Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρωτοβουλία Μηχανικών για παράταση κατάθεσης δικαιολογητικών για Ν.4178/2013


Didonis

Recommended Posts

Αρχικά  και προς αποφυγή παρεξηγήσεων δηλώνω ότι και εγώ έχω εκκρεμότητες και στους 2 νόμους και θέλω διακαώς την παράταση.

Στα όσα πολύ σωστά αναφέρει από πάνω ο pipakos , ίσως από την σκοπιά του κράτους να σκέφτονται ότι πρέπει κάπως να πιεστούν οι μηχανικοί να κλείσουν τις δηλώσεις. Είναι μια εκκρεμότητα που θα σέρνεται χρόνια και υα σέρνεται ακόμα. Κάποιοι συνάδελφοι θα αρχίσουν να βγαίνουν στην σύνταξη , κάποιοι θα πεθάνουν , άλλοι  μπορεί να μεταναστεύσουν ή να αλλάξουν επάγγελμα , εν τω μεταξύ γίνονται μεταβιβάσεις.
Τι θα γίνει με όλες αυτές τις δηλώσεις ?

Μεγάλο λάθος το κλείσιμο της Κ5 το 2020 και δημιούργησε πολλά προβλήματα.

Προκειμένου να προλάβει να εξυπηρετηθεί ο κόσμος εκείνο τον Σεπτέμβριο αναγκαστήκαμε να χώνουμε άρον άρον δηλώσεις χωρίς πολλούς ελέγχους  έχοντας παρατήσει τα υπόλοιπα.

Τεράστιο λάθος η γνωστή μ@λ@κι@ ( που αποσύρθηκε) με την ολοκλήρωση της Κ5 4178 τελος Σεπτεμβριου του 2020 καθώς υπό το κράτος πανικού κλείστηκαν συνοπτικά Κ5 του 4178 ή μεταφέρθηκαν στον 4495 και  τώρα γίνονται διορθώσεις.

Άλλο λάθος είναι ότι στριμώξανε στην πρώτη προθεσμία και τον 4014 και τα πρώτα 2 χρόνια του 4178, τα οποία αθροιστικά είναι ένας τεράστιος αριθμός υπαγωγών.

Πρέπει να βρεθεί μια χρυσή τομή. Κατά τη γνώμη  μου.

1. Πρέπει κατ'ελάχιστο η πρώτη προθεσμία να σπάσει σε επιμέρους και να απλωθούν χρονικά οι κλιμακωτές προθεσμίες. Ιδανικά , ως προθεσμία για κάθε δήλωση 4178 , 4495 θα μπορούσε να είναι κατά την συμπλήρωση της ταυτότητας κτιρίου.

2. Πρέπει να δοθεί σαφώς και ξεκάθαρα νομοθετικά η δυνατότητα διόρθωσης / τροποποίησης στοιχείων και προστίμων των δηλώσεων του 4178 ασχέτως κατηγορίας οποτεδήποτε.

3. Πρέπει να βρεθεί μια νομοθετική λύση για τις περιπτώσεις όπου απαιτείται διόρθωση δήλωσης μετά από τυχόν μεταβίβαση.  Με την διαφορετική ερμηνεία που δίνει ο καθένας μας σε διατάξεις του  νόμου , οποιαδήποτε δήλωση μπορεί να βρεθεί λάθος. Θα κάνουμε από την αρχή  χιλιάδες συμβόλαια ?!

4. Ο ιδιοκτήτης έκανε ότι του είπε ο μηχανικός , πλήρωσε τα πρόστιμο και ήταν εντάξει απέναντι στο κράτος. Δεν είναι σωστό να επωμιστεί αυτός΄τις συνέπειες της ασυνέπειας μας. Αρα ως μέτρο πίεσης θα μπορούσε να είναι η επιβολή ενός προστίμου στους μηχανικούς , χαμηλού στην αρχή. Να είναι όμως σαφή όλα εξαρχης.

