Μετάβαση στο περιεχόμενο

Β' υπόγεια και ΣτΕ


Recommended Posts

Μήπως το περίφημο πρόβλημα άμεσης επικοινωνίας ισογείου - υπογείου εσωτερικά, λύνεται αν αποκλείσουμε με μία πόρτα την επικοινωνία αυτή; Δηλ. να μην είναι απλά χύμα ανοιχτή η σκάλα επάνω και κάτω, αλλά να υπάρχει μία πόρτα στο ισόγειο της κατοικίας, προ της σκάλας για το υπόγειο, ή μία πόρτα στην απόληξη της σκάλας στο υπόγειο, ώστε οι δύο χώροι (υπόγειο - ισόγειο) να είναι λειτουργικά διαχωρισμένοι. Οπότε τότε μπορούμε να ισχυριστούμε ότι πρόκειται για δύο ξεχωριστούς χώρους, με διαφορετική χρήση (κατοικία έναντι υπόγειας αποθήκης). Κανείς δεν μας υποχρεώνει δύο χώροι με διαφορετική χρήση να μην επικοινωνούν με πόρτα (π.χ. κατάστημα με έξοδο προς το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο, ή χώρος στάθμευσης προς κατοικία κλπ.). Ίσως εδώ να είναι το κρίσιμο σημείο του νόμου.

 

Δηλ. αν όντως ήταν έτσι, τότε και μία ισόγεια κατοικία με κλειστό κλιμακοστάσιο που οδηγεί και προς το ισόγειο, και προς το υπόγειο, δεν μπορεί πλέον να γίνει; Ή αν εγώ κάνω όντως σκάλα εσωτερική από την κατοικία προς το υπόγειο, δεν μπορώ να τη χτίσω και να αφήσω μία πόρτα, και να ισχυριστώ ότι είναι Κοινόχρηστο Κλιμακοστάσιο; Και τώρα που το σκέφτομαι, πράγματι πώς είναι δυνατόν να μην διαχωρίζεται η υπόγεια αποθήκη από την κατοικία, χωρίς πόρτα; Μάλλον συμφωνώ με το ΣτΕ. Πρέπει να υπάρχει πόρτα (αν είναι αυτή η λύση στο πρόβλημα). Αν δεν υπάρχει, τότε δεν δικαιολογείται η διαφορετικότητα της χρήσης - ο χώρος λογικά είναι ενιαίος, δεν μπορεί να αλλάξει σε κάτι άλλο πλην κατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 83
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θεωρητικά όχι.

Δεύτερο υπόγειο επιτρέπεται μόνο για γκαράζ.

Τώρα βέβαια με τον νέο νόμο περι τακτοποιήσεων κλπ κλπ κλπ...

 

Γιατί θεωρητικά όχι?

Δεν μπορούμε να θεωρήσουμε ότι το δεύτερο υπόγειο αριθμητικά είναι αυτό που έχω εγώ ως πρώτο στην άδεια υψομετρικά και απο εκεί και ύστερα να μου επιτραπεί το δεύτερο όπου το κάνω ότι θέλω, αποθηκευτικούς χώρους όπως προβλέπεται όταν έχω μια στάθμη ήδη υπόγεια. Ως γκαράζ.

Αχιλλέα ευχαριστώ για την απάντηση και συγνώμη που θα σε αναστατώσω αλλά δεν μπορώ να βρώ την διάταξη όπου λέει πότε επιτρέπεται δεύτερο υπόγειο στο ΓΟΚ. Μήπως την έχει κάπου στο κτιριοδομικό ή forum να τη δώ?

Ευχαριστώ καταρχήν για τις απαντήσεις.

 

Επειτα με αυτό που λές για τον μεταγενέστερο νόμο περί τροποποιήσεων δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει.

Εγώ νόμιμα με άδεια έχω ένα υπόγειο ως γκαράζ και το δεύτερο θέλω να το μετατρέψω σε αποθηκευτικούς χώρους με αναθεώρηση άδειας.

Επίσης ο νέος νόμος αναφέρει την μετατροπή των υπόγειων χώρων σε κατοικία, γραφείο, κατάστημα κλπ. Οπου πιθανόν θα μπορούσε να ερμηνευτεί αποθήκη το κλπ αλλά δεν θα πάει να δηλώσει κανείς ότι έκανε το υπόγειο γκαράζ του αποθήκη και να πληρώσει το πρόστιμο όταν κάλιστα μπορεί να το νομιμοποιήσει με μια άδεια, όταν οι απαιτούμενες θέσεις γκαράζ φυσικά καλύπτονται και αυτό ούτε αλλάζει με την τροποποίηση του χώρου

 

 

 

(αλλά ούτε

και κάνα κέρδος έχει

αφού τον χώρο αυτό

δεν το μετέτρεψε

σε χώρο όπου να μετράει στην δόμηση).

 

?

...

Link to comment
Share on other sites

Αχιλλέα ευχαριστώ για την απάντηση και συγνώμη που θα σε αναστατώσω αλλά δεν μπορώ να βρώ την διάταξη όπου λέει πότε επιτρέπεται δεύτερο υπόγειο στο ΓΟΚ.

και ούτε πρόκειται... πρόκειται για μια εγκύκλιο "φάντασμα" της ΔΟΚΚ η οποία λέει ότι μπορούν να γίνουν πέραν του ενός υπόγεια υπο την προϋπόθεση ότι είναι αποκλειστικά για θέσεις στάθμευσης.

