Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονομώ-Αυτονομώ 2021 - Κλήρωση Επιθεωρητή Β' ΠΕΑ


Recommended Posts

όταν τα έγραφα εγώ στις 3/1 κάποιοι μου λέγανε για νόμιμες κλ. Πουθενά δεν υπάρχει αυτήν η έννοια πλέον. Ολα είναι διαπραγμάτευση. Και όπως σωστά έγραψε ο @alej αν δεν συμφωνείς, αρνείσαι και τελειώνει το θέμα!

Edited by getsakna
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου φαίνεται αδιανόητο να επιχειρηματολογούν συνάδελφοι, υπέρ του να δουλεύουμε «τζάμπα». 
Βλέπω εδώ αλλά και στους ελέγχους πως κάποιοι είναι τόσο large που κρίνουν αρνητικά όσους θέλουν να πληρώνονται οι εργατοώρες τους. 


Ξαναγράφω, νόμιμη αμοιβή ή αμοιβή «εξοικονομώ» προβλέπεται για την έκδοση ΠΕΑ, όχι για όλα τα υπόλοιπα: 
Πιστοποίηση φυσικού και οικονομικού αντικειμένου 
Έλεγχος των πιστοποιητικών των υλικών και συστημάτων που χρησιμοποιήθηκαν για τις παρεμβάσεις έτσι ώστε να πιστοποιηθεί η συμβατότητά τους με τις προδιαγραφές του Κ.ΕΝ.Α.Κ.
Έλεγχος πιστοποιητικών και ποσοτική επιβεβαίωση τους 
Είσοδος στην καρτέλα καταγραφής παρεμβάσεων του Π.Σ. και συμπλήρωσή/διόρθωσή τους σύμφωνα με το ΠΕΑ που εξέδωσε, καθώς και σε ανάρτηση δικαιολογητικών
Τέλος ο Ενεργειακός Επιθεωρητής συμπληρώνει τα υπόλοιπα στοιχεία του εντύπου καταγραφής παρεμβάσεων (παράρτημα VI του οδηγού του προγράμματος) στο Π.Σ.. 
 

Τα ζητάς, γίνονται δεκτά με σύμβαση ή επαναλαμβάνουν τη διαδικασία μέχρι να κληρωθεί ο «κατάλληλος». 
 

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν κληρώνομαι ζητώ την αμοιβή του προγράμματος. Όμως όπως είπα αν κάποιος θέλει παραπάνω τα ζητάει κι αν δεχτούν, αν όχι απορρίπτει την κλήρωση.

Edited by alej
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, nzerman said:

Μου φαίνεται αδιανόητο να επιχειρηματολογούν συνάδελφοι, υπέρ του να δουλεύουμε «τζάμπα». 
Βλέπω εδώ αλλά και στους ελέγχους πως κάποιοι είναι τόσο large που κρίνουν αρνητικά όσους θέλουν να πληρώνονται οι εργατοώρες τους. 


Ξαναγράφω, νόμιμη αμοιβή ή αμοιβή «εξοικονομώ» προβλέπεται για την έκδοση ΠΕΑ, όχι για όλα τα υπόλοιπα: 
Πιστοποίηση φυσικού και οικονομικού αντικειμένου 
Έλεγχος των πιστοποιητικών των υλικών και συστημάτων που χρησιμοποιήθηκαν για τις παρεμβάσεις έτσι ώστε να πιστοποιηθεί η συμβατότητά τους με τις προδιαγραφές του Κ.ΕΝ.Α.Κ.
Έλεγχος πιστοποιητικών και ποσοτική επιβεβαίωση τους 
Είσοδος στην καρτέλα καταγραφής παρεμβάσεων του Π.Σ. και συμπλήρωσή/διόρθωσή τους σύμφωνα με το ΠΕΑ που εξέδωσε, καθώς και σε ανάρτηση δικαιολογητικών
Τέλος ο Ενεργειακός Επιθεωρητής συμπληρώνει τα υπόλοιπα στοιχεία του εντύπου καταγραφής παρεμβάσεων (παράρτημα VI του οδηγού του προγράμματος) στο Π.Σ.. 
 

Τα ζητάς, γίνονται δεκτά με σύμβαση ή επαναλαμβάνουν τη διαδικασία μέχρι να κληρωθεί ο «κατάλληλος». 
 

