Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκήρυξη ΑΣΕΠ 13Κ/2021 για 1.468 θέσεις


edifis

Recommended Posts

13 ώρες πριν, Tasosthe1 said:

Βλέπω αναφέρεις ΑΜΑ. Αντί αυτού βάλε τον ΑΜΚΑ σου.

Θα σου πω την εμπειρία μου και ίσως σε βοηθήσει κάπως. Εγώ μένω Θεσσαλονίκη. Μίλησα με το τοπικό πρωην εταα/τσμεδε και μου είπαν πως από τις αρχές του έτους (2022) δεν έχουν επαφή πλέον με το κοινό και πως όλα γίνονται μέσω του τοπικού εφκα (μισθωτών ή μη μισθωτών), ανάλογα που κατοικείς. Έτσι έκανα αίτηση για βεβαίωση ασεπ στον τοπικό έφκα (μέσω αιτήματος στη σελίδα τους) και μου την έστειλαν στο email. Την βεβαίωση την είχε εκδώσει το παλιο εταα/τσμεδε ωστόσο ο εφκα μου την έστειλε. Άρα σε συμβουλεύω να βρεις το τοπικό εφκα μη μισθωτών (αφού είσαι ελ. επαγγελματίας) και εκεί να πεις οτι θέλεις βεβαίωση για ΑΣΕΠ. Τώρα, ίσως η διαδικασία να είναι διαφορετική ανά περιοχή, ωστόσο εγώ προτείνω επικοινώνησε με τον εφκα μη μισθωτών που ανήκεις και θα βρεις την άκρη. 

Έυχαριστώ. Ακολούθησα την διαδικασία που αναφέρεις στέλνοντας ηλεκτρονικό αίτημα για βεβαίωση ΑΣΕΠ. Το τοπικό (περιφερειακό) γραφείο ΤΣΜΕΔΕ μάλλον καταργήθηκη, καθώς το τηλέφωνο που είχε αναφέρεται πλέον σε αυτοματοποιημένο μήνυμα ότι δεν χρησιμοποιείται. Ήθελα να ρωτήσω η βεβαίωση που έλαβες, περιελάμβανε και ασφαλιστικό χρόνο πριν το 2016; 

Link to comment
Share on other sites

τα τοπικά γραφεία ΤΣΜΕΔΕ καταργήθηκαν εδώ και χρόνια και οι υπάλληλοί τους εντάχθηκαν στα τοπικά ΕΦΚΑ-ΙΚΑ

Επομένως για τις βεβαιώσεις ΑΣΕΠ ή για άλλα θέματα ΤΣΜΕΔΕ  πρέπει να πάρετε τηλέφωνο στα τοπικά ΕΦΚΑ-ΙΚΑ και να ζητήσετε τον/την υπάλληλο του πρώην ΤΣΜΕΔΕ ο/η  οποίος/α και θα σας καθοδηγήσει

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ηλεκτρονικό μητρώο του ΑΣΕΠ ζητάει να δηλώσεις εργοδότη, θέση, εργασιακή σχέση, ημερομηνίες έναρξης - λήξης και περιγραφή αντικειμένου. Εγώ καταχώρισα παντού αυτοαπασχολούμενη και ελεύθερος επαγγελματίας, ημερομηνία έναρξης: ημερομηνία κτήσης της άδειας άσκησης επαγγέλματος, ημερομηνία λήξης (../..2023 η ημερομηνία που αναγράφεται στον ΕΦΚΑ, έως πότε δηλαδή είμαι ασφαλισμένη) και στην περιγραφή αντικειμένου: "Έργα Πολιτικού Μηχανικού".

Έχετε κάποια παρατήρηση για τα παραπάνω;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, ikalog said:

Έχετε κάποια παρατήρηση για τα παραπάνω;

Ευχαριστώ πολύ

Όχι, γιατί πρόκειται περί θέσεων (στη συντριπτική τους πλειοψηφία) όπου απαιτείται η άδεια άσκησης επαγγέλματός, χωρίς εξειδικευμένη εμπειρία. Επομένως, οι καταχωρήσεις που έχετε κάνει είναι λογικές. 

