Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικά ΔΕΗ


Recommended Posts

Καλησπέρα κ από μένα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος που να μας εξασφαλίζει απέναντι στο νόμο σε περίπτωση ατυχήματος-δυστυχήματος σε εγκατάσταση πχ μιας κατοικίας μετά την έκδοση πιστοποιητικού.

Δηλαδή, δίνω ένα πιστοποιητικό κ μετά από εμένα μπαίνει στο σπίτι άλλος ηλεκτρολόγος κ προκαλείται ατύχημα.

Πως μπορώ να είμαι ήσυχος νομικά ότι δεν θα ¨τρέξουν¨ εμένα?

 

 

 

Βασικά 3 - 4 πραγματάκια

Βάσει νόμου ο άλλος ηλεκτρολόγος πρέπει να παραδόση νέα ΥΔΑΕ με της εργασίες που εκτέλεσε ( καλά τώρα τρέχα γύρευε……. κανείς δεν το κάνει)

1 η μαρτυρία του ιδιοκτήτη ότι χρησιμοποίησε και άλλον ηλεκτρολόγο μετά από εσένα (για αυτό το λόγο έχουμε πάντα καλές σχέσεις με τους εκάστοτε ιδιοκτήτες)

2 φροντίσεις να κάνεις την κατασκευή σύμφωνα με τον Κ.Ε.Η.Ε ( εδώ φαίνεται ο επαγγελματισμός που διαθέτης)

3 Την ΥΔΑΕ την σχεδιάζεις με κάθε λεπτομέρεια και φροντίσεις να είναι ευδιάκριτη και να αποτυπώνει στο 100% την κατασκευή ( σου προτείνω κόλλα Α4 μιλιμετρε για την σχεδίαση αφού είναι μεγαλύτερη άρα ποιο ευδιάκριτη)

4 έχεις καλό δικηγόρο? ( γιατί ου μπλέξεις)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κ από μένα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος που να μας εξασφαλίζει απέναντι στο νόμο σε περίπτωση ατυχήματος-δυστυχήματος σε εγκατάσταση πχ μιας κατοικίας μετά την έκδοση πιστοποιητικού.

Δηλαδή, δίνω ένα πιστοποιητικό κ μετά από εμένα μπαίνει στο σπίτι άλλος ηλεκτρολόγος κ προκαλείται ατύχημα.

Πως μπορώ να είμαι ήσυχος νομικά ότι δεν θα ¨τρέξουν¨ εμένα?

 

:rolleyes:Να σφραγίζονται τα ερμάρια (κάτι αντίστοιχο με τις μολυβοσφραγίδες των ταμιακών) ίσος είναι μια λύση μη επέμβασης από άλλο ξερωμπορόλα "ηλεκτρολόγο" ????

 

Υ.Γ. Έχω πετύχει πίνακα με την παροχή να δίνεται στην εξωτερική πλευρα της ασφάλειας τήξης (πίσω μέρος) καθώς βέβαια και υποπίνακα μηχανοστασίου ανελκυστήρα με 5 καλώδια 10αρια ιδιου χρώματος!!!!!!!!

Ποίο χρώμα??? κιτρινοπράσινο!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς παιδιά από την εμπειρία μου σε εγκαταστάσεις έξω από τέτοια παραδείγματα όπως ανέφερε ο Panos. T έχω να σας αναφέρω απεριόριστα…. Για εμένα τα χειροτέρα που έχω συναντήσει είναι:

1. Η τοποθέτηση του ΔΔΕ στην ράγα DIN έτσι απλά για να υπάρχει, χωρίς αγωγούς επάνω του..

2. Αγωγός πχ για πλυντήριο 1.5mm2 από τον πίνακα με ασφάλεια 16Α και να καταλήγει στον ρευματοδότη με 2.5mm2 αφού πρώτα έχει τροφοδοτήσει το μισό σπίτι….

3. Πολυκατοικία με έτος κατασκευής 2009, 80 διαμερισμάτων χωρίς να υπάρχει σε κανένα διαμέρισμα ΔΔΕ και επίσης στους πίνακες ασφάλειες μιας κατηγορίας για τα σκουπίδια, σε όλους τους πίνακες 16 Α παντού ενώ οι αναχωρήσεις είναι όλες 1.5 mm2 ……

4. Τροφοδότηση θερμοσιφώνων 4000 ΚW με 2.5mm2 και ασφαλειοδιακόπτης 20 κ 25 Α…..

5. Όδευση στο πάτωμα κάτω από τα πλακάκια σε κατάστημα παροχών 5*6mm2 χωρίς καμιά προστασία…..

6. Αγωγός γείωσης ρευματοδοτών υπνοδωματίου παιδιών χωρίς να καταλήγει κάπου και να μου λέει ο πιτσιρικάς μόλις ακουμπάω το pc μου (μεταλλικό περίβλημα) νομίζω ότι με χτυπά το ρεύμα…..

7. Σαλόνι κουζίνα και δυο υπνοδωμάτια γραμμές φωτισμού και ρευματοδοτών σε μια γραμμή 3*1.5mm2 με ασφάλεια παρακαλώ 16 ή ακόμα έχω δει και 20 A….

8. Αγωγοί όλων των χρωμάτων για όλες τις παροχές ή ένα χρώμα πχ: μπλε να δίνει παντού σε γειώσεις, ουδετέρους ,φάσεις, επιστροφές….

 

Απλά αναρωτιέμαι μερικά σπίτια για να μην έχουν αρπάξει φωτιά τόσα χρόνια έχουν άγιο αλλά ποιο πολύ και οι <<ηλεκτρολόγοι>> που τα έχουν κάνει αυτά και συνεχίζουν να δρουν ανενόχλητοι στο <<ΕΡΓΟ>> τους…..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

παιδια εχω τελειωσει τει ηλεκτρολογιας για να υπογραψω πιστοποιητικο πρεπει να ειμαι μονο μελος της εετεμ?πρεπει να εχω δικο μου μαγαζι και να πληρωνω τεβε?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας,δλδ έναρξη στη εφορία,εισφορές ΟΑΕΕ,εγγραφή ΕΕΤΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.