Ετσι θα  μπορούσε να νομοθετηθεί ότι δίνουμε άλλη μια παράταση , μετά το πέρας της οποίας θα επιβάλλεται πρόστιμο  για κάθε εκπρόθεσμη ανοικτή δήλωση στον μηχανικό.
Θα μπορούσε να είναι 50Ε ανά δήλωση για τον 1ο χρόνο , 100Ε τον 2ο κλπ. , 200Ε τον τρίτο κλπ. Και για να προλάβω διαμαρτυρίες , είναι σίγουρα προτιμότερο να πληρώνουμε ένα διοικητικό πρόστιμο για μια εκπρόθεσμη δήλωση αλλά να παραμένει έγκυρη,  από την ακύρωση της  και αγωγές δεκάδων χιλιάδων ευρω από ιδιοκτήτες,

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 155
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

10 ώρες πριν, feim said:

Ποια συναδελφική αλληλεγγύη;

Eδώ το 2013-2014 την πιο δύσκολη οικονομική περίοδο για την Ελλάδα  και την χειρότερη τα τελευταία πενήντα χρόνια  για την οικοδομή, μετά την αρπαγή των αποθεμάτων  του ΤΣΜΕΔΕ των δικών μας χρημάτων που με κόπο προσπαθουσαμε  να ανταπεξέλθουμε στα υπερογκα ποσά του ΤΣΜΕΔΕ,  θυμήθηκαν να εφαρμόσουν την ασφαλιστική ενημερότητα στην έκδοση οικοδομικών αδειών!  Προφανώς βόλευε κάποιους του κλαδου μας να εξοντώσουν  και τον τελευταίο μηχανικό που προσπαθούσε να εργαστεί.  Ηταν η κατάλληλη ευκαιρία.

Τι εγινε γιαυτό; Εγινε κάποια κινητοποίηση;

 

Έγιναν πολλές κινητοποιήσεις συνάδελφε τότε. Από νωρίτερα είχαν ξεκινήσει μάλιστα. Για το σύνολο των ασφαλιστικών εγκλημάτων που έγιναν εκείνη την αλήστου μνήμης περίοδο Βρούτση-Σελιανάκη-Κουτρουμάνη-Λοβέρδου μάλιστα. Για την ακρίβεια γίνονταν κινητοποιήσεις -τουλάχιστον- κάθε Πέμπτη στο ΕΤΑΑ στη Μάρνη. Είχαμε λιώσει σόλες κάποιοι να τρέχουμε. Απλά η πλειοψηφία των συναδέλφων είχε επιλέξει να αδιαφορεί (ή δεν είχε προσγειωθεί ακόμα στον ...πλανήτη και το έκανε μόλις το 2015 ή και αργότερα). Κάποιοι συνάδελφοι μάλιστα διώχθηκαν εξαιτίας εκείνων των κινητοποιήσεων και έκατσαν και στο "σκαμνί". Έτσι κατάφεραν να έχουν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη όσοι χρωστούσαν εισφορές εκείνα τα -ακόμα δυσκολότερα από τα σημερινά- χρόνια, έτσι υπήρξε ελαστικότητα και "τεχνάσματα" στην κάλυψη της απαίτησης για ασφ. ενημερότητα στις μελέτες, έτσι κατάφεραν να μη φτάσει η μηνιαία ασφ. εισφορά στα κοντά 900-1000€/μήνα (για όλους) αν πέρναγε ο τότε Νόμος Κουτρουμάνη του 2011.

