Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη επαγγέλματος


obiwanriley

Recommended Posts

οκ, πήρα την κάρτα από το τεχνικό επιμελιτήριο και θέλω να ρωτήσω τι κάνω τώρα?

 

πρέπει να πάω στο νομαρχείο για κάποιο χάρτι, για την σφραγγίδα?

 

παρακαλώ βοηθήστε με.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρώτα από όλα χρειάζεσαι βεβαίωση από το ΤΜΕΔΕ ότι είσαι ασφαλισμένος σε αυτούς, μετά κάνεις έναρξη επαγγέλματος στη Δ.Ο.Υ. (Εφορία) που ανήκεις, αν δεν έχεις μέχρι τώρα ΑΦΜ τότε θα σου δώσουν οπωσδήποτε και μετά πας σε κάποιο κατάστημα να σου κάνει την σφραγίδα. Δεν χρειάζεται να περάσεις από την Νομαρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα χρειάζεσαι βεβαίωση από το ΤΜΕΔΕ ότι είσαι ασφαλισμένος σε αυτούς

 

Οχι βεβαιωση οτι εισαι ασφαλισμενος...Βεβαιωση οτι εχεις εξοφλησει τις οφειλες σου...Πρεπει να πληρωσεις την ασφαλιση σου πρωτα...

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς ΑΦΜ, ασφαλιστική ενημερότητα, ενημερότητα από το ΤΕΕ ότι δεν οφείλεις συνδρομές, την άδεια ακήσεως επαγγέλματος. Θα χρειαστεί να δηλώσεις έδρα και θεωρώ πως θα δηλώσεις το σπίτι σου, επομένως θα σου ζητήσουν ενδεχομένως αντίγραφο του τίτλου ιδιοκτησίας και αν ο τίτλος δεν είναι στο όνομά σου θα σου ζητήσουν υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι σου παραχωρεί χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι Ηλεκτρολόγος, Μηχανολόγος ή Ναυπηγός καλό θα είναι να γραφτείς και στα αντίστοιχα μητρώα της Νομαρχίας και να πάρεις έτσι και τις αντίστοιχες άδειες. Καμιά φορά χρειάζονται και καλό είναι να τις έχεις (π.χ αν είσαι Ηλεκτρολόγος και θες να υπογράψεις μηχανολογικά απ' ότι ξέρω κάποιες πολεοδομίες το ζητάνε το συγκεκριμένο χαρτί). Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να πας και από τη Νομαρχία. Αν είσαι Ναυπηγός ψάξτο λίγο παραπάνω γιατί δεν είμαι σίγουρος, ενώ στο site της Νομαρχίας Αθηνών το Μητρώο αναφέρεται ως Μητρώο Ηλεκτρολόγων-Μηχανολόγων-Ναυπηγών, στη Νομαρχία όταν πήγα δεν ήξεραν κάτι για Ναυπηγούς και δεν ρώτησα και γω παραπέρα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν δεν σου "τρέχει" καμιά δουλειά καθυστέρησε την έναρξη και ψάξε προγράμματα επιδοτήσεων για νέους μηχανικούς. Είναι κρίμα να κάνεις έναρξη και να κάθεσαι παράδειγμα 1 χρόνο και μετά να ανοίξει ένα πρόγραμμα του ΟΑΕΔ που να έχει ως προυπόθεση να έχει κάνει έναρξη μετά από τότε και αυτό το τότε να μην σε καλύπτει. Αυτό για την έναρξη.

Λοιπόν η πρώτη σου δουλειά πιστέυω είναι να πας στον ΟΑΕΔ και να τους ξεσκονίσεις (όλο και κάτι θα σε βολέψει)

Link to comment
Share on other sites

και όσον αφορά τη σφραγίδα σου μεταφέρω από μια παλαιότερη συζήτηση τι πρέπει να περιλαμβάνει:

Και για να μην ψάχνεις:

 

Σφραγίδα (για ελεύθερους επαγγελματίες)

Η σφραγίδα του διπλωματούχου μηχανικού έχει τυποποιημένη διάσταση με περίγραμμα 8cm Χ 3cm,

 

  • με όνομα μηχανικού,
  • ειδικότητα,
  • σχολή,
  • αριθμό μητρώου ΤΕΕ,
  • διεύθυνση,
  • τηλέφωνο,
  • ΑΦΜ και
  • ΔΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει το ΙΚΑ με τους μηχανικους...εμενα δε μου ζητησαν κατι τετοιο...ουτε κανενα φιλο και συναδελφο που εκανε εναρξη ξερω να του ζητησαν κατι τετοιο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.