Το μόνο για το οποίο δεν είμαι σίγουρος, είναι η ημερομηνία λήξης. Οι φόρμες αυτές πρακτικά αφορούν σε καθαρά μισθωτή εργασία. Προκειμένου λοιπόν, να μπορούν να προσαρμοστούν στο ελεύθερο επάγγελμα, θα πρέπει να καταχωρηθούν με κάποια λογική. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, JohnnyHoliday said:

Όχι, γιατί πρόκειται περί θέσεων (στη συντριπτική τους πλειοψηφία) όπου απαιτείται η άδεια άσκησης επαγγέλματός, χωρίς εξειδικευμένη εμπειρία. Επομένως, οι καταχωρήσεις που έχετε κάνει είναι λογικές. 

Το μόνο για το οποίο δεν είμαι σίγουρος, είναι η ημερομηνία λήξης. Οι φόρμες αυτές πρακτικά αφορούν σε καθαρά μισθωτή εργασία. Προκειμένου λοιπόν, να μπορούν να προσαρμοστούν στο ελεύθερο επάγγελμα, θα πρέπει να καταχωρηθούν με κάποια λογική. 

Οπότε καλύτερα να αφήσω κανό αυτό το πεδίο;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Έυχαριστώ. Ακολούθησα την διαδικασία που αναφέρεις στέλνοντας ηλεκτρονικό αίτημα για βεβαίωση ΑΣΕΠ. Το τοπικό (περιφερειακό) γραφείο ΤΣΜΕΔΕ μάλλον καταργήθηκη, καθώς το τηλέφωνο που είχε αναφέρεται πλέον σε αυτοματοποιημένο μήνυμα ότι δεν χρησιμοποιείται. Ήθελα να ρωτήσω η βεβαίωση που έλαβες, περιελάμβανε και ασφαλιστικό χρόνο πριν το 2016; 

Ναι για χρόνο πριν το 2016. Ευτυχώς έβγαλες άκρη. Λογικά σε 1-2 ημέρες θα στη στείλουν και σίγουρα πριν τις 13/4 που λήγει η διορία για δικαιολογητικά στον ΑΣΕΠ.

 

5 ώρες πριν, ikalog said:

Στο ηλεκτρονικό μητρώο του ΑΣΕΠ ζητάει να δηλώσεις εργοδότη, θέση, εργασιακή σχέση, ημερομηνίες έναρξης - λήξης και περιγραφή αντικειμένου. Εγώ καταχώρισα παντού αυτοαπασχολούμενη και ελεύθερος επαγγελματίας, ημερομηνία έναρξης: ημερομηνία κτήσης της άδειας άσκησης επαγγέλματος, ημερομηνία λήξης (../..2023 η ημερομηνία που αναγράφεται στον ΕΦΚΑ, έως πότε δηλαδή είμαι ασφαλισμένη) και στην περιγραφή αντικειμένου: "Έργα Πολιτικού Μηχανικού".

Έχετε κάποια παρατήρηση για τα παραπάνω;

