Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

Ευχαριστώ, εγώ κοιτούσα στο 3DV όπου όπως είπες δε παίρνει το ίδιο βάρος.

Είπα και εγώ είναι δυνατόν να γίνεται τέτοιο λάθος.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σαν κλασική 4έρειστη τραβώντας λίγο πιο μέσα την πλευρά της ¨στατικής¨ πλάκας για να έχω πιο ρεαλιστικά φορτία.

Link to comment
Share on other sites

Μην προσπαθούμε να πυροβολήσουμε κουνούπι με κανόνι λένε οι Γερμανοί.

Και ο Πλάτωνας έλεγε να μην είμαστε παραπάνω ακριβείς απόσο μας επιτρέπει η διερεύνηση του φυσικού φαινομένου να είμαστε.

Με τα παραπάνω θέλω να πω οτι η απαίτηση μεγαλύτερης ακρίβειας πρακτικά για τέτοιες κατασκευές δεν έχει νόημα. Σκέψου το fck/1,5 για παράδειγμα πόσο ακριβές είναι?

Link to comment
Share on other sites

@panos

Φυσικά και δεν υπάρχει καμία αντίρρηση γι΄ αυτό που λες, αλλά το παράδειγμα που παρέθεσα είναι ενδεικτικό. Σκέψου αυτό το τρίγωνο να είχε πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις.

Να σου πω και κάτι, στη συγκεκριμένη περίπτωση ακόμα και να μην το προσομοιώσεις σωστά ή να μην περαστούν σωστά τα φορτία........ε εντάξει, κάνεις μία τοπική ενίσχυση της πλάκας και είσαι μια χαρά. Όταν τα μεγέθη όμως είναι μεγαλύτερα, εκεί είναι που το ψάχνεις κατά πόσο τα αποτελέσματα της προσομοίωσής σου πλησιάζουν την πραγματικότητα.

 

@acnt

Φυσικά και το δοκίμασα, αλλά επειδή το κτήριο είναι επίμηκες κατά x, είναι μονώροφο και δεν έχει και άλλα τοιχία αντιδιαμετρικά και να εξισορροπούν στροφές και εκκεντρότητες, αυτές κάνουν πάρτι (εάν γίνει όλο εκεί τοιχίο).

Link to comment
Share on other sites

ok...

Κάνε στύλο το Κ10, διαδόκιση την Δ4.1 στην Δ5.3 και βγάλε πρόβολο την τρίγωνη πλάκα....

 

Αλλά το πρόβλημα σου είναι άλλο... Ο πρόβολος... Πως θα τον σιδερώσεις εκεί στην άκρη;

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματίζει η ιδέα να βγάλω πρόβολο τη γωνία εκεί, με δεδομένο και τον έξω μεγάλο πρόβολο!

Το Κ10 γιατί δ΄αρέσει?

Τη διαδόκιση μπορεί να την κάνω με τη μορφή ενισχυμένης ζώνης εκεί, αλλά με τόσο σίδερο που έχω μπορεί να είναι και περιττό.

Για οπλισμό η σκέψη μέχρι στιγμής είναι αυτή, αλλά μάλλον θα βγάλω και φορούσι στην κάτω γωνία του προβόλου.

 

aaakv.png

Link to comment
Share on other sites

οκ ilias συμφωνώ μαζί σου. Πάντως τα σίδερα Φ14 μια χαρά φαίνονται στη θέση σου δε θα έβαζα φουρούσι για λόγους αισθητικούς. Εξάλλου έχω δει μεγαλύτερους προβόλους να στέκουν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.