Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρόνος δημιουργίας οικοπέδου


Recommended Posts

αν μπορεί να αποδειχθεί (όχι με ένα απλό συμβόλαιο-επίκληση χρησικτησίας) η αδιατάρακτη συνέχεια του ακινήτου, εντάξει 

σε κάθε περίπτωση όμως, σηκώνω το γάντι (αν και η μονομαχία θα γίνει σε δικό σου γήπεδο)...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 186
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαλησπέρα σε όσους συζητάμε το συγκεκριμένο θέμα, 

@dimitris GM μίλησα με τον συμβολαιογράφο για το πως θα τεκμηριωθεί στο κτηματολόγιο η κυριότητα με χρησικτησία. Μου είπε πως τα συμβόλαια του "συγχωρεμένου" θείου δεν θα κρυφτούν και θα γίνει αναφορά πως ο τωρινός ιδιοκτήτης πήρε με δωρεά άτυπη το κτίσμα και το οικόπεδο. Τώρα θα φανεί στην ανάρτηση αν όλα αυτά θα γίνουν δεκτά. Και όταν γίνουν τα συμβόλαια, για την υπογραφή της παρέκκλισης πηγή έρευνας μπορούν να αποτελέσουν τα συμβόλαια του θείου καθώς αυτά αποδεικνύουν την ημερομηνία γέννησης του οικοπέδου. 

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2021 at 9:40 ΜΜ, dimitris GM said:

"με την προυποθεση οτι  δεν εγινε καμμια μεταβολη σε σχεση με  το υπ' αριθ.....συμβολαιο."

Αυτο ειναι το "κλειδι".

Άλλο θέμα τώρα. Πως γίνεται να μην υπάρχει καμμιά απολύτως μεταβολή, ειδικά στην περίπτωση οικισμών μικρών όπου τα πρώτα συμβόλαια απεικόνιζαν εκτάσεις αδόμητες και εμείς καλούμαστε να αποτυπώσουμε εκτάσεις που πλέον είναι δομημένες πολύ πυκνά και σε πολλές περιπτώσεις με υλοποιημένα όρια (φράχτες, περιφράξεις κλπ.). 

Παραδείγματος χάριν, είχα πριν κανένα 5μηνο τοπογραφικό για συμβόλαιο σε στάσιμο οικισμό. Το οικόπεδο στο πρώτο συμβόλαιο αγοράς του 1984 ήταν  αδόμητο όπως και τα γειτονικά, επιφάνειας 120,6τ.μ. και δήλωνε πως ο πωλητής το είχε προ 30ετίας και το νεμόταν καλή τη πίστη κλπ. 

Το 1985 βγήκε οικοδομική άδεια και χτίστηκε κατοικία. Το 1993 έγινε συμβόλαιο που στο τοπογραφικό είχε το οικόπεδο 100,7τ.μ. Εγώ μέτρησα ένα οικόπεδο με υλοποιημένα όρια από πετρόχτιστους φράχτες και αποθήκη στα όρια του οικοπέδου με τον πίσω δρόμο συνολικής επιφάνειας οικοπέδου 102,75 τ.μ. Προφανώς επειδή χτίστηκαν σπίτια και υλοποιήθηκαν όρια και στα γειτονικά οικόπεδα είναι επόμενο πως άλλαξαν οι διαστάσεις.

Στα συμβόλαια οι γείτονες συμφωνούσαν. Τι κάνεις σε αυτές τις περιπτώσεις; Η διαφορά είναι μεγάλη. Αφού συμφωνούν οι αναφορές στα συμβόλαια με αυτό που βλέπω τώρα δίνω αρτιότητα και ζητώ από  τον συμβολαιογράφο να γίνει διόρθωση συμβολαίων καθώς είναι άνω του 5% η διαφορά του αρχικού συμβολαίου 120,6τ.μ. με 102,75 τ.μ.  ή ακυρώνω ένα οικόπεδο που έχει βγει οικοδομική άδεια και οι όροι δόμησης είναι αμετάβλητοι για τον οικισμό από τότε;

Link to comment
Share on other sites

 Το 1985 βγήκε οικοδομική άδεια και χτίστηκε κατοικία.

 Εκει δεν ειχαν τοπογραφικο???

 

 

Το 1993 έγινε συμβόλαιο που στο τοπογραφικό είχε το οικόπεδο 100,7τ.μ.

αυτο το τοπογραφικο  πώς προεκψε και σε ποια  πραξη χρειαστηκε?

