Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μεταβίβασης σε ακίνητο τακτοποιημένο με τον Ν.4014


Recommended Posts

29 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Αυτό δεν είναι εφικτό να γίνει!

 

Με το ΤΕΕ που μίλησα μου είπαν ότι κατόπιν αιτήματος και υδ ιδιοκτήτη μπορούν να μου γυρίσουν πίσω τη δήλωση στον 4178. 
Αλλα ακόμα και έτσι μου λένε ότι σύστημα δεν θα με αφήσει να κάνω οριστική υπαγωγή, η δήλωση ήταν σε «υπαγωγή» στον 4178.

Link to comment
Share on other sites

Σας επαναλαμβάνω με όση περισσότερη σαφήνεια μπορώ. Μην ακουμπάτε τη δήλωση αυτή!!! Για κανέναν απολύτως λόγο!!! Δεν μπορείτε να κάνετε απολύτως τίποτα σήμερα! Δυστυχώς αυτό το ακίνητο σήμερα δεν μπορεί να μεταβιβαστεί! Αφήστε το και περιμένετε.... Πόσο; Δεν γνωρίζει ουδείς! Τί ακριβώς να περιμένετε; Μα προφανώς κάτι να γίνει, να αλλάξει η νομοθεσία και να μπορούν να ρυθμιστούν και τα Κατηγορίας 5 ακίνητα. Θα γίνει; Ναι! Με βεβαιότητα! Πότε; Στο μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, [email protected] said:

 

@Irene Kontopoulou νομίζω ότι την είχαμε κάνει τέλη Σεπτεμβρίου την ίδια κουβέντα, και η συμβουλή ήταν να ΜΗΝ την ακουμπήσεις την τελειωμένη δουλειά. Τώρα που την ακουμπησες, καίει. Έχω 4 τέτοιες υποθέσεις, δεν τις ακουμπάω, το θέμα έχει ηδη λυθεί στην ταυτότητα κτιρίου. Όποιος πλήρωσε (ακόμα και με αντισυνταγματικό νόμο), τη γλυτώνει χωρίς μεταφορές σε νέους νόμους

Ειλικρινά δεν θυμάμαι, αλλά όπως και να έχει πάλι μπλοκαρισμένη ήμουν εφόσον η συμβολαιογράφος δεν δέχεται δήλωση από το 4014, άρα πάλι βεβαίωση δεν έβγαζα...

 

7 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Σας επαναλαμβάνω με όση περισσότερη σαφήνεια μπορώ. Μην ακουμπάτε τη δήλωση αυτή!!! Για κανέναν απολύτως λόγο!!! Δεν μπορείτε να κάνετε απολύτως τίποτα σήμερα! Δυστυχώς αυτό το ακίνητο σήμερα δεν μπορεί να μεταβιβαστεί! Αφήστε το και περιμένετε.... Πόσο; Δεν γνωρίζει ουδείς! Τί ακριβώς να περιμένετε; Μα προφανώς κάτι να γίνει, να αλλάξει η νομοθεσία και να μπορούν να ρυθμιστούν και τα Κατηγορίας 5 ακίνητα. Θα γίνει; Ναι! Με βεβαιότητα! Πότε; Στο μέλλον...

Κατάλαβα Ιάσωνα, είσαι απόλυτα σαφής, ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις! Δυστυχώς το μόνο σίγουρο είναι ότι θα μπλέξω με την ΗΤΚ, που προσπαθούσα να αποφύγω. 

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κι αυτή μπορείς να την κάνεις για το συγκεκριμένο ακίνητο! Λυπάμαι...

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Ούτε κι αυτή μπορείς να την κάνεις για το συγκεκριμένο ακίνητο! Λυπάμαι...

Ωραία...άντε να δούμε τότε ποτέ θα υπάρξουν νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τις οριστικές δηλώσεις του Ν.4014 που έως σήμερα δεν χρειάστηκε η μεταφορά για κάποια πράξη μεταβίβασης τώρα πως λύνεται το θέμα τους? Είχαν πει ότι θα λυθεί με την ΗΤΚ. 

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν με πλήρως ανεβασμένα δικαιολογητικά νομίζω πως δεν απαιτείτο μεταφορά τους στον 4178. Οι βεβαιώσεις φυσικά εκδίδονται μέσω του 4495 για ημ/νια αυτοψίας μέχρι και 31/1/2021, αλλιώς μέσω του ΠΣ της ΗΤΚ με την έκδοση του πιστοποιητικού πληρότητας.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση όμως όταν για τα ακίνητα αυτά (δηλαδή, όσα έχουν υπαχθεί στον 4014) απαιτηθεί εγγραφή νέου εμπράγματου δικαιώματος (π.χ. μεταβίβαση κ.λπ.) απαιτείται η μεταφορά της δήλωσης μέσω του 4178 στον 4495, η προσαρμογή της σε αυτόν, η απόκτηση "Κατηγορίας" κ.λπ. και η εκ των υστέρων έκδοση του ΠΗΤΚ.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει εδω ενα "θεμα"

 - η διαμερισματωση δεν υπηρχε στον 4014 εξ αρχης...μπηκε  με τον ν. 4042

- η διαμερισματωση χρεωνονταν με 500, μετα εγινε 250

θα μπορουσε να ειχε νομοθετηθει το αντιστροφο.

-το αρθρο 98 εχει αλλαξει 3 φορες...τροποποιηθηκαν παραγραφοι ή προστεθηκαν καινουργιες...

-Γενικα, με νεες διαταξεις προστεθηκαν /τροποποιηθηκα/καταργηθηκαν πολλες  απο τις διαταξεις  του 4014/4178/4495 ως ισχυουν σημερα μετα την τροποίηση με τον 4759.

Προφανως, στα μεσοδιαστηματα εχουν εκδοθει νομιμες βεβαιωσεις και εγιναν αντιστοιχες πραξεις.

Θεωρω οτι, απαντησεις δινονται

με τις μεταβατικες διαταξεις του αρθρου 30 του 4178 και του αρθρου 125 του 4495.

 

Αλλα, επι του πρακτέου,  θα συμφωνησω με τον παυλο

σημερα ενα μεταβιβασθεν νομιμα το 2015, εμφανιζεται οτι εχει αυθαιρεσια- που ορισθηκε με διαταξεις μετεπειτα της συνταξης του συμβολαιου.

Προφανως το συμβολαιο ειναι ισχυρο.

Τυχον "νεες" αυθαιρεσιες θα επιλυθουν μεσω της ταυτότητας.

Αλλα δξ αν θα ειναι με απλη αναφορά ή με πληρωμη...?????

[εχουμε βεβαια και τις σοβαρες ενστασεις του σημερινου ιδιοκτητη που λεει

....εγω το αγορασα καθαρο, με βαση τις τοτε διαταξεις.

Γιατι να πληρωσω σημερα...μονο και μονο επειδη προσθεσατε νεες αυθαιρεσιες. ]

 

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.