Ευχαριστώ πολύ

Στα πεδία που αναφέρεις σωστά βάζεις εργοδότη: Αυτοπασχολούμενος(η)/Ελ. Επαγγελματίας (εφόσον δεν είσαι μισθωτός/μισθωτή), θέση: ίδιο με πριν ή Πολιτικός Μηχανικός.  Τώρα στις ημερομηνίες έναρξης και λήξης βάζεις τα χρονικά όρια των βεβαιώσεων ασφάλισης (λήξη είναι η 10/2/22, ως ημερομηνία λήξης κατάθεσης αιτήσεων στον διαγωνισμό, αν είδα σωστά στην προκύρηξη αφού αναφέρει πως χρόνος που πηγαίνει περαν της ημερόμηνίας αυτή δεν προσμετράται). Δηλαδή ως έναρξη και λήξη βάζεις τις ημερομηνίες που γράφουν οι βεβαιώσεις σου. Εάν είναι διαφορετικά διαστήματα, δημιουργείς επιπλέον εγγραφές/γραμμές και βάζεις τα αντίστοιχα διαστήματα ''έναρξη-λήξη''. Η ημερομηνία κτήσης της άδειας δεν βεβαιώνει εμπειρία, δηλαδή οι μήνες εμπειρίας ξεκινούν απο την ημερομηνία που αναφέρεται στην βεβαίωση αλλά για να μετρήσουν οι μήνες ως εμπειρία θα πρέπει να είναι μετά την ημερομηνία κτήσης της άδειας. Άρα σαν ημερομηνία έναρξης και λήξης βάζεις κάθε φορά ό,τι γράφει η βεβαίωση ασφάλισης 'απο-εως' και από αυτό το διάστημα προκύπτουν οι μήνες ασφάλισης (που γράφεις στο αντίστοιχο πεδίο). Αυτά τα έχω δει από μηχανικούς που έχουν κάνει αιτήσεις σε άλλους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ, η διαδικασία είναι ίδια.

Τα παραπάνω εφόσον αναφερόμαστε σε θέσεις που δεν απαιτούν εξιδικευμένη εμπειρία, αλλίως πρέπει να καταθέσεις υπευθυνές δηλώσεις, δελτία παροχής υπηρεσίων κτλ ότι έχεις ασχοληθεί με συγκεκριμένα έργα για συγκεκριμένο χρόνο.

Edited by Tasosthe1
  • Thanks 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Tasosthe1 said:

Ναι για χρόνο πριν το 2016. Ευτυχώς έβγαλες άκρη. Λογικά σε 1-2 ημέρες θα στη στείλουν και σίγουρα πριν τις 13/4 που λήγει η διορία για δικαιολογητικά στον ΑΣΕΠ.

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση. Επειδή δεν είμαι καθόλου σίγουρος για την όλη διεκπεραίωση, προσπάθησα να τους βρω και τηλεφωνικά, αλλά ουδείς απαντά στα τηλέφωνα (σύνηθες φαινόμενο).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pavlos33 said:

Ευχαριστώ για την συμπαράσταση. Επειδή δεν είμαι καθόλου σίγουρος για την όλη διεκπεραίωση, προσπάθησα να τους βρω και τηλεφωνικά, αλλά ουδείς απαντά στα τηλέφωνα (σύνηθες φαινόμενο)

Να είσαι καλά. Καλά έκανες αλλά δυστυχώς μην περιμένεις να βγάλεις άκρη έτσι. 

Για αυτό και σου ανέφερα ραντεβού εξαρχής, εννοώντας αίτημα για βεβαίωση ΑΣΕΠ και τικαρισμενο το κουτί για ραντεβού, από κάτω. 

Μια συμβουλή επίσης, για μελλοντικές αιτήσεις βεβαιώσεων : όταν με το καλό λάβεις αυτή για την οποία έχεις αιτηθεί, σημειώνεις το όνομα του υπαλλήλου που ασχολήθηκε (εμένα το έγραφε πάνω αριστερά στο "πληροφορίες") και από τούδε και στο εξής τον/την αναφέρεις στο κουτί με τις σημειώσεις που έχει η ηλεκτρονική φόρμα. Με τον τρόπο αυτό, λογικά χρεώνεται απευθείας στον/ην συγκεκριμένο/η και δεν γίνεται μπαλάκι μέσα στο υποκατάστημα. Το είχε αναφέρει παλιότερα και ο @pirsogiannis σε κάποιο άλλο θέμα και λειτούργησε μια χαρά και σε μένα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Pavlos33 said:

Ευχαριστώ θερμά. Μπορώ στην υπάρχουσα αίτηση να "τικάρω" ραντεβού μιας και δεν το ΄τίκαρα αρχικά;

Ναι, νομίζω πως γίνεται!

Edit : τώρα το είδα, πηγαίνεις στην επεξεργασία της αίτησης και αφού την επιλέξεις, κλικάρεις κάτω το κλείσιμο ραντεβού. 

Edited by JohnnyHoliday
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.