Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορά συμβολαίου και πραγματικότητας!


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα.

Θα ήθελα να ζητήσω τα «φώτα» σας για ένα πρόβλημα που σε τοπογραφικό που μου τυχαίνει πρώτη φορά και δεν ξέρω πως πρέπει να το χειριστώ.

 

Σε τοπογραφικό που κλίθηκα να συντάξω προκύπτει διαφορά 74 μέτρων.

Στο συμβόλαιο που μου έφερε ο πελάτης το οικόπεδο του είναι 502μ και μου ανέφερε ότι έχει πάρει και μια «γωνίτσα» που δεν ήταν δικιά του. Εγώ με τις μετρήσεις μου το βρίσκω (μαζί με τη γωνίτσα) 576μ. Στον πίνακα της πράξης εφαρμογής το οικόπεδο είναι επίσης 576μ. Και οι ερωτήσεις μου είναι

1 Πόσο και πώς πρέπει να το δήξω ?

2 Σκάφτομε να ρωτήσω την τεχνική υπηρεσία του δήμου και την αρμόδια πολεοδομία ΑΛΛΑ φοβάμαι μήπως σκαλίζοντας το βάλω τον πελάτη σε περιπέτειες.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η γωνίτσα πως φαίνεται στο διάγραμμα της πράξης εφαρμογής; Μήπως δόθηκε στον πελάτη σας από την πράξη εφαρμογής, και αυτό εννοεί ο πελάτης λέγοντας οτι "έχει πάρει και μια «γωνίτσα» που δεν ήταν δικιά του";

Link to comment
Share on other sites

Άλλος ένας τυχεράκιας.........

 

Φίλε,κατά τη γνώμη μου πρέπει να το δείξεις όσο το λέει η πράξη,αφού του το χαρίζει....διαφορετικά θα πρέπει να γίνει διόρθωση της πράξης,επί το έλαττον.Κανείς δεν πρόκειται να ΠΛΗΡΩΣΕΙ κιόλας για να του απομοιωθεί κάτι που του το χάρισε το Κράτος από σφάλμα......

Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν,δεν πειράζει η ''νεωτέρα καταμέτρηση'' κ ο ''φόρος χρησικτησίας'',αξίζει,γιατί είναι λιγότερο επίπονη η διαδικασία έτσι.....επίσης ,με την πράξη να το δείχνει 576,απελευθερώνεται κ οι συμβ/φος.....οπότε ΟΥΔΕΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

 

Το μεγάλο πρόβλημα συνήθως είναι το ανάποδο:να βγαίνει μεγαλύτερο το οικόπεδο από την πράξη,κ άντε μετά να βγάλεις άκρη με διορθωτική επί ΟΛΟΥ του ΟΤ,με τους άξονες να μετατοπίζονται κ πάει λέγοντας.....

Link to comment
Share on other sites

Λιπών το συγκεκριμένο οικόπεδο δημιουργήθηκε από συνένωση δύο μικρότερων το 1972. Στο συμβόλαιο του ΄72 το άθροισμα των δύο που συνενωθήκαν μας κάνει 502μ .

Από ότι κατάλαβα μου προτείνετε να το δήξω κανονικά (576μ) και δεν θα έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Στον πίνακα της πράξης εφαρμογής δεν αναφέρει στην στήλη περι προσκύρωσης εάν υπάρχει κάποιο προσκυρωτέο τμήμα στην ιδιοκτησία ("γωνίτσα")? Προφανώς κάτι τέτοιο έχει συμβεί οπότε όπως είπε και ο συνάδελφος zavi είναι ττχερός ο πελάτης σου. Αφου οι μετρήσεις σου είναι σε συμφωνία με την πράξη εφαρμογής, εισαι μια χαρά! Αν μέλετήσεις τον πίνακα της πράξης νομίζω θα σου λυθούν οι απορίες. Καλη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε manost

15% απόκλιση στο εμβαδόν σε λίγο τέτοιες αποκλίσεις θα γίνονται δεκτές και απο το Εθνικό κτηματολόγιο

Δείξε ότι σου υπέδειξε και αφού συμφωνείς και με την πράξη εφαρμογής καλύτερα

αν ήταν διεκδικήσιμο κάποιος θα είχε κάνει ένσταση

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε manost

15% απόκλιση στο εμβαδόν σε λίγο τέτοιες αποκλίσεις θα γίνονται δεκτές και απο το Εθνικό κτηματολόγιο

Δείξε ότι σου υπέδειξε και αφού συμφωνείς και με την πράξη εφαρμογής καλύτερα

αν ήταν διεκδικήσιμο κάποιος θα είχε κάνει ένσταση

τα ξαναλέμε

 

Υπάρχει κάποιος κανόνας για το ποιες αποκλίσεις δέχεται το κτηματολόγιο?

