Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία συμπλήρωσης Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου και σχετικά έντυπα


Recommended Posts

Επειδη δεν ειμαι σιγουρος αν καταλαβα σωστα: εσυ στο κουτακι ΚΑΕΚ οικοπεδο θα βαλεις ΚΑΕΚ καθετης; δηλαδη σε μορφη .../1/0 και οχι ...0/0; και θα περασεις επιφανεια της καθετης και οχι ολου του οικοπεδου;

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 695
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

31 λεπτά πριν, jbosdas said:

οχι μονο εγώ αλλα και οι υπόλοιποι... :)

σωστα,

και βεβαια θα βαλει το ΚΑΕΚ της καθετης με....../1/0, ή.......4/0 αναλογα με τον αριθμο που της εδωσαν στη συσταση.

Δεν εχω ξαναδει συσταση καθετης χωρις αναφορα σε τμ. Ειδικα αν εχουν εκδοθει ξεχωριστες αδειες, προφανως υπαρχουν τα τμ. στα τοπογραφικα.

Αλλως αν εχουν τα ιδια χιλιοστα, τα αντιλογιζεις σε τμ.

[πχ 5 καθετες με 20% καθε μια εχει 20% στα 1000 τμ. του οικοπεδου]

και οσο για το πού βρισκεται το όριο  καθε μιας...αυτο δεν λυνεται.

Ξαναδες τα συμβολαια...τι αγορασε...πότε αγορασε..μπορει να "ξεχασθηκε" σε μεταγενεστερη μεταβιβαση, αλλα σιγουρα θα υπηρχε κατα την συσταση.

 

 

Καταχώριση Οικοπέδου / Γηπέδου: Προσδιορισμός
του οικοπέδου ή γηπέδου με αναφορά των κτισμάτων
και της σύστασης οριζοντίου ή καθέτου ιδιοκτησίας επί
αυτού, εφόσον υφίστανται.
α. Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο, αντιστοιχεί μία καταχώ-
ριση Οικοπέδου / Γηπέδου.

Σε περίπτωση ύπαρξης σύ-
στασης καθέτου ιδιοκτησίας, δύναται να γίνει ξεχωριστή
καταχώριση για κάθε τμήμα του οικοπέδου ή γηπέδου
που αποτελεί κάθετη ιδιοκτησία.

Εφόσον έχει συσταθεί
οριζόντια ιδιοκτησία επί καθέτου, γίνεται υποχρεωτικά
ξεχωριστή καταχώριση Οικοπέδου / Γηπέδου για κάθε
κάθετη ιδιοκτησία.

υγ

Εχεις ΚΑΕΚ που δειχνει "αριθμο καθετης";;

 

μηπως προκειται για γηπεδο, με εν σειρα μεζονετες, συνενωμενες με τπτ...περγκολες;

οπότε προφανως δεν εχεις -τυπικα- καθετη


 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Δεν εχω ξαναδει συσταση καθετης χωρις αναφορα σε τμ.

Έχω μία πρόχειρη "οριζόντια" (εν είδει κάθετου) του 69 χωρίς περιγραφή τμ. Ευτυχώς στην μεταγενέστερη οριζόντια επι καθέτου αναγράφονται τα τετραγωνικά της κάθε καθέτου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

έχω περίπτωση οικοπέδου εντός οικισμού στο οποίο δεν έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία. Εντός του οικοπέδου ανεγέρθηκε διώροφο κτίσμα (υφίσταται κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο) στο οποίο έκανα τακτοποίηση με τον Ν.4495/17. Το ισόγειο του κτηρίου είναι ημιτελές και αυθαίρετο και πρόκειται να μεταβιβαστεί στο ένα τέκνο (εξου και η Ταυτότητα Κτηρίου) και να γίνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας. Στη διαίρεση του οικοπέδου προφανώς βάζω "Οικόπεδο/γήπεδο χωρίς σύσταση". "Αριθμό κτηρίων" και "Αριθμό ιδιοκτησιών" βάζω "1". Στο πεδίο των κοινοχρήστων όμως τσεκάρω το κουτάκι ή όχι; Αυτή την στιγμή δεν έχουν οριστεί Κ/Χ. Μετά την σύσταση όμως θα οριστούν.

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας, ελεγχεις για αυθαιρεσιες.

Καθετη δεν εχεις, συσταση δεν εχεις.

Επειδη ειναι ενας ο διοκτητης, προσμετρουνται στο συνολο του σδ, νομιμα και τακτοποιημενα.

δεν καταλαβα...τι τακτοποιηση εκανες αν το ισογειο ειναι αυθαιρετο;;;;

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, CHRIS.EFRO said:

στο οποίο δεν έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία. Εντός του οικοπέδου ανεγέρθηκε διώροφο κτίσμα (υφίσταται κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο)

Αν δεν υπάρχει σύσταση οριζόντιας, το κτίριο έχει ποσοστά συνιδιοκτησίας και δεν έχει κοινόχρηστους. Είναι όλο κοινοχρήστο :) .

Άρα το αντιμετωπίζεις ως μία ενιαία ιδιοκτησία και η βεβαίωση σου θα αφορά όλους τους ορόφους όπως και τις διάφορες κατασκευές στο οικόπεδο περιφράξεις, αποθήκες φούρνους ψησταριές κλπ...

Στο πεδίο κοινοχρήστων θα βάλεις 0.  δεν τικάρεις.

Edited by jbosdas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΣΠΑΖΟΚΕΦΑΛΙΑ:

 

Εχω θεση σταθμευσης υπογειου με ποσοστα - και καμια αλλη οριζοντια στο κτιριο. Στην καρτελα επιφανειες βαζω την επιφανεια ως κλειστη θεση σταθμευσης. Στις χρησεις, βαζω κατοικιες - λογω επικρατουσας χρησης, διοτι δε ταιριαζει κατι αλλο. Αν παμε για οριστικοποιηση, βγαζει μηνυμα:

Το άθροισμα των επιφανειών Κύριας και Βοηθητικής Χρήσης της καρτέλας «Επιφάνειες» πρέπει να ισούται  με το άθροισμα των επιφανειών της καρτέλας «Χρήσεις»

Αν μεταφερω στην καρτελα Επιφανειες την επιφανεια απο την κλειστη θεση σταθμευσης στη βοηθητικη χρηση, η παρατηρηση φευγει. 

Το ελυσε το θεμα κανεις;

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, dimitris GM said:

κατ' αρχας, ελεγχεις για αυθαιρεσιες.

Καθετη δεν εχεις, συσταση δεν εχεις.

Επειδη ειναι ενας ο διοκτητης, προσμετρουνται στο συνολο του σδ, νομιμα και τακτοποιημενα.

δεν καταλαβα...τι τακτοποιηση εκανες αν το ισογειο ειναι αυθαιρετο;;;;

Η άδεια προέβλε υπερυψωμένη ισόγειο κατοικία. Η υπερύψωση έγινε μεγαλύτερη και προέκυψε ισόγειο και όροφος. Το ισόγειο το τακτοποιώ ως ημιτελές. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.