Σε συνδυασμό με τον ΓΟΚ που αναφέρει ότι μόνο ΕΝΑ υπόγειο επιτρέπεται για βοηθητικές χρήσεις χωρίς να μετράει στον ΣΔ, το συμπέρασμα είναι ότι δεν επιτρέπεται δεύτερο υπόγειο χωρίς να μετράει στον ΣΔ, παρά μόνο αν είναι γκαράζ.

 

Επειτα με αυτό που λές για τον μεταγενέστερο νόμο περί τροποποιήσεων δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει.

Εγώ νόμιμα με άδεια έχω ένα υπόγειο ως γκαράζ και το δεύτερο θέλω να το μετατρέψω σε αποθηκευτικούς χώρους με αναθεώρηση άδειας.

Δεν μπορείς με αναθεώρηση να μετατρέψεις το δέυτερο υπόγειο σε αποθήκη χωρίς να μετρήσει στη δόμηση. Μόνο γκαράζ μπορεί να είναι, όπως έγραψα παραπάνω. Όμως τώρα με την τακτοποίηση εμφανίζεται ένα παραθυράκι... (τι παραθυράκι δηλαδή μπαλκονόπορτα...) με μια υπεύθυνη δήλωση "τακτοποιείς" το β' υπόγειο και το κάνεις ότι θέλεις... ακόμα και κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ άλλη μια φορά!

 

Οι σκέψεις μου ότι θα μπορούσα να κάνω το Β΄υπόγειο αποθήκες εφόσον το Α΄είναι garage.

Ο νόμος δεν σου λέει ποιό θα πρέπει να είναι το garage αλλά φαντάζομαι ότι με μια ερώτηση στην οικεία πολεοδομία θα λύσω τις απορίες μου.

 

Οσον αφορά το δεύτερο σκέλος κατανοητό αλλά προσπαθώ να αποφύγω το επιπλέον κόστος...

 

Ευχαριστώ.

Υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

Το 95% αυτων που έχουν υπόγεια-κατοικίες δεν κερδίζουν και πολλά με την τακτοποίηση καθώς το βασικό τους πρόβλημα είναι οι υπερβάσεις ύψους, όγκου κτλ. Το κύριο πρόβλημα τους δεν ειναι η αλλαγή χρήσης αλλα η μετατροπή του υπογείου σε ισόγειο το οποίο χτυπάει απο μακριά στο ματι. Καποιος λοιπον με 2 υπόγεια τι να τακτοποιήσει; Την αλλαγή χρήσης ή την τεράστια υπέρβαση ύψους; Γιατι αποκλείεται να μετατρέψεις 2ο υπόγειο σε κατοικία και αυτό να βρίσκεται όλο κάτω απο το έδαφος. Σίγουρα το 2ο υπόγειο είναι ισόγειο και το 1ο υπόγειο είναι όροφος στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Έχει εγκριθεί μελέτη μου όπου το Α΄ υπόγειο ήταν εξ' ολοκλήρου πάρκιν και στο Β΄ είχα τις αποθήκες.

 

και μένα, έχω υπόψη μια μεγάλη οικοδομή τριόροφή όπου το πρώτο υπόγειο ήταν garage και το δεύτερο οι αποθήκες.

Αδεια το 2003 και μηχανικοί κάτι γνωστοί.

Εγώ έκανα μελέτη εφαρμογής.

 

Το 95% αυτων που έχουν υπόγεια-κατοικίες δεν κερδίζουν και πολλά με την τακτοποίηση καθώς το βασικό τους πρόβλημα είναι οι υπερβάσεις ύψους, όγκου κτλ. Το κύριο πρόβλημα τους δεν ειναι η αλλαγή χρήσης αλλα η μετατροπή του υπογείου σε ισόγειο το οποίο χτυπάει απο μακριά στο ματι. Καποιος λοιπον με 2 υπόγεια τι να τακτοποιήσει; Την αλλαγή χρήσης ή την τεράστια υπέρβαση ύψους; Γιατι αποκλείεται να μετατρέψεις 2ο υπόγειο σε κατοικία και αυτό να βρίσκεται όλο κάτω απο το έδαφος. Σίγουρα το 2ο υπόγειο είναι ισόγειο και το 1ο υπόγειο είναι όροφος στην πράξη.

 

Προφανώς δεν αναφέρεσαι σε μένα και σε βρίσκω τελείως fault....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ρε παιδιά να σας ρωτήσω και γω που έχω ένα πρόβλημα...

Σε 6όροφο κτίριο γραφείων που δεσμεύονται 13 θέσεις στάθμευσης...αν το υπόγειο σου χωράει 7....β' υπόγειο απαγορεύεεται χωρίς να μετράει στον Σ.Δ., εξαγορά των θέσεων επίσης έχει καταργηθεί, δηλαδή είναι δυνατόν να σου περιορίζει την δόμηση επειδή δεν χωράνε οι θέσεις στο α' υπόγειο?? Είναι τρελοί?????

Link to comment
Share on other sites

δεν μονίζω πως έχεις πρόβλημα με το β' υπόγειο

η απόφαση του ΣΤΕ αφορά μόνο μια συγκεκριμένη περιοχή

 

παρακαλώ να επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος συνάδελφος

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν αφορά συγκεκριμένη περιοχή....σήμερα πήγα στο γραφείο ΓΟΚ του ΤΕΕ και ρώτησα και μου είπε αυτή την παράλογη λογική κατηγορώντας τους και η ίδια ότι είναι απαράδεκτα αυτά που βγάζουν....αλλά το γράμμα του νόμου είναι αυτό και είναι τραγικό η δόμηση σου να περιορίζεται τόσο πολύ γι αυτό τον λόγο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.