Επίσης κατά την γνώμη σας πόση διαφορά σας προβληματίζει μεταξύ συμβολαίων και πραγματικότητας?

Link to comment
Share on other sites

ΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨΨ!!!!!!!

 

Λουκούμι ερώτηση μου έκανες Άρη κ σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γι' αυτό,καθώς θα επαληθευτώ για τα περσινά μου κραξίματα στους συναδέλφους τοπογράφους.

 

Εγκύκλιος 49/2008 προς τα μέλη του συμβ/φικού συλλόγου:''Περί υποχρεώσεως του μηχανικού για δήλωση βεβαίωσης συμβατότητας επί τοπογραφικού διαγράμματος ακινήτου,προσαρτημένου σε καταχωριστέα στο κτηματολόγιο πράξη,σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 13α του Ν.2664/1998.''

 

κατά α) ''....μη δυνάμενης να υπερβαίνει κατά ποσοστό 7% το εμβαδόν του συγκεκριμένου γεωτεμαχίου,όπως αυτό έχει συμπεριληφθεί στην κτηματολογική βάση...''

 

και β)''.........κτηματογραφούμενες κατά το Ν.2308/1995 περιοχές, μετά την έναρξη ισχύος του Κτηματολογίου,η αποδεκτή απόκλιση για κάθε ακίνητο χωριστά δεν μπορεί να υπερβαίνει κατά ποσοστό 10% το εμβαδό του γεωτεμαχίου,όπως αυτό έχει καταμετρηθεί κ συμπεριληφθεί στην κτηματολογική βάση....''

 

''Με τη δημοσίευση της πρώτης εκ των ανωτέρω αποφάσεων ενεργοποιείται η διάταξη του άρθρου 13α του Ν.2664/1998,σύμφωνα με την οποία στα τοπογραφικά διαγράμματα που κατά τον Ν.651/77 προσαρτώνται στα συμβόλαια,πρέπει ο συντάξας μηχανικός να βεβαιώνει τη συμβατότητα των γεωμετρικών στοιχείων του διαγράμματος προς αυτά του κτηματολογικού διαγράμματος....''

 

ΜΠΑΡΔΟΝ??????????????????

 

Ναι,σίιιιιιιιιιιιιιγουρα, μπετούνκστβλάκστεν αυτής της τρισάθλιας υπηρεσίας,να είστε σίγουροι ότι θα τρέξουμε έξω σαν καλά κ υπάκουα παιζάκια να κάνουμε τη δουλειά σας....

 

ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΤΣΑΡΕΣ ΔΗΛΑΔΗ αυτή η ιστορία......Θα πέσει ΓΕΛΙΟ μεγάλο μέχρι να ολοκληρωθεί η κτηματογράφηση,δηλαδή τα επόμενα 40 χρόνια,που δεν θα τους ''κλείνει'' η έκταση της Ελλάδας,κ μάλλον τότε θα καταλήξουν όλοι στο 2% της Εφορείας......

 

Κ πέρισυ τέτοια εποχή στο φόρουμ γράφονταν οι ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ανακρίβειες σχετικά με την απόκλιση,κ όταν μάλιστα επέμενα άκουσα κ τα γνωστά περί ''Πολιτικού που μπλέκεται σε δουλειές τοπογράφων'',''ακρίβεια χιλιοστού'',''κορδελέησον'' κ διάφορα άλλα που έχουν τελεσιδικήσει μεταξύ μας......

 

Αλλά γι' αυτήν ακριβώς την κουβέντα έφαγα κόκκινη την πρώτη φορά,από την επιμονή μου....ΦΑΤΕ ΤΗ ΤΩΡΑ ΕΣΕΙΣ,ΣΑΣ ΤΗΝ ΕΦΕΡΑ!!!!

 

:lol:

 

Γιούπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!

''Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο.....''

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κόκκινη έφαγες ... αλλά μυαλό δεν έβαλες ;) περιμένεις να δικαιωθεί ο τίμιος αγώνας της κορδέλας που ξεκίνησες απ τα πέρσι ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.