Μετάβαση στο περιεχόμενο

Strad 4m-Vk


mkalliou

Recommended Posts

Δεν ξέρω πως δουλεύει το εν λόγω πρόγραμμα, αλλά και Φ8/19 να το βάλεις βρε Γιάννη (και mkaliou) θα το βάλει κανένας σιδεράς /19 cm?

Άντε και να έχει την καλή πρόθεση να το βάλει και εσύ να είσαι κέρβερος στο γιαπί, μόνο από το ελαφρύ κούνημα του σιδήρου όπως είναι στρωμένο, αλλού θα βγει /22 cm, αλλού /17 cm κ.τ.λ.

Οπότε βάλτο /20 cm να μην ακούς και τα "σάλια" των σιδεράδων.

Link to comment
Share on other sites

Αν το αφήσω εγώ στο σχέδιο /19 είναι στάνταρ ότι τελικά θα μπει /20.

Μερικές φορές όμως το κάνω μόνος μου /15 για να είμαστε ΟΚ...

Link to comment
Share on other sites

Αν το αφήσω εγώ στο σχέδιο /19 είναι στάνταρ ότι τελικά θα μπει /20.

Μερικές φορές όμως το κάνω μόνος μου /15 για να είμαστε ΟΚ...

 

Λοιπόν...για τις πλάκες μερικά απλά πράματα...πάντα βάζουμε αριθμό που να μπορεί το συνεργείο να σιδερώσει απλά.

 

Δηλαδή, με άλλα λόγια...Φ/17.5 είναι πολύ καλό διότι τραβάει με την κιμωλία ανά 35 και είναι εντάξει, όπως και Φ/12.5 (ανά 25) κ.ο.κ., αλλά όχι Φ/19 ή Φ/16 (που για Φ16 βγαίνει 32, κανείς δεν θα κάτσει να μετρήσει ανά 32 !!! κ.τ.λ. κ.τ.λ.).

Link to comment
Share on other sites

Και το /17,5 Pappos δε βοηθάει γιατί θα πάει σε 17,5-->35-->52,5:confused:-->70.

Άρα άμα στρώσει ταινία και πάει να χαράξει είναι πολύ δύσκολο να αθροίσει εύκολα το 17,5...........................έχει και υποδιαστολή?????? ουουουου, άστο!:rolleyes:

Απλά πραγματάκια:15-->30-->45-->60 κ.τ.λ. ή 20-->40-->60 κ.τ.λ.

Ούτως η άλλως και /17,5 να βάλεις /20 θα στο κάνει και θα σε ταράξει και θα μαλώσεις και μετά θα πιεις μπύρα πάλι (μπορεί και ουϊσκια και βότκες).:)

Και το πιόμα είπαμε δεν είναι καλό Pappos!;)

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα ωραίος ilias !

 

Αλλά εννοώ ότι τα σίδερα πάνε πάνω κάτω (σπαστά ίσια) οπότε με το 17,5 τραβάει 35 και αν ανά 35 συνεχίζει. Εννοείται ότι με το μάτι θα βάλεις τα αλλά στην μέση, αλλά τουλάχιστον θα τραβήξει ίσες αποστάσεις ανά 35. (/17.5 άρα ένα ίσιο κάτω, ένα επάνω στα 35, μετά ανά 35 μετρά και χαράζει). Φαντάσου να είχες 19 ή κατι καινούργιους που βλέπω το /12.5 το διορθώνουν υποτίθεται και το κάνουν /12 ή /13.

Που να σε τραβήξει ανά 24 ή ανά 26 ???

Θα βγάλουν τα καδρόνια και θα σε πάρουν στο κυνήγι (αφού πρώτα καταλάβουν ότι είσαι καινούργιος...)

Link to comment
Share on other sites

Μα κανείς δεν είπε να βάλεις σίδερα ανά 19cm! Λέμε γιατί το βγάζει έτσι το πρόγραμμα, ποια είναι η κρυφή του παραδοχή ή ο μυστικός υπολογισμός του!

 

εδιτ: ταυτίζομαι πλήρως με τις απόψεις #162 έως #166

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.