 

Υ.Γ. Εμένα δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα πλέον το τι γίνεται στον κλάδο καθώς ουσιαστικά έχω εγκαταλείψει το επάγγελμα (γιατί έχω την ευχέρεια να το κάνω) με τη συνηθισμένη του έννοια και γιατί βαρέθηκα, μπούχτισα, σιχάθηκα (το "σινάφι" μας κυρίως) αλλά για 4-5 περιπτώσεις που είχα (δικά μου ακίνητα κυρίως) ρώτησα και έμαθα ότι η απόφαση παράτασης έχει υπογραφεί ήδη εδώ και αρκετές μέρες από τον Ταγαρά και εκκρεμεί απλά η υπογραφή και από τον Σκρέκα.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, tpanag said:

Έγιναν πολλές κινητοποιήσεις συνάδελφε τότε. Από νωρίτερα είχαν ξεκινήσει μάλιστα. Για το σύνολο των ασφαλιστικών εγκλημάτων που έγιναν εκείνη την αλήστου μνήμης περίοδο Βρούτση-Σελιανάκη-Κουτρουμάνη-Λοβέρδου μάλιστα. Για την ακρίβεια γίνονταν κινητοποιήσεις -τουλάχιστον- κάθε Πέμπτη στο ΕΤΑΑ στη Μάρνη. Είχαμε λιώσει σόλες κάποιοι να τρέχουμε. Απλά η πλειοψηφία των συναδέλφων είχε επιλέξει να αδιαφορεί (ή δεν είχε προσγειωθεί ακόμα στον ...πλανήτη και το έκανε μόλις το 2015 ή και αργότερα). Κάποιοι συνάδελφοι μάλιστα διώχθηκαν εξαιτίας εκείνων των κινητοποιήσεων και έκατσαν και στο "σκαμνί". Έτσι κατάφεραν να έχουν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη όσοι χρωστούσαν εισφορές εκείνα τα -ακόμα δυσκολότερα από τα σημερινά- χρόνια, έτσι υπήρξε ελαστικότητα και "τεχνάσματα" στην κάλυψη της απαίτησης για ασφ. ενημερότητα στις μελέτες, έτσι κατάφεραν να μη φτάσει η μηνιαία ασφ. εισφορά στα κοντά 900-1000€/μήνα (για όλους) αν πέρναγε ο τότε Νόμος Κουτρουμάνη του 2011.

 

Υ.Γ. Εμένα δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα πλέον το τι γίνεται στον κλάδο καθώς ουσιαστικά έχω εγκαταλείψει το επάγγελμα (γιατί έχω την ευχέρεια να το κάνω) με τη συνηθισμένη του έννοια και γιατί βαρέθηκα, μπούχτισα, σιχάθηκα (το "σινάφι" μας κυρίως) αλλά για 4-5 περιπτώσεις που είχα (δικά μου ακίνητα κυρίως) ρώτησα και έμαθα ότι η απόφαση παράτασης έχει υπογραφεί ήδη εδώ και αρκετές μέρες από τον Ταγαρά και εκκρεμεί απλά η υπογραφή και από τον Σκρέκα.

Σωστά τη θυμάμαι αυτήν την εποχή και τώρα που το λες tpanag , όντως αν δεν με απατά η μνήμη μου ήσουν από αυτούς που έτρεχαν για όλους μας. Εγώ λόγω προσωπικών και ιατρικών θεμάτων δεν μπορούσα τότε.

Και ξανακάνω το ερώτημα : γιατί δεν το ανακοινώνουν; Ποιος ο λόγος; Να μας βγάλουν την ψυχή; Τόσα χρόνια με αυθαίρετα και παρατάσεις,  έχουμε κάνει πια οι περισσότεροι γερά στομάχια...

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, adadim said:

....

Και ξανακάνω το ερώτημα : γιατί δεν ....

Για λόγους βλακείας ή σκοπιμότητας…… (διαλέγεις και παίρνεις)

Η περίπτωση αμνησίας…. αχχχ το ξέχασα να πω στην ιδιαιτέρα μου να συντάξει κείμενο ανακοίνωσης ή να το δώσει "στο παιδί" να το πάει, στατιστικά είναι κάτω από το 0,01%.

