Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εμβαδομέτρηση διαμερίσματος


erling

Recommended Posts

Τότε πως θα το ξεχωρίσεις είναι στα τετραγωνικά της κατοικίας. Δηλαδή η κατοικία πρέπει να είναι 120 μαζί με αυτά.

 

Διαβάζω και επανέρχομαι...

 

Επειδή ξαναδιάβασα το 25 σου. Υποθέτω πως κάνεις άδεια νέου κτιρίου, οπότε οι λοιποί χώροι όπως περιγράφεις θα αναφέρονται στα μέτρα της κατοικίας.

Δεν ξέρω τι δυνατότητες έχεις λογιστικά να γράψεις την κατοικία σαν 119,9τμ και το λεβητοστάσιο σαν 4,5 βοηθητικό, όμως... αν δεν υπάρχει ξεχωριστή πρόσβαση και συνιδιοκτήτες θα είναι λίγο δύσκολο. Λέω μήπως ... το έγραφες κοινόχρηστο αλλά τι κοινόχρηστο, αφού δεν έχεις άλλον συνιδιοκτήτη (?) Λυπάμαι... που δεν σου κάθεται το σχέδιο, για περίμενε να απαντήσει και κανένας άλλος.

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Άλλο το θέμα της εφορείας και άλλο το θέμα της πολεοδομίας.

Για την εφορεία αν δεν έχει σύσταση θα της μετρήσουν όλα τα μέτρα του δομηματος.

 

Οπότε για την εφορεία αν θέλει να έχει προσδιορισμένα 120 την οικία θα πρέπει να φτιάξει σύσταση να δώσει 120 στην μια ιδιοκτησία, να δώσει κάποιον αέρα μελλοντικού ορόφου και εκεί να βάλει τους κοινοχρήστους χώρους (πχ λεβητοστάσιο) που θα αφαιρεθούν.

 

Αλλά αυτά είναι κόλπα ζόρικα που κάνουν στην Ινδία όπως έλεγε και ένα άσμα.

Link to comment
Share on other sites

 

"να δώσει κάποιον αέρα μελλοντικού ορόφου και εκεί να βάλει τους κοινοχρήστους χώρους (πχ λεβητοστάσιο) "

 

Αυτή είναι μια καλή ιδέα!

Άλλο το θέμα της εφορείας

Παρεπιπτόντως το Εφορίας νόμιζα ότι γράφεται με "ι" :|

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

παρεπιπτόντως έχεις δίκιο φυσικά...

Εγώ μπέρδεψα την εφορία (ΔΟΥ) με τις εφορείες αρχαιοτήτων κλπ.....

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα...

 

Από την πολεοδομία μου είχαν πει ότι για τον μειωτικό συντελεστή όσον αφορά στις άδειες μπαίνουν ξεχωριστά τα τ.μ. της κατοικίας και ξεχωριστά οι υπόλοιποι χώροι. Π.χ. για την πολεοδομία έχω 120 τ.μ. κατοικία και 15 τ.μ. λεβητοστάσιο. Σημειωτέον ότι το λεβητοστάσιο είναι ξεχωριστός χώρος με εξωτερική πρόσβαση από το σπίτι.

 

Για την εφορία τώρα, θα φορολογείται για 120 τ.μ. κατοικία και 15 τ.μ. βοηθητικών χώρων ή για 135 τ.μ. κατοικίας;

Link to comment
Share on other sites

Για την εφορία αρμόδιος να του λύσει το πρόβλημα είναι ο λογιστής τους στην τελική.

Απέφυγε να ανακατευτείς σε χωράφια αλλουνού, ας το ελέγξει μόνος του κι ας αποφασίσει.

 

Αλλά σου τόνισα, άλλο η εφορία, άλλο η πολεδομία κι άλλο τα πάγια της ΔΕΗ για φωτιζόμενες επιφάνειες κλπ κλπ

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.