Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μάστερ τα πενταετή πτυχία των μηχανικών του ΕΜΠ


Michanikos.gr

Recommended Posts

Το θέμα είναι geokon ότι έχουν το ΤΕΕ ως θιασάρχη στο θέατρο του παραλόγου

ο θιασάρχης έχει εξουσία, το ΤΕΕ ουτε ταξιθέτης δεν είναι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 298
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Μακάρι να ήταν έτσι rigid_joint. Δυστυχώς παραέχει εξουσία και μάλιστα από την πιο ισχυρή. Τη δύναμη να κινεί τα νήματα στο παρασκήνιο δυστυχώς για κατώτερους σκοπούς. Αν δεν υπήρχε αυτή η συντεχνία και στη θέση του είχαμε ένα Ευρωπαικό Επιμελητήριο (εννοώ σε νοοτροπία όχι σε θεσμό) το Ελλαδιστάν θα έμοιαζε περισσότερο σε Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

...Οταν δημιουργείται μια σχολή και φτιάχνεται το πρόγραμμα σπουδών,φτιάχνεται με βάση την κρίση των εκάστοτε καθηγητών για το πόσα μαθήματα και πόσος χρόνος απαιτείται,ωστε τελειώνοντας,να έχει αποκτηθεί η επαγγελματική κατάρτιση που χρειάζεται ο απόφοιτος για το δίπλωμα το οποίο κατέχει και αντιπροσωπεύει.Ετσι λοιπόν κριθηκε οτι για να επιτευχθει αυτο στο εμπ χρειάζονται 5 χρονια σπουδες.Μέχρι εδω καλά και σεβαστά.Το πρόγραμμα σπουδών λοιπόν αντιστοιχεί στη λήψη του κανονικού πτυχίου μιας σχολής.Δεν καταλαβαίνω το λόγο να γίνει αυτό του εμπ master ή meng...

 

..δεν μπορεί ένα πρόγραμμα σπουδών σχεδιασμένο ως ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟ όπου η εκπονηθείσα διπλωματική εργασία είναι επίσης ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟΥ επιπέδου, να βαφτίζεται ξαφνικά μεταπτυχιακό χωρίς έστω κάποιες τροποποιήσεις. Το θέμα είναι ότι με βάση το Ευρωπαϊκό μοντέλο και το σύστημα των πιστωτικών μονάδων υπάρχει η βάση για να γίνει η ισοτίμηση με μεταπτυχιακό του διπλώματος εφόσον το επιθυμούν. Πρέπει όμως να προηγηθούν τροποποιήσεις στο πρόγραμμα σπουδών και να οργανωθούν διαφορετικά οι σπουδές. Και όπως σωστά παρατήρησες κάποτε έκριναν ότι 5 έτη σπουδών απαιτούνται για να είσαι διπλωματούχος μηχανικός, τώρα ξανακρίνουν ότι ήταν πολλά τελικά...

 

Αναρωτηθήκατε όμως ποια είναι αυτή η επαγγελματική κατάρτιση ? Για το ελληνικό κράτος η επαγγελματική κατάρτιση ήταν το σύνολο των γνώσεων που παρέχει ο 5ετης κύκλος σπουδών. Σε άλλα κράτη όχι , σου λέει εμάς μας αρκούν και οι γνώσεις 3 ή 4 ετών.

 

Προπτυχιακό είναι γιατί έτσι το ορίσαμε εμείς. Διότι τότε δεν υπήρχαν εν Ελλάδι οι βαθμίδες Beng , Meng , Μsc . Αυτά είναι νεοεισαχθέντα "φρούτα" , συνέπεια της προσπάθειας εναρμόνισης των ευρωπαικών προγραμμάτων σπουδών και της επικράτησης του αγγλικού μοντέλου. Ούτε αντίστοιχα μεταπτυχιακά υπήρχαν τότε. Τότε ο δρόμος ήταν δίπλωμα --> διδακτορικό (κι αυτά λίγα). Τίποτα άλλο.