Φυσικά η ιδία απάντηση αφορά και όλα τα ανάλογα ερωτήματα όλων των προκαθήμενων στις ίδιες καρέκλες.

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, adadim said:

Σωστά τη θυμάμαι αυτήν την εποχή και τώρα που το λες tpanag , όντως αν δεν με απατά η μνήμη μου ήσουν από αυτούς που έτρεχαν για όλους μας. Εγώ λόγω προσωπικών και ιατρικών θεμάτων δεν μπορούσα τότε.

Και ξανακάνω το ερώτημα : γιατί δεν το ανακοινώνουν; Ποιος ο λόγος; Να μας βγάλουν την ψυχή; Τόσα χρόνια με αυθαίρετα και παρατάσεις,  έχουμε κάνει πια οι περισσότεροι γερά στομάχια...

Με μπερδεύεις με κάποιον άλλον ίσως. Δεν διεκδικώ δα και δάφνες σπουδαίου αγωνιστή... Απλά παριστάμενος ως κομπάρσος ήμουν αρκετές φορές απλά για το "μπούγιο" (το οποίο όμως πάντα χρειάζεται θεωρώ).

Όσο για το "ontopic", μηχανικοί είμαστε ας σκεφτόμαστε και λίγο "πονηρά" μερικές φορές... Μας δίνουν προθεσμίες να ανεβάσουμε έγγραφα. Κακώς, αδικαιολόγητα, η γνώμη μου είναι ότι δεν γίνεται κιόλας να λήξει τελικά ποτέ αυτή η διαδικασία, όπως άλλωστε και οι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο "τακτοποιήσεις". Θα δίνονται για πολλά πολλά χρόνια ακόμα παρατάσεις ή μια και καλή "αόριστη". Τις δίνουν πάντως τις προθεσμίες. Ε ανεβάστε "έγγραφα". Να πάρουν το εμπρόθεσμο. Το τι ποιότητας (ή αν θα είναι και ...blank) θα είναι αυτά -σε πρώτη φάση- δεν παίζει και ρόλο. Διορθώνονται μεταγενέστερα και όταν χρειαστεί. 😉

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, adadim said:

Θυμάμαι ότι δημοσίευες τότε αρκετά . Και ανέφερες και τις κινητοποιήσεις στα post tpanag. Κάνω λάθος;

 

Δε θυμάμαι πια. Κοντεύει 10ετία και πρέπει να κοιτάξω το "παρελθόν" μου στο φόρουμ. Δεν έχει και καμία σημασία αν και τι έγραφα. Σημασία έχει ότι ουδέποτε καταφέραμε να συντονιστούμε έστω και στοιχειωδώς. Για αυτό καταντήσαμε έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η μόνη αλήθεια. Ο μόνος κλάδος που δεν έχει συνοχή είμαστε!! 

Και για να πάμε στο θέμα μας : ακόμα καμία ενημέρωση ή ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, tpanag said:

Έγιναν πολλές κινητοποιήσεις συνάδελφε τότε. Από νωρίτερα είχαν ξεκινήσει μάλιστα. Για το σύνολο των ασφαλιστικών εγκλημάτων που έγιναν εκείνη την αλήστου μνήμης περίοδο Βρούτση-Σελιανάκη-Κουτρουμάνη-Λοβέρδου μάλιστα. Για την ακρίβεια γίνονταν κινητοποιήσεις -τουλάχιστον- κάθε Πέμπτη στο ΕΤΑΑ στη Μάρνη. Είχαμε λιώσει σόλες κάποιοι να τρέχουμε. Απλά η πλειοψηφία των συναδέλφων είχε επιλέξει να αδιαφορεί (ή δεν είχε προσγειωθεί ακόμα στον ...πλανήτη και το έκανε μόλις το 2015 ή και αργότερα). Κάποιοι συνάδελφοι μάλιστα διώχθηκαν εξαιτίας εκείνων των κινητοποιήσεων και έκατσαν και στο "σκαμνί". Έτσι κατάφεραν να έχουν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη όσοι χρωστούσαν εισφορές εκείνα τα -ακόμα δυσκολότερα από τα σημερινά- χρόνια, έτσι υπήρξε ελαστικότητα και "τεχνάσματα" στην κάλυψη της απαίτησης για ασφ. ενημερότητα στις μελέτες, έτσι κατάφεραν να μη φτάσει η μηνιαία ασφ. εισφορά στα κοντά 900-1000€/μήνα (για όλους) αν πέρναγε ο τότε Νόμος Κουτρουμάνη του 2011.

