Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

Ναι είναι δεδομένο ότι ουσιαστικά μιλάμε για ταυτότητα ιδιοκτησιών. Γίνονται τόσες ητ όσες και οι ιδιοκτησίες συν μία για κοινόχρηστους χώρους αν υπάρχουν. Επομένως για κάθε ιδιοκτησία παίρνουμε εξουσιοδότηση από τους ιδιοκτήτες της και για τα κοινόχρηστα (αν έχουμε εξουσιοδότηση να ασχοληθούμε με αυτά, πχ σε περίπτωση τροποποίηση ΣΟΙ) εξουσιοδότηση από το ποσοστό που ορίζει ο κανονισμός οροφοκτησίας. Στο σύστημα της ητ, ακόμη κι αν εμείς ασχολούμαστε απλά με ένα από τα πολλά διαμερίσματα της πολυκατοικίας δηλώνουμε αν υπάρχουν κοινόχρηστοι χώροι.

@ppanag γνώμη μου: θα γίνει ητ για το διαμέρισμα κατοικίας του υπογείου με διοικητικές πράξεις την ΟΑ και τον 4178, και θα ανεβεί η υφιστάμενη σύσταση που δεν έχει τροποποιηθεί. Αυτή η ητ που θα εκδοθεί "τώρα" θα χρησιμοποιηθεί ως "βεβαίωση" (αφού σταμάτησαν οι βεβαιώσεις του 4495) για να γίνει η τροποποίηση της ΣΟΙ. Και μετά εντός 4 μηνών από την τροποποίηση της ΣΟΙ, με υπόχρεο τον ιδιοκτήτη, θα πρέπει να ενημερωθεί (τροποποιηθεί) η ητ με την νέα σύσταση κλπ. Προσοχή: δεν ανοίγουμε νέα ταυτοτητα, μετά την τροποποίηση σύστασης, το λέω γιατί έχει ακουστεί κι αυτό.... Για τον ΚΑΕΚ: θα πρέπει να γίνει ενημέρωση και συνεννόηση με το κτηματολογικό γραφείο ώστε το διαμέρισμα να λάβει ΚΑΕΚ και να "διαγραφούν" οι ΚΑΕΚ των αποθηκών. Φαντάζομαι αυτό είναι το λογικό, αν και δεν μου έχει τύχει ως διαδικασία.

Edited by pirsogiannis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

  κάτι απλό, σε αδόμητο γήπεδο 5 συνιδιοκτητών για αγοραπωλησία (δεν έχει εκδοθεί παρελθοντικά Βεβαίωση Ν.4495/17), εκδίδεται μία ΗΤΚ επισυνάπτοντας 5 ΥΔ Εξουσιοδότησης;

Δεν προηγείται Βεβαίωση Αδομήτου;

Link to comment
Share on other sites

Η ταυτότητα θα είναι μια. Η βεβαίωση περί αδόμητου έχει αντικατασταθεί από το πιστοποιητικό πληρότητας το οποίο ουσιαστικά είναι η γνώριμη σε εμάς βεβαίωση του άρθρου 83.

Link to comment
Share on other sites

@sopver ναι 5 εξουσιοδοτήσεις από τους 5 ιδιοκτήτες. Στο πιστοποιητικό που θα εξάγεις με την ταυτότητα θα επιλέξεις την επιλογή του αδόμητου. Δεν υπάρχουν βεβαιώσεις αδομήτου του 4495 πλέον...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποια ακόμη άποψη και για το δικό μου προβληματισμό συνάδελφοι;

Τις αναθεωρήσεις μίας Άδειας Δόμησης τις περνάμε σαν ξεχωριστή πράξη στην εφαρμογή του ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

Ακόμη και αν τις περάσεις ως ξεχωριστή πράξη, ποιο είναι το πρόβλημα που έχεις εντοπίσει;

Επειδή ναι μεν να τις περάσουμε σαν διαφορετική πράξη είναι το λογικό και να αναμενόμενο, αλλά μήπως δεσμευόμαστε διαφορετικά από τον νόμο και την ίδια την εφαρμογή.

Συνάδελφος που ρώτησα, την αναθεώρηση την πέρασε σαν "Άδεια Δόμησης", καινούργια πράξη δηλαδή μιας και επιλογή για "αναθεώρηση" δεν έχει η εφαρμογή. Δηλαδή μία πράξη για την Άδεια, μία για την αναθεώρηση.

Ένας άλλος συνάδελφος τα πέταξε όλα μαζί σε μία πράξη.

Και κάπου έχω μπερδευτεί κι εγώ τελικά ποιο είναι το ορθό.

Link to comment
Share on other sites

@mplek μια πράξη είναι. Το σημαντικότερο είναι να περιγράφονται στην τεχνική έκθεση σωστά, η οποία μας υποκαθιστά ως προς τις διευκρινήσεις που απαιτούνται, όταν δεν είμαστε παρόντες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που έχω αντιληφθεί μέσα από τις οδηγίες και τις ημερίδες είναι ότι όλα αυτά είναι πολλές φορές συστημικά θέματα. Σημασία έχει να φαίνονται σωστά οι επιφάνειες και στην τελική γραμμή του πίνακα να έχεις τις σωστές επιφάνειες κτιρίου όπως είναι σήμερα (στην πραγματικότητα). Το αν θα βάλεις σε μια σειρά την πρώτη άδεια και σε μια δεύτερη σειρά την αναθεώρηση δεν βλέπω να ελλοχεύει κάποιο κίνδυνο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.