Έτσι ακριβώς..Σε προηγούμενο ποστ είχε γράψει συνάδελφος ότι η αμοιβή είναι πολύ παραπάνω απ αυτήν της πιάτσας και του έγραψα αυτά που γράφει εν ολίγοις και ο @nzerman. Ξεφτιλίζουμε μόνοι μας το επάγγελμα μας και κυρίως αδιαφορούμε για τον κόπο μας. 
Ο καθενας είναι ελεύθερος πάντως να ζητήσει όσα θέλει, πολλά ή λίγα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το επάγγελμα το ξεφτιλίζουμε με την ποιότητα των ΠΕΑ που κάνουμε πρωτίστως και κατόπιν με τις αμοιβές που ζητάμε...

Πιθανόν να είναι και αλληλένδετα.....

Είναι τραγική η κατάσταση στα Α ΠΕΑ που έχουν πέσει στην αντίληψή μου....

  • Like 2
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, pggiotas said:

Το επάγγελμα το ξεφτιλίζουμε με την ποιότητα των ΠΕΑ που κάνουμε πρωτίστως και κατόπιν με τις αμοιβές που ζητάμε...

Πιθανόν να είναι και αλληλένδετα.....

Είναι τραγική η κατάσταση στα Α ΠΕΑ που έχουν πέσει στην αντίληψή μου....

Αφού δεν ελέγχεται δυστυχώς το Ά ΠΕΑ στο οποίο όλοι βγάζουν Η κατηγορία, κάποιοι άνωθεν  δεν θέλουν να ανέβει η ποιότητα εσκεμμένα..

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο πρόβλημα δεν είναι τόσο στο Η του Α ΠΕΑ όσο στην απίστευτη προχειρότητα-άγνοια στην καταγραφή της ενεργειακής αναβάθμισης μέσω των προτεινόμενων παρεμβάσεων.... 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η κατηγορια Η φυσικά είναι μεγάλο πρόβλημα γιατί εμπεριέχει δόλο για καλύτερη μοριοδότηση (άσχετα με το αν τελικά μπαίνουν όλοι). Το να μην ξέρεις να κάνεις ΠΕΑ (ή βαριέσαι να το κάνεις σωστά), θα το βρεις μπροστά σου στον έλεγχο του Β' επιθεωρητη, γι' αυτό όπως έστρωσες θα κοιμηθείς..

Link to comment
Share on other sites

Εάν υπάρχει η δυνατότητα να απορρίψει ο ωφελούμενος τον Β επιθεωρητή γιατί δεν του αρέσει η τιμή έχετε δίκαιο. Ρώταω, υπάρχει πρακτικά αυτή η δυνατότητα ? Δεν το έχω κάνει και δεν ξέρω. 

Τα υπόλοιπα περί επαγγέλματος, αμοιβών, κόστους κτλ....ρε παιδιά τα ξέρουμε μην γράφετε σεντόνια. Μιλάμε για κάτι συγκεκριμένο μην το πλατιάζετε. Ναι δεν υπάρχει νόμιμη αμοιβή για τίποτα το ξέρουμε..και για το Α ΠΕΑ μπορείς να ζητήσεις ότι θες. Όμως στο Α ΠΕΑ δεν δεσμεύεις τον πελάτη. Εκεί είναι όλη η διαφορά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο πελάτης μπορεί να αρνηθεί να πληρώσει την επιπλέον αμοιβή και ο Ενεργειακός Επιθεωρητής να αρνηθεί την κλήρωση.

Γίνεται η κλήρωση. Μιλάς με τον πελάτη και τον ενημερώνεις για τις προθέσεις σου. Αν αρνηθεί τότε απόρριψη της κλήρωσης.

ΑΝ, λέω ΑΝ ο επιθεωρητής πρώτα αποδεχτεί την κλήρωση και μετά πει μεγαλύτερη τιμή τότε σε περίπτωση που ο πελάτης αρνηθεί να το πληρώσει θα πρέπει ο Β ενεργειακός επιθεωρητής να βρει τρόπο άμεσα να ακυρώσει την κλήρωση. Αν δεν το κάνει, τότε ο πελάτης καλό είναι να απευθυνθεί σε δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.