 

Υ.Γ. Εμένα δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα πλέον το τι γίνεται στον κλάδο καθώς ουσιαστικά έχω εγκαταλείψει το επάγγελμα (γιατί έχω την ευχέρεια να το κάνω) με τη συνηθισμένη του έννοια και γιατί βαρέθηκα, μπούχτισα, σιχάθηκα (το "σινάφι" μας κυρίως) αλλά για 4-5 περιπτώσεις που είχα (δικά μου ακίνητα κυρίως) ρώτησα και έμαθα ότι η απόφαση παράτασης έχει υπογραφεί ήδη εδώ και αρκετές μέρες από τον Ταγαρά και εκκρεμεί απλά η υπογραφή και από τον Σκρέκα.

Το ΤΕΕ ,  οι Μηχανικοί έχουμε τεράστια δύναμη. Μόνο που δεν την χρησιμοποιούμε για τα δικαιωματα μας.  Οργανωμένες και συντονισμένες κινητοποιήσεις  όλοι μαζί, αποτελεσματικές χρησιμοποιώντας τη δύναμή μας,  δεν έχουμε κάνει.

Και δεν  εννοώ πορείες. Αλλά πραγματική Αποχή απο το επαγγελμα μας , όχι σε βεβαίωσεις,  οχι σε μελέτες, οχι  σε διαγωνισμούς για ένα διαστημα ταυτοχρονα  και σταματάνε τα πάνττα η οικονομία. Αλλά και με τις πορείες, οπως λες και ο ίδιος πολλοι αδιαφορούσαν. 

Οι δικηγόροι όταν αποφασίζουν αποχή από το επάγγελμα το τηρούν όλοι διαφορετικά υπάρχουν επιπτώσεις.  

 

 

Σχετικά με την ασφαλιστική κάλυψη, γιατί το αντιμετώπιζα και εγώ,  ιατρική περίθαλψη είχα μόνο όταν αλλαξε κυβέρνηση. Τα χρόνια 2012-2015   που όφειλα όχι μόνο  δεν είχα καμία καλυψη ιατρική αλλά  ετρεχαν οι εισφορές με τόκους και για την ιατοφαρμακευτικη περιθαλψη. Και ταυτόχρονα είχαμε  τις απειλές για το ΚΕΑΟ.

Μόνο  πορείες δεν αρκούσε . Ο αγώνας  και οι  προσπάθειες επίσης από λιγους.

Είχαμε  και έχουμε πολύ πιο δυνατά μέσα  πιεσης, αλλά δεν τα εφαρμόζουμε. 

 

 

 

Edited by feim
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. πάντως αν διάφορα περιφερειακά τμήματα ενημέρωσαν για παράταση στην υποβολή των δικαιολογητικών και όχι απλά για υποβολή αιτήματος από μέρους τους προς το υπουργείο μάλλον ήταν λάθος. εκτός και αν γνωρίζουν κάτι παραπάνω. Πάντως το ΤΕΕ το κεντρικό παρατηρώ τηρεί στάση αναμονής (???) δεν ξέρω πως να το ερμηνεύσω.

 

ΥΓ αυτό που θα συζητούνταν σήμερα στη βουλή σε άλλο νομοσχέδιο ως προσθήκη τσόντα η όποια παράταση γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.