 

Ακόμα και τότε στις αρχές της δεκαετίας του '90 που τελείωνα εγώ , πολύ πριν δημιουργηθούν οι "ροές " που υπάρχουν σήμερα ακόμα και από το 3ο έτος , ακόμα και τότε το 5ο έτος είχε τομείς ειδίκευσης , η διάρθρωση δηλαδή των σπουδών είχε την μορφή Βachelor + Msc αλλά εντός του υποχρεωτικού ενιαίου 5ετούς κύκλου .

 

Από τη στιγμή που το πράγμα πανευρωπαικά πήγε όπως (κακώς για εμένα) πήγε , προσπαθεί το ελληνικό δίπλωμα κάπου να ενταχθεί σε αυτόν τον χαμό.

 

Αυτός είναι ο λόγος και όχι ότι ξαφνικά αποφασίστηκε ότι τα 5 χρόνια είναι πολλά.

 

Δηλαδή με βάση τα λεγόμενά σας και το σκεπτικό περί προπτυχιακών σπουδών το δίπλωμα των πολυτεχνικών 5ετούς φοίτησης είναι αντίστοιχο του bachelor ?!

Εχετε συγκρίνει πρoγράμματα σπουδών του ΕΜΠ πχ με αυτά των ν+1+2+3 πτυχίων του εξωτερικού ?

Αν πει δηλαδή το ΕΜΠ , παιδιά από αύριο δίνω στα 3χρόνια ένα πτυχίο μισο-μηχανικού με διπλωματική πάνω σε αμφιέρειστη δοκό και μετά πάρτε κι άλλα 2 χρόνια μεταπτυχιακό τότε θα είναι ΟΚ και για Msc ?

 

H άποψη μου είναι ότι τελικά , στη βάση γνωστικού αντικειμένου , τα ελληνικά 5ετή είναι πάνω από Meng , πιο πολύ προς Msc (ξαναλέω συγκρίνετε προγράμματα σπουδών) και έχει δίκιο ο zavi περί υποβάθμισης , αλλά κατά πως φαίνεται υπάρχει κάποια ανάγκη να μπει μια αγγλικού τύπου ταμπέλα.

 

Αλλά και εκτός Ελλάδας , επικρατεί ένα ψιλομπάχαλο από ότι κατάλαβα , και με την εισαγωγή και των ects , κι ο καθένας χορηγεί ότι νομίζει .

 

Από μια σύντομη περιπλάνηση σε ιστότοπους ιδρυμάτων έχουμε :

 

To imperial δίνει στα 4 χρόνια Meng με 270 ects και με έναν ακόμα χρόνο και 90 ects Μsc στους πολιτικούς μηχανικούς.

 

Το portsmouth δίνει και Beng (3 χρόνια ) και Meng (4 χρόνια ) + 1 χρόνο Msc

 

H ecole polytechnique στη Γαλλία δίνει στα 4 χρόνια Master of Mechanics ( ?? ) .

 

To πανεπιστήμιο της Kαρλσρούης δίνει (αν το μετέφρασα σωστά) στα 3 χρόνια bachelor με 180 ects και με άλλα δύο χρόνια και 120 ects Msc.

 

Ο καθένας δηλαδή κάνει ότι γουστάρει πανευρωπαικά.

 

Εκτιμώ ότι αυτό το μπάχαλο θα κρατήσει κάποια χρόνια ακόμα μέχρι να συγκλίνουν κάπου όλα τα προγράμματα σπουδών και από κοντά έρχονται και ενα σωρό προβλήματα ισοτιμιών με τα παλαιού τύπου πτυχία (κάποιος ήδη ανέφερε για τα diploma της Γερμανίας πχ)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι avgoust το "αποφασίζομεν και διατάσσομεν" να δίνει το ΕΜΠ Meng. Ποιος είναι υπεύθυνος για την Παιδεία σε αυτόν τον τόπο; Ο... Μουτζούρης, ο αδελφός του Αλαβάνου ή ο υπουργός;

Σε αυτή τη φάση δεν είναι σωστό να δίνει το ΕΜΠ ή κανένα άλλο πολυτεχνείο Meng, εφόσον αυτό δίνει έστω και το παραμικρό πλεονέκτημα σε σχέση με κάποιον που έχει Βασικό Τίτλο 3βάθμιας εκπαίδευσης. Αν πιστεύεις διαφορετικά απάντησε στο ερώτημα στο παραπάνω post μου.

