Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μάστερ τα πενταετή πτυχία των μηχανικών του ΕΜΠ


Michanikos.gr

Recommended Posts

@stayros

 

Δεν είμαστε off-topic.Έχει απόλυτη σχέση η κουβέντα με τον τίτλο του θρεντ.

 

Αν πρόκειται να μου χορηγήσουν ''Master'',θέλω να γνωρίζω ακριβώς τί βαρύτητα έχει αυτός ο τίτλος.Ξέρω ότι δίνουν Meng.Άρα θα αναγνωρίζεται κ στο εξωτερικό ως Meng?Ή θα είναι άλλο ένα χαρτί για σωματική υγιεινή?Δεν με ενδιαφέρει πώς θα αποκτήσω επαγγελματικά δικαιώματα στο εξωτερικό,αυτό το γνωρίζω ήδη.Με ενδιαφέρει Η ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΙΤΛΟΥ Κ Η ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΤΟΥ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ.

 

Το πάω ανάποδα δηλαδή,μπας κ αποκρυπτογραφήσουμε τα άδυτα της σκέψης του Μουτζούρη.

 

Αλλιώς να απευθυνθούμε στον Cris Angel,μήπως κ αυτός καταφέρει να καταλάβει......εκτός κ αν όντως το ''master'' που δίνει ο Μουτζούρης ισχύει ως τίτλος σε πολεμικές τέχνες κ όχι σε σπουδές....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 298
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

εγω καταρχην μιλαω παντα για αρχιτεκτονες. αν ειναι τοσο ευκολο οσο περιγραφετε για μηχανικους να ρωτησω το εξης: πώς πιστοποιησαν στη γερμανια οτι ειστε οντως μηχανικοι και σας επετρεψαν να εγγραφειτε στα μητρωα των μηχανικων "με απλή εγγραφή" όπως λέτε?

 

δεν νομιζω οτι έχετε πιάσει το νόημα συνάδελφοι. Εδώ γίνεται ενορχηστρωμένη επίθεση κατά των μηχανικών και προσομοίωση με εντελώς διαφορετικές επαγγελματικές ομάδες οι οποίες δεν απαιτούν καν γνωστικό αντικείμενο, όπως οι μεσίτες και οι μεταφορείς.

 

Το να "ανοίξει" το επαγγελμα τι νοημα έχει για εμάς? Κλειστο είναι ή ζητήται πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων για να γίνει κάποιος μηχανικός?

 

Από την άλλη την κατάργηση των ελαχίστων αμοιβών δεν βλέπω να την συζητά κανείς. Την κατρακύλα της ποιότητας των μελετών δεν την βλέπει κανείς μπροστά του?

 

Επί του θέματος: αμερικάνικο σύστημα : θες να δουλέψεις στην Γιούτα με τους μορμόνους. Να δωσεις τις εξετάσεις του επιμελητηριου της Γιούτα. Θες να πας Μισσισίπι με την κου κλουξ κλαν? Άλλες εξετάσεις εκεί γιατί έχουν πολλούς βάλτους. Θες Νέα Υορκη? Χαρτί απο τρελάδικο και εξετάσεις πάλι. Θες Ελλάδα? Αντισεισμικό ξέρεις? Εξετάσεις να μας το αποδείξεις.

 

Αν έχεις MEng, MSc, MArch, BEng, BSc, BA, Turgo GT, CRX η INVERTER A/C της ΤΟΥΟΤΟΜΙ, δεν ενδιαφέρει κανέναν. Επειδή είμαστε επιστήμονες, μας ενδιαφέρουν οι γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω το εξης: πώς πιστοποιησαν στη γερμανια οτι ειστε οντως μηχανικοι και σας επετρεψαν να εγγραφειτε στα μητρωα των μηχανικων "με απλή εγγραφή" όπως λέτε?

 

Τους δείξαμε το πτυχίο μας και αναγνωρίζετε κανονικά όπως τα υπόλοιπα Ευρωπαϊκά

Βλέπεις εκεί ισχύουν άλλοι νόμοι δεν είναι Ελλάδα

και ναι είμαστε Μηχανικοί και έχουμε σπουδάσει την ειδικότητά μας.

Link to comment
Share on other sites

 

Το να "ανοίξει" το επαγγελμα τι νοημα έχει για εμάς? Κλειστο είναι ή ζητήται πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων για να γίνει κάποιος μηχανικός?