Εγώ μέτρησα ένα οικόπεδο με υλοποιημένα όρια από πετρόχτιστους φράχτες και αποθήκη στα όρια του οικοπέδου με τον πίσω δρόμο συνολικής επιφάνειας οικοπέδου 102,75 τ.μ. Προφανώς επειδή χτίστηκαν σπίτια και υλοποιήθηκαν όρια και στα γειτονικά οικόπεδα είναι επόμενο πως άλλαξαν οι διαστάσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

To τοπογραφικό της άδειας δεν το είχα. Το τοπογραφικό των 100,7τ.μ. ήταν για πώληση εξ αδιαιρέτου ποσοστού από αποδοχή κληρονομιάς για το οικόπεδο που το 1984 είχε μετρηθεί 120,6τ.μ. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα, θέλω να εκδώσω οικοδομική άδεια (την 1η μου!!!) σε κατά παρέκκλιση άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση αγροτεμάχιο. Το ερώτημα είναι αν πρέπει εγώ ή αν θα γίνει από την ΥΔΟΜ έλεγχος παλιών τίτλων...

και εξηγώ....

έχω στα χέρια μου συμβόλαιο γονική παροχής του 2016 που αναφέρει ότι ο «παρέχων» απέκτησε ένα αγροτεμάχιο 2900τμ εκτός σχεδίου το οποίο έχει περιέλθει σε αυτόν με άτυπη δωρεά εν ζωή από τον πατέρα του από το 1977 και από τότε μέχρι σήμερα το κατέχει και το νέμεται κλπ κλπ δηλ το απέκτησε με έκτακτη χρησικτησία. Το συμβόλαιο αυτό συνοδεύεται από εξαρτημένο τοπογραφικό όπου αναφέρει ότι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση.

Πιθανολογώ ότι αν κανείς ψάξει παλιότερους τίτλους, να μην κολλάνε κάποια πράγματα...Τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

το 2016 ειχαμε ηδη συζητησει πολλακις [!!!] το θεμα του χρονου "δημιουργιας"

 

παραπεμπω στο ΦΕΚ  ΒΒ 251/12

και σε αυτες τις συζητησεις

https://www.michanikos.gr/forums/topic/6402-xρόνος-δημιουργίας-οικοπέδου/page/6/

και εδω

https://www.michanikos.gr/forums/topic/6402-xρόνος-δημιουργίας-οικοπέδου/page/7/

και για ευκολια,

καποιες ΥΔΟΜ δεχονται να προχωρουν με βαση της εγκυκλιο Κατσιγιαννη,

με την κοινη λογικη οτι υπαρχει υπερβολικη αυστηροποιηση και ερμηνεια διαταξεων, σχετικα με τις βεβαιωσεις των Δημαρχων, που τις απαγορευσαν-χωρις να ξερουν γιατι- με εκεινη την γενικολογη εγκ. του 2008-

ακομα και εάν  αυτο που βεβαιωνουν δεν ειναι "προσωπικο δεδομενο" περι της κυριοτητας του οικοπεδου/γηπεδου

αλλα περι της  ύπαρξης του απο "τοτε", οπως προκυπτει απο δικα του στοιχεια.

αλλως,  αγωγη χρησικτησιας/πρακτικο συβιβασμου/πρακτικο διαμεσολαβησης.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Roukat said:

Καλησπέρα, θέλω να εκδώσω οικοδομική άδεια ...

Είναι βασικό, πριν ακόμη κάνουμε προσχέδια, να έχουμε ελέγξει την οικοδομησιμότητα του γεωτεμαχίου.

Αν δεν τεκμηριώνεται σαφώς (βάσει τίτλων) ο χρόνος δημιουργίας, καταφεύγουμε σε δικαστική απόφαση (όπως πλειστάκις έχουμε αναπτύξει εδώ).

Οι βεβαιώσεις δημάρχων, προέδρων, παρέδρων κλπ, είναι για τα σκουπίδια. Όπως, επίσης, και κάθε τοπογραφικό που έχει συνταχθεί "ελαφρά τη καρδία".

Και μια σημαντική παρατήρηση: Ο όρος "αγροτεμάχιο" δεν υφίσταται από το 1985. Έχει αντικατασταθεί από τον όρο "γήπεδο"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο καλός και έμπειρος συνάδελφος tetris ας μου επιτρέψει να του αποδώσω τα εύσημα, αφενός για τις πάντα τεκμηριώμενες τεχνικές του απόψεις, αφετέρου για την επιμονή του στην ορθή τεχνική ορολογία. (+1).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.