Πάντως ναι, 5 χρόνια για σκέτο Bsc είναι πολλά αλλά 5 χρόνια για 5 Meng είναι υπερβολικά λίγα.

Πρώτα να υπάρξει ένας εξορθολογισμός τις 3βάθμιας εκπαίδευσης με τις αναγκαίες ρυθμιστικές διατάξεις για τους παλαιότερους και μετά ας είναι ο δρόμος ανοιχτός και για Msc στα 5 χρόνια, έτσι επειδή το θέλει ο [email protected]...

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτηθήκατε όμως ποια είναι αυτή η επαγγελματική κατάρτιση ? Για το ελληνικό κράτος η επαγγελματική κατάρτιση ήταν το σύνολο των γνώσεων που παρέχει ο 5ετης κύκλος σπουδών. Σε άλλα κράτη όχι , σου λέει εμάς μας αρκούν και οι γνώσεις 3 ή 4 ετών.

 

Προπτυχιακό είναι γιατί έτσι το ορίσαμε εμείς. Διότι τότε δεν υπήρχαν εν Ελλάδι οι βαθμίδες Beng , Meng , Μsc . Αυτά είναι νεοεισαχθέντα "φρούτα" , συνέπεια της προσπάθειας εναρμόνισης των ευρωπαικών προγραμμάτων σπουδών και της επικράτησης του αγγλικού μοντέλου. Ούτε αντίστοιχα μεταπτυχιακά υπήρχαν τότε. Τότε ο δρόμος ήταν δίπλωμα --> διδακτορικό (κι αυτά λίγα). Τίποτα άλλο.

 

Ακόμα και τότε στις αρχές της δεκαετίας του '90 που τελείωνα εγώ , πολύ πριν δημιουργηθούν οι "ροές " που υπάρχουν σήμερα ακόμα και από το 3ο έτος , ακόμα και τότε το 5ο έτος είχε τομείς ειδίκευσης , η διάρθρωση δηλαδή των σπουδών είχε την μορφή Βachelor + Msc αλλά εντός του υποχρεωτικού ενιαίου 5ετούς κύκλου .

 

Από τη στιγμή που το πράγμα πανευρωπαικά πήγε όπως (κακώς για εμένα) πήγε , προσπαθεί το ελληνικό δίπλωμα κάπου να ενταχθεί σε αυτόν τον χαμό.

 

Αυτός είναι ο λόγος και όχι ότι ξαφνικά αποφασίστηκε ότι τα 5 χρόνια είναι πολλά.

 

Δηλαδή με βάση τα λεγόμενά σας και το σκεπτικό περί προπτυχιακών σπουδών το δίπλωμα των πολυτεχνικών 5ετούς φοίτησης είναι αντίστοιχο του bachelor ?!

Εχετε συγκρίνει πρoγράμματα σπουδών του ΕΜΠ πχ με αυτά των ν+1+2+3 πτυχίων του εξωτερικού ?

Αν πει δηλαδή το ΕΜΠ , παιδιά από αύριο δίνω στα 3χρόνια ένα πτυχίο μισο-μηχανικού με διπλωματική πάνω σε αμφιέρειστη δοκό και μετά πάρτε κι άλλα 2 χρόνια μεταπτυχιακό τότε θα είναι ΟΚ και για Msc ?

 

H άποψη μου είναι ότι τελικά , στη βάση γνωστικού αντικειμένου , τα ελληνικά 5ετή είναι πάνω από Meng , πιο πολύ προς Msc (ξαναλέω συγκρίνετε προγράμματα σπουδών) και έχει δίκιο ο zavi περί υποβάθμισης , αλλά κατά πως φαίνεται υπάρχει κάποια ανάγκη να μπει μια αγγλικού τύπου ταμπέλα.

 

Αλλά και εκτός Ελλάδας , επικρατεί ένα ψιλομπάχαλο από ότι κατάλαβα , και με την εισαγωγή και των ects , κι ο καθένας χορηγεί ότι νομίζει .

