν. Στη δήλωση 651/77 θα πρέπει (για την παρέκκλιση) να στηριχτείς στους τίτλους. Μη σε παρασύρουν δικαιούχος και συμβ/φος. Αυτοί κάνουν τη δουλειά τους, κι εσύ τη δική σου. 

Kαλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση. Σε περίπτωση που πάει να γίνει δικαιοπραξία για την δική μου τη δουλειά είμαι υποχρεωμένος να λάβω υπόψη τους τίτλους ιδιοκτησίας του θανώντος. Βέβαια, καταλαβαίνω πως ενδέχεται πάντα σε μια τέτοια περίπτωση να βρεθεί ένας επιπλέον νόμιμος κληρονόμος(άλλος/η ανεψιός/α π.χ.) που θα ζητήσει να κάνει αποδοχή το δικό του μερίδιο και θα υπάρχουν πλέον μεταγεγραμμένοι τίτλοι πάνω στους παλιούς. Αλλά θα πρέπει να αποτελεί αυτή η υπόθεση για έναν μηχανικό προϋπόθεση για να αποχωρήσει από την δουλειά ή σε αυτή τη περίπτωση που οδηγηθούν στην δικαστική οδό οι κληρονόμοι μεταξύ τους ο μηχανικός έκανε απλώς την δουλειά του ή έχει ποινικές ευθύνες; 

Link to comment
Share on other sites

απο οσα ειπες ν στην ερωτησή σου,   χρησιμοποιεις τους τιτλους του θανόντος  μονον ως προς την αποδειξη του χρονου δημιουργιας

και την περιγραφη στο τοπογραφικο.

Πελατης ειναι ενας "τριτος" που σχυριζεται χρησικτησια. [το πιο πιθανον,  απο ατυπη δωρεα  εν ζωή, πριν 20 τοσα χρονια]

Εσυ κανεις το τοπογραφικο με τις δηλωσεις που ειπες αρχικα με την ερωτηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ntanos said:

Το πρόβλημα τώρα θα κρυφτεί κάτω από το χαλί, διότι όπως σωστά λένε οι συνάδελφοι, τοπογραφικό που "μνημονεύεται" σε ένορκη βεβαίωση δεν απαιτεί δήλωση του Ν.651/77. Όταν όμως γίνει η επόμενη δικαιοπραξία και σε φωνάξουν να "ενημερώσεις¨ το τοπογραφικό με τις απαιτούμενες δηλώσεις και τους όρους δόμησης, θα έχεις ένα οικόπεδο που πρόκειται να περιγραφεί σε ένα νέο συμβόλαιο με "ιστορικό χρησικτησίας", και δεν νομίζω ότι θα μπορείς να επικαλεστείς τους τίτλους κάποιου "άλλου" που πλέον θα έχει "βγει από το παιχνίδι". Θα πρέπει να ενημερώσεις πελάτη και συμβολαιογράφο για το ποια θα είναι η 651/77 που κάποια στιγμή που θα πρέπει να υπογραφεί, ειδικά αν για τη δόμηση απαιτείται αρτιότητα κατά παρέκκλιση..

Καλημέρα, ναι η αρτιότητα είναι κατά παρέκκλιση. Θα χρειαστώ παρέκκλιση του 1979. Συνεπώς, το κύριο θέμα είναι με την δήλωση του 651/77. Δηλαδή, οι τίτλοι που θάβονται δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν πλέον. Έχω μπερδευτεί λίγο🤔. Το σπίτι και η υλοποίηση των ορίων τους είναι φανερό πως κοντεύουν αιώνα. Παρόλα αυτά, για την δήλωση του 651/77 πρέπει να στηριχτώ αποκλειστικά στους τίτλους ιδιοκτησίας, και από την στιγμή που θάβω τους παλιούς και ο ιδιοκτήτης στηρίζεται στην χρησικτησία δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τους παλιούς τίτλους που συνάδουν με την τωρινή εικόνα του οικοπέδου, σωστά; Δηλαδή λαμβάνω ως χρόνο δημιουργίας την εικοσαετία χρησικτησίας που δεν με καλύπτει. Αεροφωτογραφίες χρησιμεύουν καθόλου σε αυτές τις περιπτώσεις;

 

Επίσης, είχα παρόμοια περίπτωση που υπήρχε κληρονομικό δικαίωμα χωρίς συμβόλαια. Θα γινόταν το πρώτο συμβόλαιο με χρησικτησία και για την δήλωση 651/77 χρειαζόμουν παρέκκλιση. Πάω στην πολεοδομία και τους λέω "τι να κάνω με την παρέκκλιση για την δήλωση του 651/77", και μου απαντάνε "ό,τι θα γράφει μέσα το συμβόλαιο θα χρησιμοποιήσεις". (Η δουλειά δεν έγινε τελικά). Δηλαδή θα μιλήσω εγω εκ των προτέρων με τον συμβολαιογράφο για να δουμε τι παραμυθάκι θα γράψει καθ' υπόδειξη του ιδιοκτήτη στο συμβόλαιο και με βάση αυτά θα συμπληρώσω αρτιότητες; Τα έχετε ξανακούσει αυτά εσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.