Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονομώ-Αυτονομώ: Επιλέξιμες Παρεμβάσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Μπορώ να εκδόσω νέο ΠΕΑ για το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΑΥΤΟΝΟΜΩ, εφόσον ο ιδιοκτητης έχει ήδη ΠΕΑ απο το 2018 όταν αγόρασε το ακινήτο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 404
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι , για την αντλία θερμότητας που σας δείχνω τι ns55ΘΚ χρησιμοποιούμε για να βρούμε το SCOP ; ευχαριστώ ! 

ΑΝΤΛΙΑ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Danaos said:

Καλησπέρα συνάδελφοι. Μπορώ να εκδόσω νέο ΠΕΑ για το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΑΥΤΟΝΟΜΩ, εφόσον ο ιδιοκτητης έχει ήδη ΠΕΑ απο το 2018 όταν αγόρασε το ακινήτο?

Πρέπει να αιτηθεί ανάκληση ο 1ος ΕΕ

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, George9555 said:

Καλησπέρα συνάδελφοι , για την αντλία θερμότητας που σας δείχνω τι ns55ΘΚ χρησιμοποιούμε για να βρούμε το SCOP ; ευχαριστώ ! 

ΑΝΤΛΙΑ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ.png

Κανέναν από τους 2 που αναφέρονται εδώ.

Χρειάζεσαι τον ns55 για θερμό κλίμα, όχι για μέσο.

Πρέπει να ζητήσεις τον πλήρη πίνακα από τον αντιπρόσωπο.  Όσες φορές έχει χρειασθεί, έτσι έχω βγάλει άκρη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, gsaraf said:

Κανέναν από τους 2 που αναφέρονται εδώ.

Χρειάζεσαι τον ns55 για θερμό κλίμα, όχι για μέσο.

Πρέπει να ζητήσεις τον πλήρη πίνακα από τον αντιπρόσωπο.  Όσες φορές έχει χρειασθεί, έτσι έχω βγάλει άκρη.

Καλημέρα βρήκα το fiche και λογικά το σωστό είναι το 180 . Σωστα; άρα SCOP = 2.75 * (1.80+0.03) = 5.03 Σωστα;; fiche.png.34786f3b0e9e0b5276861ab908aeeb41.png

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, gsaraf said:

Πρέπει να αιτηθεί ανάκληση ο 1ος ΕΕ

δεν υπάρχει δυνατότητα επικοινωνίας με τον προηγούμενο ΕΕ, οπότε τι γίνεται σε αυτη την περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Στέλνει ο ιδιοκτήτης email στην Επιθεώρηση Ενέργειας, με συνημμένη ΥΔ με γνήσιο υπογραφής, αναφέροντας ταυτόχρονα ότι δεν μπορεί να επικοινωνήσει με τον 1ο ΕΕ.

Υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο, η Επιθεώρηση Ενέργειας να μη κάνει ανάκληση, αλλά να κοινοποιήσει το αίτημα του ιδιοκτήτη στο email του 1ου ΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

@George9555 με βαση τοτεε και εαν εχεις σωματα ναι παιρνεις το θερμο κλιμα για 55οC για αντιπροσωπευτικη πολη την Αθηνα.

Μεγαλο scop εχει λογικο σε μικρη αντλια. με 14-16KW υπολογιζω γυρω στο 3.5-3.6. 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση που αφορά κυρίως τα Γ.

Περίπτωση ακινήτου 200τ.μ. στη Γ. Η απαίτηση να ανέβει στην Α καλύπτεται με βαριά μόνωση, ΑΘ με καλό scop, νέα ανοίγματα, ΖΝΧ απο ΑΠΕ, αυτοματισμούς στη Β. 

Για να ανέβει στην Α θέλει 40χιλ € έργο ενώ δικαιούται 30χιλ € λόγω κόφτη 1.2€/kwh. 

Εάν προτείνω και Φ/Β (2 σενάρια με το 1 στην Α+ και ετερο στην Α) αυτονομείται πλήρως (Α+ και αρνητική κατανάλωση). 

Επιβεβαιώνει κάποιος παρακαλώ ότι το έργο ελέγχεται από τη μείωση στο 1ο σενάριο του Φ/Β; Γιατί εκει δικαιούται και τα 45χιλ. € (40 που ήθελε εξαρχής συν τα 5 του Φ/Β). 

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2020 at 9:47 ΠΜ, angie_03 said:

Καλημέρα σας!!! Να ρωτήσω υπάρχει κάποιο άλλο chat ανοιχτό εδώ για τους προμηθευτές συγκεκριμένα?? Πραγματικά δεν ξέρω αν έχω εγώ μόνο αυτό το πρόβλημα ή το αντιμετωπίζετε κι εσείς αλλά δεν συνεργάζονται με το πρόγραμμα στον βαθμό να ζητάνε όλο το ποσό από τον πελάτη........... Και μετά αν και εφόσον να τα δίνουν πισω...

λογικο ... εγω κανω και τα δυο ..αλλα απο το προηγουμενο αποφασησα πλεον να τους φτιαχνω μονο τα πεα .. δηλαδη το πρωτο μονο ... γιατι στα προηγουμενα οταν πουλας ή εισαι εργολαβος εχεις τρομερο αγχος ειδικα αν δεν εχεις κεφαλαια ..στο προηγουμενο μαλιστα πιεζα εγω τον ιδιοκτητη να πληρωσει το δευτερο ΠΕΑ στον μηχανικο γιατι θα ελιγε η προθεσμια αλλα δεν τον ενοιαζε ... μαλιστα ο αλλος που ειχε αναλαβει τα αλουμινια ηταν ετοιμος να πληρωσει αυτος το ΠΕΑ γιατι ο ιδιοκτητης το επαιζε τρελος .... βρητε τα μεταξυ σας μας ελεγε ... τελικα δεν ξερω ποιος το πληρωσε, του το εκανε δωρο ο μηχανικος ;; δεν ξερω,  εγω εναν ηλιακο ειχα πουλησει ..βεβαια θα πεις πεσαμε σε τρελο αλλα θελει πολυ να χαλασει η δουλεια ;;; προσωπικα απο αυτα που βλεπω περιμενουν ολοι να δωουν 15% αντε 20% στον εργολαβο ..οση ειναι η συμμετοχη τους ... τους λεω οτι δεν προκειτε να συμμετεχει κανεις ετσι ... δεν με νοιαζει ... εγω προσωπικα δεν θα το εκανα γιατι οι περισσοτεροι νομιζουν οτι θα τα κανουν ολα τσαμπα ... ως προς αυτο το κομματι ειμαι απασιοδοξος και πιστευω οτι θα βρεθουν πολυ λιγοι αναδοχοι εργων αν δεν παρουν τουλαχιστον το 50% με 60% των χρηματων ... εγω προσωπικα αν ειναι να συμμετεχω ως αναδοχος θα ζηταω το 60% και θα τους τα δινοω πισω μετα το τελος ... διαφορετικα δεν εχει ...

Edited by george68
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.