 

Από μια σύντομη περιπλάνηση σε ιστότοπους ιδρυμάτων έχουμε :

 

To imperial δίνει στα 4 χρόνια Meng με 270 ects και με έναν ακόμα χρόνο και 90 ects Μsc στους πολιτικούς μηχανικούς.

 

Το portsmouth δίνει και Beng (3 χρόνια ) και Meng (4 χρόνια ) + 1 χρόνο Msc

 

H ecole polytechnique στη Γαλλία δίνει στα 4 χρόνια Master of Mechanics ( ?? ) .

 

To πανεπιστήμιο της Kαρλσρούης δίνει (αν το μετέφρασα σωστά) στα 3 χρόνια bachelor με 180 ects και με άλλα δύο χρόνια και 120 ects Msc.

 

Ο καθένας δηλαδή κάνει ότι γουστάρει πανευρωπαικά.

 

Εκτιμώ ότι αυτό το μπάχαλο θα κρατήσει κάποια χρόνια ακόμα μέχρι να συγκλίνουν κάπου όλα τα προγράμματα σπουδών και από κοντά έρχονται και ενα σωρό προβλήματα ισοτιμιών με τα παλαιού τύπου πτυχία (κάποιος ήδη ανέφερε για τα diploma της Γερμανίας πχ)

 

 

 

 

Όπα για μισό λεπτό.Όταν κοιτάμε ενα δίπλωμα ως δίπλωμα,κοιτάμε το προπτυχιακό.Δε μπαίνει κάποιος στη σχολή και του λένε ''καλως μας ήρθες παιδί μου,παρε ένα δυο σε ένα!'' Σαμπουάν αγοράζει?Αμα είναι έτσι,να βάλουμε και άλλα 1-2 χρόνια να βγαίνουμε με διδακτορικό απο μέσα.Δηλαδή σε τι διαφέρει ο απόφοιτος του εμπ απο οποιονδήποτε άλλο ΠΕ ακριβώς?Ολες οι σχολές του εξωτερικού δίνουν το προπτυχιακό στα 4 χρόνια και αυτό γίνεται ΜΟΝΟ στην αγγλία,που παρεπιπτόντως πέραν του imperial και του cambridge,που είναι όντως κορυφαία,τα υπόλοιπα είναι κατα πολύ πίσω.Αν λάβουμε υπόψιν τα σοβαρα πανεπιστημιακά ιδρύματα,και ειδίκα σε ότι αφορά τα τεχνικά βλέπε γαλλία,βλέπε ολλανδία,βλέπε αμερική,θα δούμε οτι είναι σε 3 χρόνια το προπτυχιακό και τα υπόλοιπα 2 ,ναι,master αλλα όχι όμως ενσωματωμένο στο προπτυχιακό.Και ναι,μπορεί να γίνει master και το 5ετές εδώ αλλα τότε θα πρέπει να μειωθεί το προπτυχιακό διοτι έτσι είναι το λογικό και να γίνει αυτή η ρύθμιση.Αλλιώς και τα υπόλοιπα αει της χώρας νομίζω την δικαιούνται αυτή τη ρύθμιση κατα πολύ,και απο τη στιγμή μάλιστα που στην παγκόσμια κατάταξη και αξιολόγηση,κάποια είναι πολυ πιο πάνω απο το εμπ.Να ξεκαθαρίσω οτι δεν έχω καμια σχέση με τει για να μη θεωρηθεί οτι ευλογώ τα γένια μου.Απλώς λέω μια άποψη που θεωρώ λογική!

Link to comment
Share on other sites

Geo 86 δεν το έθεσα το θέμα στη βάση ΑΕΙ-ΤΕΙ . Να διευκρινήσω επίσης ότι το ΕΜΠ το έφερα ως παράδειγμα και δεν είμαι απόφοιτός του. Aλλά από ότι έχω διαβάσει και οι υπόλοιπες Πολυτεχνικές κινούνται προς αυτήν την κατεύθυνση .

