Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύγκριση φωτοβολταϊκών πλαισίων


kostinio11

Recommended Posts

@kusta80..Εχεις απολυτο δικιο παιδες συγνωμη για το λαθος ποσοστο (3-6%/Celcius) ειχα κατι αλλο στο μυαλο μου κ δεν εκφραστηκε καλα..

 

Η αυξηση της θερμοκρασιας παντως να ξερετε οτι ευθυνετε για 15% χαμενης παραγωγης, και πλην ελαχιστων περιπτωσεων τα φ/β πανελ δεν λειτουργουν ποτε σε STC αρα με το που τα συνδεσουμε ας εχουμε στο μυαλο μας μια μειωση τουλαχιστον 15-20%

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! τελικα κατεληξα στα S-ENERGY 240PC8 για μια στεγη 10KW που εχω..τα βρηκα σε πολυ καλη τιμη ,ειναι made in Korea!! μητρικη εταιρια

 

απο οτι ειδα ειναι η SAMSUNG..εχουν θερμοκρασιακο συντελεστη ισχυος -0,35%,εγγυηση αποδοσης 90% για 10 χρονια και 80% για 30!! χρονια..static

 

load 8000 Pa (816kg/m2),το αναφερω αυτο γιατι ειναι η μεγαλυτερη αντοχη που εχω δει σε φωτοβολταικο πανελ..τα ειδα απο κοντα πριν τα

 

παραγγειλω και οντως

 

φαινοταν παρα πολυ στιβαρα..τα εχει χρησιμοποιησει κανεις? τι γνωμη εχετε?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως ειναι απο τα καλυτερα panels που υπαρχουν και για Ελλαδα ειναι super λογω του εξαιρετικου θερμοκρασιακου συντελεστη ισχυος

Link to comment
Share on other sites

και γω τα S-energy πέρασα στο σπίτι αν και το σύστημα μπήκε από τα μέσα Σεπτεμβρίου και δεν έχω άποψα για απόδοση το καλοκαίρι.

 

η... αντοχή τους φάνηκε το χειμώνα όπου μάζεψαν πάρα πολύ χιόνι, (αν θυμάστε που έκλεισε η Εγνατία για δύο μέρες στην Κοζάνη).

Φοβήθηκα τόσο που ανέβηκα και τα καθάρισα, σε κάποια σημεία πρέπει να είχε και 70-80 πόντους χιόνι!

 

εν τέλει όλα καλά από θέμα αντοχής...

Link to comment
Share on other sites

Ε, δεν είναι και κανά φοβερό κριτήριο για την αντοχή τα 80cm (φρέσκου) χιονιού.

Edited by miltos
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σχετικα με την συγκριση και διαφορα των πανελ.

ειναι και το σερβις και υπευθυνοτητα της προμηθευτικης εταιριας κατα ποσο ειναι συνεπης οταν καποια πανελ παρουσιαζουν καποια προβληματα, δηλαδη να εφαρμοσουν συνεπως την εγγυηση προιοντος.

εγω εχω βαλει κινεζικα τα οποια μου εχουν παρουσιασει σημαδια αμορφων σχηματων, αυτο μιλαμε απο το πρωτο 5 μηνο λειτουργιας, ενημερωσα την προμηθευτικη εταιρια ( γερμανικων συμφεροντων) η οποια μετα απο αρκετο διαστημα εκανε επισκεψη και τα ειδε, χωρις φυσικα να εχει την διαθεση και υπευθυνοτητα να τα αλλαξει.προσφατα μου ανεφερε οτι τελικα τα σημαδια αυτα ειναι μικρορωγμες των κελλιων και οτι αλλη μια εταιρια τα εχει παρουσιασει.

τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Επικεντρωθήκαμε πολύ στις μάρκες. Ελπίζω όχι με σκοπό την διαφίμηση. Τέλος πάντων, ο καθένας κρίνει.

Σχετικά με ΜΟΝΟ η POLY τι λέτε? Για την ελλάδα εννοώ και καλό θα ήταν να επικεντρωθούμε και σε γεωγραφικά κριτήρια τα οποία βέβαια παραπέμπουν σε θερμακρασικά και σε συνθήκες μικροκλίματος κάθε περιοχής. Δηλαδή ποια λειτουργούν καλύτερα σε υψηλή θερμοκρασία, ποια σε λίγο περισσότερη συνεφειά κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

mono και poly δεν έχουν τόσο ουσιώδη τεχνολογική διαφορά και ιδίως συμπεριφορά ώστε να διαλέξουμε κάποιο από τα δύο ως καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.