 

.

 

ρε παιδια ακριβως αυτο ρωτησα και εγω.. εφοσον ολοι αντιλαμβανεστε τι σημαινει "κλειστο" εχετε την καλοσυνη να διευκρινησετε ωστε να μπορουν να καταλαβαινουν και αλλοι για τι μιλατε..

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω επιβαιβεβώσει, γνωστοί μου μου είπαν ότι στο εξωτερικό η σχολή αρχιτεκτονικής δεν υπάγεται στα αντίστοιχα πολυτεχνεία αλλά στην καλών τεχνων. Υποθέτω ότι σε αυτό αναφέρεται (εάν ισχύει δηλαδή γτ δεν το έχω επιβεβαιώσει) ο howard_roark όταν έγραψε:

 

εγω καταρχην μιλαω παντα για αρχιτεκτονες. αν ειναι τοσο ευκολο οσο περιγραφετε για μηχανικους να ρωτησω το εξης: πώς πιστοποιησαν στη γερμανια οτι ειστε οντως μηχανικοι

Link to comment
Share on other sites

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11379&subid=2&tag=8470&pubid=4080845

 

"Πάντως, ανεξάρτητα με το πώς θα χειριστεί επικοινωνιακά το θέμα η κυβέρνηση, το βέβαιο είναι πως ξεκινά η απελευθέρωση των υπηρεσιών για 27 επαγγέλματα (μεταξύ των οποίων δικηγόροι, μηχανικοί, γιατροί , αρχιτέκτονες, ηλεκτρολόγοι, υδραυλικοί κ.λπ.) ανοίγοντας τον δρόμο δραστηριοποίησης στην Ελλάδα σε υπηκόους άλλων χωρών-μελών της Ευρωπαϊκής Ενωσης.

 

Επί του παρόντος εξαιρούνται ξεναγοί, συμβολαιογράφοι και οδηγοί ταξί.

 

Η κίνηση αυτή αναμένεται να προκαλέσει ανακατατάξεις στην εσωτερική αγορά και ένταση του ανταγωνισμού σε ορισμένους κλάδους.

 

Πιο αναλυτικά, από την 1η Ιανουαρίου 2010 θα τεθεί σε πλήρη ισχύ η οδηγία 123/2006 περί απελευθέρωσης των υπηρεσιών."

 

Αυτό δε συνεβαινε και πριν εφόσον ειχαν αποκτηθεί οπως προαναφερθηκε επαγγελματικά δικαιώματα?

Link to comment
Share on other sites

@zavi το θέμα που θέτεις είναι τελείως on-topic. Για το άνοιγμα του επαγγέλματος κτλ είναι που λέω να ανοίξει καινούργιο thread.

 

@Eva όπως διαφαίνεται σύντομα στην Ελλάδα με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ΕΕ θα ασκείς κανονικά το επάγγελμα σου στην Ελλάδα. Ούτε λογαριασμοί μηχανικών, ελάχιστες αμοιβές ούτε τίποτα...

Free at last? Θα δείξει η νεκροψία...

Link to comment
Share on other sites

ωραία, αφού με ενημέρωσαν ότι στο συγκεκριμένο θέμα, συντονιστής είναι ο "Παναγιώτης" περιμένω να μου απαντήσει στα ερωτήματα που έθεσα.

Τουλάχιστον να καταλάβω ποιοι είναι οι κανονισμοί του "παιχνιδιού".

ευχαριστώ

ζητάω συγνώμη, λόγω ταχύτητας δεν είδα παραπάνω την τακτοποίηση

Το μόνο που παραμένουν κάποια ερωτήματα ως προς την ανοχή να παραμένουν θέματα που προσβάλουν σπουδές, άτομα, επιμελητήρια, προέδρους, μέλη.

Αν έχω διαβάσει μερικούς από τους κανόνες σας αυτά δεν τα ανέχεστε, περιμένω να διαγραφούν όσα μας προσβάλλουν, αλλιώς δεν νομίζω ότι έχω καμία δουλειά εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

@fraafr:

 

ρε μαέστρο κανείς δεν σε προσέβαλε.Συνάδελφοι είμαστε όλοι.Συζητάμε μπας κ βγάλουμε καμιά άκρη.Ξέχνα τις βλακείες του 1930 ΑΕΙ-ΤΕΙ κ πες τη γνώμη σου χωρίς ταμπού.

