Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβολοι μήκους 3 μέτρων


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,μελετάω μία πολυκατοικία στην οποία μέχρι στιγμής έχω σχεδιάσει προβόλους μήκους 2,60 μ και πλάτους 7,50 μ.Έχω εδώ και καιρό μία ιδέα να τους κάνω 3 μετρους με μήκος 6,50 μέτρα.Αρχιτεκτονικά θέλω να έχει μήκος προβόλου 3 μέτρα για να χωράει ένα κανονικό τραπέζι,από την άλλη όμως σκέφτομαι το κόστος και δεν μου αρέσει να ζορίζω τους στατικούς αλλά και τον ίδιο τον φέροντα οργανισμό.Το ιδανικό θα ήταν να έδινα μισό μέτρο ημιυπαίθριο με 2,50 μετρα μπαλκόνι αλλά δε βγαίνει,Επειδή βλέπω κάτι <<τρελές>> κατασκευές σε βούλα ,γλυφάδα μεριά, μπας και είναι πιο απλό απ'ότι νομίζω?

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος (σε αυτή την περίπτωση) είναι το τελευταίο που σκεφτόμαστε. Προέχει η ασφάλεια. Συζήτησε με το στατικό σου, και πράξε ανάλογα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Arche said:

Να είναι απλό δηλαδή πως? Αν αυξάνονται τα μέτρα το κόστος θα ανεβαίνει. Απλό δεν είναι? 

Κατασκευαστικά εννοώ(απλό) ,αν ξέρεις  να απαντήσεις, 

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, Panagiotis Andrianopoulos said:

Κατασκευαστικά εννοώ(απλό) ...

Απλά θα είναι αν υπάρχει η κατάλληλη αρχιτεκτονική και στατική λύση…

Οι συνδυασμοί που μπορούν να γίνουν είναι πολλοί και πάει ανάλογα με το κτήριο.

Σίγουρα θα επηρεαστούν ο οπλισμός και του προβόλου αλλά και της πλάκας. Υπάρχουν και δυνατότητες να αξιοποιήσεις αντεστραμμένα δοκάρια αντί στηθαίου οπότε τμήμα ή όλο το πρόβολο να μη είναι σκέτο πρόβολο

Κάνε καλή συνεργασία με τον Στατικό σου και δες τα εργαλεία που θα μπορέσει να σου προσφέρει για να τα αξιοποιήσεις στον εξώστη σου.

(αμα είναι και γωνιακό παίζει να έχει και ταλάντωση αμα τρέχουν ε…. να το έχεις κατά νου)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

τον πολιτικό μηχανικό να τον ζορίζεις, εννοείται να ξέρεις περίπου πότε και πόσο. Να επιμένεις, άμα τους ακούγαμε δεν θα βγάζαμε προβόλους πάνω από 2,5μ. Και δεν θα είχαν φτιαχτεί κάποια ωραία κτίρια.
Μια φωτογραφία να δεις προβόλους πάνω από 5μ λέω εγώ με το μάτι και όλα γίνονται, πράγματι σε κάτι τέτοιες κατασκευές το κόστος δεν σε απασχολεί και το σκεπτικό σου ήταν σωστό, να έχει πλάτος περίπου 3μ ώστε να χωράει τραπέζι και να κάθονται εκατέρωθεν. Καλή και η σκέψη όταν αποφασίζεις να αυξήσεις το μήκος, να μειώσεις το πλάτος σε 6,5μ ώστε από τη μια προσθέτεις μπετό και από την άλλη μειώνεις ένα μήκος που μπορεί να μην το θέλεις τόσο. Θέμα λύσης είναι,
τη φωτογραφία μην ξεχάσω: 

κτιριο με πολυ μεγαλους προβολους

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Arche said:

τον πολιτικό μηχανικό να τον ζορίζεις, εννοείται να ξέρεις περίπου πότε και πόσο. Να επιμένεις, άμα τους ακούγαμε δεν θα βγάζαμε προβόλους πάνω από 2,5μ. Και δεν θα είχαν φτιαχτεί κάποια ωραία κτίρια.
Μια φωτογραφία να δεις προβόλους πάνω από 5μ λέω εγώ με το μάτι και όλα γίνονται, πράγματι σε κάτι τέτοιες κατασκευές το κόστος δεν σε απασχολεί και το σκεπτικό σου ήταν σωστό, να έχει πλάτος περίπου 3μ ώστε να χωράει τραπέζι και να κάθονται εκατέρωθεν. Καλή και η σκέψη όταν αποφασίζεις να αυξήσεις το μήκος, να μειώσεις το πλάτος σε 6,5μ ώστε από τη μια προσθέτεις μπετό και από την άλλη μειώνεις ένα μήκος που μπορεί να μην το θέλεις τόσο. Θέμα λύσης είναι,
τη φωτογραφία μην ξεχάσω: 

κτιριο με πολυ μεγαλους προβολους

Αυτή είναι απάντηση! 

Edited by Panagiotis Andrianopoulos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, Arche said:

τον πολιτικό μηχανικό να τον ζορίζεις, ...

Δεν ζορίζουμε ποτέ τον συνεργάτη μας. Βρίσκουμε από κοινού λύσεις

 

Επικουρικά η φωτογραφία που έβαλες είναι μια από τις παραλλαγές χρήσης δοκαριών που ανέφερα πριν.

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Επίσης στη φωτογραφία δεν υπάρχουν μεγάλοι πρόβολοι, το περισσότερο μήκος είναι υποστύλωμα. Η φωτογραφία δεν είναι και ξυλότυπος ...

Πάντως φαίνεται ότι ο πολιτικός μηχανικός δεν ζορίστηκε καθόλου ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.