 

Εγώ πάντως δεν βρίσκω που είναι το πρόβλημα ενός κύκλου σπουδών που οδηγεί απευθείας σε master. Σημασία έχει το σύνολο της κατακτημένης γνώσης. Εξ'άλλου όπως είπα δεν μου αρέσουν τα σπαστά προγράμματα σπουδών καθώς θεωρώ ότι σε 3 χρόνια σπουδών δεν γίνεσαι μηχανικός. Τουλάχιστον πολιτικός για να μιλήσω για την δική μου ειδικότητα.

Link to comment
Share on other sites

avgoust λες <<Αυτός είναι ο λόγος και όχι ότι ξαφνικά αποφασίστηκε ότι τα 5 χρόνια είναι πολλά.>>

Οκ. Μαλλον εχεις και δικιο.Αλλα πως θα πλασαριστει ως 4+1?Μα το ΤΕΕ δεν εχει ως ορο για να γινεις μελος τα 5 χρονια σπουδων στη σχολη σου σαν προπτυχιακος φοιτητης?Αυτο θα αλλαξει τωρα?

Και τα λεω αυτα, γιατι τελικά, μηπως και οι ιδιοι δεν υπολογισαν ολα τα δεδομενα οταν ανακοινωσαν αυτη την προθεση τους??Πραγματικα πιστευω οτι στο τελος θα ειναι πολυ πιο πολυπλοκο το πραγμα. Θα προκαλεσει ντομινο εξελιξεων σε πολλα επιπεδα και εδω θαμαστε να το δουμε και να τσακωνομαστε παρεουλα οπως παντα!λολ!!!!

Παντως σοβαρα εχω μεγαλη περιεργεια πως θα σερβιριστει το ολο θεμα και τι θα γινει πρωτα απολα με τα αλλα ΑΕΙ πουχουν κοινους τομεις με πολυτεχνειακες σχολες και οι αποφοιτοι τους θα βρεθουν να διεκδικουν μια θεση με μειονεκτημα τα μορια του μαστερ! Η' μηπως τελικα δεν θαμετραει το μαστερ σε μορια στον Ασεπ ας πουμε?

Ακουγεται αστειο, αλλα πραγματικα πολλα τα ερωτηματα!!!λολ!Παντως οπως ξαναειπα σε αλλο ποστ, οι συναδελφοι μου απο ΤΕΙ οχι μονο δεν πρεπει να τρελενονται με αυτη την αποφαση, αλλα μαλλον και να την επιζητουν...

Link to comment
Share on other sites

Παντως οπως ξαναειπα σε αλλο ποστ, οι συναδελφοι μου απο ΤΕΙ οχι μονο δεν πρεπει να τρελενονται με αυτη την αποφαση, αλλα μαλλον και να την επιζητουν...

 

 

για ποιό λόγο?

Link to comment
Share on other sites

Παντα κατα τη γνωμη μου χωρις να ξερω εντελως τα νομικιστικα του θεματος στο νο 2 -με τον κινδυνο πουχουμε ολοι ναμαστε λαθος οταν λεμε κατι-..Λεω λοιπόν:

1)Δεν πρεπει να τρελενονται: Γιατι ειναι αλλη κατηγορια σε προσληψεις δημοσιου(οπου μετραει ενα μαστερ σε μορια, γιατι στον ιδιωτικο τομεα εισαι οσα συμφωνησεις και οσα δειξεις σαν αξια) αρα δεν επιρεαζονται απο τα +150 μορια που δινει ενα μαστερ.

2)Πρεπει να την επιζητουν:Γιατι συμφωνα με το τι ισχυει στην ΕΕ ενα μαστερ γιανα αναγνωριστει πρεπει ναναι τουλαχιστον 1 χρονο (full time παρακολουθηση).Αρα αν κανουν στα 5 ετη μαστερ, στην ουσια δηλωνουν οτι ειναι 4+1, αρα δεν ισχυει το επιχειρημα του ΤΕΕ πως μονο 5ετους φοιτησης(προπτυχιακα παντα) σχολες μπορουν να εγγραφουν σε αυτο.Και γενικα με το 4+1 ανοιγονται παραθυρα σε διαφορες σχολες εξωτερικου και εσωτερικου...Αποψη μου παντα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.