 

Λοιπόν,μετά από συζητήσεις με 2 φίλους απόλυτα κατατοπισμένους κ χρόνια ταλαιπωρημένους με πτυχία από Ηνωμένο Βασίλειο,κατέληξα με τη βοήθειά τους στο εξής συμπέρασμα:

 

1.Το ελληνικό δίπλωμα των πολυτεχνικών σχολών στο Yunanistan είναι κατώτερο σε ισχύ απ' ότι στο εξωτερικό!

2.Τα πτυχία ΑΤΕΙ στο Γιούροπ είναι ισοδύναμα με BSc,με πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα.Ειδικά στο UK,δεν ξέρουν τί σημαίνει ''τεχνολόγος'' καθώς καταργήθηκαν οι αντίστοιχες σχολές το 1980...Άρα εμείς,ζούμε στο ημερολόγιο του Γιούροπ,περί το 1960!

3.@howard_roark:όποιος συνεχίζει να μιλάει για επίπεδα σπουδών σε αυτόν τον υπόκοσμο,είναι α) μπροστά από την εποχή του=εξωγήινη οντότητα β)πολύ πίσω από την εποχή του=δεινόσαυρος

Το Υπουργείο Παιδείας σε αυτό τον υπόκοσμο είναι μία βιομηχανία με τον εξής σκοπό:να γεμίσουν οι γκαρσονιέρες κ τα σουβλατζίδικα της επαρχίας.ΑΥΤΟΣ Κ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ.Τί νόημα έχει να παράγουμε 2.000 φυσικούς-μαθηματικούς-χημικούς/έτος εν έτει 2009?Θα ανακαλύψουμε τον τροχό ξανά κ θέλουμε να αυξήσουμε τις πιθανότητες?Πώς θα απορροφηθούν όλοι αυτοί στην αγορά εργασίας?Μέσω της παραπαιδείας?

 

Το ίδιο ισχύει κ για τους ΑΤΕΙ.Τί διάολο παράγουμε εξαπατημένους αποφοίτους,εφ' όσον με σημερινές ανάγκες ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ με τον απαίσιο τρόπο που τους παράγουμε?Γι' αυτό λοιπόν λέω:είτε να αποκτήσουν ΠΛΗΡΗ δικαιώματα-κ να λήξουν μία για πάντα αυτά τα πανηγύρια σχετικά με επίπεδα σπουδών-ή να μπει λουκέτο στις σχολές τους Κ ΑΣ ΠΕΙΝΑΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ,τουλάχιστον θα πεινάνε σπιτονοικοκύρηδες κ όχι απόφοιτοι....

 

Αυτό το @#$%^&Α το ''μάστερ'' που τολμάει ο κάθε @#$%^&* πρύτανης να με κοροιδεύει στα μούτρα κ να παίζει με τον κόπο κ τον ιδρώτα μου,ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ?Έχει κανείς το καθαρό μυαλό,την ενημέρωση κ το θάρρος να πει?Ή να καταφερθώ εναντίον του ΕΜΠ?

 

Διότι,αν πρόκειται για εξέλιξη του ΕΜΠ,ΓΝΩΡΙΖΩ ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΙ ΣΤΟ ΓΙΟΥΡΟΠ ΜΕ ΘΕΩΡΟΥΝ ΗΔΗ ΚΑΤΟΧΟ ΤΙΤΛΟΥ ΑΝΩΤΕΡΟΥ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ....δεν μου προσάπτει κάτι ο τίτλος.....Μήπως στο Yunanistan με θεωρούσαν μέχρι στιγμής πτυχιούχο κ ήρθε η ώρα να ξεπλυθεί η ντροπή?ΚΑΤΑΡΙΕΜΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΛΜΑΝΕ ΝΑ ΜΕ ΕΜΠΑΙΖΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΖΟΜΠΙ.Τί είδους συμπεριφορά είναι αυτή σε διπλωματούχους?Κ γενικά σε όλους τους πολίτες..........

 

Επίσης,φίλε howard,να ξέρεις ότι συμφωνώ στη μή απελευθέρωση του επαγγέλματος.Ωστόσο το επιχείρημά σου σχετικά με το γνωστικό επίπεδο,με βρίσκει ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΕΝΤΟΣ ΤΩΝ ΣΥΝΟΡΩΝ ΤΟΥ YUNANISTAN.Μόλις περάσουμε τα σύνορα,ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ενεργοποιείται η λογική σου.....

Link to comment
Share on other sites

Ρε zavi, οσο σε διαβάζω τοσο τσαντιζομαι!!!Και ξερεις γιατι?Γιατι βλεπω οτι εχεις δικιο!!!!Και αφού εχεις δικιο και μιλας σωστα και αφου επικοινωνούμε ολοι και φαντάζομαι ολοι ειμαστε διατεθιμενοι σε υποχωρησεις γιανα τελειώσει επιτελους το φιασκο στην ελληνικα ανωτατη εκπαιδευση, γιατι μας εμπαίζουν ετσι και τους μεν και του δε????????????

ΓΙατι όταν δημιουργουν τέτοιο κλιμα και ψηνουν πως η έχθρα ειναι τ.ε-π.ε μας κοροιδεύουν απιστευτα!!!λες και εχουμε λύσει όλα τα άλλα προβήματα και μας έμεινε το τ.ε-π.ε!!!Μας περνανε για ζώα!!!!!!!!Γιαυτο τσαντιζομαι οταν βλεπω να συμφωνουμε!!λοοοολ!:P

Σε αυτά που λες, ρωτησα Αγγλικο πανεπιστημιο για ενα μαστερ στην ημεριδα του Βρετανικού συμβουλίου εδω.Στην απαντηση τους μου ειπαν πως δεχονται απτη χωρα μας αυτούς που εχουν βαθμό, απο ΑΕΙ > 6.5 και απο ΤΕΙ > 7. (Ηξεραν παντως οτι εχουμε εδώ τει και αει ). Αρα προφανως αναγνωριζουν πως στα ΤΕι ειναι πιο "εύκολα" τα πράγματα.Βεβαια δε ρωτησα για το ΑΕι συγκεκριμενα αν το θεωρουν ΒSc ή κατι άλλο γιατί απτην αρχη ειχα πει πως ειμαι απο Τει και ασχολήθηκα με αυτό..ΑΛλα οτι το πτυχιο Τει τοχουν για Βsc ηταν ξεκάθαρο.Βέβαια σε αλλα πανεπιστημια ήταν όλοι πανω απο 6.5 ασχετως σχολης.Απλως αναφέρω αυτο πουχε εναν καποιο διαχωρισμο.

 

Οσο για τα υπόλοιπα, ολα γινονται για τα λεφτά.Σου λεει θα παραγω χιλιαδες μηχανικούς (και αει και τει) , καποιοι θα ζουν με 2 τοπογραφικα, αλλοι με 2 αλλαγες χρήσης κτλ. Και το κράτος θαναι περηφανο οτι παράγει επιστημονες!!!Μολις τα πραγματα δυσκολευουν, βαζουν μια κοντρα για τα δικαιώματα ωστε να φταινε οι αλλοι που δεν υπαρχουν δουλειες.Τοσο απλο ειναι.Και το ΤΕΕ προσπαθει απλώς να διασφαλισει να μην εχουν δικαιωματα οι τ.ε 'ωστε οσα μελη του που φυτοζωούν απο πράγματα που κάνουν τελικά και οι τ.ε να μην του φωνάζουν.Γελοίο θαταν γιαυτους να μοιρασουν δικαιώματα και διαχωρισουν τον τομέα της κάθε σχολης.Αλλα γιατι να το κάνουν?Θα φανεί μετα η γυμνια του κρατους που παράγει αχρειαστους!!!!Και καθε λιγο και λιγακι βγάζει και νεες σχολες με κατι εντελως αχρείαστα αντικειμενα, γιανα λεει πως οι πολιτες του μπαίνουν σε 3βαθμια εκπαίδευση και να μην είμαστε οι αγράμματοι της Ευρωπης.

 

Τώρα για το μαστερ του ΕΜΠ ειχα πει απτην αρχη πως πρωτα απολα μειωνει τους αποφοίτους του και πρώτοι αυτοι ειναι που πρ'επει να αντιδρασουν.Προφανως ενας πρυτανης παει να πουλήσει μουρη οτι στη δική του θητεία εγιναν και μαστερ ,χωρις να καταλαβαινει οτι υποτιμά το ιδιο του το εκπαιδευτικό "προιον".

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.